Modulové pohovky

Hledáte inspiraci, jak vytvořit podporující a milující prostor ve vašem domě podle starého učení feng shui? Nemusíte ze svého domova nutně vytvářet zenovou zahradu nebo na stěny malovat čínské znaky. Dobré feng shui lze zajistit i v moderním stylu domu, kde byste ani na první podhled nepoznali, že nějaká pravidla feng shui panují. V dnešním článku se dozvíte vše o učení feng shui ve vašem bydlení. 

Co je to feng shui?

Filozofie feng shui pochází z Číny a věří, že prostor kolem nás by měl být v souladu s přírodou a energií. Tato 3000 let stará čínská praxe uzpůsobuje pozici domu, jednotlivých místností i vybavení v domě toku energií tak, aby byly podpořeny vaše cíle, aktivity, zdraví a štěstí. 

Také se snaží o nastavení harmonie, která nám v současné uspěchané době tolik chybí. Nemusíte na energie a proudění vůbec věřit, a stejně feng shui udělá z vašeho domova příjemné a harmonické místo, kam se budete rádi vracet. 

Mezi základní pravidla feng shui patří:

  1. Soulad s přírodou – feng shui miluje čistotu, světlo a kvalitní vzduch. Do všech prostor by tedy měla proudit přirozená energie v podobě denního světla, vzduchu a měli byste se snažit udržovat úhledně uklizené prostředí.
  2. Proudění energie – především energie života Chi je důležitá v prostoru podle feng shui. Nemělo by jí nic překážet a bránit v proudění. 
  3. Rovnováha a harmonie – určitě už jste někdy slyšeli slova jing jang. Také feng shui dbá na rovnováhu všech protikladů, ať už se jedná o mužskou a ženskou energii, protichůdné elementy nebo barvy.
  4. Vše má svůj jasný účel – Každý koutek, kus nábytku nebo i dekorace nesou svůj záměr. Celý dům by měl být vědomě uspořádán dle vašich cílů, které chcete podpořit. 

Jak by měl vypadat dům podle feng shui?

Nejen vnitřek domu, ale také jeho okolí hraje velmi důležitou roli v kvalitě feng shui. Nachází se váš dům v udržované ulici s příjemnými sousedy, kteří se o své domovy starají? Pak máte dobrý předpoklad pro harmonické feng shui.

Naopak se vyhněte domu v blízkosti hřbitovů, zchátralých budov nebo zarostlých pozemků. Z takových míst totiž proudí negativní energie smrti a ovlivňuje také vaše prostředí. 

Jestliže stavíte nový dům nebo kompletně rekonstruuje své bydlení, máte velkou výhodu. Můžete si totiž určit uspořádání celého bydlení. Jak by měl vypadat půdorys domu podle feng Shui?

Mezi nejdůležitější prvky z hlediska energií patří vchodové dveře, umístění postele, sporáku a stolu. Při rozvržení jednotlivých místností dbejte na to, abyste kuchyň umístili co nejhlouběji do domu. Tak si ochráníte bohatství, které kuchyň představujete. Navíc by od sporáku nemělo být vidět na vchod do domu, takže by tyto dvě části domu měl rozdělovat dostatečný prostor. 

Také při postavení stolu a postele popřemýšlejte nad nejvhodnější variantou. Oba prvky by měly mít silnou pozici, nejdůležitější ze všech je však postel. Tu je vhodné umístit do tzv. velící pozice, aby k vám do domu proudilo dobré Chi. 

Velící pozici vytvoříte tak, že postel umístíte k pevné stěně bez oken diagonálně od dveří do místnosti. Dle těchto základních pravidel již snadno vytvoříte nejlepší půdorys vašeho domu. 

TIP! Moderní dům: 7 trendy tipů na jeho uspořádání

Jednotlivé místnosti v domě podle feng shui

Nyní se zaměříme na rozmístění nábytku, dekorací i barvy v jednotlivých místnostech celého domu. Chcete podpořit dobré feng shui u vás doma? Tak jdeme na to!

1. Obývací pokoj

V obýváku by měla vládnout energie míru, ale zároveň aktivity. Jedná se totiž o místo, kde rádi relaxujeme, ale často se zde také scházíme s rodinou a přáteli, což nás podporuje v komunkaci a aktivním trávení času. 

Z toho důvodu je tedy vhodné v obýváku vytvořit intimní prostředí pro zajímavé debaty, kde se budete cítit bezpečně. Umístěte hlavní sedačku zády ke stěně nebo tak, aby na její zadní stranu nebylo vidět od vchodu do místnosti. 

Pro obývací pokoj se hodí jemné a přírodní barvy i materiály. Vsaďte na krémovou, béžovou, bílou nebo tmavě zelenou v kombinaci se dřevem a kovem. Konferenční stolek by měl mít oválný nebo kulatý tvar, aby při procházení kolem něj nedošlo k přerušování energie. 

2. Ložnice

Také v ložnici trávíme mnoho času denně. Během spánku potřebujeme klid pro regeneraci celého těla a pocit bezpečí. Tyto dva cíle podpoří například poloha postele, která by měla mít čelo u pevné stěny a z každé strany bychom měli mít dostatek prostoru pro pohodlný odchod z postele. 

Pocit bezpečí také získáme díky přímému výhledu na dveře do pokoje z vaší postele. Odstraňte rušivá elektronická zařízení, která narušují nejen váš spánek, ale také energii v místnosti. Patří mezi ně televize, počítač nebo elektronický budík. 

Podle feng shui by v ložnici neměla být umístěna ideálně žádná zrcadla nebo alespoň ne naproti posteli. Z barevného spektra vybírejte pískové, světle hnědé, bílé nebo šedé tóny.

TIP! 10 praktických inspirací: feng shui ložnice

3. Kuchyň podle feng shui

Skrz zdravé a pestré jídlo proudí láska a dobrá energie ke každému členu rodiny. Feng shui považuje jídlo za velmi důležité a dbá také na prostředí při jeho přípravě. 

Sporák umistěte v místnosti tak, abyste celou dobu měli výhled po místnosti a na vchodové dveře, popřípadě si vypomozte chytře umístěným zrcadlem. Udržujte kuchyň v čistotě a nehromaďte zde špinavé nádobí. Cokoliv zkaženého, okoralého, rozbitého nebo oprýskaného hned odstraňujte nebo renovujte. 

Dále dbejte na polohu odlišných elementů ohně a vody. Dřez a sporák neumisťujte vedle ani naproti sobě. 

Objevte harmonii ve své kuchyni s Broste Copenhagen! Tato dánská značka přináší skandinávský design inspirovaný přírodou, který dokonale zapadá do principů feng shui.

Od keramických talířů až po minimalistické vázy – každý kousek byl navržen tak, aby přinášel klid a rovnováhu do vašeho domova. Propojte estetiku a funkčnost, zvolte si produkty, které harmonizují vaše kuchyňské prostředí a podpoří váš pocit pohody při vaření. Vyberte si z kolekce Broste Copenhagen a vytvořte z kuchyně místo, kde se potkávají dobré energie a skvělý design!

TIP! Jak nejlépe uspořádat kuchyni podle feng shui

4. Předsíň a vchod

Pro feng shui je velmi důležitý vchod do celého domu. Měl by být jasně viditelný, označený (například pokud do domu vede více dveří) a projasněný. Snadný a příjemný průchod znamená dobré podmínky pro proudění správné energie dovnitř domu. 

Jestliže na vás hned při vchodu do domu dýchne klidná a milující energie, jste na správném místě. Snažte se přesně takový vchod a předsíň vytvořit u vás doma. 

Mohlo by se vám také líbit:

Další tipy pro dobré feng shui v domě

  • Nebojte se spolehnout na vaši instuici. Nic není vyloženě špatně, pokud vám to funguje. 
  • Rostliny představují živou energii, kterou feng shui vítá. Zaplňte svůj domov květináči a čerstvými květy ve vázách. 
  • Cokoliv neživé nebo připomínající smrt naopak do tohoto prostoru nepatří. Do výzdoby tedy nezapojujte sušené květiny, trofeje, zbraně apod. 
  • Mezi skvělé volby pro dekoraci patří svíčky, fontány, zvonkohry, obrazy nebo sošky. 
  • Každý kousek v domově by měl mít svůj účel. Nechte tento záměr viditelný a jasný. 
  • Odstraňujte překážky a nechte energii proudit. Uklizený a účelově členěný prostor je ten pravý pro správné feng shui. 

Zaujala vás filozofie feng shui a zajímaly by vás další články na podobná témata? Pak se registrujte bezplatně na našem serveru Westwing a získejte přístup k nejnovějším článkům i nejzajímavějším nabídkám pro váš krásný domov.