výlet na kole

Milujete cestování a rádi poznáváte nová místa? Máme pro vás jeden tip. Užijte si léto na kole. Nemusíte být ani vrcholový sportovec, abyste takovou jízdu zvládli. Vše si budete určovat sami. Od trasy, která pro vás nebude obtížná přes to kde budete jíst a spát. Výlet na kole je skvělým dobrodružstvím pro všechny členy rodiny. Máme pro vás tipy, kam rozhodně stojí za to namazat ložiska a šlápnout do pedálů. 

Jak naplánovat výlet na kole: krok za krokem 

Výlet na kole může být celodenní záležitostí nebo jako doplněk klasické dovolené třeba v kempu. Na kole se totiž dostanete i do míst, kam s autem nesmíte nebo pěšky nedojdete. Trasy vybírejte vždy dle složení celé skupiny. Pokud tam jsou i děti, myslete na ně a cíl cesty určete tam, kde si odpočinout a kde je to bude bavit. Zároveň zvolte raději delší cestu, ale po rovince. Do kopců byste je věčně tlačili. Každopádně na cestu je vhodné se správně připravit.  

  1. Kolo 

    Než vyjedete nechte ho zkontrolovat. Bylo by velmi nepříjemné po prvních kilometrech na silnici řešit nefunkční brzdy nebo utíkající duši. Pokud to sami nezvládnete, zavezte kolo do specializovaného servisu. Tam vám jej seřídí, promažou a dofouknou kola. 
  2. Výbava 

    Pořiďte si náhradní duši, základní sadu imbusů, lepení, náhradní baterky do světla, obvaz, náplasti a nějakou brašnu na kolo, kam to vše schováte. S volnými zády se vám pojede mnohem volněji než s nacpaným batohem. Brašny jsou k dostání v různých velikostech. Vyberte takovou, kde se vleze nářadí, ale i pití a svačina. 
  3. Oblečení 

    Podle zkušeností jiných cyklistů, je více než dobré sebou vést buď nepromokavou bundu anebo náhradní triko a kalhoty. Na cestě vás může potkat počasí jako malované, stejně jako silný déšť. Takže než jet promočený, radši se převléci. 
  4. Odpočinek 

    Každý potřebuje občas pauzu, a to i ten největší trénovaný jedinec. Mějte po ruce drobné občerstvení a dostatek vody pro všechny. Jestliže plánujete nocovat venku, přibalte i stan a spacák.  
  5. Elektronika 

    Vždy u sebe mějte plně nabitý telefon, powerbanku a papírovou mapu, kdyby nebyl signál. Na kolech se totiž často sjede ze stezky a můžete se rázem ocitnout mimo pokrytí. Pokud vás zklame technika, budete za kus potištěného papíru a kompasu velmi rádi. Powerbanka zase jistí, že vám nedojde šťáva. 
  6. Trasa 

    Dopředu mějte naplánovanou trasu a cíl, případně mezizastávky. To velmi usnadní práci. Věnujte tedy tomu čas.  

12 nejlepších tipů na cyklotrasy po ČR 

Dali jsme si tu práci a našli pro vás 12 nejlepších cyklotras, které musíte projet. Můžete se jimi inspirovat a naplánovat si i další v podobném duchu. Stezky jsou různé náročnosti a leží téměř ve všech koutech naší země.  

  1. Hrabalova stezka – Milovníci literatury zajásají, když zjistí, že je vybudovaná stezka v Kersku u Sadské dle děl známého českého prozaika Bohumila Hrabala. Začíná u hájenky, kde si můžete dát kančí s šípkovou omáčkou a končí u vrat nymburského pivovaru. Po celé stezce uvidíte celé dílo Hrabala, ale i přírodní krásy a zajímavosti.  
  1. Rodinná stezka Bor(ůvk)ovan – v Jižních Čechách je zase trasa, kterou hravě zvládnou i děti. Občas se jí říká borůvková stezka, protože vede lesy plné borůvek. Během jízdy navíc můžete sbírat razítka, za něž pak na konci získáte odměnu. Trasa je dlouhá 26 km a začíná a končí v Borovanech. 
  1. Třeboň – Je žádanou dovolenkovou destinací. Trasa je převážně vedená lesem a zpevněným terénem. I tak ji zvládnou i nezkušení cyklisté a děti. Projedete se po ní okolo Třeboně, kde se dozvíte vše o rybnících, mokřadech, mokrých loukách a rašeliništích.  
  1. Muchova stezka – Další pro milovníky umění. Alfons Mucha je významný malíř, kterého znají po celém světě. Stezka vede kolem Emina zámku, kde Mucha hlavně tvořil a přes Přírodní rezervaci Karlov, která mu byla velkou inspirací. Táhne se kolem Šanova a dá se z ní napojit na mnohé jiné trasy. 
  1. Moravské vinařské stezky – Milujete víno a Moravu? Jak jinak si ji dokonale vychutnat, než že se projedete po jednom z okruhů stezek. Dohromady zde je 1200 km dlouhá trasa. Hlavní se jmenuje Moravská vinná stezka. Další pak dle měst, přes která prochází. Každopádně vás čekají malebné vesnice, sklípky, přírodní památky a slavnosti, které probíhají vždy v jejich blízkosti. Tyto vinné stezky slouží k poznání Jižní Moravy. Najdete zde trasy přes Brno, Znojmo, Bzenec, Kyjov, Mikulov a další velmi známé vinařské oblasti. 
  1. Trasa Brno – Vídeň – Trochu delší, ale nijak zvláště náročná je spojnice těchto dvou velkých měst. Vede mimo hlavní cesty, takže je dosti klidná. Měří 130 km a během absolvování trasy mýte možnost prozkoumat i její okolí, která jsou ucelená v různě velkých okruzích.  
  1. Královská hřebenová trasa – Pro všechny milovníky sportu a jízdy na kole, je zde již poněkud náročná trasa po vrcholku Orlických hor. Převýšení zde činí více než 500 m2 a naskytne vám výhled jak do Česka, tak do Polska. 
  1. Jezerní cyklo-inline stezka na Lipně – Kdo by neznal vyhlášené Lipno. Až se vám nebude chtít trávit den pouze vodními hrátkami nebo v lanovém centru, nasedněte na kole a vydejte se vstříc zážitkům. Trasa vede z Lipna až do Frymburku.  
  1. Baťův kanál – Opět hlavní trasa spojující Kroměříž s Hodonínem. Vedeme kolem kanálu a nabízí propojení jízdy na kole s plavbou na lodi. Na zpáteční cestě se můžete svést. Trasa má 80 km, je sjízdná i pro děti, ale ty určitě ocení i jinou formu přepravy. Lze se také z této cyklotrasy napojit na jinou. Třeba se vydáte na hrad Buchlov, zahrady v Kroměříži nebo jeden ze skanzenů. Trasa se napojuje i na již zmíněnou Moravskou vinnou stezku. 
  1. Olešná – Kolem přehrady vede trasa dlouhá 4,5 km. Dá se projet i na bruslích. Stezka vede kolem přehrady Olešná, poskytuje překrásný výhled na Lysou horu a Beskydy a dostanete se po ní i do loděnice nebo aquaparku což potěší hlavně děti a mládež. 
  1. Po hřebeni Radhoště – Tak tady si dáte vážně do těla. Náročné stoupání a terén, ale na konci nádherný výhled na Pustevny a na sochu Radegasta. Je vhodná spíše pro vrcholové sportovce. 
  1. Okolo kláštera až k zámku – Jste vášnivý sportovci a milujete památky a architekturu? Pak si tuto stezku nesmíte nechat ujít. Projedete se totiž zámku, kláštera a zamíříte i k zámku Hluboká nad Vltavou, která je zapsána v dědictví UNESCO.  

Shrnutí: Na co nezapomenout 

  • Vždy jeďte na zkontrolovaném a seřízeném kole. Snažte se předejít opravám ne cestách. 
  • Mějte s sebou zásobu pití a jídla. Nikdy nevíte, kdy vám dojde energie. 
  • Nespoléhejte se jen na techniku. Může vás velmi rychle zklamat. Mějte tedy u sebe alespoň kapesní vydání papírové mapy a powerbanku. 
  • Buďte připraveni i na špatné počasí. Vezměte si sebou odpovídající přídavné vrstvy oděvu nebo náhradní kusy. 
  • Mějte u sebe nejen kartu, ale i hotovost a připravený plán B. 

Mohlo bys vás také zajímat:

Sport je důležitý nejen pro zdraví a kondici, ale i na psychiku. Při jízdě na kole, si výborně vyčistíte hlavu, zbavíte se stresu a uděláte něco sami pro sebe. Westwing je nejen skvělým rádcem v oblasti skvělých výletů na kole, ale poradí i jak cestovat vlakem, kde vzít svého mazlíčka a kde je vhodné jet s dětma. Pokud se zaregistrujete na stránkách Westwing, získáte navíc i skvělé možnosti se vybavit nejen na cesty.