THE BLACK WEEK DEALS začíná ZÍTRA s nejlepšími nabídkami na pohovky a postele >

Zaregistrujte se nyní a buďte připraveni na Black Week Deals
Jak vyčistit spáry v kuchyni a koupelně

Čištění spár pravděpodobně nepatří k vaší oblíbené části úklidu domácnosti. Proto jsme dali dohromady tipy na nejúčinnější způsoby čištění spár, díky kterým zvládnete vše od běžného úklidu až po nejodolnější nečistoty.

3 kroky: Jak vyčistit spáry v kuchyni

Čištění spár naštěstí není složité, vyžaduje jen váš čas a trpělivost. U jednotlivých způsobů a prostředků na čištění spár se může postup mírně lišit, zpravidla se ale budete vždy držet následujících tří kroků.

  1. Nanesení čisticího prostředku

Naneste čisticí prostředek dle vlastního výběru a nechte jej 10 minut působit. 

  1. Manuální čištění spár

Pomocí hadříku z mikrovlákna nebo měkkého kartáčku (záleží na míře znečištění) vyčistěte jednotlivé spáry. Na hůře dostupná místa pomůže měkký kartáček na zuby.

  1. Opláchnutí povrchu

Vlhkým hadrem otřete zbytky čistícího prostředku a poté celou plochu omyjte teplou vodou s trochou saponátu.

8 účinných způsobů na čištění spár v kuchyni

Máme pro vás připravených osm účinných způsobů, jak vyčistit spáry v kuchyni i v koupelně. Doporučujeme nejdříve vyzkoušet neagresivní postupy a prostředky a až v případě nouze se propracovat k chemii.

  1. Běžné čištění spár teplou vodou

Jestli nejsou spáry příliš špinavé a jejich čištění je pouze součástí běžného úklidu, vystačíte si jen s teplou vodou a měkkým kartáčkem či hadříkem z mikrovlákna.

Hadřík nebo kartáček navlhčete v teplé vodě a jednu spáru po druhé vydrhněte. Poté celou plochu setřete čistým hadrem a nechte zaschnout. 

  1. Octový čistič na spáry

Ocet je náš nejoblíbenější přírodní čistič, který můžete využít v celé domácnosti. Smíchejte jej v poměru 1:1, nastříkejte na spáry, nechte několik minut působit a poté spáry vydrhněte měkkým kartáčkem. Nakonec celou plochu setřete vlhkým hadrem.

  1. Kombinace jedlé sody a octa na spáry

Tam, kde nestačí samotný ocet je třeba sáhnout po jedlé sodě. Smíchejte sodu s trochou vody tak, aby vznikla pasta, kterou můžete na spáry nanést. Nechte pár minut samostatně působit a poté zastříkněte octem a vydrhněte kartáčkem. Nakonec opět setřete zbytky čističe vlhkým hadrem.

  1. Bělení spár peroxidem

Původně bílé spáry již po letech zpravidla tak nezáří, zejména v kuchyni, kde se neustále něco vaří. Jejich originální krásu pomůže navrátit bělidlo a nejšetrnější je peroxid vodíku.

Peroxid můžete smíchat s jedlou sodou v poměru 1:2 a vytvořit velmi účinný čistič na spáry. Vzniklou pastu naneste na spáry, nechte 10 minut působit, vydrhněte kartáčkem a setřete pomocí vlhkého hadříku.

  1. Kyslíkové bělidlo na spáry

O něco silnější je pak kyslíkové bělidlo, při práci s ním buďte ale opatrní. Kyslíková bělidla fungují na bázi peruhličitanu sodného a jsou ekologická, na rozdíl od bělidla na bázi chlóru. 

V drogerii bělidlo seženete ve formě prášku, který je třeba rozpustit ve vodě – přečtěte si návod na obalu. Při čištění postupujte jako u ostatních prostředku – bělidlo naneste na spáry, nechte působit, vydrhněte kartáčkem a setřete. 

  1. Speciální čisticí prostředek na spáry

Pokud přírodní prostředky a samotný peroxid či bělidlo selžou, můžete vyzkoušet také komerčně vyráběné prostředky speciálně určené na čištění spár. 

Prodávají se dva druhy – některé stačí jen nastříkat na spáry a otřít hadrem, u jiných je třeba pro řádné vyčištění použít kartáček. Ty, které nevyžadují náročnější manuální čištění obvykle obsahují silnější chemikálie.

  1. Čištění spár parním čističem

Parní čističe jsou jeden z nejekologičtější a nejjednodušších způsobů, jak vyčistit téměř každý kout v domácnosti – včetně spár v kuchyni. Odrazovat vás může jejich vyšší cena. Pokud ale investujete do kvalitního parního čističe, zjednoduší vám uklid celé domácnosti na několik další let.  

  1. Bělidlo na bázi chloru na nejodolnější nečistoty

Na extrémně znečištěné spáry, na které můžete narazit například při stěhování do bytu po nepořádných nájemcích, je potřeba nejtěžší kalibr – chlorové bělidlo. Sáhněte po něm ale až ve chvíli, kdy všechny ostatní způsoby zklamou.

Bělidlo na bázi chloru je silná chemikálie a jeho použití s sebou nese různá rizika – od přiotrávení znečištěným vzduchem, přes popáleniny na kůži až po poničení povrchu dlaždic i spár.

DIY: Jak vyrobit přírodní čistič na spáry

Přírodní čistič na spáry vytvoříte snadno smícháním ingrediencí, které máte možná doma – bude se vám hodit například ocet, soda či peroxid.

Přestože při úklidu možná použijete kombinaci sody a octa, při smíchání do jednoho tekutého prostředku by vzájemně eliminovali své schopnosti. Naneste proto na spáry nejdříve sodu / prostředek, který ji obsahuje a až po několika minutách ocet.

Na spáry můžete využít jeden z čističů podle následujících poměrů. Vyzkoušejte je všechny a vyberte si ten, který vám bude nejlépe vyhovovat.

  • Voda s jedlou sodou (3:1)
  • Ocet a čistič na nádobí (8:1)
  • Jedlá soda a peroxid vodíku (2:1)
  • Epsomská sůl, jedlá soda a prostředek na nádobí (4:2:1)
  • Jedlá soda, peroxid vodíku a prostředek na nádobí (8:4:0,5)
  • Teplá voda, jádrové mýdlo a jedlá soda (16:2:1)

Jak vyčistit spáry od plísně

Plísně vznikají v nadměrně vlhkých podmínkách a na místech, která je náročnější vyčistit. Nejčastěji se s nimi setkáme v koupelně, výjimkou ale nejsou ani v kuchyni. Jakmile se objeví, je třeba s nimi co nejrychleji bojovat.

Plíseň snadno zabijete, když na spáry nastříkáte rozprašovačem ocet s vodou v poměru 1:1. Pokud se plíseň neustále vrací, vylepšete odvětrávání místnosti a nechte zkontrolovat, jestli není zažraná hluboko ve spárách. V takovém případě by bylo třeba spáry předělat.

Tipy na závěr: Na co si dát pozor při čištění spár?

  • Chlorové bělidlo je účinný čistič, může ale poleptat vaši kůži i různé materiály ve vaší domácnosti
  • Ocet může kvůli obsaženým kyselinám narušit povrch spár, proto jej nejdříve vyzkoušejte na skrytém místě
  • Pro opětovné získání bílé barvy spár nechte prostředek působit delší dobu
  • Pokud je třeba použít na čištění kartáček, vyhněte se tuhým, zejména kovovým štětinám
  • Při čištění spár vždy použijte ochranné rukavice, zejména pokud používáte chemikálie 

Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing a nenechte si ujít další tipy a inspirace od naší redakce. Pravidelně vám také přinášíme exkluzivní nabídky pro ještě krásnější domov.

Mohlo by s Vám také líbit: