THE BLACK WEEK DEALS začíná ZÍTRA s nejlepšími nabídkami na pohovky a postele >

Zaregistrujte se nyní a buďte připraveni na Black Week Deals
jak natřít topení/radiátor

Radiátory patří mezi nejpoužívanější pomocníky v domácnosti, a přesto se zamyslete: Kdy jste je čistili naposledy? Opravdu důkladné vyčištění radiátoru totiž není zrovna nejlehčí součástí úklidu a tak se mu často vyhýbáme nebo na radiátory úplně zapomínáme. V dnešním článku si prozradíme několik jednoduchých kroků, které vám pomohou s čištěním radiátorů a váš dům bude zase o kousek více zářit čistotou. 

Proč je vhodné čistit radiátor?

Možná si říkáte, zda je vůbec nutné čistit radiátor. Kromě estetického hlediska se vám úklid radiátorů vyplatí také z toho finančního a praktického pohledu. Prach, pavučiny a zašlá špína totiž snižují výkon vašeho topení, které pak musí vynaložit větší úsilí na vytopení místností. Pokud tedy na radiátory příliš nedbáte, snižujete dlouhodobě jejich efektivitu a výkon. 

Alespoň občasný úklid vám přitom může ušetřit pěkné peníze za energie a ještě prodloužit životnost celého topení. A to už je pořádný důvod k tomu vzít do ruky prachovku, vysavač a hadřík a pustit se do práce, nemyslíte?

Jak často čistit radiátor?

Lehká údržba a omytí povrchu radiátoru neuškodí při každotýdenním úklidu domácnosti. Avšak chápeme, že důkladné čištění radiátorů sebere nějaké ty síly a tak často se vám do něj chtít nebude. Přesto byste si na svou topnou soustavu měli vyhradit alespoň jednou nebo dvakrát za rok čas například v rámci vánočního nebo jarního úklidu domova. 

Které prostředky budeme potřebovat na čištění radiátoru? 

Největším nepřítelem vašich radiátorů se stává prach, který se v nich snadno usazuje. Také okolí a zadní strana topení bývá znečištěna běžnými nečistotami a pavučinami. Ještě než se vrhnete do samotného čištění, připravte si k ruce vše potřebné.

Rozhodně se vám bude hodit:

  • Výkonný vysavač
  • Prachovka na dlouhé tyči
  • Hadříky nebo houbičky
  • Kyblík
  • Ochranné rukavice
  • Univerzální saponát nebo mýdlo
  • Dlouhá a úzká tyč (například vařečka, násada od koštěte apod.)
  • Kartáč

Jak vyčistit radiátor: krok za krokem

Máte vše připraveno, rukavice nasazeny a jdete se vrhnout do práce? Skvělé, pak se vám jistě bude hodit náš průvodce čištěním radiátorů, který vám prozradí jednotlivé kroky úklidu. 

  1. Začněte tím, že topení zcela vypnete

    Vypněte všechny uzávěry radiátorů a nechte je vychladnout. Předejdete zranění, ale také zvýšíte efektivitu úklidu, jelikož teplý radiátor má tendenci prach držet na místě. 

  2. Použijte vysavač

    Jak vyčistit radiátory od prachu? Použijte vysavač, který zapnete na nejvyšší výkon. Vysajte jak okolí, tak samotná žebra radiátoru. Rychle a snadno odstraníte tu největší část špíny, pavučiny a nánosy prachu. Pozornost věnujte také zadní straně a trubkám, které k radiátoru vedou. Skvěle vám poslouží nejrůznější nástavce nebo kartáče na vysavač, které se dostanou i do těch nejmenších skulin.

  3. Přichází na řadu prachovka

    Vysavač jistě odvedl tu nejlepší práci, ale přesto je potřeba využít ještě starou dobrou prachovku na tyči. Ta si poradí s další vrstvou prachu, kterou vysavač už nedokázal odstranit. Prachovkou důkladně pročistěte jednotlivá žebra nebo desky radiátoru podle typu, který máte doma. 

  4. Omyjte vše vodou a mýdlem

    Jakmile jste se zbavili prachu, použijte teplou vodu se saponátem nebo mýdlem a hadřík. Omyjte plochy a tyče radiátoru a zaměřte se na různé mastné skvrny, fleky a zašlou špínu. Do úzkých a vzdálených míst se dostanete, když mokrý hadřík omotáte okolo vhodné tyče nebo jiného nástroje.

  5. Na větší nečistoty

    Jestliže vás stále neopustily velké nečistoty, můžete využít sílu kartáče a vypomoci si hrubší sílou. Pozor pouze na to, abyste povrch radiátoru nepoškrábali.

  6. Nezapomeňte na okolí radiátoru

    Z radiátoru vám vypadlo na zem určitě mnoho nečistot. Znovu zapněte vysavač a proveďte poslední údržbu. Hadříkem také otřete okolí radiátoru, lišty nebo trubky a dokončete tak celé dílo k dokonalosti. 

Nejčastější otázky: 

Základní postup máme za sebou. Neposkytl vám odpovědi na všechny vaše otázky? Tak ještě chvíli setrvejte ve čtení a podívejte se na nejčastější otázky a naše závěrečné tipy, které vám s čištěním radiátorů pomohou. 

Tipy na závěr

Na co byste při čištění radiátorů ještě neměli zapomenout? Přinášíme vám několik závěrečných tipů, které z vašeho úklidu vytěží to nejlepší. 

  1. Fén na vlasy můžete využít také velmi neobvyklým způsobem u úklidu. Vzduchový proud vám pomůže dostat nánosy prachu i z míst, kam se rukou nebo jiným nástrojem nedostanete. Namiřte fén na mezery mezi žebry a zapněte jej na nejvyšší výkon. 
  2. Pravidelný úklid ocení také alergici ve vaší domácnosti. Prachové částice nebo drobní živočichové totiž často dráždí nosy a oči alergiků a právě v radiátorech se snadno schovávají. 
  3. S čištěním vnitřků radiátoru také výrazně pomůže podtlak vytvořený vzduchem. Čím silnější, tím většího efektu dosáhnete. 
  4. Nebaví vás důkladný a náročný úklid radiátorů? Pak se věnujte prevenci. Pokud do své uklízecí rutiny zahrnete také lehké otření nebo vysátí topení, stane se velký úklid snadnějším a méně potřebným. 
  5. Aby váš radiátor vypadal jako nový, dopřejte mu jednou za čas nový nátěr. S takovou prací se vyplatí počkat na léto, kdy radiátory nepotřebujeme využívat. 

Registrujte se na našem serveru Westwing a získejte zdarma přístup k dalším praktickým návodům a tipům do domácnosti. Máme pro vás také přichystané skvělé nabídky pro váš krásný domov.

Mohlo by se vám také hodit: