Zařízení malé místnosti

Domov máme každý různý. Někdo obývá velkou luxusní vilu uprostřed lesů, jiný žije na předměstí v starém domku po babičce a další se krčí v garsonce ve městě. Žití v bytě menších rozměrů nebo užívání jedné menší místnosti může do života přinést jiný pohled.

I malý prostor lze velmi dobře využít

Malé místnosti najdeme prakticky všude. Ve větších domech jsou to často pracovny nebo nějaké menší sklady, spíže a šatny. V bytech pak třeba ložnice nebo jde o všeobecně menší podlahovou plochu. Většinou jsou to garsonky a malé byty.

Každý má definici malého prostoru jinou. To, co je pro některého ještě ucházející, může být pro druhého už nemyslitelné. Všeobecně jde ale jednoduše o prostor, ve kterém musíte velmi přemýšlet nad rozmístěním nábytku a jeho zařízením, aby to vše vešlo. V ložnici bývá problém s širokou postelí, která pak sahá ode zdi ke zdi. V malých bytech 1+kk a 2+kk pak je nezbytné spojit obývací pokoj s kuchyní či dokonce s ložnicí. Využívají se vyvýšená patra, rozkládací pohovky, sklopné postele ve skříni apod.

Pro domácí pracovnu můžete použít i komoru

Člověk si musí umět poradit. Uplynulé roky nám ukázaly, že se život může obrátit ze dne na den. A může se tak stát, že třeba budete nuceni začít pracovat z domu. Vybavit domácí kancelář není zase tak složité, spíše najít vhodné místo. Někomu stačí pouze notebook a dobré připojení. Jiný ale požaduje neustále přichystaný pracovní stůl a možnost si sednout k práci, kdykoliv bude potřeba. Pak se hledají všelijaká zákoutí v domě anebo se z šatny stane dočasná domácí pracovna.

Tyto pracovny bývají malé. Často se vleze jen zmíněný stůl a nějaké police. Jak zařídit takovou malou pracovnu, aby sloužila ku prospěchu věci? Mnohé tipy jsme pro vás sepsali do článku. Pomůžeme vám ji vybavit tak, abyste v ní uložili vše potřebné a měli prostor pro tvorbu. A nezáleží na tom, zda pracujete rukama nebo hlavou. Stačí to přizpůsobit vašemu oboru a nárokům.

Pomozte si optickými triky

Avšak těmi správnými triky se dá poněkud malá místnost opticky zvětšit. Podlahové plochy bude stále stejně, ale vy se nebudete cítit tak stísněně a bude vám tam příjemněji. Ty triky pracují se světlem, barvou a odrazem. Proto v mnoha katalozích vidíte nabídku světel a zrcadel. Milují je designéři, návrháři i sami majitelé nemovitosti. Skutečně správný typ osvětlení dokáže prokázat velkou službu. S prostorem si ale můžete pohrát i pomocí barev a textur. Vhodná výmalba dokáže místnost prodloužit či natáhnout do výšky. Zvolte správný odstín a z tmavého koutku bude skvělá pracovna, herna, šatna nebo jen místo vhodné k relaxaci. Nebojte se toho!

První vlastní bydlení bývá malé

Lidé hledají rady a návody k vybavení malého bytu ve chvíli, kdy se sami do nějakého stěhují. Hlavně mladí lidé ještě nemají dostatek peněz, a tak první bydlení představuje garsonky a menší byty. Není na tom nic špatného. Jde o zkoušku života a mnohdy i vztahu. Pokud dva lidé spolu vydrží na 50m2 nezabít se, pak už přežijí všechno.

  • Malé místnosti berte jako výzvu. Není umění zařídit jídelnu o rozměrech 20 m2, ale malou pracovnu, kde se pomalu nevleze nic jiného než stůl. Ukažte, co ve vás je.
  • Každý prostor se dá opticky zvětšit. Chce to použít jasné barvy, přivést dostatek světla a pohrát si s materiálem.
  • Bydlení v malých bytech je často velmi útulné. A také jednoduché. Vše máte na jednom místě, nemusíte složitě přecházet přes celý dům, abyste se dostali do koupelny. Dívejte se na to jako velkou výhodu.
  • V malém prostoru je třeba využít každý kout a promyslet správné rozložení nábytku. Sahejte raději po multifunkčních věcech.
  • Pokud se vám nedopřává prostoru, budete muset zredukovat své věci na minimum. Je to tedy skvělý způsob, jak se naučit žít s málem. Minimalismus je v módě.

Westwing je přesvědčen, je každé bydlení může být krásné. Nezáleží na tom, zda jde o palác nebo o malý byt. Vždy záleží na tom, jaké si to uděláte. Stačí nechat projevit svůj vkus, řídit se odzkoušenými doporučeními a pěkný útulný domov bude zaručen.