Každá část vašeho domu potřebuje alespoň občasnou péči a údržbu. Jinak tomu není ani v případě odpadu a trubek, které je potřeba jednou za čas vyčistit. Přinášíme vám několik skvělých tipů a návodů na čištění odpadu v domácnosti, ať už se jedná o odpad pračky, vany nebo třeba dřezu. Nechte se překvapit snadným, rychlým a efektivním řešením. 

Proč je vhodné pravidelně čistit odpad?

Pravidelný úklid jednou za týden by také měl myslet na vaše odpadní trubky a to hned z několika důvodů. Údržba odpadu totiž předchází jeho úplnému ucpání, ke kterému snadno dojde, pokud se čištění nevěnujete několik týdnů či měsíců. 

Čisté potrubí také nevytváří dobré podmínky pro plísně a bakterie, takže se váš odpad nestane živnou půdou pro tyto parazity. Tím zajistíte čistější ovzduší bez bakterií ve vaší domácnosti, ale také zamezíte nepříjemnému zápachu. 

V neposlední řadě pravidelná údržba prodlužuje životnost celého odpadu a předchází jeho zbytečnému opotřebení nebo nehodám v podobě prasklého potrubí. 

Co potřebujeme na čištění odpadu?

Na čištění odpadu nepotřebujete nic zvláštního, právě naopak – většinu z těchto věcí máte asi běžně doma. Doporučujeme vrhnout se spíše do přírodních a netoxických cest čištění odpadu, protože zakoupené chemické přípravky mohou urychlovat opotřebení a korodaci trubek. Navíc jsou velmi dráždivé a znečišťují také vodu v řádu. 

Pro netoxické čištění odpadu si připravte:

  • ochranné rukavice
  • varnou konvici
  • jedlou sodu, ocet, citrony, kuchyňskou sůl
  • kartáč nebo houbičku

Jak vyčistit odpad: krok za krokem 

Čištění odpadu není vlastně žádná věda a stačí vám pouze několik základních kroků, které zajistí čistotu vašich trubek. Následující základní postup vyčistí odpad od mastnoty, zbytků jídla, chloru i dalších nečistot, které se v něm snadno usazují.

  1. Odstraňte mechanické nečistoty

    V první řadě si nasaďte ochranné rukavice a pusťte se do odstranění všech viditelných nečistot. V případě džezu se bude jednat o zbytky jídla a v koupelně zase o nánosy vlasů. Tímto krokem si ušetříte další práci a zajistíte volný průchod odpadů.
  2. Vyčistěte sítko a filtry

    Máte-li ve dřezu, sprše nebo jinde záchytná sítka, vyjměte je a naložte do roztoku bílého octa s jedlou sodou. Chemická reakce skvěle odstraní zašlý chlor i v těch nejmenších otvorech sítka. Po několika minutách můžete sítka očistit také kartáčem a celý proces dokončit opláchnutím vodou. 
    Hlavice baterií obvykle také obsahují různé filtry a podobně. Pokud je nelze rozebrat a vyčistit stejným způsobem, pomůže vám plastový sáček, do kterého nalijete roztok sody a octu a gumičkou jej přivážete na 30 minut na hlavici. 
  3. Přidejte přírodní čistič

    Do otvoru odpadu nasypte kuchyňskou sůl a nechte chvíli působit. Poté zalijte odpad studenou vodou a nechte proběhnout chemickou reakci. Pokud doma máte nainstalovaný drtič odpadu, můžete tento postup vylepšit ještě o kostky ledu, které zasypete kuchyňskou solí a směs necháte projít zapnutými čepelemi. 
  4. Vypláchněte horkou vodou

    Nyní si v konvici uvařte vodu, nechte ji chvíli zchladnout, aby neměla přímo 100° a zalijte odpad alespoň litrem vody. Propláchnutí zajistí odvod zbývajících nečistot.
  5. Citronová šťáva odstraní zápach

    Problém s nepříjemným zápachem vyřeší citronová šťáva, kterou ve větším množství nalijete do odpadu. Nahradit lze také šťávou z limetek. Do drtičů odpadů dokonce můžete vložit celé citronové slupky a nechat podrtit. Nechte šťávu působit několik desítek minut a opět zalijte teplou vodou. 
  6. Dočistěte okolí kartáčem

    Větším kartáčem nebo houbičkou dočistěte okolí otvoru a odstraňte poslední nečistoty. Nyní již stačí nasadit všechna sítka a filtry zpět a užívat si příjemné čistoty vaší domácnosti.  

Domácí metoda: Jak vyčistit odpad sodou a octem?

Místo kuchyňské soli a vody lze také využít směs jedlé sody a octa. Ta skvěle odstraní nečistoty z odpadu v kuchyni, koupelně i v myčce. 

Do otvoru nasypte jedlou sodu a následně zalijte bílým octem. Nechte 10 minut působit a poté zalijte odpad teplou vodou, která se postará o pročištění trubek zevnitř. Celý proces pak můžete dokončit stejně jako v návodu výše. 

Jak vyčistit odpad pračky?

Při čištění pračky bychom se jednou za čas měli věnovat také odpadní hadici. Pokud používáte spíše tekuté a přírodní prostředky na praní, nebude vás odpad u pračky trápit tak často. Jakmile však ucítíte nepříjemný zápach nebo dojde k ucpání, budete potřebovat následující postup. 

  • Odpojte pračku od energií a odšroubujte hadici. 
  • Jestliže lze některé nečistoty vyčistit mechanicky, vrhněte se do toho. 
  • Celé čištění provádějte nad vanou nebo velkým kýblem. 
  • Připravte si roztok octa a jedlé sody. Vlijte jej jedním koncem hadice a zvedáním dostaňte roztok do celé hadice. Nechte působit co nejdéle. 
  • Propláchněte hadici tlakem vody a máte hotovo. 

Jak vyčistit odpad v myčce?

Myčka je skvělým pomocníkem v domácnosti a je potřeba se o ni správně starat. V obchodech lze zakoupit speciální přípravky na čištění myček, které umístíte dovnitř a necháte proběhnout krátký mycí program. 

Odpad však můžete vyčistit také mechanicky. Stačí vyndat z myčky všechny košíky na nádobí, odstranit a následně vyčistit sítko a opět využít náš návod na čištění odpadů výše. Sítko doporučujeme čistit tlakem vody například ve sprše. 

Jak vyčistit odpad ve sprše a vaně? 

V odpadu vany a sprchy se nejčastěji usazují vlasy a mýdlové bubliny. Tato směs pak dokáže pořádně potrápit. Nejlepší obranou je zde prevence! Vyčistěte odpad po každé koupeli a vyhoďte vlasy z odpadu pryč. Tento rituál vám nezabere více jak půl minuty a ušetří vám spoustu práce v budoucnu. Dále lze využít postup s jedlou sodou, octem nebo kuchyňskou solí. 

TIP! Jak vyčistit sprchový kout

Jak vyčistit odpad ve dřezu?

Vznikly vám ve dřezu zažloutlé fleky od kávy nebo čaje? Využijte citronovou šťávu, která si skvěle poradí nejen se zápachem, ale také právě s těmito usazeninami. Klidně rozřízněte citron napůl a čistěte dřez i odpadní otvor přímo půlkou citronu. 

Tipy na závěr

Předcházejte ucpání odpadních trubek pravidelnou údržbou a ušetříte čas i peníze za instalatéra. Následující tipy vám s prevencí pomohou. 

  1. Pokud nemáte drtič odpadu, vyvarujte se nechávání zbytků v odpadu dřezu. Množí se zde bakterie a trubky se ucpávají mnohem rychleji. 
  2. Nikdy nevylévejte mastnotu do odpadu. Tento nešvar nenápadně, ale velmi účinně ucpává vaše trubky a snadno odolává jakémukoliv čištění. 
  3. Také lógr z kávy nevyhazujte do dřezu a nenechávejte odtéct. Raději využijte kompost nebo jiný způsob, jak se jej zbavit. 
  4. Přidejte čištění odpadů do vaší uklízecí rutiny jednou za týden nebo za dva. Jedná se o rychlý úkon, který vám ušetří hodně času. 

Registrujte se na našem serveru Westwing a získejte neomezený přístup k dalším praktickým článkům i inspiraci. Baví nás dělat z vašeho krásného bydlení ještě krásnější.

Mohlo by se vám také líbit: