Obývací pokoj s kuchyní

Spojení obývacího pokoje a kuchyně je nejmodernější způsob rozložení domácnosti. Víceúčelová místnost, kde tráví celá rodina čas společně, se těší čím dál větší oblibě. Jak koncept obýváku s kuchyní nejlépe pojmout? Inspirujte se našimi ověřenými tipy.

Nápady a tipy pro váš obývací pokoj s kuchyní

Otevřený prostor, ve kterém je kromě obývacího pokoje i kuchyň a jídelna je moderní, vyladit to správné vybavení ale může být výzva. Dbejte především na to, aby vše ladilo, celá rodina měla dostatek místa, a výsledek byl stylový a praktický zároveň

Moderní obývák s kuchyní

Pojem moderní obývací pokoj skrývá mnoho různých stylů. Jedním z hlavních charakteristických znaků je velký otevřený prostor propojený s kuchyní. V moderním obýváku s kuchyní se držte jednoduchého barevného schéma a funkční nábytek doplňte pár designovými kousky.

Celkový dojem by měl působit prostorně a čistě, zároveň ale pohodlně a neformálně. Vše pořádně plánujte a vyhněte se unáhleným nákupům věcí, které nezapadnou do konceptu.

Minimalistický obývák s kuchyní

Minimalistický styl obývacího pokoje s kuchyní využijete především v menším prostoru. Jednoduché linie a multifunkční nábytek, který šetří místo a dodá vzdušnost.

Barevné schéma především v tónech bílé, šedé a černé je sázka na jistotu. Jednoduchý nábytek a minimum doplňků může působit studeně, jeho výhodou je jednoduchá údržba. Minimalistický styl možná není nejvhodnějším řešením pro velkou rodinu, neustále zaneprázdněným lidem ale ušetří čas.

Severská krása: Skandinávský obývací pokoj s kuchyní

Skandinávský styl v sobě nese jednoduchost a funkčnost minimalismu, přírodní materiály a různé doplňky mu ale dodají potřebnou útulnost. Skandinávský obývací pokoj s kuchyní bude místem, kde bude chtít trávit čas celá rodina.

Severský styl snadno zkombinujete se zbytkem domácnosti. Vyznačuje se jemnými barvami, kvalitním vybavením a detaily které zahřejí na těle i duši. Nutností jsou voňavé svíčky, huňaté deky a dostatek světla.

Soukromí a struktura: Opticky oddělte obývací pokoj a kuchyň

Kuchyň se změnila na reprezentativní místnost, se kterou se rádi pochlubíme, proto se stala součástí obývacího pokoje. Abychom zabránili jednotvárnosti a nudnosti, pomůže optické rozdělení jednotlivých zón. Zajistíme tak příjemný prostor pro každého a zároveň útulnost a zajímavější vzhled.

Jak opticky oddělit kuchyň a obývák?

  • Barvy
  • Materiál
  • Styl vybavení
  • Rozložení nábytku
  • Výška podlahy nebo stropu
  • Ostrůvek, bar nebo jídelní stůl

4 tipy pro malý obývací pokoj s kuchyní

Benefit otevřeného obýváku s kuchyní je, že vždy vypadá mnohem prostornější, než ve skutečnosti je. Se správným přístupem se tak skvěle hodí i do menšího bytu. Pravidlo optického oddělení jde často stranou, pro zachování vzdušnosti.

1. Používejte stejné materiály

Vytvořte jednotlivé zóny, ale snažte se udržet soulad všech částí. Vymalujte ve stejné barvě, použijte stejný materiál, pořiďte jednotnou podlahu nebo zopakujte materiál kuchyňských dvířek i na konferenčním stolku v obýváku. Způsobů je mnoho, najděte ten nejlepší pro váš domov.

2. Zachovejte stejnou výšku

Jednotná výška nábytku bez rušivých elementů zmate váš mozek a místnost bude působit větší. Pro dokonalý efekt vynechte vrchní skříňky v kuchyni. Můžete je nahradit vzdušnějšími poličkami nebo úložný prostor vytvořit jinde. 

3. Jídelní stůl v barvě podlahy

Jídelní stůl pomůže oddělit kuchyň od obýváku. V malém bytě budete ale chtít přidávat překážek co nejméně, proto zvolte materiál ve stejné barvě, jako je podlaha. Stůl nebudete při letmém pohledu vnímat.

4. Světlá kuchyně až do stropu

Není novinka, že světlé barvy opticky zvětšují. Zvolte hladkou světlou kuchyň se skříňkami až do stropu, doplňte ji bílou pracovní plochou a zajistíte, že při práci bude působit velká bez rušení zbytku prostoru.

Jaké osvětlení vybrat v kombinaci obýváku s kuchyní

Vybrat správné osvětlení do otevřené kuchyně s obývákem může být výzvou především proto, že všechny zdroje jsou vidět ve stejnou dobu. Nejdůležitější je udržet rovnováhu mezi jedinečností a jednoduchostí.

Světla by měla vzájemně ladit, rozhodně ale nemusíte použít stejný typ do všech částí místnosti. Naopak, může to být skvělý způsob, jak jednotlivé místnosti opticky oddělit. Důležité je dodat dostatek světla pro každou činnost, rozhodně se nespoléhejte jen na jedno světlo uprostřed obývacího pokoje.

Jaká světla jsou do obývacího pokoje s kuchyní vhodná?

  • Bodové osvětlení do kuchyně, které dodá dostatek světla při práci
  • Závěsné svítidlo nad jídelní stůl nebo bar, které opticky rozdělí místnost
  • Stojací lampa k sedačce nebo nad konferenční stolek dodá intimitu
  • Další stropní nebo nástěnné světlo do obývacího pokoje

Vhodnou volbou bude i bodové nebo lištové osvětlení celého prostoru doplněné jedním nebo dvěma zajímavějšími světelnými zdroji. Řiďte se svým stylem i velikostí místnosti.

Jak vyzdobit obývací pokoj s kuchyní?

V otevřeném konceptu je ještě důležitější udržet balanc než v rozdělených místnostech. Dekorace jsou stejně významné, jako samotná architektura nebo nábytek. Měly by ladit napříč a zároveň dodat jedinečnost každé zóně.

Koberce a menší koberečky dokáží místnost rozdělit na sekce a zároveň vytvořit útulnou intimní atmosféru. Měkký koberec pořiďte pod sedačku a jednodušší verzi pod jídelní stůl.

Jednotná barva je nejbezpečnější způsob, jak zajistit, aby místnosti společně fungovaly. I když zvolíte různobarevné zdi nebo podlahy u dekorací vyberte barevné schéma.

Umělecká díla dají každé části prostoru duši. Mohou být v jednom stylu nebo naprosto různorodá. Barvy obrazů v obýváku můžete opakovat v kuchyňském vybavení.

Extra úložné prostory v jídelně propojí styl všech částí a jsou praktické při servírování. Můžete je sladit barvou ke kuchyni a provedením naopak k obýváku.

V případě, že bojujete s malým prostorem, velké zrcadlo ho opticky zvětší. Umístěte ho tak, aby odráželo okno nebo světlou část místnosti.

Světelné zdroje rozmístěné po celé místnosti jsou nejen praktické, oddělíte jimi i jednotlivé zóny. Zvolte různé typy osvětlení do kuchyně i obýváku.

Nejčastěji kladené otázky:

5 zásad zařizování obývacího pokoje s kuchyní

  1. Optické rozdělení velké místnosti dodá útulnost.
  2. Není třeba držet jednotný styl ani barvu. 
  3. V malém pokoji zachovejte vzdušnost.
  4. Použijte několik zdrojů osvětlení.
  5. Všechny zóny propojte detaily.

Pomohly vám naše tipy na vybavení obývacího pokoje s kuchyňským koutem? Využijte bezplatnou registraci na Westwing a nenechte si ujít další inspiraci a naše exkluzivní nabídky, díky kterým bude váš domov ještě krásnější!