Prodloužená lhůta na vrácení zboží: objednejte nyní a vraťte do 31.01.2025

Zaregistrujte se nyní a buďte připraveni na Black Week Deals
čištění akvária

Domácí akvárium představuje krásnou dekoraci, která zaujme na první pohled. Pestrobarevné ryby navíc oživí jakoukoliv místnost a poskytnou zábavu pro celou rodinu. Aby vám však vaše akvárium nedělalo spíše ostudu, je důležité jej pravidelně čistit. I když používáte filtr na vodu, časem se akvárium zakalí, narostou zde řasy a přes sklo sotva uvidíte, jak se vašim rybám daří. Naučte se čištění akvária jako profesionál podle našeho návodu. 

Co budeme potřebovat na čištění akvária?

Než se pustíte do práce, připravte si potřebné náčiní pro čištění akvária. Při této činnosti budete potřebovat celou řadu pomůcek. Hodit se vám bude:

  • Čistý kbelík na vodu
  • Škrabka na sklo
  • Magnetická houbička na čištění akvária
  • Zubní kartáček
  • Nůžky na rostliny
  • Ručník ze savého materiálu
  • Hadřík
  • Speciální prostředky na čištění akvária pro odstranění chloru a vodního kamene
  • Vodní sifon na štěrk
  • Sada na testování vody

Tip: Na čištění akvária používejte vždy stejné pomůcky, které nepoužíváte na žádný jiný úklid v domě. Zbytky mýdla, chemikálii a podobných prostředků by totiž mohly být smrtelné pro vaše ryby. 

Jak kompletně vyčistit akvárium 

Jakmile máte připraveny všechny pomůcky při ruce, abyste již nemuseli pro nic odbíhat, vrhněte se do samotného čištění. 

Dříve se běžně začínalo čištění akvária tím, že se pochytaly všechny ryby a vyměnila se voda. Dnes však již víme, že tento postup nejen že není nutný, ale dokonce spíše uškodí vašim vodním miláčkům. Pro ryby je takový postup příliš traumatizující a stresující. Navíc není vhodné vyměnit veškerou vodu v nádrži, jelikož tím zničíte prospěšné bakterie, které ve vašem vodním království žijí a nebezpečně zvýšíte podíl dusíku ve vodě. 

Pro ryby i jejich prostředí je tedy nejvhodnější pouze částečná výměna vody v rámci pravidelné cirkulace. 

Jak vyčistit sklo akvária

Nejprve odpojte filtr a ohřívač vody a okolo akvária rozložte savé ručníky pro zachycení přebytečné vody a kapiček. Poté začněte s čištěním skla.

Všechny stěny skla snadno vyčistíte pomocí plastové nebo kovové škrabky. Setřete veškeré řasy a dbejte na důkladné omytí spárů mezi skly. Také lze využít magnetickou houbičku, která dočistí zbytky řas. 

Jak vyčistit hladinu akvária 

Po očištění skla je na řadě vyčištění štěrku a kamínků na dně. K tomu využijte vodní sifon určený na čištění akvarií. Ten vysaje zbytky řas, nečistoty a také část kalné vody. Vždy dbejte na to, aby v nádrži stále zbývala alespoň polovina původní vody. 

Po dokončení čištění můžete akvárium doplnit o vyčerpanou vodu, kterou však předem zbavíte chloru.

Jak vyčistit kameny od řas

Vůbec není nutné čistit velké kameny, klacíky, mušle a další ozdobné předměty v akváriu při každém úklidu. Na těchto místech totiž žijí prospěšné bakterie, které vašim rybám svědčí. Pokud však již zaznamenáte výrazné zašpinění a pohled na zelené kameny vám nedělá dobře, můžete tyto předměty opatrně vylovit z akvária a omýt pod tekoucí vodou. 

Čištění akvarijních filtrů 

Filtrům ve vašem akvariu je vhodné věnovat speciální pozornost. Alespoň jednou za měsíc si zaslouží vaši péči, aby se neucpaly. 

Vyjměte filtr z akvária a omyjte jej hadříkem nebo kartáčkem ve kbelíku s čistou vodou. Houbové filtry několikrát vyždímejte pod tekoucí vodou. Poté je opět vložte na původní místo. 

2 přírodní způsoby čištění akvária:

Pro čištění akvária nikdy nepoužívejte mýdla nebo jiné čistící prostředky, které nejsou na tuto činnost určeny. Vaše ryby jsou velmi citlivé a jakýkoliv nežádoucí prvek ve vodě je může snadno zabít. Lze však využít přírodní způsoby, díky kterým snadno vyčistíte vaše akvárium k dokonalosti. 

1. Čištění akvária octem 

Potřebujete-li otřít vnější strany skel u akvária nebo chystáte zcela novou nádrž pro nový chov ryb, můžete využít sílu obyčejného octu. Ideální je roztok naředěný s vodou, kterým poprášíte povrchy, které potřebují vyčistit a otřete je hadříkem. Ocet odstraní veškeré šmouhy ze skla a zanechá jeho povrch lesklý a svěží.

2. Čištění akvária savem 

Pro silnější znečištění lze také využít klasické savo. Využít lze také u velkých kamenů nebo jiných předmětů, které chcete umístit do vody. Stačí savem očistit vše, co je potřeba, a důkladně omýt vodou. 

Savo se vám také bude hodit v okolí akvária v případě, že se na stěnách objeví plíseň v důsledku zvýšené vlhkosti a podobně. Rozhodně jej však nepoužívejte na rostlinky a jiné živé organismy. 

Jak se starat o akvárium? 

  • Péče o akvárium vyžaduje preciznost a pravidelnost. Není nutné tuto proceduru provádět každý den, většinou stačí vyměnit část vody jednou za týden, aby se na skle zbytečně nepřemnožila řasa a vaše ryby zůstaly zdravé. Samozřejmě také záleží na velikosti nádrže, počtu rybí populace i množství rostlin. 
  • Jednou za čas je vhodné prostříhat živé rostliny, které v akváriu pěstujete. Stačí odstranit odumřelé, shnilé kusy rostlin a prořezat přebytečné větvičky. 
  • Dále doporučujeme pravidelně kontrolovat složení vody ve vaší nádrži. Poslouží vám k tomu speciální testovací sada, kterou seženete v každém dobrém zverimexu. Při testování vody sledujeme hodnoty pH, dusičnanů a amoniaku. Tyto složky jsou totiž důležité pro vaše ryby a měly by dosahovat pouze vhodných úrovní. K udržování přiměřených hodnot vám také skvěle poslouží cyklování vody.
  • Při sledování ryb zaměřte svou pozornost na jejich chování. Připadají vám pomalé, lapají po vzduchu? Pokud vám chování ryb přijde zvláštní, možná za to může složení vody a je vhodné částečně vodu vyměnit. Dalším varovným znamením mohou být uhynulé ryby se známkami onemocnění či zakalená voda.

Shrnutí

Barevné akvárium plné života působí opravdu zajímavě a lze využít jako krásná interiérová dekorace. Vyžaduje však pravidelnou péči na týdenní bázi, která vám nezabere příliš času. 

Do pravidelné rutiny by mělo patřit především vyčištění skel, filtrů a částečná výměna vody. Jednou za čas také nezapomeňte na očištění dekorací, kamenů a rostlin ve vodě.

Dále doporučujeme alespoň jednou za rok zkontrolovat veškeré vybavení akvária po technické stránce. Především rozbitý filtr by v případě pozdního odhalení poruchy by mohl znamenat velké nepříjemnosti pro vaše ryby.

Zajímá vás další inspirace z interiérové tématiky? Využijte bezplatné registrace na našem serveru Westwing a získejte neomezený přístup k nejnovějším článkům i exkluzivním nabídkám pro váš krásný domov.

Mohlo by se Vám také hodit: