glamping

Každému začátečníkovi v kempování se hodí průvodce, který ho provede jak přípravou, tak nástrahami, na které je potřeba při kempování myslet. Proto jsme pro vás připravili podrobný návod, kde najdete tipy na kempování.  

3 důvody: Proč kempovat? 

Pod pojmem kempování si mnoho lidí představí špinavý a nepohodlný stan, otravný hmyz a jídlo z plechovky. Proč tedy vůbec jít kempovat? Odhalíme vám kouzlo tohoto způsobu cestování, pro které jej milují miliony lidí po celém světě. 

1. Cenově dostupná varianta cestování 

Kempování se řadí mezi velmi úsporné způsoby cestování. Vše, co potřebujete, si zabalíte do jednoho velkého batohu nebo krosny a nepotřebujete nic platit ani kupovat cestou. Na zádech si nosíte střechu nad hlavou, jídlo i potřebné vybavení. Ušetříte tedy za ubytování, stravování v restauraci a podobně. 

2. Spojení s přírodou 

Milujete přírodu, zelené louky a lesy, klid, vítr ve vlasech a nevadí vám zchladit se v řece či rybníku? Pak je kempování to pravé pro vás. Připomeňte si dětská léta, kdy jste vyrazili na tábor či pod stan s rodiči. 

3. Zdraví prospěšné  

Skvělým benefitem kempování, na který nesmíme zapomenout, je jeho přínos pro vaše zdraví. Není nic lepšího než čerstvý vzduch a odpojení od stresu a shonu života. Vaše tělo i mysl vám poděkuje.  

Jaký druh kempování je pro vás nejvhodnější?  

V oblasti kempování najdeme hned několik druhů, ze kterých lze vybírat. Který z nich bude ten nejlepší pro vás? 

Kempování s batohem  

Máte rádi pěší túry a každý den chcete spát někde jinde? Pak zvolte kempování s batohem, kdy si vše potřebné nosíte s sebou včetně stanu a spacáku. Jedná se o flexibilní a nenáročný způsob kempování. 

Kempování s autem  

Pro větší vzdálenosti můžete využít kempování s autem. Jestliže vám nevadí nepohodlí, můžete spát přímo v autě nebo si vozit stan s sebou a přesouvat se každých pár dní. Výhodou auta je větší prostor pro všechno vybavení. 

Kempování s karavanem 

Mezi pohodlné varianty kempování řadíme využití karavanu. Ten je většinou vybaven malou kuchyňkou, postelí a úložným prostorem, takže si můžete užít poměrně pohodlné cestování a přitom zůstat obklopeni přírodou. Stačí si vybrat jeden z mnoha kempů určených pro karavany. 

Glamping  

Nejluxusnějším stylem kempování je tzv. glamping. Jedná se o moderní způsob cestování, kdy jste vybaveni veškerými vymoženostmi, jako je topení či kamna, lednice, elektrické připojení, postele apod. 

10 tipů na kempování v přírodě: krok za krokem  

Nemáte s kempováním žádné zkušenosti? Pak se vám bude hodit následujících 10 tipů, které vám krok po kroku vysvětlí, jak se připravit na první výjezd pod stan.  

1. Vyberte si způsob kempování  

Z výše uvedených druhů kempování si vyberte ten nejvhodnější pro vás. Pro první zkušenosti je nejlepší vyrazit s autem, které vám poskytne jistotu, že si vždy můžete zajet pro zapomenuté vybavení do nejbližšího obchodu. Troufnout si však můžete na jakoukoliv variantu. 

2. Kam vyrazíte? 

Nepodceňte výběr destinace. Měla by splňovat hned několik podmínek jako třeba zajímavé okolí pro výlety, dostatečné vyžití, dobré podmínky pro kempování apod. Zkusit můžete speciální kempy pro tyto účely, ale také divočejší variantu v přírodě. 

3. Zvolte dopravní prostředek 

Pokud pojedete autem či karavanem, nemáte asi příliš co řešit. Jestliže se však chcete vydat pouze pod stan s batohem na zádech, zvolte nejvhodnější dopravní prostředek, který vás dopraví co nejblíže cílové destinaci. Zvolit lze vlak, autobus i jízdu stopem. 

4. Napište si seznam potřebného vybavení 

Seznam věcí na kempování si sepište dostatečně dopředu a při balení si odškrtávejte jednotlivé položky. Zapomenout byste neměli na:  

  • Pohodlné oblečení do každého počasí 
  • Pláštěnku, repelent 
  • Dostatek jídla pro pobyt 
  • Láhve na vodu 
  • Svítilnu a baterie 
  • Pohodlné boty 
  • Skládací venkovní nábytek 
  • Stan, spacák, karimatku 
  • Zavírací nůž, příbor a základní vybavení na vaření 
  • Menší batoh na výlety, velký na uskladnění všeho potřebného 

5. Pořiďte si dobrý stan 

Prostorný a kvalitní stan je základ pro nepříznivé noci v přírodě. Měl by vás co nejlépe ochránit před vlhkostí, chladem a zároveň poskytovat dostatek prostoru pro spánek. Při výběru se zaměřte také na jeho váhu, aby se vám zbytečně nepronesl během přesunů. 

6. A nezapomeňte ani na spacák 

Především pro kempování v chladnějších měsících budete potřebovat kvalitní spacák. Jednotlivé spací pytle jsou rozděleny dle teploty, do které se hodí, ale také dle materiálu, ze kterého jsou vyrobeny. Poraďte se o výběru s prodejcem.  

7. Naplánujte si jídlo dopředu 

Plánování je základ úspechu i v oblasti jídla. Zajistěte si dostatek jídla buď pro celý pobyt, nebo alespoň pro prvních pár dní, než doplníte zásoby na místě.  

8. Nezapomeňte na lékárničku 

Do povinné výbavy na kempování patří také lékárnička se základním vybavením. Přibalte do ní také opalovací krém a repelent. 

9. Vše si vyzkoušejte dopředu 

Umíte složit stan? Sedí vám spací pytel? Vše si vyzkoušejte dopředu. Před cestou také zkontrolujte auto či karavan a jeho technický stav, ať vás zbytečně nic nepřekvapí. 

10. Nebojte se vyrazit ve více lidech 

Kempování je zábava jak pro jednoho, tak pro více lidí. Udělejte si výlet s celou rodinou či pozvěte přátele a užijte si dovolenou ve více lidech. Určitě brzy oceníte společnost při vymýšlení her a zábavy i při řešení případných problémů. 

Nejlepší místa na stanování v ČR  

Zajímá vás, kam vyrazit pod stan mimo kemp? V Česku najdeme pouze několik chráněných oblastí, kde je stanování či kempování obecně zakázáno. Proto pokud chcete vyrazit do přírody a nechystáte se zrovna do některé z CHKO, můžete si stan postavit prakticky kdekoliv v přírodě. Stačí najít rovný plácek, příjemné prostředí a chovat se slušně vůči svému okolí.  

Dále se vám nabízí celá řada kempů vyloženě určených k tomuto způsobu cestování. Oblíbený je například:  

  • autokemp ATC Merkur Pasohlávky u Nových Mlýnů 
  • kemp v Malešově 
  • kemp Sedmihorky v Českém ráji 
  • tábořiště Vochtánka Potštejn  
  • safari kemp ve Dvoře Králové 
  • autokemp Osek a mnoho dalších. 

Aktivity a činnosti: co dělat během kempování? 

Při delším pobytu nebo dovolené hrozí, že se začnete trochu nudit. Jak se zabavit během kempování? 

Rozpalte oheň a zazpívejte si oblíbené písně. Jedná se o krásnou činnost, která zabaví celý kemp a mnohdy se k vám přidají i další cestovatelé a vy poznáte nové lidi. 

Vyzkoušejte nejrůznější sporty, na které nepotřebujete speciální náčiní. Takový badminton nebo petang převezete pohodlně a pro hru vás stačí rovný plácek.  

Pro děti můžete připravit zábavné hledání pokladu nebo šipkovanou. Navštivte blízké památky a vyrazte do přírody. Na podzim si můžete zahoubařit a večer si přidat úlovek do večeře. I samotné vaření je často neobvyklou zábavou.  

Co nedělat během kempování? 

Existují však aktivity, které určitě při kempování nedělejte. Například rozdělávání ohně na zakázaných místech by mohlo způsobit lesní požáry a podobně. Také nevytvářejte v přírodě příliš velký hluk, abyste nerušili zvířata. Vy jste zde na návštěvě a na to vždy pamatujte. Zanechání odpadků v přírodě by vás také nemělo ani napadnout.  

Shrnutí: Jak na kempování v 5 krocích? 

Shrňme si tedy všechny podstatné informace a vaše kempování zvládnete levou zadní. 

  1. Zvolte vhodné místo a způsob kempování.

    Nabízí se vám kempování s batohem, v autě, karavanu či luxusní glamping. 
  2. Vybavte se kvalitním vybavením, dostatkem jídla a příslušenstvím pro kempování. 

  3. Nebojte se vyrazit s celou rodinou nebo přáteli. 

  4. Najděte odlehlé místo v přírodě nebo využijte kempů určených pro cestování na lehko. 

  5. Zabavte se nejrůznějšími aktivitami a spojte se s přírodou. 

Kempování možná není pro každého, ale kdo ho nezkusil, nemůže hodnotit. Tohle se prostě musí zažít. Další skvělé tipy si nenechte ujít na našem serveru Westwing, kam se můžete zdarma registrovat. Získáte inspiraci pro každodenní trávení volného času, neobvyklé události, a navíc exkluzivní nabídky pro váš interiér i exteriér.