12 krásných tipů: jak zařídit malý byt 1+kk (2024)
Vybavit malý byt tak, aby se vešlo vše, co potřebujete se zdá jako velká výzva. Občas je potřeba přistoupit ke kompromisům, i malý prostor ale může nabídnout velké pohodlí. Připravili jsme pro vás inspirace na zařízení bytu 1+kk, do kterých se zamilujete.
Vybavit malý byt tak, aby se vešlo vše, co potřebujete se zdá jako velká výzva. Občas je potřeba přistoupit ke kompromisům, i malý prostor ale může nabídnout velké pohodlí. Připravili jsme pro vás inspirace na zařízení bytu 1+kk, do kterých se zamilujete.
Co znamená byt 1+kk
Malý byt 1+kk nebo také studio nenabízí tolik prostoru jako velká vila v bohaté části města, přesto jej mnoho majitelů bytů upřednostňuje. Co najdete v bytě 1+kk?
- Jedna obytná místnost
- Kuchyňský kout
- Koupelna
- Předsíň
Byt 1+kk je oblíbený zejména mezi single lidmi, studenty a mladými páry. Záleží samozřejmě na velikosti obytné místnosti, existují ale kreativní způsoby, jak prostor využít naplno a dokonce vytvořit plnohodnotné zóny na každou aktivitu.
Jaký je rozdíl mezi bytem 1+kk a 1+1
Na první pohled označení 1+1 a 1+kk působí jako totožné byty. První číslice ale uvádí počet obytných místností (větších než 8 m2). Druhé číslo značí počet kuchyní, v případě zkratky kk jde o kuchyňský kout.
- 1+kk: Byt s jednou obytnou místností, ve které je kuchyňský kout
- 1+1: Byt s jednou obytnou místností a samostatnou kuchyní
Obytná místnost může být ložnice i obývací pokoj, případně dva v jednom. V zahraničí ale často narazíte na označení bytů podle počtu ložnic, obývák se nepočítá. Například „1-bedroom apartment“ by bylo označení našeho 2kk nebo 2+1. Byty s jednou obytnou místností se nazývají studia.
U nás se můžete také setkat s označením garsonka. Jedná se o nejmenší byt (minimum je ale 16 m2). Obvykle jde o 1+kk, může jít ale i o 1+0 – tedy obytnou místnost s provizorní kuchyní ve formě elektrického vařiče a mikrovlnné trouby.
Jak zařídit malý byt 1+kk: Krok za krokem
- Rozmyslete si, co potřebujete
Nebudeme vám nic nalhávat, u malého bytu je občas potřeba dělat kompromisy. Rozmyslete se proto, co ve svém prostoru nejvíce oceníte – větší kuchyňský kout, příjemné posezení na posezení s přáteli, pracovní místo nebo velkou postel?
- Vytvořte v bytě zóny
Jakmile se rozhodnete, co v bytě chcete, pokuste se jednotlivé části rozdělit do zón. Oddělit jídelní, pracovní, odpočinkovou a spací zónu vám pomohou barvy, umístění nábytku, materiály, ale také koberce.
Jednotlivé zóny vám pomohou v bytě lépe relaxovat, soustředit se na práci a oddělit povinnosti od volného času. Byt díky nim dokonce můžete opticky zvětšit!
- Vyberte vzdušný nábytek
Vybírejte vzdušný nábytek, který byt zbytečně nezaplní. Zároveň se hodí víceúčelové a skladné kousky, které v případě potřeby snadno přesunete.
Tip: Díky vestavěnému nábytku využijete každý centimetr malého bytu.
- Využijte světlo
Máte v bytě velká okna? Nechte dovnitř proudit co nejvíce světla, místnost tak bude působit svěží a větší. Stejně dobře fungují světlé barvy na zdech a nábytku.
- Buďte kreativní
Buďte kreativní a využijte každý kout, který váš byt nabízí. Pokud máte například vysoké stropy, pořiďte si vysoké skříně, do kterých uložíte vše potřebné. Okenní parapet může posloužit jako polička na knihy nebo dokonce příjemné posezení.
- Hrajte si s optikou
Nejen světlo a světlé barvy dokáží opticky zvětšit prostor. Nezapomeňte také na optické další klamy. Pomohou vhodně zvolené vzory, materiály, nábytek, zrcadla a další dekorace.
- Zbavte se nepořádku
Jestli něco malému prostoru nesvědčí, tak je to příliš mnoho věcí a nepořádek. Proto se zbavte věcí, které nepotřebujete a pro zbytek v bytě vytvořte specifické místo. Na otevřených poličkách nechte vystavených jen pár drobností.
12 překrásných inspirací a nápadů: Uspořádání malého bytu 1+kk
Ukážeme vám, že malý byt může nabídnout vše, co potřebujete. Využijte při zařizování naše tipy a inspirace na uspořádání bytu 1+kk.
- Velký obývací pokoj
Milujete sledování filmů či sportovních přenosů nebo rádi hostíte návštěvy? V tom případě byste měli věnovat pozornost příjemnému posezení. Vyberte dvou- nebo třímístnou sedačku a postavte ji k jedné stěně naproti televizi.
Pod sedačku pořiďte příjemný, měkký koberec, který opticky oddělí zónu a v případě potřeby se na něj dá při sledování filmů i posadit. Nezapomeňte také na velké polštáře, které nezabírají tolik místa, ale lze je použít místo křesla.
Postel umístěte do rohu druhého konce místnosti. Menší velikost, tedy 160 nebo 140 cm ušetří mnoho místa. Abyste se neochudili o plnohodnotný spánek, vyberte postel a především matraci kvalitní.
- Malý byt jako hotelový apartmán
Netrávíte v bytě příliš času a chodíte se domů v podstatě jen vyspat, uvařit si a najíst se? Upřednostněte přesně to, co využíváte. Investujte zejména do kvalitní postele a malé, ale praktické kuchyně.
Snídaňový bar nebo malý stolek na jídlo postačí i v případě, že pozvete návštěvu. Pohodlné posezení se ale vždy hodí, proto svůj byt doplňte o dvě subtilní, ale pohodlná křesla.
- Hra s barvami
Různé barvy vám pomohou opticky oddělit jednotlivé části vašeho 1+kk. Držte se ale světlejších odstínů, které byt opticky zvětší a s barvami to nepřehánějte.
Skvěle vypadá kombinace dvou neutrálních tónů doplněných jednou pastelovou barvou. Může být například bílá kuchyně, světle šedá zóna obývacího pokoje a uklidňující mentolová nebo bleděmodrá okolo postele.
- Barevné doplňky
S oddělením jednotlivých zón mohou pomoci také vhodně zvolené doplňky. Byt vybavte v jedné neutrální barvě a do každé zóny vyberte kontrastní doplňky.
Na pohovku vyskládejte polštářky a pořiďte pod ni koberec ve stejné barvě. Prostírání, utěrky do kuchyně, dózy a další doplňky vyberte zase v jiné – můžete využít i více odstínů. Na postel pak vyberte povlečení nebo přehoz ve třetí barvě.
Tip: Opět se lépe hodí tlumené a pastelové barvy.
- Vyvýšené patro v 1+kk
V opravdu malém bytě s vyššími stropy zvažte vestavné patro na spaní. Získáte tak téměř plnohodnotnou ložnici, zároveň ale nepřijdete o cenný prostor.
Vyvýšené lůžko je nejlepší umístit nad kuchyň – díky tomu zůstane obývací pokoj vzdušný, světlý a příjemný. Do kuchyňského koutu je pak ale potřeba zajistit dobré osvětlení a odvětrávání.
- Rozkládací sedačka do malého bytu
Jestli bojujete s prostorem v malém bytě, chcete velké lůžko a zároveň nechcete přijít o pohodlné posezení pro návštěvy, rozkládací pohovka je ideální řešení.
Vyberte kvalitní sedačku, která zvládne časté rozkládání a bude se vám na ní pohodlně spát. Na spaní můžete přidat vrchní matraci, která zajistí zdravější spánek, větší pohodlí a hygienu.
- Skleněná stěna
Pomocí skleněné stěny můžete oddělit ložnici od zbytku místnosti bez zmenšení prostoru a bránění světlu. Vytvoříte tak oddělenou zónu nejen opticky, ale zároveň vytvoříte alespoň částečnou zvukovou bariéru. Ta je vhodná zejména v případě, že v malém bytě bydlíte ve dvou.
- Závěsy v malém bytě
Pořiďte k oknům dlouhé závěsy od stropu až po zem, které opticky pozdvihnou stropy a provzdušní tak celý byt. Závěsy můžete také použít na oddělení postele od zbytku místnosti. Je jen na vás, kdy je necháte roztažené a kdy malou ložnici schováte.
- Falešné stěny
Částečně oddělit obývací pokoj od ložnice můžete i praktickou falešnou stěnou, která zajistí trochu soukromí, ale zároveň propustí světlo. Nejjednodušší je vedle postele postavit oboustrannou knihovnu nebo stylový paraván.
- Bílá barva v 1+kk
Světlé barvy jsou nejlepší způsob, jak byt opticky zvětšit. Jednoduchá bílá pak úkol zvládne na jedničku. Bílé zdi a nábytek doplňte světlými podlahami a vyberte pouze pár jemných doplňků v pastelových odstínech. Můžete využít princip ze čtvrtého bodu.
- Využijte optické klamy
Zmást mysl je snazší, než se snažit vykouzlit pár metrů navíc. Pomocí barev, materiálů a doplňků snadno malý byt opticky zvětšíte.
- Do místnosti umístěte velké zrcadlo
- Pod sedačku umístěte menší koberec
- Na kratší stěnu instalujte dlouhé police
- Pověste závěsy od stropu až po podlahu
- Vyberte pohovku a křesla bez opěrek na ruce
- Na zdi pověste minimalistické a světlé obrazy
- Využijte výrazný kus nábytku na odpoutání pozornosti
- Pořiďte stůl a konferenční stolek se skleněnou deskou
- Propojení kuchyně a obývacího pokoje
Naprostým protikladem zón je snaha dvě části co nejvíce propojit. Vytvořte jeden velký, otevřený prostor, ve kterém téměř přehlédnete různé účely. Stačí vybrat nábytek ve stejné barvě, úpravě materiálu a stylu.
Výběr dekorací a nábytku do malého bytu 1+kk (Westwing průvodce)
Nábytek v malém bytě by měl být zejména funkční a neměl by zabírat mnoho místa. Vybírejte proto subtilnější kousky, když budou multifunkční, máte vyhráno.
Díky doplňkům získá byt osobitý styl a vy se v něm budete cítit jako doma. V malém bytě si ale dávejte pozor na jejich množství – méně je vždy více. Některé doplňky ale s prostorem naopak pomohou.
Do malého bytu se hodí velké zrcadlo, pokojové rostliny, které dodají svěžest a jakékoliv drobnosti, které zároveň prakticky využijete – keramické hrnečky, plédy a polštáře, svíčky nebo lampy.
Ideální jsou také nástěnné dekorace, které nezabírají prostor. Vybírejte spíše světlejší obrazy a nezapomeňte, že můžete využít optických klamů.
Tipy na závěr
- Neplýtvejte prostorem na nábytek, který nevyužijete.
- Každá věc v malém bytě potřebuje své místo.
- Multifunkční nábytek pomůže ušetřit prostor.
- Prodejte věci, které již nepoužíváte.
- Využívejte světlo a optické klamy.
Shrnutí
Malý byt se zdá jako velká výzva pro pohodlné bydlení. Vzhledem k neustále rostoucím cenám nemovitostí a nedostatku místa ve velkých městech se k němu ale přiklání čím dál více lidí.
Kombinujte správné barvy, pusťte do interiéru co nejvíce světla a vyberte si, co u sebe doma skutečně potřebujete a bez čeho se naopak bez problému obejdete. Byt vybavte jednodušší a osobitost dodejte pomocí doplňků.
Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing a nenechte si ujít další tipy a inspirace od naší redakce. Pravidelně vám také přinášíme exkluzivní nabídky pro ještě krásnější domov.