TOP 18 nejkrásnějších míst: Kam na výlet na Slovensko
Dovolená na Slovensku bude plná zážitků. Od měst, přes vysoké hory lákající na lyžování i turistiku až po nádherné národní parky. Objevte Slovensko a vydejte se na dovolenou nebo víkend k našim sousedům.
Dovolená na Slovensku bude plná zážitků. Od měst, přes vysoké hory lákající na lyžování i turistiku až po nádherné národní parky. Objevte Slovensko a vydejte se na dovolenou nebo víkend k našim sousedům.
Proč navštívit Slovensko?
Slovensko máme co by kamenem dohodil a pokud zrovna netoužíte po dovolené u moře, návštěva našich sousedů vás zcela jistě mile překvapí. Proč se vyplatí jet na dovolenou nebo víkend na Slovensko?
- Příznivé ceny
- Dorozumíte se česky
- Dojezdová vzdálenost
- Velké množství národních parků
- Lyžařské areály konkurující Alpám
- Perfektní podmínky pro pěší turistiku
18 nejlepších tipů: Kam na výlet na Slovensko
Relativně nízké ceny oproti ostatním sousedům i možnost domluvit se Česky nebo na dovolenou dojet během pár hodin autem jsou bez debat pádné argumenty proč navštívit Slovensko. Při výběru destinace je ale nejdůležitější otázkou, co zde navštívit. Připravili jsme 18 tipů pro milovníky hor, přírody i zajímavých zážitků.
Kam na Slovensko v létě
V létě nabízí Slovensko největší vyžití. Můžete navštívit různá města i menší vesničky, to nejlepší, co Slovensko nabízí jsou ale turistické trasy.
- Tatranský národní park je nejstarší a největší národní park na Slovensku. Východní část je vyšší a najdete zde podmínky pro nenáročné rodinné výlety i celodenní túry pro zkušené horaly. Západní Tatry jsou nižší, ale také o poznání klidnější.
- Národní park Malá Fatra na severozápadě Slovenska má všechno. Výhledy, skalní útvary, soutěsky, náročné vysokohorské túry i jednodušší stezky vhodné pro děti. Velký Rozsutec je podle mnohých nejkrásnější vrchol na Slovensku.
- Národní park Poloniny láká na možnost spatřit Mléčnou dráhu na vlastní oči. Divoké horské louky na hřebenech jsou obklopené bukovými a jedlovými pralesy, ve kterých máte větší šanci potkat divoké vlky či medvědy než lidi. Zajímavé jsou i místní dřevěné kostely, které nesou znaky západoevropské a východní byzantské architektury.
- Slovenský ráj je vhodný pro rodiny s dětmi i pro milovníky ferat. Čeká vás tady trochu adrenalinu, skrz soutěsky, kaňony, vodopády a divokou zeleň se totiž často dostanete jen díky žebříkům, lávkám a řetězům.
- Liptovská Mara zažene veškerý stesk po moři. Podle objemu jde o největší vodní nádrž na Slovensku a na první pohled si ji snadno spletete s mořem. Voda je zde navíc nádherně čistá a na břehu u Liptovského Trnovce najdete i kemp a pláže.
Kam na Slovensko v zimě
Slovenské hory jsou oblíbené nejen v létě, ale také v zimě. Sjezdovky snadno konkurují těm alpským, velké plus jsou ale výrazně nižší ceny.
- Nízké Tatry jsou rozsáhlé a najdete v nich několik lyžařských středisek. Ski areál Jasná Chopok například nabízí 29 kilometrů sjezdovek a 15 kilometrů běžeckých tratí. Odpočinout si můžete zajet do Aquaparku Tatralandia, největšího areálu vodní zábavy ve střední evropě.
- Vysoké Tatry lákají kromě skvělých podmínek na lyžování také na zimní turistiku. Až na Lomnický štít dojedete lanovkou a v okolí vás pak čekají trasy pro pěší výlety, sněžnice, běžky i skialpy. Zábavu si v Tatranské Lomnici užijí děti i dospělí – projeďte se na nafukovacích pneumatikách nebo si vyzkoušejte slalom.
- Orava je nejstudenější slovenská dolina, díky tomu se tady lyžuje skutečně dlouho. Na lyže na jaře sem dojedete i po Oravské lesní železnici. Vozy táhne klasická parní lokomotiva a čekají vás krásné výhledy.
Kam na dovolenou na Slovensko
Chcete si pořádně odpočinout? Užijte si relaxační dovolenou na Slovensku.
- Rajecké Teplice leží jižně od Žiliny a známé jsou především svými lázněmi a termálními prameny s blahodárnými účinky na nervovou soustavu a pohybový aparát. Lázeňský dům Aphrodite nabízí luxusní spa, vodní a saunový svět. Na dovolenou sem můžete vyrazit s partnerem, kamarádkou i s dětmi.
- Lázně Piešťany možná znáte díky unikátnímu léčebnému bahnu a bezkonkurenčním moderním léčebným metodám. Samotné lázeňské město láká na procházky po kolonádovém mostě, Balneologické muzeum, termální jezírka na Lázeňském ostrově nebo turistické trasy v okolí.
- Lázně Turčianske Teplice jsou vyhledávané pro své zkrášlovací procedury i léčebné prameny. Ty prý působí pozitivně také na obnovu životní energie a mladistvé krásy. Když vás odpočinek v lázních přestane bavit, v areálu najdete také Spa & Aquapark Terčianske Teplice.
- Lázně Trenčianske Teplice lákají na jedinečný zážitek ve vanových lázních Hamman. Jsou vystavěné v orientálním stylu a vy tak budete mít pocit, že jste jeli mnohem dál na východ. Jde o skutečně povedenou napodobeninu tureckých lázní. Na stavbu v devatenáctém století dohlížel dvorní architekt egyptského panovníka.
Kam na Slovensko s dětmi
Chystáte se na výlet na Slovensko s dětmi? Tato místa se jim určitě budou líbit.
- Muzeum slovenské dědiny neboli Skanzen Martin je největší přírodní expozice na Slovensku. Expozice ukazuje tradiční lidové stavitelství, bydlení i způsob života na severozápadě Slovenska na přelomu 19. a 20. století.
- Habakuky jsou pohádková vesnička v Donovalech. Děti se mohou těšit na interaktivní divadelní představení, řemeslné umění, tvořivé dílny, prolézačky, mini zoo a domečky, které okamžitě probudí jejich fantazii.
- Indiánské údolí Manitou vás dostane atmosférou prérií. V areálu je šest tradičních teepee stanů a všichni členové rodiny si mohou vyrobit lapače snů, náramky přátelství a další předměty typické pro indiány. Informace o indiánské kultuře získáte díky naučné stezce.
Tajná místa, která navštívit na Slovensku
Některá místa na Slovensku jsou opravdu jedinečná a na světě nenajdete nic, co by se jim podobalo.
- Komplex skalních domů v obci Brhlovce začali místní budovat v 16. století jako ochranu před nájezdy Turků. Některé domy jsou dodnes obývané a najdete zde také expozici s dobovým nábytkem a inventářem z počátku dvacátého století.
- Evropské náměstí v Komárnu je asi nejzajímavější náměstí, na kterém kdy budete stát. Budovy, které okolo něj stojí reprezentují architekturu 45 evropských zemí. Vedle sebe stojí například budovy typické pro Itálii, Grónsko, Francii nebo Ukrajinu.
- Osada Vlkolínec schovaná v klínu Velké Fatry je jedinečná svou architekturou i obyvatelstvem. Starousedlíci zde žijí tradičním způsobem života a obejdou se bez vychytávek moderní doby. Ve vesničce můžete obdivovat jedinečnou atmosféru a klasické srubové domy.
Tipy na závěr: Jak cestovat na Slovensko
Na Slovensko se snadno dostanete autem, autobusem i vlakem. Za normálních okolností stačí na cestu platný občanský průkaz. Nezapomeňte si vyměnit peníze, budete potřebovat eura. Ceny se od českých příliš neliší.
Na Slovensko autem
Autem z Prahy do Bratislavy pojedete za dobrého provozu asi tři a půl hodiny. Až do Košic dojedete za osm hodin. Jestli cestujete do odlehlejších částí, stejně jako v Česku si připravte více času na úsek cesty mimo dálnice.
Silniční pravidla na Slovensku se od Českých příliš neliší. Rychlostní limity jsou stejné, je zde povinnost denního svícení a zimní gumy musíte mít jakmile je na vozovce souvislá vrstva sněhu nebo ledovka. Dálniční známku koupíte na deset dní, měsíc nebo rok.
Na Slovensko vlakem
Na Slovensko se snadno dostanete také vlakem. Po cestě si odpočinete a užijete si krásné výhledy. Trasu do velkých měst pokrývají komfortní rychlovlaky a až do Tater se dostanete nočním vlakem.
Na Slovensko autobusem
Cesta autobusem na Slovensko je zpravidla o něco delší než cesta vlastním autem nebo vlakem. Na druhou stranu jsou autobusy často levnější a dostanete se jimi na více míst.
Další tipy na cestování najdete na našem serveru Westwing. Využijte bezplatnou registraci a užívejte si pravidelnou várku tipů a inspirací ze světa bydlení, cestování a života. Připravujeme pro vás také exkluzivní nabídky, díky kterým bude váš domov ještě krásnější.
Mohlo by vás také zajímat:
- TOP 10 nejromantičtějších míst na světě
- Romantický výlet do Paříže: Jídlo, památky i ubytování
- Výlet do Berlína: 13 tipů na nejzajímavější místa
- 12 tipů a nápadů: kam a co dělat v Amsterdamu
- 12 praktických tipů: Jak cestovat bez peněz
- 12 tipů: Jak se stát digitálním nomádem a pracovat odkudkoliv