THE BLACK WEEK DEALS začíná ZÍTRA s nejlepšími nabídkami na pohovky a postele >

Zaregistrujte se nyní a buďte připraveni na Black Week Deals
Zlaté šperky

Chcete se dozvědět, jak vyčistit nejen šperky ze zlata, ale také zlaté prvky v interiéru? V tomto článku se dozvíte, jak vyčistit zlato – levně, účinně a s pomocí běžných surovin. Pokud se nechcete do čištění pouštět sami, máte samozřejmě možnost odnést šperky k zlatníkovi, který je vyčistí. Pokud si ale říkáte, že to přece zvládnete, máte pravdu. 

Všechny zlaté šperky postupem času ztrácejí lesk a barvu. K obnovení původního vzhledu je však stačí řádně vyleštit a vyčistit. Musíte si ale pamatovat, že způsob péče o šperky by měl být přizpůsoben jejich typu. U zlatých šperků, které jsou kombinovány například s drahými kameny, se vyžaduje zcela odlišná úprava. Například stojí za to vědět, že zlaté šperky s drahými kameny nebo perlami by neměly být ponořeny do alkoholu nebo denaturovaného alkoholu, protože tyto prvky se mohou během čištění odlepit. 

Co budeme potřebovat pro bezpečné čištění zlata doma

Aby vám zlaté šperky a další předměty z tohoto kovu sloužily dlouhou dobu, musíte se o ně řádně starat. V následujících řádcích vyjasníme, jaké běžně dostupné suroviny můžeme k čištění použít. Vše si postupně rozebereme. Nyní je však potřeba připravit to, co budete potřebovat, ať už použijete jakoukoli metodu čištění. 

Připravte si: 

  • Dvě misky s vlažnou vodou 
  • Jemný čisticí prostředek (dle níže uvedených tipů) 
  • Měkký štětinatý kartáček 
  • Měkký hadřík, který nepouští vlákna 

Krok za krokem: Jak vyčistit zlato domácími prostředky 

Jaký je nejběžnější postup čištění? Není to nic složitého. Stačí tento jednoduchý postup a vaše šperky budou znovu zářit. 

  1. Přidejte několik kapek jemného čisticího prostředku na nádobí do jedné z misek 

    Smíchejte a získejte mýdlový roztok. Použitím vlažné vody své šperky nevystavujete extrémním změnám teploty, které by je mohly poškodit. 

  2. Namočte šperky na deset minut do misky s čisticím prostředkem 

    Tím se uvolní veškerá špína. Případně můžete zbylé nečistoty lehce odstranit. 

  3. Nános nečistot odstraňte kartáčem s měkkými štětinami

    Vyjměte šperky z mísy a jemně je vydrhněte kartáčkem, přičemž dávejte pozor na všechna těžko dostupná místa, kde by se mohly skrývat nečistoty. Kartáč s měkkými štětinami zajišťuje, že nepoškrábete povrch šperků.

  4. Důkladně šperky opláchněte v čisté vodě

    Na závěr čištění nezapomeňte důkladně odstranit všechny zbytky čistícího prostředku, tak aby na špercích nezůstal povlak. 

  5. Osušte a vyleštěte hadříkem, který nepouští vlákna

    Šperky důkladně vysušte pomocí hadříku. Použití hadříku nepouštějícího vlákna zajišťuje, že na špercích nezůstanou žádné chuchvalce ani nitě. 

Čištění zlata jedlou sodou 

V tomto případě budete potřebovat prášek do pečiva nebo jedlou sodu a vodu. Stačí poměr 1 lžíce vody a 1 lžíce jedlé sody. Kaši musíte jemně vetřít do znečištěných míst šperku pomocí měkkého hadříku. Poté jej umyjte pod tekoucí vodou a důkladně osušte. 

Čištění zlata džusem nebo alkoholem 

Ano, i tyto suroviny můžete k čištění zlatých prvků využít. Dalším způsobem je použití citronové šťávy. Bude reagovat s nečistotami na povrchu a tím budou účinně odstraněny všechny usazeniny. Zlatou barvu lze také osvěžit cibulovým džusem, octem, čpavkem nebo denaturovaným alkoholem. 

Náš tip: Nikdy nepoužívejte pastu na zuby k čištění zlata. Tento nešetrný způsob může vést k jeho trvalému zabarvení nebo zmatnění! 

Čištění zlata prostředkem na nádobí 

Nejlepší je připravit si roztok kapky prostředku na nádobí, půl lžičky jedlé sody a teplé vody. Namočte do roztoku šperky nebo jakýkoli jiný předmět ze zlata. Nechejte je v roztoku asi 30 minut. Poté jemně pomocí zubního kartáčku důkladně a pomalu očistěte celý předmět. Poté jej opláchněte pod tekoucí vodou. Nakonec osušte bavlněným hadříkem a důkladně vyleštěte. 

Jak pečovat o bílé zlato 

Bílé zlato je téměř stejně populární jako žluté zlato a musí se o něj starat se stejnou péčí. Při každodenní péči o tento drahý kov, mějte na paměti, že bílé zlato je obzvláště náchylné k mechanickému poškození. Proto je důležité jednat tak, aby se minimalizovalo riziko obroušení povrchu šperku. Bílé zlato by navíc nemělo přijít do styku s deodoranty nebo parfémy. Stejně důležité je správné skladování. Stojí za to skladovat je v samostatných krabicích, které jsou lemovány měkkou látkou. 

Čištění bílého zlata je však o něco složitější než u žluté odrůdy. A to hlavně díky charakteristické záři tohoto materiálu. Pokud se tedy vaše šperky z bílého zlata zdají vybledlé a bez lesku, stojí za to provést ošetření rhodiem. Jedná se o proces opětovného potahování zlata rhodiem (rhodium je drahý kov s kovovou barvou). Díky rhodiování získá bílé zlato svůj lesk. To je nejlepší způsob čištění tohoto druhu zlata. 

Jak čistit zlaté šperky 

Občas se stává, že se na zlatých špercích může vytvořit nazelenalý nebo mírně červený nádech. Jedná se o různé typy kontaminace šperků. V tomto případě bude fungovat lihovinový roztok, nejlépe 95%. 

Patero pravidel pro správné čištění zlata 

A na závěr si vše shrneme. Zde naleznete 5 nejdůležitějších tipů, jak vyčistit zlato v domácnosti a pozlacené šperky. 

  1. Stejně jako u stříbrných šperků nebo jiných kovových prvků je klíčem k úspěchu pravidelná péče o šperky nebo kovové prvky. Myslete tedy na to, abyste alespoň jednou za měsíc své šperky otřeli alkoholem pomocí měkkého hadříku nebo kartáčkem s měkkými štětinami. 
  1. Stojí také za to nenosit své šperky, zejména ty, které máte při domácích pracích na rukou, protože by se mohly mechanicky nebo chemicky poškodit. 
  1. Pokud vaše zlaté šperky obsahují perly nebo určité druhy drahokamů, buďte při jejich čištění opatrní, protože vyžadují zvláštní péči. 
  1. Nezapomeňte také správně skladovat své šperky. Proto je nejlepší používat speciální uzavřené boxy, které jsou podšité měkkou látkou. Díky nim budou mít vaše šperky omezený přístup ke vzduchu, který přispívá k tvorbě oxidů, a chrání řetízky, náušnice a prsteny před možným poškozením. Je vhodné šperky uchovávat v krabičkách, které dostanete při nákupu, nebo koupit větší krabice, do kterých můžete uložit všechny šperky najednou. 
  1. I přesto, že doma o šperky pečujete, doporučujeme profesionální čištění, a to minimálně jedenkrát ročně. 

Jak vidíte, čištění šperků nebo zlacených prvků není tak obtížné, časově náročné ani nevyžaduje velké finanční výdaje. A pravděpodobně máte doma všechny přísady pro čištění a péči. Zaregistrujte se na Westwing a nenechte si ujít naše nejlepší kampaně a propagační akce!

Zjistěte také, jak na další materiály: