jak správně vyčistit lednici

Lednice je nejvyužívanější přístroj v kuchyni. Běží celý den bez zastavení, neustále ji doplňujeme a téměř nikdy není úplně prázdná. Přesně z toho důvodu snadno přehlédneme nahromaděnou špínu. Jakmile se uvolní místo a objeví se skvrny od rozlitých tekutin, lístky od zeleniny nebo zapomenuté potraviny, jedno je jasné: Je čas vyčistit lednici!

Co potřebujeme na čištění lednice

  • Čisticí prostředek na nádobí
  • Kyblík a teplá voda
  • Gumové rukavice
  • Houbička a hadr
  • Soda
  • Ocet 

Tip: Pozor na chemické čističe, od kterých by mohlo načichnout vaše jídlo. Při čištění lednice si vystačíte s octem, sodou a prostředkem na nádobí.

Jak vyčistit lednici: Krok za krokem

Když lednici jednou za čas otřete zvenku, je snadné předpokládat, že je čistá i uvnitř. Opak je ale zpravidla pravdou! Jakmile se podíváte zblízka, možná si všimnete lepkavého povrchu a dalších znaků, které vám jasně řeknou, že je na čase uklidit lednici.

1. Vyprázdněte lednici

Nejdříve je třeba vyndat vše z lednice. Při vyklízení rovnou kontrolujte data spotřeby a stav potravin – ty, které už nejsou vhodné ke konzumaci můžete rovnou vyhodit. Zároveň dávejte stranou nádoby, které jsou umaštěné či jinak špinavé, abyste je mohli umýt, než je vrátíte do lednice.

2. Vyndejte poličky a šuplíky

Veškeré poličky a šuplíky, které nejsou v lednici umístěné na pevno vyndejte. Ideální je nechat je venku, dokud nechytnou pokojovou teplotu a až poté umýt. Pokud ale nemáte kde uložit jídlo, postupně je zahřejte vlažnou vodou, aby při mytí nepraskly.

Poté je umyjte teplou vodou s prostředkem na nádobí. Pokud jsou na poličkách zaschlé zbytky jídla, které nejdou dolů, namočte hadr, položte ho na skvrnu a nechte několik minut působit. Dna šuplíků můžete jednoduše nechat odmočit.

3. Umyjte vnitřek lednice

Na čištění lednice nejsou vhodné běžné chemické prostředky, protože by po sobě mohly zanechat pach i nebezpečné látky. Kupte proto speciální prostředek na mytí lednice nebo použijte ocet či sodu.

Jak vyčistit lednici octem

Nastříkejte ocet po celém povrchu prázdné lednice a nechte několik minut působit. Mezitím můžete umýt poličky a šuplíky. Poté vnitřek lednice otřete vlhkým hadrem a nechte uschnout. 

Jak vyčistit lednici sodou

Smíchejte sodu s vodou v takovém poměru, aby vznikla čisticí pasta. Tou poté s pomocí hadříku vyčistěte celou lednici. Na odolné skvrny pastu naneste a nechte asi deset minut působit. Lednici otřete vlhkým hadříkem a nechte uschnout.

4. Vyčistěte odtok lednice

Znečištěný odtokový kanálek způsobí, že lednice špatně chladí a drží se v ní vlhkost. K nové lednici jste jistě dostali speciální kartáček na odtokový kanálek. Pokud se někam ztratilo, použijte tyčinku do uší nebo brčko a kanálek prošťouchněte jím. Poté okolí očistěte octem.

Tip: Pokud je kanálek silně ucpaný, použijte dětskou odsávačku nebo vysavač s úzkým nástavcem.

5. Umyjte dveře a těsnění

Dveře lednice zvenčí pravděpodobně omýváte pravidelně při úklidu kuchyně. Je ale důležité umýt povrch i zevnitř (vystačíte si opět s octem nebo sodou). Soustřeďte se na těsnění, kde často zůstávají drobky, tekutiny a další nečistoty.

Vysavačem se zbavte volných částeček a poté těsnění vydrhněte hadrem a pastou ze sody. Můžete si pomoci také kartáčkem na zuby. Nakonec těsnění otřete čistým, vlhkým hadrem a osušte. 

6. Vyčistěte mrazák

Pokud jste se rozhodli pustit také do úklidu mrazáku, nyní je správná chvíle. Otevřete dveře mrazáku, vyprázdněte a vypněte jej a položte pod něj hadr. Šuplíky umyjte ve dřezu stejně jako ty z lednice.

Pomocí špachtle odstraňte největší kusy ledu a přesuňte je do dřezu. Dávejte pozor, ať neponičíte povrch mrazáku. Do rozprašovače nalijte ocet s teplou vodou v poměru 1:1, nastříkejte na stěny a otřete vlhkým hadrem. Poté mrazák opět zapněte.

7. Vraťte zpět potraviny

Jakmile jsou chladnička a mrazák opět čisté, můžete vrátit potraviny. Pokud je máte uchované v chladu, počkejte, než se lednice vychladí na správnou teplotu (6 °C pro chladničku a -18 °C pro mrazák).

Tip: Při uklízení dbejte na správné uložení potravin v lednici.

Tipy na závěr

  • Skleněné části nechte zteplat na vzduchu nebo opláchněte nejdříve vlažnou vodou
  • Naplánujte čištění lednice před velkým nákupem, abyste nemuseli vydávat tolik věcí
  • Lednici, respektive mrazák, můžete vypnout, ideálně ale vždy jen část, kterou čistíte
  • Pracujte rychle – pár minut mimo lednici potravinám nevadí, dobu ale nechcete zbytečně natahovat
  • Zápachu z lednice se zbavíte octem, sodou nebo pomocí tácku s mletou kávou, ovesnými vločkami nebo rozpůleným citronem, který v lednici necháte několik dní

Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing a už nikdy vám neunikne nová várka inspirace, ani exkluzivní nabídky, díky kterým bude váš domov ještě krásnější.

Na Westwingu jsme pro vás připravili desítky dalších inspirativních článků. Najdete mezi nimi například: