vinatge styl bydleni

Pro koho je vintage styl určen? Pro všechny, kteří milují kvalitu, příběhy a vše co má svou duši. Lidé, kteří se rádi ohlíží do minulosti a obdivují nejen tamní životy, ale i obydlí. Vintage styl bydlení si zakládá na kvalitě. Je však nutno podotknout, že v tomto duchu není zařízen celý pokoj, ale je jím spíše inspirován. Převážně jde o kombinaci stylů, ve které jsou vintage prvky a doplňky. Cokoliv, co bylo vyrobeno v letech 50. a 60. A dříve patří mezi vintage.

Co je to vintage styl

Vintage je o dobrém vkusu. V podstatě se zaměřuje na věci, které zrají jako víno. Čím starší, tím lepší. Na věcech je zřejmá patina, zub času, al přesto stále dopovídající kvality. Vkus je podstatný. Existují bazary plné starého nábytku, ale ne vše si zaslouží místo ve vašem domě. Pokud chcete vintage zakomponovat i do vašeho domova, bude vás to něco stát. Především váš čas. Protože než najdete odpovídající kus dobré kvality, chvilku to potrvá.

Co je to vintage styl

Jde o historicky cenné kusy. Označení a řazení vintage začíná již v 19. století a pokračuje až do pozdních 60. let 20, století, kdy jej pak střídá retro styl. Často se stává, že sice najdete odpovídající komodu, která se bude vyjímat ve vaší předsíni, ale než si ji doma postavíte, bude muset projít revizí a opravou.

Vše, co má víc jak 25 let, můžete použít. Nezapomeňte, že vintage není jen o nábytku. Ale i o módě, umění a celkovému způsobu života.

Proč je stále tak oblíbený?

Tento dekor interiéru je dost oblíben, protože prostoru dodá hloubku a charakter. Doplní jej a zútulní. Což dodá pocit domova. Je také snadno dostupný. Protože starých věcí je všude hromady. Stačí se tím prokousat a najít tu věc, kterou v dané chvíli hledáte.

Jaké jsou charakteristické prvky pro vintage styl interiéru

Každá doba má to své. Někdy jde o barvy, jindy o materiál. Každý styl se tak vyznačuje svým vzhledem a základními prvky, dle kterých jej zaručeně poznáte. Vintage odkazuje na dobu našich babiček. Často jsou tak na zdech místo obrazů k vidění různé plakáty a reklamní tisky. Můžete je zarámovat a máte originální obraz. Na policích a nábytku jsou vystavené porcelánové figurky a všude je přítomen plast a spoustu barev.

Barvy ve stylu vintage

Vintage interiér je barevný, ale nejde o žádnou divočinu. U něj platí pravidlo, že čím více doplňků je v pokoji, tím méně odvážných barev je povoleno. Je to zde vynahrazeno silou v počtu. Oblíbená je kombinace bílé a černé, také se používají pastelové barvy jako jemně růžová a modrá, béžová, krémová a květinové vzory. To se objevuje jak na stěnách, tak i tapetách.

Vintage styl: materiály

Jaký materiál najdete u vintage? Především je to kvalitní masivní dřevo, tvrzený plast, proutí apod. Různě se kombinují. Časté jsou parketové podlahy nebo dřevěné prkenné. V dekoracích se objevuje křišťál, sklo a krajky. Z plastu se vyrábí nábytek, jako je třeba tolik proslavené křeslo Romana Mondzelewskiho, čalouněný nábytek apod. Nebrání se, spíše podporuje, pokud se na dané věci objeví praskliny a nedokonalosti způsobené užíváním. Materiál prostě stárne.

Krok za krokem: Jak navrhnout interiér ve stylu vintage

Pokud i vy doma toužíte po proměně interiéru, ale nechcete zase moc utrácet máte dvě možnosti, je pro vás vintage přímo stvořen. Taky záleží na výchozí pozici. Zdědili jste byt po babičce? Pak máte krásný základ. Doplňte jej moderními prvky a originální interiér bude na světě. Nebo naopak vás váš ultramoderní byt nebaví a přijde vám studený a neosobitý. Pak do něj vneste trochu té historie.

 Několik vhodně zvolených vintage prvků to spraví. Poptejte se po rodině, většinou má někdo doma něco na půdě. Pro jednoho harampádí, pro druhého poklad.

5 Inspirací podle místností

Pokud chcete pokoj ozvláštnit a ozdobit, musíte ke každému pokoji přistupovat individuálně, ale zároveň spolu musí celý byt ladit. Jedině tak dosáhnete skvělých výsledků. Můžete je propojit stejnou barvou, materiálem nebo konceptem. Zároveň si však můžete pohrát jen s jedním pokojem a ostatní nechat v původním stavu.

1. Nový trend: Modern Vintage styl v obývací pokoji

Chcete jednoduše přeměnit vizáž? Nahraďte pohovku čalouněným nábytkem. Na zdi pověste plakáty a okna olemujte závěsy. Hodí se i koberec a také mnoho rostlin. Nesmí chybět sošky, nejčastěji vyobrazené postavy a proutěné doplňky. Nemusíte se bát ani výrazné květinové tapety, protože obývací pokoj je zpravidla největší obytná místnost, a vzor se tam krásně otevře a ztratí.

Vintage vzhled v současné době slaví velký návrat! Co je teď jinak? Interiérové styly Midcentury Chic, baroko, 70. léta a další se nyní mísí s moderními prvky. Výsledek: Modern Vintage Look!

2. Vintage styl ložnice

Udělejte z postele dominantu ložnice. Postel s krásným zdobeným čelem nebo přímo nebesa? Rozhodně ji ponechte jemné barvy. To ji dodá svěžest a útulno, tolik potřebné pro spánek. Nesmí chybět zrcadlo. Buď v rámu na stěně či šatní skříni anebo ve formě malého přídavného zrcátka. Pokud zde umístíte toaletní stolek se šperkovnicí, určitě zabodujete. A před postel postavte proutěnou truhlu.

Co je ještě typické jsou záclony a závěsy. Dříve sloužili hlavně kvůli stínění a zachování soukromí. Dnes jsou i jiné možnosti, ale pravdou je, že pomocí takového zahalení je okno nerušivé v prostoru.

Naše nová kolekce Capsule přinese do našich domovů atmosféru umělecké galerie. Textilie vyzařují krásný vzhled 70. let, který do našich domovů vnese atmosféru moderní umělecké galerie. Objevte žinylkové přehozy, neobvyklé dekorační polštáře a mnoho dalšího!

NEW ARTSY by Westwing Collection
Vintage styl ložnice

3. Vintage koupelna

Není výjimkou, že se kombinují všelijaké styly. V koupelně funguje venkovský styl a vintage. Je to hodně o doplňcích. Věšáky, mýdlenky a držáky na kartáčky. Bývají keramické nebo mosazné. V rohu bývají postavené proutěné koše na prádlo, a i ve skříňkách jsou v nich naskládané ručníky. A na stěně musí viset velké zrcadlo. Opět, stejně jako v ložnici, se držte jemných pastelových barev. Nebo jděte do klasiky a na zem nechte vyskládat černobílou šachovnici.

4. Vintage kuchyně

Co si pod tím představit? Tak určitě klasickou dřevěnou zdobnou kuchyni s vyřezávanými dvířky. Bývá bílá, ale i světle modrá. Důležité však je, aby na ní byla patina. A je jedno jestli pravá nebo falešná. Takový povrch vytváří pocit hodně používané kuchyně, a tedy dobrému duchu kuchyně. Nesmí chybět kredenc a příborník. Nábytek, který dnes není populární, ale ve vintage kuchyni nesmí chybět. Opět nechybí proutěné košíčky, ale i keramické zapékací mísy a teriny.

5. Vintage chodba

Jak vybrat vintage nábytek

To není vůbec jednoduché. Je třeba jej pohledat na bazarech, bleších trzích a klasických obchodech.

  • Kvalita na prvním místě. Jde o odkaz doby minulé. Dříve byly věci dělány poctivě. I proto je nábytek dnes ještě k dostání a je funkční.
  • Měl by být originální svým vzhledem a ideálně ze dřeva.
  • Nezalekněte se však ani plastu, třeba toho tvrzeného.
  • Pohovky a křesla vyberte čalouněné. Mohou být na nožkách a klidně v barvě nebo s květinovým vzorem.
  • Interiér vyzdobte dekoracemi v podobě starých hodin, porcelánových figurek, skleněných váz a stříbrných tácků.

Vintage styl: doplňky a osvětlení

Jsou brány jako dekorativní prvek. Takže jsou zdobené a opět potrhují krásu pokoje. Ideální jsou měděné lustry, protože vypadají starodávně. Ale snažte se co nejvíce užívat i denního světla. Takže odhrňte závěsy na stranu.

Barvu žárovky volte vždy žlutou. Dříve bílé světlo ještě nebylo. Pokud tedy chcete zachovat atmosféru, žlutá je dobrá na hlavní světlo a bílé na doplňkové. Přeci jen máme moderní dobu. Typické jsou kovová těla lamp a látková stínidla.

5 zásad pro správný návrh interiéru ve stylu vintage

  1. Hledejte věci starší 25 let.
  2. Zaměřte se na věci s charakterem, patinou a prasklinami.
  3. Vintage není jen nábytek, ale i dekorace, umění a šaty.
  4. Co se týká světel, používejte spíše žlutý světelný tok.
  5. Nábytek je oblý a většinou dřevěný.