minimalisticky styl

Lidé často řeší, který styl je pro ně ten pravý. Jaký vystihne jejich osobnost. Je to jednoduché. Zaměřte se na to, co máte rádi, co vám dělá radost, a také si prohlédněte nějaké fotky interiérů v časopise nebo na internetu. Pokud vás oslovuje čistý styl bez zbytečných doplňků, dekorací a prostor nezahlcený nábytkem bude pro vás nejlepší minimalistický styl. Jde o elegantní zařízení domova. Jak jej probudit u vás doma vám poradí Westwing.

Co znamená minimalistický styl v interiérovém designu

Tento typ zařízení domova je pro všechny, kterým vadí neustále přemísťování váziček, posunování křesla, když chcete projít a vůbec na vás v pokoji vše padá. Minimalismus je o tom, že vlastníte jen ty věci, které skutečně potřebujete.

Takže žádná polička v každém rohu, knihy, na které se práší a nikdy v životě je nepřečtete, věci, které už dosloužily, ale jsou uklizené ve sklepě a spoustu skříněk a komod, které se do pokoje pomalu nevejdou. Tento styl, respektive způsob života, vás naučí umět rozlišovat to podstatné. Naučí vás, že pokud danou věc nepoužíváte, máte ji poslat o dům dál.

Tento styl je velmi čistý, jemný a neutrální. Hodí se do všech interiérů a spoustu lidí mu čím dál tím víc propadá. A není divu. Není potřeba spoustu nábytku, ale minimum kvalitního. Raději si tedy připlatit za zpracování, protože budete vědět, že dlouho vydrží.

Kde vzniknul minimalismus

Minimalismus vznikl jako umělecký a filozofický směr v 20. století. Přesný původ minimalismu je obtížné přesně určit, protože se vyvíjel v různých kontextech a odvětvích umění. Některé klíčové momenty a oblasti vzniku minimalismu zahrnují:

  • Umění:
    • Minimalismus v umění se začal formovat v 60. letech 20. století v New Yorku. Umělci jako Donald Judd, Frank Stella, Agnes Martin, Dan Flavin a další začali vytvářet abstraktní umění, které zdůrazňovalo jednoduché formy, čisté linie a omezenou barevnou paletu. Tyto práce byly charakterizovány minimalismem a staly se základem pro další vývoj tohoto uměleckého hnutí.
  • Architektura:
    • Minimalistický přístup se také projevil v architektuře. Architekti jako Ludwig Mies van der Rohe a Le Corbusier kladli důraz na jednoduché formy, průhlednost, a používání moderních materiálů. Jejich práce, zejména v 20. a 30. letech, ovlivnily vývoj minimalistické architektury.
  • Design a Filozofie:
    • Někteří vidí inspiraci v japonském umění a designu, které zdůrazňuje jednoduchost, rovnováhu a harmonii s přírodou. Tato filozofie ovlivnila některé aspekty vývoje minimalistického stylu.

Minimalistický styl: Základní prvky

  • Kvalita – Jak již bylo řečeno, minimalismus cílí na kvalitu a ne kvantitu. Takže se nebojte investovat do designérských kusů. O tom to totiž je. Nechte pokoj zaplnit uměleckým zpracováním a zajímavými kusy než komody z různých materiálů.
  • Čistota – Minimalismus si žádá velkou disciplínu. Není určen pro ty, kteří stále něco schovávají na dobu, až se to bude hodit. Co na tom, že nemusí nikdy přijít. Čistota navenek, ale i uvnitř. Není to jenom o tom, že na pohled bude vše uklizené. I po otevření zásuvek a skříní musí být zřejmé, oč tu běží.
  • Základ – Ruku v ruce s čistotou se pojí základní vybavení. Stačí mít doma v ložnici postel a šatní skříň. To pojme to nejdůležitější. Komody, police, ložnicové sestavy, noční stolky, křesílka a taburety, jsou už něco navíc. Zaplňte prostor jen takovým nábytkem, který skutečně využijete.
  • Materiál – Často je použité dřevo, sklo, kov, kůže a moderní beton. Takže nábytek ze dřeva, kovu a z ostatního doplňky a dekorace.

Barvy v minimalistickém stylu

Každý styl vyniká nějakým barevným uspořádáním. Minimalismus není jiný. Také se vyznačuje určitou barvou, kterou můžete snadno použít i u sebe doma. Tento typ interiéru je často vymalován bíle a je doplněn šedou či bílou podlahou.

Černá je unifikovaná barva, takže i zde má své místo. Někdy se do minimalismu přidává i zemitá hnědá. Vše v jemných tónech. V minimalistickém pokoji se máte cítit příjemně, nic a vás nesmí „křičet”. Takže černá, bílá a šedá jsou svatou trojicí.

TIP! Zemité barvy v interiéru: 10 nápadů a inspirací

Rozdíl mezi minimalismem a maximalismem

Minimalismus byl trendy poslední roky. Pro někoho už to může být příliš. Co je opakem minimalismu? Maximalismus. Styl, který je stále oblíbenější. Jaký je mezi nimi rozdíl? Ten vyplývá už z názvu. V maximalismu je všeho moc. Moc nábytku, světel, dekorací, různých povrchů. Jde o velmi osobitý styl. V podstatě si do interiéru dáte vše, co se vám nějakým způsobem líbí. Je velmi divoký, má asymetrické tvary, nábytek je velmi nápadný a dekorace jsou celé třpytivé, zlaté a zkrátka výrazné.

Krok za krokem: Jak zařídit výzdobu interiéru v minimalistickém stylu

  1. V použitých barvách buďte opatrní.

    Stačí zvolit dvě, nanejvýš tři barvy a těch se držte. Použijte je na výmalbu, nábytek i dekorace. Můžete si pohrát s různými tóny a intenzitou barev. Bílou nic nezkazíte, ta prostě vždy funguje.

  2. Pokoj se snažte zařídit symetricky.

    Jde sice o vzdušný prostor, ale žádný kout by neměl být zcela hluchý. Můžete si pohrát s dekoracemi a pomocí nich vymezit to důležité.

  3. Pocitová i vizuální čistota.

    Pokud má tento styl fungovat, musíte se naučit udržovat čistotu. Ani sebelepší uspořádání kuchyně nebude fungovat, pokud bude ve dřezu hora nádobí a na lince bude ležet pohozená utěrka. Co jde schovejte do krabice, boxu nebo zásuvky. Ale i tam to uspořádejte a zcela nezaplňujte.

  4. Spousta lidí si myslí, že dekorace jsou u minimalismu zcela zakázané.

    Není tomu tak. I zde jsou možné, jen nad nimi musíte víc přemýšlet. Volte je opět v kontrastním vyobrazení a spíše je umisťujte v jednom bodě, než je roztahat po celé místnosti.

  5. Vybavení volte vždy v čisté hladké úpravě.

    Zapomeňte na křivky, zdobení a různé zdobné prvky. Čisté linie, uklizené ploché povrchy. To je pastva pro oči.

  6. S čím si můžete pohrát, pokud chcete pokoji vtisknout osobitost a trochu života, jsou různé textury.

    Mohou vám pomoci tapety a textilie. Jejich kombinací můžete dosáhnout skvělých zajímavých výsledků.

  7. Dalším klasickým znakem jsou holá okna.

    Záclony, koberce, dečky, přehozy ani ubrusy nemají v minimalismu co dělat. Holá okna propouští mnohem více světla, což je žádoucí. Pokud přeci jen toužíte po nějakém zakrytí, třeba z důvodu soukromí, volte rolety nebo záclony z nejtenčích materiálů.

  8. Méně je více.

    Snažte se o zajímavé dekorace, které uchvátí na první pohled. Mohou být i velmi jednoduchých tvarů a vzorů. Ale když jich je málo, krásně vyniknou.

Objevte kouzlo minimalistického bydlení se značkou Broste Copenhagen.

Elegantní, nadčasové a inspirované skandinávskou přírodou – každý kousek přináší do vašeho domova klidnou atmosféru a dokonalou rovnováhu. Vytvořte si prostor, kde méně je více, a vychutnejte si harmonii jednoduchosti s Broste Copenhagen.

Nejkrásnější inspirace: Minimalistický styl podle místností

Tento druh zařízení interiéru můžete použít v každém pokoji vašeho domova. Stačí jenom vědět, na co se zaměřit, a i váš pokoj může vypadat minimalisticky.

1. Minimalismus v kuchyni

Pokud si chcete pobyt v kuchyni užít, měli byste mít vše snadno dostupné. Tedy neudělat si z kuchyně odkladiště věcí, ale vybavit ji funkčně a jednoduše. Buďte na sebe tvrdí a naučte se používat méně věcí. Pořiďte si jen tolik sad nádobí, které skutečně využijete. To, že přijede teta z vesnice jednou za rok na návštěvu neznamená, že vy budete rok skladovat sadu talířů navíc. Nechte si tam jen to, co používáte. Vše ostatní jde. Pryč. Minimalistická domácnost je hlavně o uklizené kuchyni. To je základ.

2. Minimalistický styl obývacího pokoje

Tady opět platí, že čím méně nábytku, tím lépe. Nechte váš obývací pokoj dýchat a nedělejte z něj skladiště. Hrajte si s kontrasty. Bude vypadat mnohem lépe, pokud umístíte tmavou sedačku před bílou zeď, než kdyby tyto dvě věci splývaly. Většinou je tmavý nábytek a stěny jsou bílé. Pokud chcete prostor trochu oživit, vneste do něj živé rostliny.

TIP! 15 stylových inspirací: šedá barva v obývacím pokoji

3. Minimalismus v ložnici

Je skvělá pro spánek a uklidnění mysli. Tím, že tu je minimum věcí v neutrálních barvách, je zde velmi útulno a příjemně. Výmalba by měla být decentní, jemná. Tapety jsou povoleny, ale opět s jemným vzorkem. Dbejte také na vždy ustlanou postel a uklizené prádlo. Nenechejte jej se povalovat na podlaze nebo pohozené na čelu postele. Vše musí mít své místo a být uspořádané.

TIP! 10 krásných inspirací: jak zařídit ložnici podle feng shui

4. Minimalistická koupelna

Opět zde jde o využití prostoru jako takového. Volte čisté linie umyvadla i vany. Obklady a dlažba by měli spolu hrát na stejnou notu. Elegantní bílá je velmi oblíbená. Trh se barevnými koupelnami přesytil. Nyní jsou v kurzu jednoduché koupelny, vybavené tím nejnutnějším. Žádné vystavování parfémů ani veliké zásoby kosmetiky. Opět mějte jen tolik, kolik potřebujete. S barvami v jemných tónech si můžete pohrát na ručnících a přeložce. Jinak vše nechte čistě jednobarevné.

TIP! Moderní koupelna: TOP 10 nejlepších trendů

5. Minimalistická chodba

Je to to první, kam vstoupíte, když projdete hlavními dveřmi. Chodba udává představu o tom, jaký interiér se bude vyskytovat ve zbytku domu. Proto i u ní byste měli uvažovat nad tím, jak působí. Pokud ji chcete udržet v minimalistickém duchu, musíte vymyslet kam uložíte všechny boty, šály a čepice. Tím totiž dosáhnete skvělého výsledku. Prostor bude čistý. Nezapomeňte na zrcadlo a světlé barvy.

TIP! Světlé dřevo: Jak kombinovat nábytek a dekorace

Jak vybrat nábytek v minimalistickém stylu

Možná už jste sami pochopili, že nábytek by měl být co nejjednodušší. Čisté linie, rovné tvary. Jednoduché otevírání, minimum barevných kombinací. Držte se základních barev černá, bílá a šedá a nic nezkazíte. Materiál by měl být hlavně dřevo a kov. Snažte se vybírat funkční promyšlený design nábytku. A raději si připlaťte za kvalitu. Nábytek by měl sloužit vám. Pokud navíc bude na nožičkách nebo levitovat zavěšený do stěny, bude výsledek dokonalý.

Jak vybrat doplňky a osvětlení v minimalistickém stylu

Světlo je velmi podstatnou součástí minimalistického pokoje. Pokud jej nelze dodat oknem a přirozeným světlem, je na místě použít LED pásky a různé skryté zabudované osvětlení. Světlo podtrhuje celý design pokoje. Dodává mu charakter.

Co se týká doplňků, tak s těmi to nepřehánějte. Raději méně. Jeden dva kousky a zbytek si schovejte. Dekorace můžete čas od času vyměňovat pro nový vzhled, ale určitě si na polici nevystavujte všechny fotografie z cest.

5 zásad pro výběr interiéru v minimalistickém stylu

  1. Zaměřte se na barvy – černá, bílá a šedá jsou to pravé.
  2. Volte jemné čisté linie a rovné ploché povrchy.
  3. Pohrajte si s osvětlením. Když nelze zařídit denní, může světlo vykukovat zpoza nábytku.
  4. Nábytek volte funkční a nebojte se designových kousků. Snažte se vybírat takový, který má ukrytý úložný prostor. Jedině tak schováte všechny ty potřebné věci.
  5. Nebojte se dekorací a bytového textilu. Může být, ale v malém množství.

Westwing umí poradit při výběru jakéhokoli interiérového stylu. Inspiruje a pomáhá. Další rady najdete po bezplatné registraci na našem webu.

Podobné články: