Retro styl bydlení: zlatá éra 70. let
Tak jako se v módě vrací styly a způsoby zpracování látek a střihů, tak se tomu děje i v případě interiérových designů. Retro se opět probudilo. Styl 70. let je plný barev a vzorů. Možná proto si získává na oblibě, protože lidi už mají dost minimalismu a šedé barvy. Chtějí něco veselého. Domov zařízený v retro stylu má svůj osobitý styl a charakter. Pokud spolu vhodně zkombinujete několik materiálů a vzorů, můžete dostat originální prostředí, ve kterém se vám bude příjemně žít. Dobré na tom je, že zde můžete zakomponovat vše, co jste měli rádi a co si pamatujete z vašeho dětství. Zařiďte si barevný nespoutaný domov s průvodcem Westwingu.
Obsah
- Základní vlastnosti retro stylu
- Jaký je rozdíl mezi retro a vintage stylem
- 5 nádherných inspirací: retro styl v interiéru
- Retro styl s moderními prvky v interiéru
- Jaký retro nábytek vybrat do interiéru
- Nápady na retro doplňky
- Výběr správného retro osvětlení rozzáří váš domov
- 5 bodů, proč si vybrat interiér v retro stylu
Tak jako se v módě vrací styly a způsoby zpracování látek a střihů, tak se tomu děje i v případě interiérových designů. Retro se opět probudilo. Styl 70. let je plný barev a vzorů. Možná proto si získává na oblibě, protože lidi už mají dost minimalismu a šedé barvy. Chtějí něco veselého. Domov zařízený v retro stylu má svůj osobitý styl a charakter. Pokud spolu vhodně zkombinujete několik materiálů a vzorů, můžete dostat originální prostředí, ve kterém se vám bude příjemně žít. Dobré na tom je, že zde můžete zakomponovat vše, co jste měli rádi a co si pamatujete z vašeho dětství. Zařiďte si barevný nespoutaný domov s průvodcem Westwingu.
Základní vlastnosti retro stylu
Tento styl je směsicí stylů interiérů několika dob. Odborně se jím označuje vše, co bylo v 50. – 70. letech. Vše starší se již dělí pod jmenovku vintage styl. To však nevylučuje fakt, že se tyto dva typy zařízení často spolu kombinují a vzájemně doplňují jeden druhého. Retro styl se často kombinuje s jinými. Můžete totiž do severského skandinávského čistého pojetí interiéru propašovat retro dekoraci v podobě sošky nebo vázy a prostor tím celkově oživíte.
Retro je hravé, velmi barevné, nebojí se kombinací a vzorů. Často se používá plast, samet, plyš a další neobvyklé materiály. Hraje si s texturami. V retro pokoji vás vždy něco nového překvapí. Je velmi inspirující a svým způsobem silný a jedinečný. Dalo by se říci, že z něj vychází dnes tak módní maximalistický styl.
Jaký je rozdíl mezi retro a vintage stylem
Jak již bylo řečeno, jde hlavně o datování doby. Styly jsou si velmi podobné, ale stáří je jiné. Prvky jsou hodně stejné, linie zaoblené, používají se i stejné materiály a barvy. Zásadní rozdíl je však v tom, že retro lavice bude nově vyrobený nábytek v podobě starého retro stylu. Kdežto vintage barové židle budete shánět po bazarech, protože budete chtít originální kousek starý několik desítek let. Jsou firmy, které se na takový nábytek specializují a renovují jej. Samozřejmě je i mnohem dražší. Proto je retro styl více rozšířen. Každý šikovný truhlář vám nábytek vyrobí za zlomek ceny toho, co byste dali za starou používanou věc.
5 nádherných inspirací: retro styl v interiéru
Podívejte se společně s námi, jakým způsobem lze retro styl vytvořit i u vás doma. Rozveselíte jím každý pokoj.
Obývací pokoj v retro stylu
Ústřední prvek, kterým je často sedací souprava s konferenčním stolem, by měla poutat pozornost výraznými vzory a barvami. Už od dveří byste měli chápat, že tady to to žije. Žádná šeď a nuda. Nebojte se výrazných barev a doplňků. Můžete vsadit na klasiku, jakou je oranžová barva. Použijte ji ve formě výmalby, koberce nebo klidně i na celý potah sedačky.
TIP! Přečtěte si více v článku: Obývací pokoj v retro stylu
Retro kuchyně
Pamatujete, jak vypadala kuchyně téměř v každém paneláku? Byla plechová a dvířka měla výraznou barvu. Často to byla červená, modrá, oranžová a žlutá. Můžete se inspirovat. Pokud si netroufáte na tak výraznou kuchyňskou linku, klidně ji ponechte světlou, jako je tomu u skandinávského stylu a doplňte ji výraznými obklady, ubrusem na stole a koberečkem kolem linky. To je velmi typické retro kuchyně.
Retro styl ložnice
Ani ložnice by neměla zůstat pozadu. Nebojte se postele s výrazným čelem. Ložnice si zaslouží barvy, protože i tam trávíte dost času. Někdo tvrdí, že se tam chodí jen vyspat, a proto mu nezáleží na tom, jak vypadá. Jenže pokud si ji pěkně zařídíte, bude vás lákat k odpočinku i během dne. Hodinka strávená válením v posteli i během dne ještě nikomu neublížila. Nemusíte si s dětmi povídat jen u stolu a na pohovce. Oblečte lůžkoviny do pestrobarevných povlečení a uvidíte, jak vás bude bavit na nich trávit čas.
Retro styl jídelny
Velký stůl, který pojme mnoho členů široké rodiny a poskytne zázemí pro posezení přátel. Vzorovaný ubrus nesmí chybět. Židle mohou být s kovovým tělem a barevnou výplní. Pokud posezení doplníte pěknou vázičku a nástěnnou dekorací třeba ve stylu makramé, lapače snů nebo visací papírové dekorace, efekt bude dokonalý.
Retro styl koupelny
Jsou plné mozaiek, dlaždic ve stylu patchwork a nebojí se barev. Nebo můžete vytvořit bílou čistou koupelnu a tu doplnit zajímavými retro skříňkami. Časté jsou i oblé samostatně stojící vany a zrcadlové skříňky.
Retro styl s moderními prvky v interiéru
Moderní pokoj je spíše jemný, co se týká barev. Nejsou zde žádné divoké kombinace vzorů. Spíše cílí na kvalitu, kombinaci struktur, ale v jednotné barvě. Pro někoho však takový pokoj může působit až příliš sterilně. Anebo naopak, retro může být až příliš barevné až psychedelické. Proto je výhodné tyto styly kombinovat. Pěkně spolu funguje, pokud si zařídíte pokoj ve stylu severských zemí, Feng shui, minimalismu nebo hygge a rozbijete ho pomocí retro doplňku. Může to být křeslo „ušák”, komoda v ložnici ve výrazné žluté barvě nebo tapeta, kterou oživíte jednu hlavní stěnu v dětském pokojíku.
Jaký retro nábytek vybrat do interiéru
Je to veškerý nábytek s plastovými nebo kovovými prvky. Plast v té době hýbal světem a byl velmi vyzdvihován pro svou tvárnost, stabilitu a životnost. Proto jsou z té doby tak oblíbené plastové židle a sedací soupravy a židle na kovových nožičkách. I třeba televizní stolek byl vyhnán do výšky pomocí dlouhých opěrných noh. Nábytek byl také často různě tvarován a ohýbán, takže v něm najdete buď všelijaké obliny anebo naopak pravidelné geometrické vzory v mnoha opakováních. Nebránil se ani lesklé variantě a výrazným barvám. Pohovky jsou spíše prostorné, dlouhé. Doplněné dekami a polštářky mnoha tvarů.
Nápady na retro doplňky
Čím oživit interiér? Retro doplňky. Použijte staré vinylové desky a v pravidelných rozestupech je pověste na zeď. To stejné lze udělat nad jídelním stolem pomocí malovaných talířů. Efektní jsou i barevné květináče plné květin nebo třeba puntíků. Ty rozveselí každý okenní parapet. A oblíbené jsou i keramické a porcelánové sošky na poličkách. Každý si jistě pamatuje růžový porcelán maminek umístěný za vitrínou. Vy na to jděte trochu jinak. Vezměte pouze dva tři vybrané kusy a dejte je na viditelné místo. Můžete je zároveň použít jako držák klíčů nebo šperků.
Výběr správného retro osvětlení rozzáří váš domov
Světlo v 70. letech bylo často nedostatečné. Vy si však z něj vezměte inspiraci někde jinde. Typické je žluté barevné osvětlení. Je pocitově teplejší a pro oči příjemnější. Hojně se používali lustry s visícími prvky. Různé korálky, třásně, a také se instalovali lampy ve stylu UFO. Tedy rozlehlé ovály připevněné ke stropu. Typické jsou i víceramenné lustry ve stylu svíček.
5 bodů, proč si vybrat interiér v retro stylu
- Používejte barvy – zelená, oranžová, červená, žlutá a fialová přinesou do bytu tu správnou retro náladu.
- Na strop instalujte lustry visící ze stropu s mnoha třásněmi.
- Nábytek volte oblý a lakovaný.
- Kombinujte vzory a textury. Nebojte se originálních a divokých vzorů v podobě koberců a tapet.
- Lépe vypadá, pokud spojíte více interiérových stylů. Tedy třeba skandinávský, hygge nebo minimalismus s retro doplňky.
Věříme, že Westwing rádce vám přinesl lepší představu o tom, jak by měl vypadat retro interiér. Ve chvíli, kdy se vstoupíte do komunity Westwing, dostanete pořádnou porci rad a tipů k oživení interiéru. I vy můžete mít krásný a originální domov.