Inspirujte se: Jak pověsit obraz na zeď i bez vrtání
Věšení obrazů a dalších dekorací patří k našim nejoblíbenějším činnostem při zařizování interiéru. Dekorace na zdech jsou poslední třešničkou, která celou místnost doladí, zútulní a dodá jí osobnost. Ale jaký obraz kam pověsit? Jak je kombinovat a upevnit? Připravili jsme pro vás rozsáhlého průvodce, který odpoví na všechny vaše dotazy.
Věšení obrazů a dalších dekorací patří k našim nejoblíbenějším činnostem při zařizování interiéru. Dekorace na zdech jsou poslední třešničkou, která celou místnost doladí, zútulní a dodá jí osobnost. Ale jaký obraz kam pověsit? Jak je kombinovat a upevnit? Připravili jsme pro vás rozsáhlého průvodce, který odpoví na všechny vaše dotazy.
Jak připevnit obraz na stěnu
Jak pověsit obraz nebo jakoukoliv jinou dekoraci na zeď? V první řadě je třeba rozmyslet jejich množství a rozložení. Když zvolíte jeden velký obraz, který zabere většinu zdi, výběr místa bude jednoduchý. Zeď plná obrazů i kombinování dvou různých nástěnných dekorací je ale na plánování náročnější. Je třeba se zamyslet, jak vedle sebe budou nejlépe ladit.
Vhodné umístění obrazu
Jak vysoko pověsit obraz? Ideální je umístění přibližně ve výšce očí. Ta ale může být pro každého jiná. Většinou obraz na zeď věšíme tak, aby jeho střed byl přibližně 150 centimetrů od podlahy. V jídelně může být umístěný i níže, nad sedačkou naopak výše. Alespoň 20–30 cm nad jejím okrajem.
Obrazy, které by mohly vyblednout, nevěste na přímé slunce nebo k radiátorům. Při hledání dokonalého místa je nejjednodušší práce ve dvou, kdy jeden obraz u zdi přidrží a druhý s odstupem zkontroluje, že vypadá dobře.
Tip: Pokud máte na rámu háčky, s hledáním správného místa na zdi vám pomůže trocha zubní pasty. Naneste ji na háček a přiložte na stěnu. Tam, kde se pasta obtiskne umístěte hřebík nebo šroubek.
Jak na obrazovou galerii
Máte hned několik možností, jak vytvořit obrazovou galerii. Důležité je vše dobře naplánovat, aby výsledek nepůsobil chaoticky a nahodile.
- Největší nebo nejvýraznější obraz je středem pozornosti a okolo něj jsou rozmístěné ostatní
- Lineární rozmístění obrazů: Horizontální, vertikální, šikmé i zaoblené
- Obrazy jsou umístěné v pravidelných horizontálních nebo vertikálních řadách
- Na zdi rozdělené na širší a užší část (například dveřmi) jsou obrazy na užší části uspořádány vertikálně, naopak na širší horizontálně
- Obrazy uspořádané do mřížky – několik obrazů zarámovaných ve stejně velkých rámech uspořádejte do mřížky, podobně jako na instagramové zdi
Obrazová galerie: Krok za krokem
- Jednotlivé segmenty do vaší galerie můžete nakoupit naráz nebo je sbírat postupně.
Nemusí to být jen obrazy, nakombinujte je s jinými nástěnnými dekoracemi, fotkami či cedulemi s textem.
- Obrazy a další dekorace by k sobě měli tematicky nebo barevně ladit.
Můžete vytvořit například stěnu plnou rodinných fotografií, přírodních motivů nebo obrazů s prvky v jedné barvě či uměleckém stylu.
- Rozmyslete si, jak obrazy rozložíte.
Bude to jednoduché lineární seskupení nebo si s galerií chcete více pohrát?
- Změřte zeď, kterou máte k dispozici a míry přeneste na dostatečně velký, rovný povrch.
Nejvhodnější je podlaha nebo jídelní stůl. Všechny nástěnné dekorace rozložte na podklad tak, jak budou ve finále viset na zdi.
- Ve chvíli, kdy jste s výsledkem spokojená, vyznačte obrysy rámečků na zeď pomocí papírové pásky, která půjde snadno odstranit.
Zkontrolujte, jestli se vám rozložení líbí a jestli je střed galerie ve vhodné úrovni
- Obrazy připevněte na zeď.
Můžete se inspirovat jedním z tipů, které najdete dále v článku.
7 praktických tipů: Jak připevnit obraz na stěnu bez vrtání
Obraz na zdi je třešničkou patří do každé místnosti. Jak ho ale pověsit, když máte drolivé nebo příliš tvrdé zdi? Nebo když si majitel pronajatého bytu nepřeje žádné zásahy do zdí? Připravili jsme pro vás sedm tipů, které vaše dilema vyřeší.
1. Nalepovací šrouby a hřebíky
Nalepovací šrouby a hřebíky jsou na trhu už dlouhou dobu. Před pár lety ale za moc nestály – jakmile jste na ně pověsili něco těžšího než kus papíru, téměř okamžitě spadly. V horším případě s sebou vzali i kus omítky.
Dnes ale seženete kvalitní nalepovací hřebíky, které skutečně drží. Zároveň po jejich odstranění nezůstávají stopy a lze je využít opakovaně. Jsou speciálně vyrobené tak, abyste je mohla použít i na texturované tapety, zdobenou omítku, dlaždice, kov nebo sklo. Některé mají i nastavitelnou výšku, která vám pomůže se správným umístěním obrazu.
2. Polička nebo knihovna
Jistě máte v obývacím pokoji nebo v ložnici poličku na zdi, otevřenou knihovnu nebo jiný regál. Menší obrazy na ně můžete jednoduše postavit a opřít o zeď. Na poličce se vedle nich bude vyjímat rostlinka v květináči, v knihovně obrazem ozvláštníte jednotvárnost vyskládaných knih.
Tip: Máte to štěstí, že vlastníte klasický krb? Obrázky postavte na jeho římsu.
3. Kancelářské klipy
Jak pověsit obraz bez rámu? Máte například krásný plakát na pevném papíru nebo ručně malovaný akvarelový obraz? Není potřeba je nechávat rámovat. Především v minimalistickém interiéru dosáhnete krásného výsledku s jednoduchými kancelářskými klipy.
Do každého ze čtyř rohů umístěte jeden – dva budou směřovat nahoru, dva dolů. Podle umístění horních klipů zatlučte do zdi nevýrazné hřebíky a obraz na ně zavěste. Dolní klipy slouží k zatěžkání, aby se obraz bez rámu nekroutil.
4. Konstrukce na zavěšení obrazů
Bydlíte ve starší budově a jsou vaše stěny pod stropem zdobené lištou? Možná zde není jen na ozdobu, ale má i praktické využití. Takové listy se dříve používaly k zavěšení obrazů bez poničení zdi pod nimi.
Na konstrukci jednoduše nasadíte vhodný háček a pomocí pevných vlasců zavěsíte obrazy. Snadno takto vytvoříte i obrazovou galerii. Tento systém se dodnes běžně využívá v muzeích, galeriích i na zámcích.
5. Oboustranná lepicí páska
Další variantou, jak nalepit lehké nezarámované obrazy a plakáty je jednoduchá lepicí páska. Nalepte ji na zadní stranu, ideálně do všech krajů a proužek i doprostřed. Jen tak se obraz nebude nikde odchlipovat. Při lepení na zeď buďte extra precizní, aby obraz nebyl pomačkaný a visel rovně.
Oboustranná lepicí páska je vhodnou volbou především na omyvatelné povrchy. Tapetu nebo omítku byste mohla poničit, až bude dekoraci odstraňovat nebo měnit za jinou.
6.Nástěnka
Na nástěnku pověšenou na zdi můžete přichytit menší obrázky a snadno je střídat. Skvěle poslouží korková i magnetická nástěnka. K jejímu připevnění můžete použít jeden z předchozích tipů.
7. Nechte obrazy na zemi
Pokud máte dostatek místa a spíše větší (nebo alespoň vyšší) obraz, nemusíte složitě vymýšlet, jak ho pověsit na zeď. Jednoduše ho o ni opřete. Výsledek působí velmi uvolněně, až ateliérově. Hodí se například do boho ložnice.
Shrnutí
Zdi bez obrazů a dalších dekorací působí smutně a prázdně. Před jejich věšením na zeď vše dobře změřte, ať nemusíte zbytečně opravovat nevhodné díry ve zdi. Nebo jednoduše využijte jeden z našich tipů na věšení obrazů bez vrtání.
Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing a nenechte si ujíst další tipy a inspiraci ze světa bydlení i mimo něj. Každý týden navíc přinášíme exkluzivní nabídky jen pro členy, díky kterým bude váš domov ještě krásnější.
Mohlo by se vám hodit:
- Jak vybrat obraz do ložnice
- Obrazy do obýváku: 7 moderních inspirací
- Pět alternativ, jak pověsit plakát bez rámečku