THE BLACK WEEK DEALS začíná ZÍTRA s nejlepšími nabídkami na pohovky a postele >

Zaregistrujte se nyní a buďte připraveni na Black Week Deals
jak zdvořile odmítnout nabídku

Digitální nomádství je jedna z největších příležitostí, kterou nám moderní doba dává. Mít stálou a dobře placenou práci a zároveň bydlet kdekoliv a bez přestávky cestovat. Jak s tímto životním stylem začít?  

Co je digitální nomádství 

V první řadě je třeba vysvětlit, co digitální nomádství znamená. Digitální nomád je člověk, který 

  • může pracovat odkudkoliv na světě 
  • k práci potřebuje jen počítač a internetové připojení 
  • na jednom místě se zdržuje jen několik týdnů či měsíců 

Od běžného turisty se digitální nomád liší tím, že v lokalitě reálně žije a pracuje. Nezbývá tak tolik času na turistické aktivity jako při běžné dovolené, na druhou stranu mají nomádi možnost nahlédnout pod pokličku života místních. 

Digitální nomádství není zaměstnání ani oficiální status. Je pouze třeba mít odvahu, vhodnou práci a chápajícího zaměstnavatele nebo klienty.  

Výhody a nevýhody digitálního nomádství 

Výhody digitálního nomádství jsou zřejmé. Člověk není vázaný, může v kuse cestovat, poznávat nové lidi, kultury a vyhnout se stereotypu pěti týdnů dovolené a zbytku roku v kanceláři. Když chcete, můžete si zařídit i celoroční léto nebo naopak zimu. 

Na druhou stranu právě chybějící zázemí je to, co je pro mnoho lidí za hranicí komfortní zóny. Aby byl digitální nomád schopný se mezi místy snadno pohybovat, celý svůj život musí sbalit do jednoho kufru nebo batohu. 

Také je třeba mít dostatečnou vůli věnovat se v pracovní době opravdu práci. Musíte si umět nastavit hranice a oddělit čas na práci a čas na zábavu stejně, jako při standardní docházce do práce. I když máte za dveřmi krásné město, hory nebo oceán. Navíc je třeba vyrovnat se s časovým posunem při kontaktu s kolegy a klienty. 

Jaká práce je vhodná pro digitálního nomáda? 

Digitálním nomádem se může teoreticky stát každý, komu k vykonávání práce stačí notebook a internetové připojení. Ideální povolání jsou z oborů: 

  • IT a programování 
  • Kreativní pozice 
  • Majitelé firem 
  • Marketing 

Mezi digitálními nomády tak najdete software developery, webové designery, copywritery, SEO konzultanty, odborníky na sociální média, překladatele, ale také spisovatele, grafické designery, fotografy nebo dokonce lektory a učitele. 

Tip: Rok 2020 ukázal, že pracovat na dálku je možné v téměř každém povolání. Potkala jsem nomády, kteří se živili jako finanční poradci, učitelé i farmaceutičtí výzkumníci.  

Co je třeba zařídit?  

Záleží, na jak dlouho se rozhodnete jako digitální nomád vycestovat. Někteří nomádi cestují i několik let vkuse, jiným stačí pár měsíců v roce. Například pro překonání zimy v domovině nebo prodloužení klasických čtyř či pěti týdnů mimo kancelář. 

Před odjezdem na kratší dobu potřebujete pouze vhodné cestovní připojištění a zajištění vlastní domácnosti. Vlastní byt můžete krátkodobě pronajmout nebo jen někoho pověřit, aby ho občas zkontroloval. 

Jakmile odjíždíte na dobu delší než šest měsíců, měla byste se také odhlásit z českého zdravotního pojištění. V tu chvíli je třeba zařídit plnohodnotné cestovní pojištění. Podle českého zákona nesmíte být ani jeden den bez pojištění, je pak třeba ho doplácet v Čechách. Při odjezdu na kratší dobu není bohužel možné pojištění v Čechách odhlašovat a musíte tedy platit to klasické i cestovní. 

Před samotným odjezdem je pak pouze potřeba vybrat destinaci, zakoupit letenky a zarezervovat ubytování. Někteří digitální nomádi se na prvních pár dní ubytují v hostelu a byt hledají na místě, jiní vybírají ubytování v předem na celou dobu.  

Jak se stát digitálním nomádem: 12 kroků 

  1. Vhodný obor. 

    Pokud máte zaměstnání, které je k digitálnímu nomádství nakloněné, máte napůl vyhráno. Svůj obor ale můžete vždy změnit. Zamyslete se nad tím, co vás baví, k čemu máte předpoklady, v čem máte (byť sebemenší) zkušenosti. 

  2. Zeptejte se v práci.

     Nejjednodušší je se v práci na rovinu zeptat, zda jsou otevření možnosti práce na dálku. V některých firmách je bohužel stále problém tento benefit umožnit i pro zaměstnance, které v kanceláři reálně nic nedrží. 

  3. Smlouvejte.

    Pokud jste si sami sebou na své pracovní pozici jistá, je možné že i přes původní nevoli zvládnete nadřízeného přesvědčit. Zaměstnavatelé se často bojí, že jakmile nad vámi ztratí dohled, nebudete práci odvádět na 100 %. Můžete proto navrhnout například týdenní zkušební dobu a odjet jen po Čechách. 

  4. Hledejte novou práci. 

    Zůstává-li odpověď záporná, budete pravděpodobně muset buď změnit práci nebo přejít na volnou nohu. Vyhledávejte cíleně pozice s možností práce na dálku, tzv. remote. 

  5. Vzdělávejte se. 

    Při hledání nového zaměstnání i v začátcích kariéry na vlastní ose je důležité neustále se vzdělávat. Existuje mnoho kurzů, které můžete dělat online z domova, často jsou i zdarma. 

  6. Našetřete.

     Když se stanete digitálním nomádem, v ideální situaci budou vaše životní náklady podobné těm, které máte teď. Přesto je ale vhodné mít určitou finanční rezervu pro případ nouze. A samozřejmě finance na samotnou cestu. 

  7. Vyberte destinaci.

    Rozhodujícími faktory by mělo být podnebí, kvalita života, cenová úroveň, zázemí pro práci i nové kontakty a kvalita internetového připojení. Život v zahraničí vám zjednoduší i znalost místního jazyka. 

  8. Zajistěte si doklady a pojištění.

    Ujistěte se, že vám nevyprší platnost pasu, občanského a řidičského průkazu. Také je vhodné zařídit si mezinárodní řidičský průkaz, případně druhý pas a samozřejmě cestovní pojištění. Odhlaste se také z toho českého, pokud odjíždíte na více než šest měsíců. 

  9. Prodejte věci a odhlaste se z bytu. 

    Pokud máte možnost uložit některé věci u známých či rodiny, určitě ji můžete využít. Některé věci ale nestojí za skladování a je lepší se jich rovnou zbavit. 

  10. Nakupte, co potřebujete. 

    Naopak je dobré zkontrolovat, že máte vše, co k pohodlnému cestování potřebujete. To je kvalitní zavazadlo, praktické oblečení, ale i elektronika. Vydáte-li se do exotických krajů, může být problém dokoupit přesně to, co potřebujete. 

  11. Zařiďte víza, nakupte letenky a zarezervujte ubytování.

    Je jen na vás, jaký způsob bydlení zvolíte. Někomu vyhovuje zůstat alespoň na pár dní v hostelu, jiní sáhnou rovnou po Airbnb či jiných pronájmech. 

  12. Vyměňte peníze.

    Při příletu do destinace je vhodné mít alespoň menší obnos v hotovosti, dlouhodobě se vám ale spíše než směnárny a banky vyplatí mezinárodní platební karta. 

Nejoblíbenější místa pro digitální nomády 

Digitální nomád se může usadit kdekoliv, kde má kvalitní internetové připojení a v lepším případě stůl a židli. Některá místa jsou ale mezi nomády vyhledávanější. Obvykle je v nich dlouhodobě pěkné počasí, nízké ceny, vysoká kvalita života, mnoho aktivit a široká komunita digitálních nomádů a expatů.  

1. Lisabon a Porto 

Obě velká portugalská města patří mezi digitálními nomády k oblíbeným. Jsou zde dostupné životní náklady, mnoho aktivit, velmi kvalitní internetové připojení a vysoká životní úroveň. Zároveň to pro nás není vůbec daleko. 

2. Berlín 

Pro nomády, kteří vyhledávají spíše město než pláže a nevadí jim chladnější počasí je dobrou volbou i Berlín. Berlín je vysoce mezinárodní město a často se vám stane, že se domluvíte spíše anglicky než německy. 

TIP! Výlet do Berlína: 13 tipů na nejzajímavější místa

3. Tenerife 

Kanárské ostrovy získaly v posledních letech na popularitě. Jejich výhodou je především politická příslušnost k Evropě, ale geografická poloha na úrovni Afriky. Je zde celoročně teplo, ale jako občan Evropské unie nepotřebujete speciální víza.  

4. Playa del Carmen 

Mexické městečko a poloostrově Yucatán si letos upevnilo své místo na předních příčkách. Karibské moře, krásné cenoty, výlety do džunglí i za ruinami a jeden ze sedmi divů světa co by kamenem dohodil. To vše doplněné skvělou kuchyní a nízkými cenami. 

5. Canggu 

Indonéské ostrovní město na Bali je na seznamu skoro každého digitálního nomáda. Teplo, oceán, krásná příroda a extrémně nízké náklady tvoří nomádský ráj. I proto je zde snadné vyhledávat spřízněné duše a společné aktivity. 

Nejčastější otázky 

Jaké další otázky vás napadají v souvislosti s digitálním nomádstvím? Dali jsme dohromady ty nejčastější. 

Cítíte, že digitální nomádství je pro vás správný směr? Jestli vám chybí jen poslední střípek odvahy pro výstup z komfortní zóny, vyzkoušejte nomádství třeba jen na pár dní. Můžete si udělat na týden výlet do Říma, do Berlína nebo do Paříže a několik dní z vašeho pobytu se věnovat práci. Sama uvidíte, jestli je tento životní styl pro vás nebo ne. 

Nezapomeňte se bezplatně zaregistrovat na serveru Westwing. I nadále vás budeme zásobovat inspirací, tipy a nápady nejen ze světa bydlení. Krásný domov si můžete zařídit kdekoliv na světě a s našimi exkluzivními nabídkami to jde skoro samo. 

Mohlo by vás také zajímat: