5 tipů: jak efektivně vyčistit podlahy jako profesionál
Také milujete vyleštěnou podlahu beze stopy jediného smítka? Ano, uznáváme, že pocit dokonale uklizené podlahy vydrží pouze krátkou dobu. Ale stojí za to! V následujících řádcích se dozvíte, jak podlahy dokonale vyčistit, aby jejich lesk vydržel. A to co nejdéle. Protože existuje nespočet materiálů, ze kterých jsou podlahy vyrobeny a každý materiál při čištění podlah si zaslouží jinou péči. Tak s chutí do toho a půl je hotovo!
Také milujete vyleštěnou podlahu beze stopy jediného smítka? Ano, uznáváme, že pocit dokonale uklizené podlahy vydrží pouze krátkou dobu. Ale stojí za to! V následujících řádcích se dozvíte, jak podlahy dokonale vyčistit, aby jejich lesk vydržel. A to co nejdéle. Protože existuje nespočet materiálů, ze kterých jsou podlahy vyrobeny a každý materiál při čištění podlah si zaslouží jinou péči. Tak s chutí do toho a půl je hotovo!
5 bodů: Jak na čištění podlah
-
Materiál
Prvním krokem před důkladným čištěním podlah musí být nepochybně to, že si zjistíte, z jakého materiálu je podlaha vyrobena. Tohoto kroku se opravdu držte. Vyhnete se případnému poškození podlahy. Může se tak stát, pokud použijete čisticí prostředky nevhodné pro daný typ podlahy.
-
Vymyslete systém čiš
Možná je to pro vás překvapením, ale běžný mopovací systém není k čištění vhodný. Mopy nechávají na podlaze přebytečnou vlhkost a zbytky přípravků, které poté v domácnosti vdechujete. Navíc odstraní jen zhruba polovinu nečistot a zbytek zatlačí do spár v podlaze. Pokud chcete být v čištění podlah opravdu důkladní, zvolte kvalitnější úklidový systém. -
Typ podlahy
Máte doma plovoucí nebo dřevěnou podlahu? Zvažte jejich občasné ošetření pomocí speciální pasty na podlahy a také naleštění. Nejedná se pouze o to, že podlaha bude hezčí na oko, ale získá také ochrannou vrstvu, díky čemuž vám bude sloužit mnohem delší dobu. Nepouštějte se však do tohoto typu ošetřování podlahy, pokud si nejste jisti, jak na to. Přenechejte raději péči odborníkům. -
Pozor na tekutiny
V případě, že podlahu ušpiníte a zejména pokud se vám na ni vylije větší množství tekutiny, měli byste okamžitě zasáhnout. Zejména dřevěné podlahy může vsáknutá tekutina nenávratně poškodit. -
Bez chemikálií
Vyhněte se také agresivním chemickým přípravkům. Ty rovněž mohou podlahy nenávratně poškodit. Skvrny, které se těžce odstraňují zkuste vyčistit pomocí malého množství lihu nebo například acetonu.
Nejlepší domácí prostředky na čištění podlah
Chemie je všude kolem nás, proto není na škodu se chemickým látkám vyhnout, pokud je to možné. Možná by vás ani nenapadlo, kolik běžně dostupných surovin můžete použít k vyčištění různých koutů domácností, včetně podlah. A to bez chemie! Asi není překvapením, že skvělým pomocníkem je ocet. Pohltí pachy a dokáže odstranit mastnotu a skvrny na podlaze. Silného odéru se neobávejte. Za chvilku vyprchá. S octem však opatrně u mramorových a dřevěných podlah. Ty by mohl nenávratně poškodit. A víte, jak odmastit podlahu? Tak tento problém vyřeší soda. Podobným způsobem vám pomůže i obyčejný citron.
Druhy podlah a její čištění
Vyčistit podlahu správným způsobem nemusí být tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Každý materiál vyžaduje správnou péči. Je tedy důležité předem vědět, z jakého materiálu byla podlaha vyrobena a jak tedy o ni správně pečovat. Pojďme se tedy detailněji podívat na jednotlivé typy podlah.
Jak vyčistit dřevěné parkety
Stejně jako všechny dřevěné krytiny jsou parkety jemnější a zaslouží si zvláštní péči. Při čištění podlah začněte odstraňováním nečistot pomocí vysavače vybaveného měkkým kartáčem, proto aby nedošlo k poškrábání povrchu. Poté přejděte ke skutečnému čištění pomocí vlhkého hadříku s několika kapkami čističe parket. Dejte si pozor na přebytečnou vodu. I když jsou lamely a pásy ošetřeny hydroizolačními prostředky, je nejlepší vždy přebytečnou vodu setřít. Čas od času můžete naleštit parkety speciálním voskem nebo hadříkem namočeným v několika kapkách olivového oleje.
Jak vyčistit mramorovou podlahu
Mramor je drahý kámen, který dodá punc luxusu jakémukoli domu nebo bytu. Pozor však na to, že tento povrch vyžaduje zvláštní pozornost. Více než cokoli jiného se tento materiál nesnese s kyselými kapalinami jako je ocet a citron. Čistěte je pouze pomocí víceúčelového roztoku na bázi marseillského mýdla a vody a jemného hadříku z mikrovlákna nebo pomocí přípravku na mramor.
Jak obnovit lesk mramoru
Chcete-li obnovit lesk, můžete kromě profesionálního zásahu vyzkoušet skvělý tip. Naneste několik kapek lněného oleje pomocí čistého hadříku nebo připravte roztok s několika lžícemi prášku z pemzy rozpuštěného ve dvou litrech vody, který otřete houbou. Poté odstraňte a osušte.
Čištění kamenné podlahy
Kameninové podlahy jsou bezpochyby nejjednodušší povrchy k čištění. To, protože jsou průmyslově vyráběny, aby zajistily bezvadný estetický výsledek a snadnou péči a údržbu. Vyzkoušejte pro čištění kameninových podlah přírodní domácí prací prostředek na bázi vody a marseillského mýdla nebo octa. Pokud na podlaze zůstávají šmouhy, použijte roztok teplé vody a hydrogenuhličitanu, který se nanáší houbou a vysuší hadříkem z mikrovlákna.
Jak čistit laminátovou podlahu
Podobně jako u kamenných podlah, můžete i laminátové podlahy čistit prostředkem na bázi vody a marseillského mýdla nebo octa.
Čím umýt plovoucí podlahu, aby se leskla
Pravidlo číslo jedna u plovoucí podlahy zní čím méně vody, tím lépe. Mop tedy pořádně vyždímejte, než budete podlahu stírat. Nezapomínejte také na správný výběr čistícího prostředku speciálně na plovoucí podlahy, který zajistí potřebný lesk.
Čištění venkovních podlah
Čištění vnějších podlah je stejně důležité jako čištění vnitřních povrchů. Zde je několik tipů, jak začít:
- Pokud jde o různé materiály, podívejte se na rady, které jsme vám již poskytli ohledně mramoru, kameniny, laminátu a dřeva obecně. Myslete také na to, že je nutné podlahy ošetřovat, aby lépe odolávaly mrazu, špatnému počasí, teplu a zatížení.
- Pokud jde o čištění kamenných podlah, odstraňte nečistoty koštětem s tvrdými štětinami a čas od času je očistěte roztokem na bázi vody a marseillského mýdla.
- Chcete-li urychlit a důkladně vyčistit, zejména betonové povrchy, zvažte nákup praktické tlakové myčky. Před použitím se naučte směrovat paprsek ve správné vzdálenosti, aniž byste na tom příliš trvali.
Patero pravidel pro správné čištění podlah
Na závěr si shrneme pár nejdůležitějších základních pravidel, která vám pomohou docílit podlahy zářící na míle daleko. Jak na to? Řiďte se těmito pravidly.
- Vyberte si ty správné produkty
Pro každý materiál existuje specifický produkt. Myslete na to, abyste docílili, co nejlepšího efektu.
- Vždy se snažte používat přírodní alternativy
Kromě speciálních přípravků můžete sami vyrobit zelené alternativy. Běžnými přísadami, které můžete použít, v závislosti na typu povrchu, jsou kastilské mýdlo, ocet a jedlá soda.
- Požádejte o radu svého prodejce
Při výběru podlahy se neostýchejte zeptat odborníků, jaký způsob ošetřování doporučují. Vyhnete se případnému poškození povrchů.
- Parní čištění
Čas od času důkladně dezinfikujte podlahy parním čističem.
- Nezapomeňte na spáry
Pravidelně důkladně očistěte spáry, a to pomocí houby a speciálního čisticího prostředku. Zkuste babské rady. Mezi suroviny, které naše babičky doporučují patří jedlá soda a peroxid vodíku, které pomáhají bělit a odstraňovat nejodolnější skvrny.
Líbí se vám naše tipy? Přečtěte si například rady, jak vyčistit koberec, aby vám sloužil mnoho let. Zaregistrujte se zdarma na Westwing a získejte denní dávku inspirace a exkluzivní nabídky.