žehlící prkno

Díky žehličce často doladíme naše outfity k dokonalosti. Aby se nám to však povedlo, musí být vaše žehlička v dobrém stavu. To znamená čistá, udržovaná a bez vodního kamene. Jen tak zabráníme popálení a poničení oblečení. Víte tedy, jak správně vyčistit žehličku? Pokud je žehlení jednou z těch činností, která vás opravdu nebaví, nezoufejte. Je možné, že prostě nemáte správné vybavení. Se skutečně účinnou žehličkou můžete opravdu rychle zdolat horu prádla. A jak poznáte, že vaše žehlička není zrovna v nejlepší formě? Stává se vám, že vaše čerstvě vyprané oblečení je pokryto malými skvrnami nebo rezavými tečkami?

Tyto nepříjemnosti jsou způsobenými zrezivělými napařovacími otvory. Tak jako ve všem, platí i zde pravidlo, že důležitá je prevence. Nečekejte s čištěním až do té doby, než bude žehlička ze spodní strany úplně zanesená. Čistěte ji pravidelně. Udržování žehličky čisté a v dobrém provozním stavu je ve skutečnosti mnohem snazší, než si možná myslíte. 

Jediné, co musíte udělat, je pravidelně (a správně) čistit žehličku, abyste ji chránili před plísněmi a nečistotami a vyčistili roztavené zbytky a vlákna, která se časem na desce žehličky hromadí. Správná údržba zahrnuje nejen udržování čistoty vnější desky nebo žehlicí plochy. Musíte se také vypořádat s nečistotami, které se hromadí na plastovém povrchu a usazeninami, které mohou být uvnitř nádrže na vodu. Proto jsme sestavili tento komplexní průvodce hloubkovým čištěním žehličky.

Co potřebujete pro čištění žehličky

K čištění žehličky nepotřebujete žádné speciální nebo drahé přípravky. Dle druhu znečištění vám postačí základní suroviny, které buď již máte doma nebo je koupíte v jakékoli drogerii nebo supermarketu. Existují také speciální chemické prostředky k čištění.

My si však ukážeme ty po domácku vyrobené. Pokud tedy máte žehličku jakkoli znečištěnu, řiďte se následujícími tipy. A pamatujte na to, že nikdy ale opravdu nikdy byste neměli k odstranění nečistot používat jakékoli předměty jakými jsou například kancelářské sponky, špendlíky, nože a další. Takovým nešetrným zacházením byste mohli povrch žehličky poškrábat a nenávratně poškodit.

Jak vyčistit žehličku od vodního kamene

Mnohé z vás napadne, že vodního kamene se nejlépe zbavíte pomocí obyčejného octu. A nemýlíte se. Roztok v poměru 1:1 nalijte do nádobky na vodu. Chvíli napařujte. Následně vyměňte roztok za čistou vodu a opět chvíli napařujte.

A teď opravdu originální tip! Zkuste na vyčištění žehličky použít pěnu na holení! Na ručník naneste pěnu nebo gel na holení. Žehličku rozehřejte na maximum a přejíždějte jí po ručníku. Nelekejte se kouře. Takto pěna reaguje na teplo. Nakonec ručník přeložte přes hranu žehlicího prkna a žehličkou ním několikrát přejděte. Veškerá špína a usazeniny zůstanou na ručníku.

Jak čistit žehličku od připálení

Také na připáleniny pomáhá předchozí tip, jímž je ocet. Namočte do něj hadřík, následně žehličku rozehřejte. Hadříkem opatrně stírejte připáleninu. Bezpečnější způsob je ten, kdy hadřík položíte na utěrku a budete po něm žehličkou přejíždět.

Pokud připáleniny nejsou na velkém povrchu, můžete si vystačit se zubní pastou. Tu naneste na bavlněný hadřík a připáleniny setřete. Následně povrch důkladně omyjte. A jak odstranit opravdu odolné připáleniny? Skvělým pomocníkem je kuchyňská sůl. S tou však zacházejte velmi opatrně, abyste povrch žehličky nepoškodili. Postup je stejný jako u čištění octem. Nasypte sůl na hadřík a žehličkou po něm přejíždějte. Se solí však šetřete a nenanášejte jí na hadřík velké množství. Sůl se totiž nesmí dostat do napařovacích otvorů, které by následně mohla ucpat.

Máme pro vás také další metodu. Nevěřili byste tomu, ale také obyčejné noviny vám dokáží vyřešit problém s připáleninami. Nastavte ji na nejvyšší teplotu a vypněte napařování. Noviny položte na hrubý ručník přes okraj žehlicího prkna. Žehlící plochou přejděte přes noviny tak dlouho, dokud nebude plocha čistá. Není výsledek dokonalý? Zkuste ještě posypat solí a opakujte to. Noviny také můžete pomačkat a povrch čistit pomocí rukavice ručně.

Jak vyčistit žehličku od rzi

V současné době se již žehličky běžně vyrábí s nerezovým povrchem. Pokud však vlastníte starší výrobek, je možné, že se s tímto problémem setkáte. Smutnou zprávou pro vás může být to, že rez již neodstraníte tak jednoduše jako jiné usazeniny a nečistoty. Pokud se rez usadila v napařovacích otvorech, pomůže opět ocet. Rzi na ploše desky se zbavíte pomocí trošky sody smíchané s vodou tak, aby vytvořila pastu. Tu naneste na hadřík a čistěte postižená místa. Nakonec nezapomeňte desku opět důkladně očistit tak, aby zde nezůstaly zbytky sody.

Možná se podivíte, ale odstranění rzi můžete použít i odlakovač. Zapněte žehličku a nechte ji zahřát. Namočte vatový tampon do odlakovače s obsahem acetonu. Nasaďte si ochranné rukavice a rychle setřete vatovým tamponem horký povrch. Acetonový odlakovač se rychle odpařuje, ale při rozpouštění nečistot dělá skvělou práci! Až budete hotovi, otřete povrch vodou a hadříkem.

Jak asi tušíte, za zreznutí povrchů může voda. Občas se může stát, že tekutina protéká do vnitřní části žehličky. A to hlavně v případě, kdy v nádržce necháváte po žehlení zbylou vodu. Řešením je tedy po každém žehlení nádržku vyprázdnit. Tím nejlépe zabráníte rezivění.

Jak vyčistit žehličku s keramickým povrchem

Nespornou výhodou keramických žehliček je jejich odolnost vůči připálení. Pokud se vám však i přesto stane nehoda a keramický povrch znečistíte, pomůže vám alobal. Ano, zní to zvláštně. Uznáváme. Žehličku mírně zahřejeme, alobal pokrčíme a mírně třeme keramický povrch. Dávejte však pozor, abyste se neporanili a také tuto metodu provádějte jemně. Keramický povrch byste nešetrností mohli poškodit.

Jak vyčistit žehličku zevnitř

Důležité je také čistit žehličku zevnitř. K tomu vám postačí kyselina citronová. 25g kyseliny rozpusťte ve vlažné vodě a nalijte do nálevky žehličky a zapněte napařování. Opět nezapomeňte nakonec do nádržky nalít čistou vodu a proces napařování zopakovat.

Patero pravidel, jak se správně starat o žehličku

A jak o žehličku správně pečovat, abyste předchozí kroky nemuseli podnikat příliš často? Dodržujte těchto pět pravidel a žehlička vám vydrží jako nová po dlouhou dobu.

  1. Nikdy nenechávejte zbylou vodu v nádržce.

    Předejděte zbytečnému zanesení vodním kamenem.

  2. Destilovaná voda

    Používejte do nádržky ideálně destilovanou nebo co nejméně tvrdou vodu.

  3. Správně načasujte čištění

    Čištění žehličky provádějte pravidelně, a ne až v případě, kdy je znečištěna nebo jakkoli zanesena.

  4. Žehlící prkno je základ

    Pamatujte na to, že k žehlení je určeno žehlicí prkno. Nežehlete na stole, ani jiných površích, které k tomu nejsou určeny.

  5. Výběr správného místa

    Myslete také na správné skladování žehličky. Odkládejte ji na suché místo, kam se nepráší.

Věříme, že s našimi tipy se vám podařilo vaši žehličku důkladně vyčistit. Zaregistrujte se na Westwing a nenechte si zároveň ujít naše nejlepší kampaně a propagační akce! Také sledujte naše další tipy. Například to, jak důkladně vyčistit myčku.

Zjistěte také, jak na další materiály: