Snadné tipy: Jak vyčistit zámkovou dlažbu
Nejen váš dům, ale také jeho okolí a zahrada vyžaduje pravidelnou péči. Chodníček ze zámkové dlažby může vypadat skutečně skvěle, ale časem ztrácí svůj půvab kvůli nečistotám, mechu nebo plísni, která se na něm objeví. Jak vrátit zašlému a špinavému chodníku nebo terase její půvab zpět? Naši odborníci vám poradí hned několik způsobů, jak vyčistit zámkovou dlažbu a předejít jejímu znečištění.
Obsah
- Nejúčinnější metody čištění zámkové dlažby
- Které prostředky potřebujeme na čištění zámkové dlažby?
- Jak vyčistit zámkovou dlažbu: krok za krokem
- Jak vyčistit zámkovou dlažbu od oleje
- Jak vyčistit zámkovou dlažbu od malty
- Jak vyčistit zámkovou dlažbu od mechu a plevele
- Plíseň na zámkové dlažbě
- Jak pečovat o zámkovou dlažbu?
- Tipy na závěr
Nejen váš dům, ale také jeho okolí a zahrada vyžaduje pravidelnou péči. Chodníček ze zámkové dlažby může vypadat skutečně skvěle, ale časem ztrácí svůj půvab kvůli nečistotám, mechu nebo plísni, která se na něm objeví. Jak vrátit zašlému a špinavému chodníku nebo terase její půvab zpět? Naši odborníci vám poradí hned několik způsobů, jak vyčistit zámkovou dlažbu a předejít jejímu znečištění.
Nejúčinnější metody čištění zámkové dlažby
Existuje několik metod čištění zámkové dlažby, které můžete zvolit. Nejvíce záleží na typu znečištění – některé metody se více hodí pro čištění od mechu a trávy, jiné si lépe poradí se zašlou špínou a fleky.
1. Mechanické čištění
pro dokonale čisté spáry a odstranění mechu nebo trávy si budete muset kleknout na kolena a věnovat čas mechanickému čištění. Zbytky vám pak pomůže odstranit kartáč nebo tvrdé koště.
2. Tlakové přístroje
přístroje, které fungují na principu tlaku výrazně pomáhají právě při čištění chodníků nebo teras z dlažby. Voda z nich proudí pod takovým tlakem, že nečistoty snadno odstraní a odplaví pryč.
3. Speciální prostředky
do některých mycích přístrojů navíc můžete přimíchat kvalitní prostředky s čisticím účinkem. Poradí si především s netypickými usazeninami například od plísně nebo oleje.
Které prostředky potřebujeme na čištění zámkové dlažby?
Pro svěží vzhled vaší zámkové dlažby na terase nebo chodníčku potřebujete jen pár základních věcí a nějaký ten čas strávený čištěním. Čím častěji a pravidelněji se údržbě budete věnovat, tím rychleji vám půjde od ruky, a navíc udržíte krásný pohled na váš dům a exteriér.
Na čištění zámkové dlažby si připravte:
- tvrdé koště
- kyblík s horkou vodou a mýdlem
- ocet
- vysokotlaký čisticí přístroj (popřípadě zahradní hadici na vodu)
- zahradní rukavice
- motičku
Jak vyčistit zámkovou dlažbu: krok za krokem
Grilování a běžné opotřebení dlažby si vybírá svou daň na jejím vzhledu. Krásné a udržované okolí domu však podtrhne celkový dojem domova, a proto je vhodné jednou nebo dvakrát za rok ošetřit zámkovou dlažbu základní údržbou. Jak na to? prozradíme vám jednoduchý návod krok za krokem.
- Začněte od nejvíce viditelné špíny
Velké nánosy hlíny nebo prorostlá tráva mají přednost. Začněte s odstraněním mechu a trávy ve spárách dlažby. Použijte tenkou motičku a ochranné rukavice a pečlivě vytrhejte rostliny i s kořeny. Celou dlažbu poté vyčistěte od největších nečistot pevným koštětem a zaměťe listí, hromádky hlíny a zbytky rostlin.
- Použijte horkou vodu a mýdlo
Do kyblíku napusťte horkou vodu a přidejte obyčejné mýdlo. Vyplatí se pořádně napěnit směs a poté ji vylít na chodníček nebo terasu. Nechte pár minut působit.
- Vykartáčujte svou dlažbu
Nyní přichází na řadu opět pevné koště nebo kartáč. Mýdlovou vodu pořádně rozetřete po chodníku a vykartáčujte dlaždice. Díky tomuto postupu odstraníte zašlou špínu, zbytky hlíny a další nečistoty a vaše dlažba získá opět svou přirozenou podobu.
- Smyjte zbytek nečistot
Pomocí tlakového čističe nebo zahradní hadice smyjte zbytky nečistot z vašeho chodníku. Umyjte celou plochu a snažte se vyvinou co největší tlak. Ten vám pomůže snadno a bez námahy odstranit špínu z dlažby, aniž byste potřebovali příliš velké úsilí.
- Zaměřte se se na prevenci a speciální druhy špíny
Většina špíny by měla být v tuto chvíli odstraněna a zámková dlažba by zase měla zářit čistotou. Po uschnutí se však mohou objevit ještě nějaké ty fleky, které budou potřebovat speciální péči. Většinou se jedná o mastné skvrny od oleje, maltu nebo třeba plíseň. Nyní tedy zaměřte pozornost lokálně na tyto fleky a také se věnujte prevenci, aby čištění nebylo tak náročné pro příště.
Jak vyčistit zámkovou dlažbu od oleje
Mastnota oleje často odolá běžným postupům čištění. Vyzkoušejte silný roztok teplé vody a jaru na nádobí, který olejové skvrny rozpouští a pomocí kartáče se zaměřte na konkrétní místa postižená olejem.
Pokud ani tento postup nepomůže, budete si muset pořídit speciální přípravek proti odolným skvrnám.
Jak vyčistit zámkovou dlažbu od malty
Také znečištění maltou nás může výrazně potrápit. Na lehčí znečištění zabírá mýdlová voda a vysokotlakové čištění. Větší nánosy bude nutné odstranit mechanicky pomocí kartáče nebo škrabky, ale pozor na poškození samotné dlažby. Pamatujte také na to, že čím dřív maltu odstraníte, tím snadněji se vám to podaří.
Jak vyčistit zámkovou dlažbu od mechu a plevele
Chcete-li předejít prorůstání plevele a mechu zámkovou dlažbou, můžete pod dlaždice umístit geotextilii a vrstvu štěrku, přes kterou rostliny neprorostou.
Také vám mohou pomoci speciální přípravky proti rostlinám, ale většinou se jedná o směs chemikálií, která není příliš příznivá k přírodě. Netoxickou a přírodnější variantou se může stát směs bílého octa a vody v poměru jedna ku jedné.
Plíseň na zámkové dlažbě
Octový roztok vám také může výrazně pomoci proti plísním na vaší dlažbě. Nalijte jej na dlaždice a vetřete kartáčem nebo koštětem. Poté použijte vysokotlakový mycí přístroj nebo hadici a odstraňte zbytky nečistot vodou.
Nezapomínejte také na okolní zídky, obrubníky a další plochy, kde se plíseň nachází a mohla by se rozšířit zpět na dlažbu. Vyčistěte celé okolí a zbavte se veškeré plísně, kterou najdete.
Jak pečovat o zámkovou dlažbu?
Jak už to tak bývá, nejlepším bojem proti nečistotám se stává prevence. O zámkovou dlažbu můžete pravidelně a snadno pečovat a tím předejít velkému znečištění, které vám poté zabere mnoho času a energie.
Svůj chodník nebo terasu pravidelně zametejte jemným koštětem a zbavte se listí nebo nafoukaných nečistot, pod kterými se snadno množí plíseň nebo roste plevel. Zametáním odstraníte také semínka, která by mohla klíčit ve spárách.
Při práci na zahradě chraňte svou dlažbu folií nebo starým kobercem. Zvlášť u přesazování květin, natírání nábytku nebo opravy auta se snadno stane, že nečistoty dopadnou na chodník a znehodnotí jeho vzhled. Pomoci vám mohou i staré noviny nebo látky.
Kam se snadno schová veškerá špína a malé částice? Do spár mezi jednotlivými dlaždicemi. Vyplňte tento prostor pískem nebo štěrkem a předejdete velkému množství práce.
Tipy na závěr
- Jednou za čas se vyplatí investovat do specializovaného zahradníka, který vaší dlažbě vdechne nový život pomocí odborných technik.
- Jakmile nelze zámkovou dlažbu zachránit z důvodu silného a nevratného znečištění, budete muset přistoupit k její výměně. Naštěstí často stačí vyměnit pouze několik dlaždic a celý problém je vyřešen.
- Údržba zámkové dlažby se nejvíce vyplatí na jaře, kdy se objeví ty největší nečistoty skryté pod sněhem.
- Pravidelný a krátký úklid by také měl proběhnout po každém grilování, které na vaší terase zanechalo stopy. Stačí zamést a odstranit nečistoty.
Zaregistrujte se na našem serveru Westwing a získejte přístup k nekonečné inspiraci a zajímavým tipům pro vás krásný interiér i exteriér. Přístup je bezplatný a neomezený.
Mohlo by se vám také hodit:
- Jak vyčistit sprchový kout
- 6 zaručených tipů: jak vyčistit žehličku
- 4 nejúčinnější způsoby, jak vyčistit zlato do 10 minut
- 10 praktických tipů: jak rychle vyčistit žaluzie
- 5 efektivních způsobů: Jak vyčistit připálený hrnec
- Jak kompletně vyčistit kuchyni v 6 krocích
- Nejlepší návod: Jak vyčistit pohovku
- 8 účinných způsobů: Jak vyčistit spáry v kuchyni