Nápady na natírání povrchů
Pěkný domov nedělá jen pomyslné teplo domova a příjemná společnost, ale i vzhled samotného obydlí. Pokud kolem sebe máte opadanou omítku, popraskaný lak na oknech a drolící se vrstvu z kovových předmětů je to všechno k ničemu. Prostě v takovém prostředí vám dobře na duši zkrátka nebude. Jenže nemusíte věšet hlavu. Ne všechno je nutné hned spálit, zbořit a vyhodit. Jděte na to jednoduše. Opravte to! Nemáte doma šikovného muže nebo tráví většinu času v práci, nevadí. I ženy to zvládnou. Je to vcelku jednoduché. Podle druhu materiálu zvolit barvu a pak dodržet jednoduchý postup nátěru. Vše bude zářit novotou a bude to pastva pro oči.
Druhy materiálů, které lze natřít
Dalo by se říci, že každý materiál jde obnovit. Některý snáze než jiný. Avšak vždy je třeba posoudit celkový stav předmětu a dojít k závěru, že se to vyplatí. Pokud už jsou okna značně zkřivená, poškozená a třeba i uhnitá, je nezbytné zakoupit nové modely. Ale jestliže se z lavičky na zahradě pouze oloupal lak, stojí za záchranu.
- Kov se odjakživa musel chránit před korozí. Proto se opatřoval lakem. Než začnete natírat kovový povrch, musíte jej oškrábat. Nejlépe drátěným kartáčem nebo jej můžete opískovat. Povrch musí být čistý. Pak použijete základní nátěr a následně, po zaschnutí, finální barvu.
- Dřevo má dlouhou životnost. Hlavně v případech, kdy se o něj skutečně staráte a čas od času natřete. Opět však musíte před nátěrem povrch upravit. Tedy opálit, oškrabat starý, poté zatmelit praskliny a dírky, naimpregnovat a poté natřít. Někdy stačí dva nátěry, občas je zapotřebí použít 3. Vše záleží na stáří dřeva a na použitém odstínu.
- Plast může působit jako jednorázový materiál. Spousta lidí jej při poškození nebo nehezkém vzhledu automaticky vyhazuje do popelnice. A přitom se dá jednoduše oživit. Existují metody, které pracují s teplem, vyhlazující povrch plastových předmětů a navracející jim původní tvar. Barvy jsou buď nanášeny štětcem anebo pomocí spreje. Abyste však plast mohli natřít, musíte je opatřit základní vrstvou, jinak na nich barva neulpí. Povrch je totiž velmi hladký, neporézní, a tedy nenasákavý.
Jakou barvu zvolit?
Ve chvíli, kdy usoudíte, že už vás nebaví koukat na otlučené dveře se budete muset rozhodnout. Jakou barvu použít. A to v kontextu odstínu. Jakými pravidly se řídit, jestliže chcete natřít dveře, futra anebo dveře? Tady je dobré zvolit pravidlo buď souladu či kontrastu. Takže buď tyto konstrukce budete situovat do odstínu stejného jaká je vaše podlaha, tedy bílá okna ke světlé podlaze anebo přesně naopak. I odborníci spíše doporučují druhou možnost. Tedy pokud máte tmavou podlahu, volte světlé dveře. Místnost tak nebude příliš tmavá. A jak je známo, kontrast vždy přitahoval pozornost. Ve všech aspektech života.
Interiér, ale i exteriér se dá ladit různě. Můžete použít barvy, které naprosto skryjí a pohltí strukturu povrchu anebo lze zvolit jen ochranné lazury, které vyzdvihnout a zvýrazní krásu dřeva i reliéfu, který může být na předmětu vytvořen. Tady je to však spíše otázka vkusu každého z nás. Konkrétní produkt vám pak doporučí v každé specializované prodejně.
Mohu natřít cokoliv?
Jak již bylo řečeno, pokud je produkt, věc, systém v pořádku, je lepší jej obnovit než plně nahradit. Budete to stát méně nervů, času i peněz. Barvou lze opatřit nejen pevně přidělané věci, fasády a omítky, ale i nábytek. Běžně se nátěrem obnovují desky stolů, komody i postele. V současné době se vrací i trend renovace starých věcí. Dají se kombinovat i techniky. Tapety s malbou jsou klasikou.
Nový vzhled si čas od času zaslouží i parapety, radiátory, prahy, zábradlí a další jinak opomíjené věci. Věřte, že vtip je v detailech. Schválně si zkuste natřít futra a uvidíte, jak to prokoukne. Stejně jako když vyčistíte a natřete topení před topnou sezónou, ucítíte rozdíl. Výhřevnost bude větší a nebudete ani dýchat prach, který na něm byl za ta léta usazen.
Čím natírat
Opět se tu toho naskytuje více.
- Spreje jsou jednoduché, rychlé a efektivní. Jenže se také zvyšuje spotřeba barvy. Přece jen spoustu toho vystříkáte do vzduchu a na podložku.
- Váleček umí krásně čistou plochu bez tahů. Jenže s ním nezajedete do úzkých a špatně dostupných.
- Štětec proklouzne všude. Jsou jich stovky velikostí, zahnutí, ale … nechává stopy.
- Houbička se hodí spíše na menší plochy a je spíše doplněním nátěru.
Ideální je kombinovat více metod a pokrýt tak nátěrem každé místečko.
Tahy štětcem je lepší tahat ve dvou směrech, do kříže. Tak zajistíte optimální pokrytí plochy barvou. Avšak pokud se chcete vyhnout mapám, konečnou vrstvu překrytí vždy tahejte jen v jednom směru. Zajistíte si tak lepší výsledek práce.
Natřít předmět není nic náročného, ale může to zabrat dost času. Než si totiž zajistíte rovný, čistý podklad, obstaráte barvu a přečkáte fázi schnutí, uplyne nějaký ten den dva či tři. Nic se však nevyrovná pocitu dobře odvedené práce, úspoře peněz a pěknému pohledu. Pusťte se do natírání i vy!
Shrnutí
- Nátěrem můžete opatřit jakýkoliv povrch. Stačí zvolit vhodný produkt barvy.
- Barva dokáže prodloužit životnost a dodá věcem nový ráz.
- Snažte se o recyklaci, pomůžete tak nejen sobě, ale i svému okolí a životnímu prostředí.
- Natírání je skvělá relaxační činnost, u které můžete vypnout hlavu a myšlenky nechat proudit dle libosti.
- Velkou výhodou je fakt, že nátěr zvládne každý.
Westwing věří, že i maličkost dokáže velké věci. Snažte se proto své bydlení zvelebit. Klidně to berte místnost po místnosti, kout po koutě, okno po okně. Ale sami uvidíte ten rozdíl z pocitu bydlení. Dopřejte si k nově natřeným plochám i nové dekorace. Vše najdete na našich stánkách, spoustu kvalitních produktů světových značek. Dopřejte si krásný domov!