Jak cestovat sám

Cestování v jednom neboli solo traveling má řadu úskalí, ale také výhod. Když vystoupíte z komfortní zóny a vyzkoušíte se na sólo cestování, získáte jednu z nejvíc obohacujících zkušeností ve svém životě. Jak na to a na co si dávat na cestách pozor? 

Proč cestovat sami

Cestování ve dvou nebo v partě je jednoduché. Na každou aktivitu máte parťáka, rozdělíte náklady a získáte větší pocit bezpečí. Na druhou stranu, když cestujete sami, máte absolutní volnost dělat cokoliv chcete, kdy chcete a s kým chcete. Co dalšího získáte, když budete cestovat sólo?

  • Poznáte svět, jaký skutečně je: Jako cestovatelé máme privilegium, ale ne vždy si to uvědomujeme. Jakmile vyrazíme sami, mnohem více vnímáme situaci v zemi, kterou navštívíme. Vidíme, jak zde lidé žijí, jaké mají problémy a uvědomíme si, co všechno vlastně máme.
  • Naučíte se činit rozhodnutí: Ve více lidech je jednoduché vyhýbat se rozhodování. Jednoduše řeknete, že nevíte, co chcete dělat a necháte rozhodnutí na ostatních. Najednou je to jen na vás.
  • Naučíte se řešit problémy: Když se dostanete do nepříjemné situace, musíte ji vyřešit. Zmeškaný let, problematický pokoj v hotelu nebo jen speciální požadavek – jednoduše musíte překonat strach i stud a situaci vyřešit.
  • Navážete nová přátelství: Když cestujete ve více lidech, nemáte potřebu navazovat kontakty. Své přátelé máte vedle sebe. Jakmile ale cestujete sami, seznamování se stane přirozenou součástí dne.
  • Překonáte své hranice: Nejednou se dostanete do situace, kdy se nebudete cítit komfortně. I návštěva kavárny nebo restaurace bude jiný zážitek.
  • Získáte sebevědomí: Jakmile uvidíte, že všechno zvládáte, posílíte své sebevědomí. Sami se budete smát, z čeho všeho jste měli na začátku cesty strach.
  • Poznáte sami sebe: Budete mít mnohem víc času přemýšlet. Najednou se nemusíte na nikoho ohlížet a děláte jen to, co máte sami rádi. Možná zjistíte, že jsou pro vás důležité jiné věci, než jste si vždy mysleli.
  • Budete flexibilnější: Někde se vám nelíbí? Žádný problém, můžete odjet jinam. Nebo jste potkali partu fajn lidí s jiným itinerářem, než máte vy? Jednoduše ho změníte a budete s nimi cestovat, dokud vás to bude naplňovat.

10 tipů: Jak naplánovat první cestu v jednom

První sólo cesta bude úplně jiná než všechny dosavadní. Dobrý plán zmírní stres, pomůže vám vyhnout se nepříjemným situacím a dovolenou si lépe užijete. Jak začít cestovat v jednom?

1. Vyberte destinaci

Asi vás nepřekvapí, že si před dovolenou musíte vybrat kam vlastně pojedete. Tentokrát je ale výběr čistě na vás. Zapřemýšlejte, co vás baví a láká i jaká destinace je ve vašich finančních a časových možnostech. 

Jednodušší začátky budete mít v destinaci, která má dobrou infrastrukturu a kde se domluvíte. Před výjezdem do odlehlých vesnic původních obyvatelů s Jižní Americe proto raději vyzkoušejte kratší dovolenou někde v Evropě. 

2. Stanovte si rozpočet

Jakmile máte vybranou destinaci, můžete přemýšlet nad rozpočtem. Pojedete si užít all inclusive dovolenou nebo toužíte po pořádném poznávání a raději se budete s cenami držet při zemi? 

Tip: Vždy je příjemnější vrátit se z výletu pouze se zážitky, nikoliv s dluhy. Proto na dovolenou raději našetřete, než abyste si brali půjčku. Jestli to momentálně není ve vašich silách, zvažte snížení nároků nebo odložení cesty na další rok.

3. Naplánujte výlet

Naplánujte si, co chcete dělat, vidět, kam chcete jet. Připravte si alespoň přibližný itinerář a zkontrolujte dostupnost ubytování a jízdenek. Můžete si zarezervovat ubytování na celou dobu, ideálně ale s možností bezplatného storna, abyste zůstali flexibilní.

Doporučujeme naplánovat zejména prvních několik dní. Najednou se ocitnete sami v novém městě a každý problém se může zdát nepřekonatelný. Zjednodušte si život a naplánujte si ubytování, program i restaurace, které můžete navštívit.

4. Udělejte průzkum

Udělejte kompletní průzkum lokality, do které se chystáte. Pročítejte blogy, dívejte se na YouTube videa, připojte se do skupin na Facebooku nebo si nakupte klasické papírové průvodce. Tentokrát nemluvíme o tom, co na místě dělat, hledejte například:

  • Požadavky pro vstup do země (víza a další dokumenty)
  • Možnosti a ceny cesty z letiště (taxi, lokální doprava atd.)
  • Co nosit za oblečení, jaké zde panují zvyky
  • Nejlepší čtvrť, kde hledat bydlení
  • Na co si dávat pozor

5. Neplánujte příliš

Když máte volnost dělat cokoliv co chcete, snadno se stane, že si aktivit naplánujete příliš mnoho a budete se zbytečně stresovat. Dejte proto dohromady jen několik bodů, po kterých skutečně toužíte a nechte prostor pro spontánnost.

6. Neřiďte se ostatními

Cestujete sami, abyste si cestu užili podle sebe. Máte náladu jen odpočívat, chodit po kavárnách a číst si v parku, ale nepřipadá vám to dostatečně zajímavé? To, že někteří solo cestovatelé podnikají jedno dobrodružství za druhým neznamená, že musíte být stejní. Zapomeňte na to, co si myslí ostatní a zamyslete se, co chcete vy.

7. Zabalte si chytře

Svůj batoh nebo kufr s sebou budete muset nosit vždy a všude. Nebudete mít kamaráda, který vám pohlídá věci, když si budete chtít odskočit, ani vám kufr nikdo nepomůže vynést do schodů.

Zabalte si jen to, co opravdu potřebujete a využijete. Pokuste se osvojit si zásady minimalismu a ideálně cestujte jen s příručním zavazadlem. Beztak na dovolené většina věcí zpravidla zůstává nedotčená v kufru. Poprvé to bude výzva, s každým výletem se ale zlepšíte.

Tip: Přečtěte si také naše tipy na cestování letadlem.

8. Vyberte si ubytování

Mezi sólo cestovateli je oblíbené ubytování v hostelu. Má to hned několik důvodů. V hostelu platíte za postel, tudíž ušetříte za volné lůžko v pokoji. Hostely jsou také ale nejlepší místo k seznamování se s novými lidmi.

Hned po příjezdu potkáte další cestovatele, se kterými můžete podniknout výlet, zajít na drink nebo jen získat inspiraci na cesty. Některé hostely pořádají různé společné aktivity, při kterých bude seznamování úplná hračka.

Tip: Jestli se necítíte na společný pokoj, zvažte alespoň soukromý pokoj v hostelu nebo Airbnb. Budete mít dostatek soukromí, ve společných prostorách ale stále šanci seznámit se.

9. Využívejte hromadnou dopravu

Místo taxi služeb se snažte využívat hromadnou dopravu. Kromě toho, že se s nikým nedělíte o náklady a oceníte tak nižší ceny, v autobusech a vlacích máte šanci seznámit se s dalšími cestovateli a poznat místní lidi.

10. Hledejte nové přátele

Pokud jste se záměrně nevydali na sólo výlet, protože si chcete odpočinout od veškerých sociálních interakcí, seznamujte se. Na cestách si snadno uděláte přátelé po celém světě. Možná tak získáte parťáky nejen na této dovolené, ale i na některé další.

Jak cestovat sama: Bezpečně a zábavně

Sólo cestování s sebou nese určitá rizika, která se zpravidla zvyšují v případě žen. Proto jsme připravili pár tipů na bezpečné cestování pro ženy. Připravte se na různé situace, předcházejte nebezpečí a užijte si dovolenou. Jistota je jistota. 

Naplánujte příjezd ve dne

Ať už jedete do jakékoliv destinace, naplánujte si příjezd nebo přílet ve dne. Nebudete mít problém sehnat taxi nebo hromadnou dopravu. Přes den města nejen vypadají, ale také jsou bezpečnější.

Zůstaňte v kontaktu

Ať se děje co se děje, dávejte o sobě svým milovaným vědět. Vždy se ujistěte, že někdo ví, kde jste a jaké jsou vaše plány. Kdyby se náhodou něco stalo, mohou vám sehnat pomoc.

Udělejte průzkum destinace

Zjistěte všechno o dané destinaci. Můžete se inspirovat dokumenty, ale také zkušenostmi na fórech či blozích. Soustřeďte se na bezpečnost, místní zvyky, oblékání i místa, kterým byste se měla vyhnout. 

Není třeba se zbytečně bát některých míst, například Mexika, a nechávat si je zafixovaná jako nebezpečná. Zjistěte si ale, do jakých částí můžete a jak se máte chovat.

Tip: Nejlepší informace zjistíte od dalších sólo cestovatelek nebo od místních žen.

Pozor na alkohol

Když jste někde sama, dávejte pozor na alkohol. Jednak kolik ho vypijete, ale také co vlastně pijete. Nikdy nepijte drink, který vám někdo přinese a vždy dávejte na své pití pozor.

Neukažte, že jste ztracená

Když se někde ztratíte, nedávejte okolí najevo, že nevíte, kde jste. Zejména na místech, ze kterých nemáte dobrý pocit. O pomoc si řekněte v obchodě nebo v restauraci a zeptejte se ideálně ženy. Informace na telefonu si také vyhledejte v bezpečí.

Vnímejte své okolí

Nenechte se překvapit tím, že vás někdo sleduje nebo vám chce ublížit. Zejména na odlehlých místech neposlouchejte hudbu nebo si vyndejte alespoň jedno sluchátko a poslouchejte kroky nebo auta kolem sebe.

Mějte kopii pasu

Ztratit pas nebo občanský průkaz, ať už vlastní vinou nebo když vás někdo okrade, je až příliš jednoduché. Proto s sebou originály nenoste, když to není naprosto nezbytné. Místo toho si pořiďte papírovou kopii a scan uložený v telefonu i na dostupném úložišti na internetu.

Využívejte aplikace

Stáhněte si základní aplikace, jako jsou Google mapy a překladač, i v offline verzi. Uložte si v nich důležité body a dejte přístup někomu spolehlivému, například rodičům. Můžete si nastavit neustálé sledování, díky kterému vždy uvidí, kde jste. Další možnost je ukládat místa, která jste navštívila a navštívit plánujete. 

Nekoukejte do mapy nebo telefonu

Mapu samozřejmě využívejte, když potřebujete zjistit, jak se máte někam dostat. Pokuste se ale cestu co nejlépe zapamatovat, abyste nemusela neustále koukat do mapy. Dáváte tak okolí najevo, že jste turista, který u sebe má pravděpodobně cenné věci a nikoho v okolí nezná.

Obklopujte se ženami

Nemusíte se bavit jen s ženami, zejména v nepříjemných situacích ale dokáží nejlépe podpořit a pomoci. Co se bezpečnosti týče, nejlepší volbou v hostelu je dámský pokoj, ve vlaku dámský sektor. V mnoha destinacích můžete hledat také Facebookové skupiny cestovatelek.

Nesnažte se ušetřit za každou cenu

Čtěte recenze ubytování a když se vám něco nezdá, raději se místu vyhněte. Přes den se pohybujte pěšky nebo místní dopravou (v rámci bezpečných mezí), ale v noci raději zaplaťte za spolehlivé taxi.

Dejte na vnitřní pocit

Kdykoliv se necítíte dobře v nějaké situaci, okolo určitých lidí nebo na neznámém místě, věřte své intuici a odejděte. Většina lidí má dobré úmysly, ale výjimky se bohužel najdou vždy a všude.

Jděte na kurz sebeobrany

Ještě před odjezdem zajděte na několik lekcí kurzu sebeobrany. Znalosti pravděpodobně nebudete ani muset využít, ale získáte lepší pocit, když budete vědět, jak se bránit.

Nebojte se lhát

Když se vás někdo ptá, jestli jste sama, klidně lžete. Zejména když jde o někoho dotěrného, z koho máte špatný pocit. Řekněte, že se máte potkat s kamarádem nebo že na vás čeká partner v hotelu. 

Jak poznat nové lidi při sólo cestování

  • Ubytujte se v hostelu a účastněte se událostí
  • Nebojte se mluvit cizím jazykem
  • Jděte na párty nebo na koncert
  • Jděte na Free Walking Tour
  • Zúčastněte se kurzu vaření
  • Naučte se lokální jazyk
  • Choďte na meetupy

Patero pravidel pro bezpečné cestování

  1. Nechoďte v noci sami, zejména pod vlivem alkoholu.
  2. Vyhledejte si dostatek informací o destinaci. 
  3. Vždy sdílejte své plány a lokaci s nejbližšími
  4. Neříkejte cizím lidem, že cestujete sami.
  5. Nenechávejte své cennosti bez dozoru.

Ať už se rozhodnete vydat na cestu sami jen do vedlejšího města nebo za oceán, získáte jedinečnou zkušenost. A když zjistíte, že pro vás sólo cestování není? Netrapte se zbytečně. Je důležité překonávat své hranice, ale jen dokud je nám to ku prospěchu.

Nechcete přijít o další inspiraci a tipy na cestování? Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing. Pravidelně připravujeme články na téma bydlení, cestování a životní styl i exkluzivní nabídky pro nejkrásnější domov.

Mohlo by se vám také líbit: