Co pěstovat na balkoně

Balkonové rostliny jsou ideální k vytvoření vašeho venkovního útočiště. A to bez ohledu na to, zda žijete ve velkém městě nebo na venkově. Když se blíží jaro, je čas zasadit! Představte si, jak rádi budete na rozkvetlý balkon chodit. Sestavili jsme pro vás průvodce venkovními rostlinami. Dozvíte se zde, které balkonové rostliny jsou vhodné zrovna pro ten váš a co byste měli vzít v úvahu, pokud jde o vytrvalé balkonové rostliny. Přečtěte si naše rady, co pěstovat na balkoně a nechte svůj venkovní prostor rozkvétat!

Moderní inspirace na balkon

Co potřebujeme k pěstování ovoce a zeleniny na balkoně 

Zahradničení na balkoně není žádná věda, je však potřeba dodržet určitá pravidla, aby vám vaše snaha přinesla skvělé výsledky. Přinášíme tři užitečné tipy pro nákup balkonových rostlin:

  • 1. Než začnete s výběrem rostlin na balkon, musíte vědět, kdy je vůbec zasadit.

Pokud vaše rostliny začnou kvést až v říjnu, budou vám v létě k ničemu. Vytvořte směsici balkónových rostlin s různými obdobími kvetení. Pouze tak si budete moct užívat krásného rozkvetlého balkonku po celý rok.

  • 2. Zkontrolujte v zahradním centru, zda jsou květiny a rostliny, které chcete koupit, zdravé a nepoškozené.

Nejlepší je podívat se pod listy, abyste se ujistili, že v nich nejsou mušky ani podobní škůdci. Pokud jsou listy žluté nebo kořeny vyschly, je lepší je nekupovat. To naznačuje špatnou údržbu v zahradním centru.

  • 3. Když vysadíte rostliny na balkon v letním období, nemusíte se bát nízké venkovní teploty.

Pokud ale sadíte na konci podzimu, v zimě nebo brzy na jaře, můžete se potýkat s nočním mrazem. Ne každá květina vydrží chlad, mráz a sníh. Naštěstí existují vytrvalé balkonové rostliny, které lze nechat venku po celý rok. Věnujte tomu pozornost při nákupu a nechte citlivé rostliny přezimovat na teplejším místě.

Malá zahrádka na balkoně: co pěstovat na slunci

Balkon orientovaný na jih

Na balkon, kam slunce svítí celý den, je skutečným snem všech rostlin. Ale pozor, netýká se to úplně všech rostlin. Ne každá rostlina má ráda příliš mnoho slunečního světla. Chcete-li najít správné balkonové rostliny pro balkon orientovaný na jih, máme zde několik druhů květin, které upřednostňují slunné místo:

  • Muškáty
  • Petunie
  • Modré sedmikrásky

Tip: Abyste zajistili, že balkonové rostliny na jižním balkonu přežijí také letní vedro, je důležité je dostatečně zalévat. Kromě toho musí být pravidelně hnojeny.

Balkon orientovaný na východní stranu

Pokud máte balkon orientovaný na východní stranu, těšíte se z příjemného ranního slunce. Odpoledne vám balkon poskytne stín. Právě takové místo je ideální pro mnoho rostlin. Ranní slunce není tak ostré a když přijde horké odpoledne, dočkají se rostliny potřebného stínu. V takových podmínkách tedy můžete pěstovat poměrně náročné rostliny, a to například:

Také oblíbené bylinky, jako je kopr, pažitka, máta, petržel nebo šalvěj budou na balkoně orientovaném na východ velmi dobře prospívat.

Rostliny, kterým se dobře daří na východní straně, budou prospívat také na západní straně. Odpoledne a k večeru si vychutnáte slunce a naopak během horkých hodin budou rostlinky v příjemném stínu.

Náš tip: Zalévejte balkonové rostliny na západním balkoně ráno, když ještě nesvítí slunce. Na balkon orientovaný na tuto stranu umístěte tyto rostliny:

  • Verbena neboli Sporýš
  • Sedmikrásky
  • Sněženky
  • Petunie

Severní strana balkonu

Pro majitele balkonů orientovaných na severní stranu je celkem výzvou zde cokoli pěstovat. Ale neházejte flintu do žita. I takové rostliny existují a mohou dokonce i kvést. Máme několik návrhů krásných balkonových rostlin na balkon orientovaný na sever, které budou ideální do stinných a chladných míst. Tyto rostliny kvetou bez přímého slunce:

Zeleninová zahrádka na balkoně

Nemusíte vlastnit dům se zahradou, abyste mohli pěstovat vlastní zeleninu. Věřte, že balkon k tomu bohatě postačí. Uvidíte, že i malá zeleninová zahrádka na balkoně vám udělá radost.

Krok za krokem: Jak pěstovat rajčata na balkoně

Zalíbil se vám nápad pěstování vlastní zeleniny? Přinášíme vám tipy jak vypěstovat šťavnatá rajčata.

  1. K pěstování rajčat na balkoně vyberte slunné místo chráněné před silným větrem.

    Ideální je balkon orientovaný na jih nebo západ.

  2. Sazenice je potřeba si předem pěstovat do truhlíků, a to konkrétně v březnu.

    Tyto truhlíky následně umístíme za okno. Nejprve si však přichystáme substrát a semena na výsev. K tomu využijeme plastový cedník, do kterého nasypeme osivo. Následně zahrneme substrátem.

  3. Sazenice rajčat vysazujeme až po 20. květnu.

    Pokud vysadíte dříve, mohou sazenice ohrozit noční mrazíky. Nejčastěji je vysazujeme šikmo, a to tak, že kořenovou část s částí stonku umístíme do vyhloubené jamky a zahrneme zeminou.

  4. A který typ rajčat zvolíte? Na balkon jsou ideální ta keříková.

    Keříková rajčata lze pěstovat bez přídavných opěr. Je to možnéz důvodu nízkého vzrůstu a mají silnou lodyhu.

  5. Rostliny zavlažujeme zálivkou přímo ke kořenům.

  6. Dávejte si však pozor na to, abyste to se zaléváním nepřehnali. 

    Rajče potřebuje značné množství živin a také pravidelné přihnojování. Počkáme, než rajčata zčervenají a postupně je sklízíme. Pokud se před poslední sklizní  blíží mrazíky, sebereme všechny plody a necháme je dojít na teplém a vlhkém místě.

TIP! Pěstování rajčat: Vše, co potřebujete vědět

Jak pěstovat ředkvičky na balkoně

Také ředkvičky na balkoně jsou skvělým druhem zeleniny, který si vypěstujete doma. Semínka vhodná pro celoroční  pěstování sázejte čtyři až pět centimetrů od sebe do větších truhlíků. Ty sázejte nejlépe do kompostované zeminy nebo zvolte substrát pro výsev zeleniny. Truhlíky umístěte na slunné místo a zbytečně nepřelévejte.

TIP! Pěstování ředkviček doma, ve skleníků nebo v platu od vajec

Pěstování paprik na balkoně

I milovníci papriky si přijdou na své. Vyšší druhy papriky vyséváme na konci ledna až do poloviny února, ty nižší druhy můžeme vysévat do první třetiny března. Právě druhé zmiňované jsou vhodnější pro pěstování na balkoně. Druhů existuje více a s jejich výběrem vám jistě poradí ve specializovaných prodejnách.

Zvolíme výsevní substrát s pH 6-8. Nezapomeňte na sterilitu substrátu, docílíme jí vypálením v troubě. Semínka vkládáme do truhlíku nebo výsevní misky, do hloubky 3–5 mm.  Poté přikryjeme průhlednou fólií a udržujeme vlhkost a teplotu 26–30 °C. Zaléváme pouze pomocí rozprašovače. Po 14ti dnech odstraníme fólii a hlídáme povrch substrátu, aby se neobjevila plíseň.

TIP! Pěstování paprik ze semínka pro začátečníky

Jak velký květináč vybrat na papriky

Až uvidíme první lístky, přesadíme papriky po jednom, nanejvýš po dvou do sadbovačů nebo menších květináčů. Jednou týdně by se měly malé plody přihnojovat. K pěstování paprik zvolte květináče s odtokovými otvory nebo dvojitým dnem. Pouze tak budou moct rostliny dobře hospodařit s vodou a nezačnou nám od kořenů hnít.

Papriky přeneseme na balkon kolem poloviny května. Tak se vyhneme mrazíkům. Papriky potřebují 6–9 měsíců k dozrání plodů. Dbejte na výběr správného květináče nebo truhlíku pro pěstování rostlinek. Výběr může mít velký dopad na to, jak se jim bude dařit a zda přežijí. Hlavní věc, kterou je třeba mít na paměti, je zajistit, aby vaše rostlinná rostlina měla dostatek prostoru pro rozšíření kořenů. Pokud pěstujete velké rostliny, ujistěte se, že nádoba bude dostatečně velká a těžká, aby se rostlina v tuhém větru nepřeklopila. Čím více půdy vaše nádoba pojme, tím lépe, protože půda je to, co udržuje výživu a vodu. Větší objem půdy udrží vodu a výživu déle.

Co pěstovat na balkoně: pěstování chilli papriček

S chilli papričkami zacházejte podobně jako s běžnou paprikou. Nutný je přísun draslíku, dusíku a fosforu, nezapomínejte tedy pravidelně přihnojovat. A co je velmi důležité, papričky musíte opylovat. A to pomocí štětce, jímž opatrně přejedete po květu. Papričky sklízejte tehdy, když dojdou do finální barvy a jsou měkké.

Pěstování bylinek na balkoně

Většina bylin potřebuje 4–6 hodin přímého slunečního záření, aby dobře prospívala. Než si něco koupíte, nahlédněte na svůj balkon v různé denní době a zvažte výběr místa, kde do vašeho prostoru dopadá sluneční světlo. Vyberte si bylinky, které již používáte při vaření, a také několik nových odrůd, které vypadají zajímavě v zahradním centru.

Přečtěte si štítky každé rostliny, abyste se ujistili, že budou odpovídat dostupnému slunečnímu záření na vašem balkonu. Byliny lze pěstovat v malých sadách o samotě nebo zvažte seskupení několika různých druhů do velkého truhlíku nebo do dřevěné bedny.

TIP! Jak pěstovat kurkumu doma či na zahradě

Pěstování ovoce na balkoně

Obecně platí, že jakýkoli truhlík určený k zasazení ovocných nebo zeleninových rostlin musí být alespoň  40 cm hluboký. To platí pro ovoce a zeleninu, jako jsou rajčata, lilky, papriky atd.

Pěstování jahod na balkoně

Jahody  jsou jedny z nejoblíběnějších plodin, které pěstujeme na balkonech . Pokud je chcete pěstovat v závěsných koších, doporučujeme jim dát alespoň 30 cm šířky a hloubky.

Kdy zasadit jahody na balkon

Letní odrůdu jahod zasazujte mezi březnem a dubnem můžete také pěstovat odrůdy květinových jahod, a to v jakémkoli ročním období kromě zimy.

Pěstování malin na balkoně

Pokud máte zájem pěstovat maliny, měli byste začít přípravou dobře odvodněného květináče naplněného úrodnou půdou. Zajistěte, aby rostliny měly přístup ke spoustě slunečního světla. Do každé nádoby (průměr 60 cm) můžete pohodlně zasadit šest rostlin malin. Nezapomeňte také rostliny pravidelně zalévat, aby byla půda stále mírně vlhká.

TIP! Jak pěstovat maliny na balkoně či na zahradě

Jak pečovat o rostliny

Každá balkonová rostlina potřebuje jiné podmínky k tomu, aby kvetla. Ať už je to slunce, stín, nebo částečný stín. Naštěstí existují krásné rostliny vhodné pro jakékoli podmínky. Aby balkonové rostliny úspěšně kvetly, je tedy velmi důležité předem zkontrolovat, kam by měly být umístěny.

Důležitou roli samozřejmě hraje umístění vašeho balkonu. Pokud si nevíte rady, klidně požádejte o radu zahradní centrum. To vám ušetří stres a zklamání, pokud na balkoně nevykvete očekávaná květinová nádhera. Pokud již máte to pravé místo a květinkám se daří, nezapomeňte je dle potřeby pravidelně hnojit a zalévat.

5 zásad: Na co si dávat pozor, při pěstování ovoce a zeleniny

  1. Při pěstování v truhlících použijte půdu pro zalévání, nejlépe půdu, která je speciálně připravena pro zeleninu.
  2. Ujistěte se, že na vašem balkoně je dostatek slunečního světla, protože většina zeleniny a bylin potřebuje minimálně osm hodin slunečního světla denně.
  3. Například většina zeleniny jsou velmi žíznivé rostliny a během vegetačního období bude potřebovat hodně vody. Dbejte tedy na pravidelné zalévání.
  4. Zkuste rostliny umístit pod markýzu svého balkonu tak, aby se k nim dostala dešťová voda. Nebudete muset tak často zalévat
  5. Vyberte nádoby, které jsou dostatečně velké, aby podporovaly kořenové systémy rostlin, které chcete pěstovat a také, aby měly rostliny dostatek prostoru pro růst do plné velikosti, aniž by bylo nutné je přesazovat.

Líbil se vám náš dnešní článek? přečtěte si také ten na téma: 12 inspirací: jak zútulnit panelákový balkon nebo jak zařídit malý balkon.

Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing a nenechte si ujít další články ani exkluzivní nabídky, díky kterým bude váš domov ještě krásnější.