Inspirace na stylové schodiště v domě
Podle rozložení domu, schodiště často bývá součástí obývacího pokoje nebo jedním z prvních míst, které vidíte ve vstupní hale. Často opomíjená část domu vám dává extra prostor na uložení věcí i na vystavení krásných dekorací. Inspirujte se našimi nápady na design schodiště v dnešním článku.
Podle rozložení domu, schodiště často bývá součástí obývacího pokoje nebo jedním z prvních míst, které vidíte ve vstupní hale. Často opomíjená část domu vám dává extra prostor na uložení věcí i na vystavení krásných dekorací. Inspirujte se našimi nápady na design schodiště v dnešním článku.
Interiérové schodiště: Vše, co potřebujete vědět
Schody v domě je potřeba plánovat hned při jeho navrhování. Vybrat správné umístění, rozměry a materiál. Již od začátku je také vhodné přemýšlet nad dalším využitím a nad dekoracemi schodů, aby vše krásně ladilo.
Rozměry schodiště: Jaká je ideální výška a šířka
Klíčem pohodlných a bezpečných schodů je správná ergonomie. Pokud je to možné, s místem na schody v domě zbytečně nešetřete.
- Šířka schodů: 90–110 centimetrů
- Výška stupínků: 14–19 centimetrů
- Hloubka stupínku: 20–30 centimetrů
- Výška zábradlí: alespoň 90 centimetrů
- Výška průchodu: minimálně 210 centimetrů
Minimální šířka schodiště v rodinném domě pro pohodlný průchod je 90 centimetrů. V případě přenášení větších věcí nebo zranění oceníte, když bude schodiště alespoň 120 centimetrů široké.
Pohodlná výška a hloubka stupně schodů se odvíjí od délky kroku dospělého člověka. Průměrná délka kroku je 63 centimetrů a existuje vzoreček, kterým zjistíme ideální velikost stupínku: 2x výška + hloubka = délka kroku.
Šířka je závislá na hloubce a naopak. Příjemná výška by měla být asi polovinou hloubky. Nejpohodlnější pro většinu lidí je výška 17 centimetrů a šířka 29 centimetrů. Hodnoty můžete dosadit i do zmíněného vzorečku. Schody vždy plánujte tak, aby byly všechny stejně vysoké – i centimetrová odchylka může způsobit nepříjemnosti.
Zajímavost: V Nizozemí se běžným mírám zdaleka vymykají. Stupínek bývá pouhých 15 centimetrů hluboký a celé schodiště je často ve velmi nepřirozeném úhlu. Pozemky v Amsterdamu i dalších městech jsou drahé, proto se vždy stavělo spíše do výšky než do šířky.
Typy schodiště
Schodiště mezi patry může být v kuse nebo rozdělené na dva či tři úseky. Oblíbené je také točité schodiště, které zabírá méně místa a je vzdušnější. Chůze po něm není tak pohodlná.
- Železobetonové schodiště
Železobetonové schodiště je masivní a zabírá hodně místa. Je ale nejbezpečnější verzí v případě požáru a obecně velmi odolné. Můžete je pokrýt dřevem, dlaždicemi i kobercem. Železobetonové schodiště je nutné zahrnout do návrhu budovy a instalovat již při stavbě.
- Dřevěné schodiště
Dřevěné schodiště se hodí do každého interiéru a můžete je nainstalovat i do hotového domu. Schodiště ze dřeva pořídíte i za velmi nízkou cenu, prodávají se v mnoha hobby marketech.
- Kovové schodiště
Kovové schodiště je velmi elegantní. Hodí se do rustikálního i industriálního stylu. Je velmi vzdušné, proto ho využíváme u menších bytů, například do patra na spaní. Pozor, kov na schodech může být nepříjemně hlučný.
- Schody ze skla v ocelové konstrukci
Skleněné schody vypadají perfektně v moderním domě. Jsou originální i nenápadné zároveň a umožní světlu dostat se do jinak tmavých koutů. Připravte se ale na vyšší investici a náročnější údržbu.
Zábradlí na schodiště
Zábradlí u schodiště není jen na okrasu, je povinností před kolaudací. Minimální výška pro dospělého člověka je 90 centimetrů, není ale na škodu druhé zábradlí ve výšce 50 centimetrů pro děti.
Zábradlí může být hned od prvního stupně, nejdéle od třetího. U schodiště vysokého do 50 centimetrů existuje výjimka a schodiště není nutné. Zábradlí může být jen laťkové nebo plné, případně opatřené bezpečnostním sklem. V každém případě nesmí mít mezery větší než 12 centimetrů.
Osvětlení schodiště
Na schodiště se nejlépe hodí nástěnné osvětlení. Ve všech jeho částech by měl být dostatek světla, aby nedošlo k nepříjemnému zranění. Vypínače nainstalujte vždy na oba konce schodiště. Praktickou vychytávkou jsou také LED pásky pod jednotlivými stupínky.
Dekorace na schodiště
Na schodiště vybírejte především dekorace na zdi. Můžete zde nainstalovat originální galerii z rodinných fotografií, vybrat krásný obraz nebo využít místo a pověsit nad schody poličky. Můžete do nich uložit například méně čtené knížky, schodiště s nimi bude působit útulnější.
10 inspirací a nápadů: Jak využít prostor okolo schodiště
Ať už chcete schodišti dodat jen trochu útulnosti nebo prostor využít na uložení věcí, připravili jsme pro vás inspiraci.
Spíž pod schody
Pokud do domu volíte klasické betonové schody, místo pod nimi můžete využít jako praktickou spíž. Hodí se jak na zásoby trvanlivých potravin, tak na kuchyňské pomůcky, které nepoužíváte pravidelně.
Skryté šuplíky ve schodech
Do dřevěných schodů můžete zakomponovat nenápadné šuplíky. Extra úložný prostor využijete například na sezónní obuv a oblečení.
Vánoční zdobení schodů
Při plánování vánoční výzdoby nezapomeňte ozdobit své schodiště. Zábradlí jednoduše obmotejte girlandou s jehličím a doplňte ji světelným řetězem.
Obrazová galerie nad schody
Zeď u schodů je perfektní místo pro zavěšení obrazů nebo fotografií. Můžete zde vytvořit například stylovou rodinou fotogalerii s nejkrásnějšími vzpomínkami. Stačí koupit rámečky, vyvolat fotografie a rozhodnout se pro nejlepší rozložení.
Elegantní schody nabarvené na tmavou barvu
Natřete dřevěné schody na černou nebo antracitovou barvu. Bílá zeď za nimi bude kontrastovat a vznikne svěží moderní vzhled. Tmavá zeď, například lahvově zelená nebo námořnická modrá, naopak umocní dramatičnost.
Koberec pro pohodlí
Jakékoliv schody můžete doplnit nášlapy nebo kobercem po celém povrchu. Chůze po nich bude pohodlná a méně hlučná. Koberce navíc chrání povrch schodů, které tak budou déle sloužit.
TIP! Jak si vybrat koberec do obývacího pokoje?
Barevná tapeta na schody
Barevnou tapetu můžete použít na zdi kolem schodů. Jestli jim ale chcete dodat skutečně jedinečný vzhled, nalepte ji na čela jednotlivých stupínků. Můžete vybrat jednu barvu, zajímavý vzor nebo jejich kombinaci.
Tip: Pro sjednocení vzhledu nalepte stejnou tapetu na zdi i na čela schodů.
Čtecí koutek pod schody
Máte schody rozdělené na několik úseků a vznikl pod nimi útulný výklenek? Pořiďte pod něj nízkou knihovnu, stolek s lampou a pohodlné křeslo. Vznikne tak příjemný koutek na čtení i odpočinek.
Kancelář pod schody
Pracujete z domova a chybí vám pohodlná kancelář? Do koutku pod schody můžete zakomponovat i pracovní stůl. Postavte ho tak, abyste se dívala do obýváku, ne do zdi. Nezapomeňte na kvalitní osvětlení.
Zábradlí až do stropu
V moderních interiérech se v posledních letech objevilo zajímavé laťkové zábradlí. Laťky sahají až do stropu a schodiště tak opticky oddělí od zbytku místnosti. Zábradlí v tomto případě zdaleka není jen funkční, slouží i jako designový prvek.
Tipy na závěr
- Do moderního interiéru se hodí schody ze skla s kovovou konstrukcí
- Schody ze surového dřeva s ocelovým zábradlím vyniknou v industriálním stylu
- Do minimalistického interiéru se hodí schody bez podpůrné konstrukce vyčnívající ze zdi
- Světlé dřevo zvolte do skandinávského či boho interiéru, tmavší do rustikálního
Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing a nenechte si ujíst další tipy a inspiraci ze světa bydlení i mimo něj. Každý týden navíc přinášíme exkluzivní nabídky jen pro členy, díky kterým bude váš domov ještě krásnější.
Mohlo by se vám také líbit: