Jak vybrat správné světlo do obýváku
Obývací pokoj je srdcem domova, místem, kde trávíme většinu času relaxací, zábavou nebo společenskými aktivitami. Správné osvětlení hraje klíčovou roli při vytváření útulné a pohodlné atmosféry. Poradíme vám, jak vybrat ideální osvětlení do vašeho obývacího pokoje tak, aby splňovalo všechny vaše potřeby a zároveň podtrhovalo jedinečný styl interiéru.
Obývací pokoj je srdcem domova, místem, kde trávíme většinu času relaxací, zábavou nebo společenskými aktivitami. Správné osvětlení hraje klíčovou roli při vytváření útulné a pohodlné atmosféry. Poradíme vám, jak vybrat ideální osvětlení do vašeho obývacího pokoje tak, aby splňovalo všechny vaše potřeby a zároveň podtrhovalo jedinečný styl interiéru.
Spousta lidí dělá i dnes tu chybu, že do pokoje umístí jedno stropní osvětlení a malou lampu do jednoho rohu pokoje. Jenže to vám nikdy nedokáže osvětlit komplet celou místnost. Při takovém počtu, budete ve zbývajících třech rozích mžourat v šeru očima a ve čtecím koutku si nepřečtete ani jedinou knihu.
Osvětlení by vás mělo lákat k tomu, jej plně využít. Většina totiž řeší jen to, jak bude stínidlo v daném místě vypadat, a ne k čemu bude sloužit. A o to jde u světel především. V prvé řadě se tedy řeší funkce a až poté jeho design.
Jak vybrat světlo do obývácího pokoje
Vybrat správné světlo do obýváku může být někdy složité, ale existuje několik věcí, na které byste měli při výběru světla zaměřit pozornost:
- Velikost místnosti
Měli byste zvolit světlo, které bude vhodné pro velikost místnosti. Pokud je místnost velká, budete potřebovat více světla, zatímco pro menší místnost postačí méně světl
- Funkce místnosti
Zvažte, jakým způsobem bude místnost využívána. Například, pokud je obývák místem, kde se většinou sedí a odpočívá, můžete zvolit světlo s nižším výkonem, které poskytne příjemné a uklidňující osvětlení. Naopak, pokud je obývák místem, kde se většinou pracuje nebo se hrají hry, budete potřebovat více světla, abyste měli dostatek osvětlení pro tyto aktivity.
- Styly interiéru
Vyberte světlo, které se bude hodit k ostatnímu zařízení a dekoraci místnosti. Například, pokud máte moderní interiér, můžete zvolit světlo s čistými a jednoduchými liniemi, zatímco pro tradičnější interiér může být vhodnější světlo s bohatším a dekorativnějším designem.
- Zdroj světla
Měli byste také zvážit, jaké zdroje světla budete používat. Například, pokud chcete šetřit energii, můžete zvolit LED žárovky nebo žárovky s úsporným žárovkovým světlem.
- Možnosti ovládání
Zvažte jak chcete ovládat světlo v místnosti.
Osvětlení obýváku inspirace: vyberte si to správné světlo
Obývací pokoj je místo, kde se schází celá rodina u rodinných večerů, oznamují se zde důležité životní události, tráví čas s přáteli anebo se jen tak lenoší po náročném dni. Pokoj je často vybaven nejen sedací soupravou a stolkem k odkládání hrnků, brýlí a talířů s dobrotami, ale většinou je k nalezení i pracovní stůl sloužící jako domácí kancelář nebo část je vybaven rozlehlou knihovnou.
Jednotlivé části si pak žádají své vlastní osvětlení. Stropní pro rozptyl světla po celém pokoji, nástěnné pro dodání atmosféry, stojací lampa za pohovkou pro sledování filmů a stolní k četbě knih a novin.
Než přistoupíte k nákupu jednotlivých kusů stínidel a žárovek, musíte přesně vědět, kde bude lampa umístěná a k čemu bude sloužit. Projděte si našich 6 tipů k výběru osvětlení do obývací pokoje. A hned budete mít jasno.
Co všechno zařídit před výběrem světla do obývacího pokoje
Ať už stavíte, rekonstruujete nebo se jen stěhujete do nového, mějte v hlavě plán. Anebo si jej radši překreslete na papír. Pokoj rozdělte na jednotlivé zóny. Relaxační, čtecí, pro sledování televize, pracovní a pokud tam máte i jídelní stůl, tak jej také zakreslete apod. Každá vyjmenovaná činnost, potřebuje jinou intenzitu světla i jinou barvu. Některé lampy totiž budou v podstatě sloužit čistě k dekoraci a dotváření uvolněné atmosféry, jiné musí ulevit očím.
Dobrý plán slouží také k rozvedení elektřiny ve zdech. Vyhnete se pak zbytečně dlouhým kabelům. Tam kde to není možné, ale raději prodlužovací kabel natáhněte. Třeba v nájemních bytech.
Vytvořte plán na osvětlení obývacího pokoje
Vymyslet umístění světel v místnosti není nic složitého. Prozkoumejte náš návod.
- Načrtněte si půdorys obývacího pokoje. Skvěle poslouží čtverečkovaný papír. Zaznačte okna a zásuvky.
- Základní osvětlení má za úkol dodat světlo do pokoje a na nejdůležitější místa. Určitě tedy zaznačte potřebu světla nad sedací soupravou a jídelním stolem.
- Směrované osvětlení se pak soustředí na body. Tedy pokud máte čtecí koutek, na papír zaznačte pomocí puntíku, to samé platí u zvýraznění zdi, kde máte obrazy nebo výtvory dětí atd. Lze tím myslet i světlo nad kuchyňskou linkou nebo LED pásky či bodová světla kolem místnosti.
- Atmosférické osvětlení pak dotváří charakter pokoje. Jsou to nástěnné lampy a stojací světla, často doplněné svícny a svíčkami. Třeba za pohovkou, vedle akvária, knihovny anebo na polici.
Jaké druhy světel do obýváku?
Druhy světel jsou nazvaná dle toho, kam se umísťují.
1. Stropní osvětlení do obýváku
Existují tedy stropní osvětlení, které se montuje na strop. Může být ve formě lustru anebo vyhotovené jako bodové světlo.
2. Stolní a stojací lampy do obývacího pokoje
Stolní a stojací lampy si můžeme často otáčet a naklánět tak, aby svítila na místo, kam potřebujeme. Třeba osvětlit stránku v knize, kuchařce anebo na konferenční stůl.
3. Nástěnné osvětlení do obýváku
Nástěnné lampy jsou pak doplňkové, pro vytvoření atmosféry.
4. Jaká bodová světla do stropu obyváku
Bodové osvětlení je hodně moderní. Je umístěno v samotním stropě, takže nevisí jako je tomu u lustru. Bývá strohé, neutrální, s minimem ozdob a barev.
Často se používá v pokoji, který je zařízen ve stylu moderny, industrialismu a všude tam, kde jsou nízké stropy. Lidé si je oblíbili i pro možnost otáčení a nasvícení určitých věcí v okolí. Bodová světla, zkráceně „bodovky”, lze rozdělit na několik částí a pak je rozsvěcovat dle potřeby.
Jaké světlo se kterým souzní se dozvíte v našem lexikonu.
Jakou žárovku do obývacího pokoje si zvolíte
Jak již bylo řečeno, každé světlo je k něčemu určené. S tím se tedy pojí jeho intenzita a rozptyl. Dobré je si taky určit, zda chcete, aby šlo se světlem hýbat a zda musí splňovat funkci stmívání. To se hodí např. do stropního osvětlení nad stolem a stojací lampy v rohu místnosti, ale je naprosto zbytečné u pracovního stolu a ve čtecím koutku. Ztlumená světla dotváří atmosféru a mění vaši náladu.
Obecně se uvádí, že pro relaxaci postačí obyčejná 40W žárovka, která vyzařuje množství světla do 400 lumenů. Silnější světlo je třeba k práci a četbě. Tam se hodí obstarat a našroubovat 60W zdroj. Tedy cca 700 lumenů. Pokud je třeba osvětlit celou místnost, jako je tomu v případě stopního osvětlení, pak zvolte 75W žárovku vyzařující světelný tok o síle 900 lumenů a výš.
Volte úsporu a nové technologie LED osvětlení
Dnes se již upouští od klasických žárovek. Nejčastěji se nahrazují úspornými žárovkami, kompaktními zářivkami anebo v poslední době jsou na vzestupu LED svítidla. LED je velmi úsporný systém s dlouhou životností.
Pravidlo zní, že tam, kde se často rozsvěcuje, je lepší namontovat zářivky a LED světla. Tam kde se zas tolik nepohybujete, třeba ložnice, postačí úsporná žárovka s rychlým náběhem a halogen.
Jaká barva světla do obýváku
Nyní již tedy víte, jak silnou žárovku použít, z jakého typu a jste rozhodnutí, zda potřebujete funkci stmívání. Teď se ještě v obchodě budete muset soustředit na barvu světelného toku. Ti odvážní z vás mohou zakoupit klidně barevné žárovky, které doladí atmosféru a vzhled celé místnosti. Pokud se rádi držíte při zemi a preferujete nadčasovost, pak volte bílé nebo žluté světlo.
Bílé světlo je v mnoha intenzitách. Nejčastěji najdete studené a teplé. Studené umístěte do pracovny a nad pracovní desku stolu.
Stimuluje mozek a nebolí z něj oči. Teplé je útulnější, takže se do obývacího pokoje velmi hodí. Jsou však lidé, kterým i teplé bílé světlo přijde studené a připadají si jako v kanceláři. Pokud patříte k nim, sáhněte po klasice.
Žluté světlo je podobné svíčce, a tedy velmi pocitově teplé. Zkreslujete však ostatní barvy.
Kolik lumenů do obýváku
Počet lumenů potřebných pro správné osvětlení obývacího pokoje závisí na velikosti místnosti a zamýšleném využití. Obecně platí, že pro obývací pokoj byste měli počítat s přibližně 10-20 lumeny na čtvereční stopu (přibližně 108-215 lumenů na metr čtvereční). Zde je přehled doporučeného počtu lumenů podle velikosti místnosti:
- Malý obývací pokoj (do 20 m²)
- Celkové osvětlení: 2000-3000 lumenů
- Lokální osvětlení (čtení, práce): 400-800 lumenů
- Středně velký obývací pokoj (20-30 m²)
- Celkové osvětlení: 3000-5000 lumenů
- Lokální osvětlení (čtení, práce): 400-800 lumenů
- Velký obývací pokoj (nad 30 m²)
- Celkové osvětlení: 5000-7000 lumenů
- Lokální osvětlení (čtení, práce): 400-800 lumenů
Nezapomeňte, že tyto hodnoty jsou pouze orientační a mohou se lišit v závislosti na konkrétních potřebách a preferencích. Pokud máte v obývacím pokoji tmavší barvy stěn a podlah, nebo málo přirozeného světla, může být potřeba počet lumenů mírně navýšit. Naopak, pokud máte světlé barvy a dostatek přirozeného světla, můžete si vystačit s nižším počtem lumenů.
Světlo v obýváku v jakémkoli stylu
Osvětlení se dá považovat za dekorační prvek místnosti. Tím, že září, si jej každý všimne. Mělo by proto korespondovat se vzhledem celé místnosti. Buď jej nechte zmizet a pořiďte bodová světla anebo si dejte záležet při výběru a myslete na styl pokoje.
Máte obývací pokoj v industriálním stylu? Pak to bude chtít hodně kovu a skla, preferujete moderní vzhled? Tak to pátrejte po geometrickém tvaru. Milujete venkov? Lustr s květinovým vzorem, jistě dokonale zapadne.
Myslete však na to, že tento typ světel nestačí k plnému osvětlení celého pokoje. A jak vybrat to správné bodové světlo do obýváku ? Podívejte se na svůj nábytek a nechte se inspirovat.
K bílému světlu se hodí ta s mléčnými skly, kruhové a oválné tvary zase k vybavení se zaoblenými hranami. Bodové světlo do obýváku se nejčastěji umísťuji po obvodu místnosti. Tam zvolte větší počet, ale menší rozměry.
Jestliže potřebujete nahradit lustr nad jídelním stolem, jelikož už vás unavoval pohled do žárovky, je vkusnou volbou tři za sebou jdoucí osvětlení.
Jak silné světlo do obývacího pokoje
Intenzita osvětlení v obývacím pokoji by měla být přizpůsobena různým aktivitám a náladám. Obecně se doporučuje kombinovat různé úrovně intenzity osvětlení, aby byl prostor flexibilní a pohodlný. Zde jsou některá doporučení pro správnou intenzitu osvětlení v obývacím pokoji:
- Celkové osvětlení
- Pro celkové osvětlení se doporučuje intenzita v rozmezí 100-300 luxů.
- Tato úroveň osvětlení je vhodná pro běžné aktivity, jako je úklid, pohyb po místnosti nebo společenské události.
- Osvětlení pro relaxaci a sledování televize
- Pro relaxaci a sledování televize je vhodná nižší intenzita osvětlení, přibližně 50-150 luxů.
- Tlumené osvětlení vytvoří příjemnou atmosféru a zabrání odleskům na televizní obrazovce.
- Osvětlení pro čtení a práci
- Pro čtení a práci je nezbytné jasnější osvětlení v rozmezí 300-500 luxů.
- Tuto intenzitu osvětlení zajistíte pomocí lokálních zdrojů světla, jako jsou stolní lampy nebo bodovky nasměrované na čtecí nebo pracovní zónu.
- Dekorativní osvětlení
- Dekorativní osvětlení má obvykle nižší intenzitu (20-50 luxů) a slouží především k vytvoření atmosféry a zdůraznění architektonických prvků nebo uměleckých děl.
- Regulace intenzity osvětlení
- Pro maximální flexibilitu používejte svítidla s možností regulace intenzity osvětlení (stmívače).
- Stmívače vám umožní snadno přizpůsobit intenzitu osvětlení aktuálním potřebám a náladě.
Při výběru intenzity osvětlení berte v úvahu i velikost místnosti, barvy stěn a podlah a množství přirozeného světla. V menších nebo tmavších místnostech může být potřeba vyšší intenzita osvětlení, zatímco ve větších nebo světlejších prostorech si vystačíte s nižší intenzitou.
Správná intenzita osvětlení promění váš obývací pokoj v příjemné a funkční místo pro relaxaci, zábavu i práci. Experimentujte s různými úrovněmi intenzity a najděte ideální kombinaci, která bude vyhovovat vašemu životnímu stylu a potřebám.
Jaký lustr vybrat do obýváku
Nejčastějším osvětlením je lustr. Pokud vám to světlá výška místnosti dovoluje, pokuste se pověsit vkusný lustr. Může se stát i její dominantou anebo krásně dotvoří celek. Nemáme nic proti stropním svítidlům, ale lustr je designovým skvostem.
Využívá se ve venkovském stylu, skandinávském, vintage, klasice i retro. Existují celokovové, s textilem, s perlami a skleněnými sklíčky, v několika rovinách. Tady se fantazii meze nekladou. Ty nejoriginálnější kousky naleznete na bazarech a v garážových výprodejích. Můžete si jej i vyrobit sami, třeba ve stylu boho.
Díky světelnému rětězu a přívodnímu kabelu si výšku lustru upravíte dle svých potřeb.
Dřevěné lustry se budou vyjímat nad stolem v místnosti plné venkova, v retro a vintage pokoji se nebojte barev a vzorů. V případě norských stylů volte jemné neutrální barvy a přírodní materiály.
Shrnutí: jak vybrat to správné světlo do obýváku
Někdy je dobré a jednodušší netvořit vlastní názory a převzít to, co je už odzkoušené a vymyšlené. V případě osvětlení dvojnásob. Špatně zvolenými světly v pokoji škodíte svým očím a psychické pohodě. Pokud se však budete držet jednoduchých pravidel, budete mít krásně osvětlenou v místnost a její části v takové intenzitě, jaká bude zrovna potřeba.
- Plánujte a až potom nakupujte
- Určete, k čemu světlo bude určené a dle toho vybírejte jeho světelný tok
- Snažte se ušetřit vhodným typem žárovky, pokud odcházíte z místnosti, zhasínejte
- Zvolte si preference v barvě světla. Bílá pro práci, teplá pro relaxaci
- Do malých místností a na zvýraznění detailů volte bodová světla
- V případě vysokých stropů anebo klasického stylu zařízení instalujte vhodný lustr
Díky bezplatné registraci na Westwing.cz budete mít u nás nepřetržitou dávku zboží k nákupu světel v různých stylech. Naše kopie vybraných značek zaručí, že váš domov bude originální. Je jedno jaký styl a vkus vyznáváte. U nás si vždy vyberete. Exkluzivní nabídky jsou často se skvělou slevou!
Mohlo by se vám také hodit: