Nápady na čištění

Svůj domov byste měli s láskou starat. Je to místo, kde jste svobodní, odpočíváte a trávíte čas. Také zde vaříte, dodržujete osobní hygienu, konzumujete jídlo, hrajete si s dětmi na zemi. A pokud si nechcete za chvilku připadat jako ve zvířecí říši, je nutné jednotlivé plochy, prvky a přístroje pravidelně čistit.

Každý týden letmý úklid a jednou za čtvrtletí či maximálně pololetí provést hloubkové čištění. Je lepší se naučit na pravidelnost. Snažte se to vštípit i vašim dětem. Snáze to pak převezmou do svého dospělého života a vy budete žít s pocitem, že to u nich doma nevypadá jako v chlívku. Tím, že se o svůj domov a veškeré vybavení v něm budete pravidelně starat, déle vám vydrží. A doma to bude skutečně útulné.

Jak vyčistit ucpaný odpad ve vaně, dřezu nebo pračce

žehlící prkno

6 efektivních tipů: jak vyčistit žehličku

jak vyčistit zámkovou dlažbu

Snadné tipy: Jak vyčistit zámkovou dlažbu

Jak vyčistit spáry v kuchyni a koupelně

8 účinných způsobů: Jak vyčistit spáry v kuchyni

jak natřít topení/radiátor

6 snadných kroků: Jak vyčistit radiátor od prachu a špíny

jak vyčistit mikrovlnku

3 způsoby: Jak vyčistit mikrovlnku bez chemických prostředků

jak vyčistit konvici

4 efektivní způsoby, jak vyčistit rychlovarnou konvici

jak vyčistit digestoř

7 snadných tipů: Jak vyčistit digestoř od mastnoty

Čištění oken

4 rychlé kroky: jak umýt a vyčistit okna beze šmouh

Jak vyčistit pračku

Jak vyčistit pračku: 8 nejlepších tipů

jak vyčistit připálený hrnec

5 efektivních způsobů: Jak vyčistit připálený hrnec

jak vyčistit mosaz

5 domácích triků: Jak efektivně vyčistit mosaz

Zlaté šperky

4 nejúčinnější způsoby, jak vyčistit zlato do 10 minut

Jak vyčistit pohovku

Nejlepší návod: Jak vyčistit pohovku

Jak vyčistit troubu

Jak vyčistit troubu: 7 snadných tipů

Jak vyčistit sprchový kout

Jak vyčistit sprchový kout

jak čistit gril

9 originálních tipů: Jak vyčistit gril

matrace 01

5 tipů: Jak vyčistit matraci od skrvn

Jak vyčistit střibro

10 rychlých tipů: jak vyčistit stříbro doma

Jak vyčistit skvrny na koberci

7 nejlepších tipů: jak vyčistit koberec

Jak vyčistit myčku

Jak vyčistit myčku: krok za krokem

jak vyčistit sklokeramickou desku

NÁVOD: Jak vyčistit sklokeramickou desku

čištění akvária

Jak kompletně vyčistit akvárium

jak správně vyčistit lednici

5 rychlých kroků: Jak správně vyčistit lednici

Jak vyčistit žaluzie

10 praktických tipů: jak snadno vyčistit žaluzie

obývací stěna inspirace

5 tipů: jak efektivně vyčistit podlahy jako profesionál

Spotřebiče znečišťujete jejich používáním. Tipy, jak na jejich očistu

Dalo by se říci, že jsou domácí pomocníci, kteří už své místy v domácnostech mají jisté. Ano, jistě se i dnes najdou výjimky. Takový lidé mají své důvody, proč odmítají moderní vymoženosti. Ale v globálním měřítku se dá říci, že pračku, televizi a mikrovlnku najdete všude.

Používáním věcí je samozřejmě špiníte a znehodnocujete. Pokud to chcete zvrátit, musíte jim dodat potřebnou péči. To samé platí i o nábytku a dalším vybavení bytu. Třeba taková podlaha je velmi namáhána. Její čištění se liší podle materiálu. Jiné je to u parket, jiné u lamina. Na podlaze jdou vidět veškeré šlápoty a nečistoty z bot a noh. Jednoduše se roznesou. To samé v podstatě platí i o koberci. Drží se v něm prach, špína, pyl a drobky z jídel. A nepomáhají mu ani všelijaké skvrny od jídla a pití. Jeho čištění by se dalo rozdělit na ruční a strojní. A představa, že se s knihou v ruce válíte po koberci plném roztočů, moc příjemná nebude.

Vyčistěte dům od prachu, špíny a mastnoty

Co se týká prachu, rád usedá i na okna, žaluzie i parapety. Jejich umytím si nejen projasníte výhled ven, ale bude se vám i lépe dýchat. Zašpiněné žaluzie degradují výhled. Můžete je mít pomocí nástavců nebo po staru. Hadr do ruky a každou lamelu pěkně setřít.

Doporučujeme si přečíst tyto praktické návody na čištění:

Co se týká nábytku, i k němu musíte přistupovat jako k cennému kusu. Jde sice o spotřební zboží, ale to přece neznamená, že se musí každých pár let vyměnit. Pokud jej budete pravidelně otírat, lakovat, mořit a odmašťovat, odvděčí se vám delší životností. Hlavně to platí o všem, kde je kůže a koženka. Pokud máte doma třeba koženou sedačku nebo třeba jídelní židle, musíte je pravidelně krémovat. Jinak vám popraskají.

Spotřebiče v domácnosti

Průměrná domácnost má doma asi 3 větší spotřebiče. Myčka, pračka, sušička, robotický vysavač, vysavač, mikrovlnka, trouba apod. Je jich dost a neustále se rozšiřují. Bez nich, si mnohé hospodyně neumí svůj život představit. Ušetřená energie a čas se dá využít na něco smysluplnějšího. Ale opět je to o správném přístupu.

V kuchyni se nejčastěji staráme o myčku, troubu, mikrovlnku, digestoř, konvici a sporák. Na některých z nich se vaří, jiné slouží k očistě nádobí. Všechny jsou však stejně potřebné. Troubu je často třeba odmastit a odstranit připálená jídla. Dnešní modely mají tzv. Pyrolýzu, která to udělá za vás.

V koupelně se pak jedná o čištění pračky a sušičky. Kdo tu má schované i šperky ví, že stříbro a zlato časem černá. I když jde o ušlechtilé kovy. Metod čištění stříbra je hned několik. A to samé platí o zlatých prvcích.

Co doma ještě pravidelně utírat, vysávat, drhnout a mýt?

Jsou místa, která nejsou až tak vidět, ale je velice důležité je aspoň jednou za půl roku ošetřit. Řeč je o bytových textilech. Tedy veškeré lůžkoviny, deky, záclony apod. Musí projít praním a nejlépe vyvářkou, abyste zneškodnili i ty nejmenší a nejchytřejší bakterie a roztoče. Také je vhodné a prakticky nezbytné při převlékání ložního prádla vysát matraci. A poté ji otočit, abyste předešli proleženinám. Ty lepší mají i snímatelný potah, který zanesete do čistírny.

Dalším prvkem, hojně opomíjeným a dnes asi i málo používaným, je žehlička. Tou se dá nejen prádlo narovnat, ale i vydezinfikovat. V dnešní virové době k nezaplacení. Jenže při jejím používání se na žehlící ploše vytvoří černé fleky. Jak na ně? Návod najdete na Westwing.

Po registraci na webu, si budete užívat dalších rad a návodů, ale i exkluzivních nabídek k dekorování domova.