Nápady na úklid a uspořádání

Domov je místo, kam se rádi vracíme. Je to místo, kde jste svobodní, kde se schází celá rodina a trávíte zde čas s přáteli. Pokud chcete, aby v něm bylo útulno a příjemně, musí v něm být jako v klícce. Nikdo se nechce procházet po drobkách, v koupelně se dívat na zaschlé kapky vody a v kuchyni sahat na mastné nádobí a police. Domov je nutné čas od času pořádně uklidit. Tedy postarat se o jednotlivé spotřebiče, udělat pořádek okolo domu, protáhnout pořádně odpady a zkontrolovat oděv a obuv. Kompletní úklid domácnosti je vhodné provést alespoň dvakrát ročně, tedy tzv. Jarní a vánoční.

Jak na úklid?

Než se vůbec vrhnete do drhnutí podlahy, mytí oken, uspořádání zásuvek a úložných boxů a vycídíte kdejaký kout, musíte si vše dobře promyslet. Připravený plán, je základem úspěchu. Jedině tak budete vše zorganizované. Pak vám půjde úklid domácnosti jako po másle. Pamatujte, že se začíná tím nejhorším a nejnáročnějším a pak se pokračuje k tomu lehčímu. Takže začněte nejspíš v pokoji, kde trávíte spoustu času a pokračujte dále po místnostech. Až budete hotovi, váš dům bude zářit čistotou.

Co je třeba si připravit

Samotný úklid je nutné provést pořádně za pomoci čistících prostředků a pomůcek. Nachystejte si tedy dostatečné množství níže zmíněného a můžete se pustit do práce.

  • Hadry, houby, kartáče a kartáčky
  • Vysavač a prachovka
  • Kbelík s vodou
  • Chemické čistící prostředky
  • Vytvořené čistící směsi z vody, sody a octa

Jak uklidit obývací pokoj

Trávíme v něm spoustu času povalováním na pohovce a jezením jídla. To nám různě odpadává a drží se na zemi. Je tedy třeba pořádně vysát, vyklepat a vydrbat koberec. Čištění koberce má svá specifika, podle toho, zda se jedná o nízký či vysoký vlas. Pořádnou čistící péči si zaslouží i kožená sedačka. Pohovka je často propocená, občas politá, a tak je zapotřebí, ji jednou za rok potah vyčistit do hloubky.

Dále nezapomeňte umýt okna, vyprat veškerý textil včetně záclon a závěsů a omést pavučiny. Pokud máte knihovnu, vysajte v ní veškerý prach. Knihy můžete oprášit prachovkou. Srovnejte veškeré zásuvky a uložte důležité dokumenty. Neopomeňte ani pořádně oprášit radiátor. Podle typu použijte pomůcky. Dejte vyprat i záclony.

Úklid ložnice

Tady je úklid hodně podobný jako v obývacím pokoji. Jen je třeba ještě vysát a přetočit matraci. Dělá se to kvůli proleženinám a únavě materiálu. Při větším úklidu je vhodné probrat veškeré oblečení a doplňky. Uspořádání šatní skříně vás pak bude hřát pokaždé, když si půjdete vybrat oblečení a doplňky. Co je malé nebo naopak velké nekompromisně vyhoďte a zbytek přehledně uspořádejte. V ložnici je také občas televize. Proto prachovkou přejeďte i ji. Pokud je zde nějaká rostlina osprchujte ji a zbavte suchých částí.

Jak na uklizený dětský pokoj

Tady to může chvíli trvat. Dětský pokoj je místo, kde se děti učí, hrají si i odpočívají. V podstatě se jim v jednom pokoji skloubili do kupy tři další. Při jeho úklidu postupujte stejně jako v jakékoli jiné obytné místnosti. Nezapomeňte na vyprání plyšových hraček, výměně ložního prádla a probrání hraček. Pokud najdete vadný kus, rozbitý nebo nějak nefunkční, vyhoďte jej. Jestliže z některými si vaše děti již nehrají, věnujte je potřebným lidem.

Nezapomeňte opět na umytí oken, ale dbejte i na očistu žaluzií. Na těch se drží hodně prachu. Děti tráví hodně času na zemi. Podlaha by tak měla být vždy čistá. Správné umytí podlahy není nijak časově náročné. Zabere to jenom chvilku. Horší bude probrat a srovnat dětské oblečení. Potomci rostou jako z vody. Pokud budete mít pravidelný přehled o tom, co už je malé, budete lépe nakupovat nové kusy. V dětském pokoji však nežijí jen roztomilý malý tvorečci. Občas je v obležení adolescentů, kteří skladují použité nádobí, hází svršky na zem a špinavé páchnoucí boty hodí pod postel. Až se k nim dostanete, využijte možnosti a vyperte je. Klidně v pračce.

Čistá chodba

Chodba je hned za vstupním prostorem. Obouváme si zde boty, oblékáme kabáty a vyrážíme do světa. Pokládáme zde i tašky s jídlem a třeba i vajíčko s miminkem. Chodba by tak měla být stále uklizená, jinak si nečistoty z venku budete zanášet po celém bytě. Základ je dostatečné množství odkládacích ploch, věšáků a dost místa v botníku.

Jak na úklid kuchyně

Jedna z hojně používaných místností v domě. V kuchyni se chystá jídlo, pití a probíhají zde skryté rozhovory před dětmi. Tím, že se v ní vaří, je dost mastná a špinavá. Proto je velmi důležité ji pravidelně uklízet. Jen v čisté kuchyni vás bude vaření bavit. Kompletní úklid kuchyně zahrnuje jak omytí spotřebičů, linky, skříněk a polic, ale dává prostor i k novému uspořádání lednice dle vnitřní teploty.

  • Prvně proberte celou potravinovou skříňku. Potraviny prostudujte, proberte. Skříň umyjte a poté znovu vše vložte a uspořádejte. Pokud budete mít pořádek v potravinách, ušetříte za nákup, protože nebudete kupovat nic zbytečně navíc.
  • Umyjte komplet skříňky a pracovní desku. Vnitřek porovnejte.
  • Nezapomeňte na očistu lustru a dezinfekci povrchů a věcí jako je nádoba na jar, odpadkový koš, držák na vařečky apod. Vyneste i všechen odpad.
  • Postarejte se o veškeré spotřebiče. Rady, jak vyčistit myčku, troubu nebo konvici najdete na Westwing. Díky pravidelné péči, vám budou přístroje dlouho sloužit. Pokud vás tlačí čas a nestíháte umýt troubu a lednici, sáhněte pouze po očistě digestoře. Proč? Protože ta dlouhodobě udržuje vaši kuchyni bez mastnoty a pachu.

Pokud ještě nemáte, pořiďte organizéry do každé zásuvky a skříňky. Snažte se všemu dát své místo. To je ta pravá čistota. Uspořádanost.

Jak uklidit koupelnu a záchod

Koupelna je symbolem čistoty. Pokud to má být pravda a chcete v ní relaxovat, musí být dokonale čistá. Je osvědčení způsob, jak efektně uklidit koupelnu a připravit ji tak na další použití? Zanesená vana, odpad plný vlasů a postříkané zrcadlo nejsou moc přitažlivé. Úklid koupelny není sice oblíbená činnost, ale je nezbytná.

  • Jak umýt záchod? Do mísy naneste čistící prostředek a pořádně jej štětkou vydrbejte. Neopomeňte houbičkou umýt i prkénko, a to z obou stran.
  • Umyjte vanu, sprchový kout a umyvadlo. Zaměřte se hlavně na baterie. Jsou zanesené, dopřejte jim octovou lázeň. Na hadr nebo vatu naneste pěknou dávku octa a omotejte kolem baterie. Nechte působit aspoň dvě hodiny. Pak vše umyjte. Budou jako nové.
  • Vyleštěte zrcadla, vyperte ručníky, rohožky a uspořádejte obsah skříňky.
  • Nakonec umyjte podlahu.
  • Jednou za čas je třeba pustit čistící program pračky a sušičky.

Na co nezapomenout

Domov není jen vnitřek budovy, ale váže se k němu i zahrada, rozlehlá terasa, menší balkon či společný dvorek obyvatelů jednoho bytového domu. Pokud to má být pastva pro oči, budete muset věnovat čas i úpravě zahrady, čištění bazénu, pokud je přítomen a veškerým chodníčkům, hlavně pokud jde o zámkovou dlažbu.

Čím čistit

Když už uklízíte, ať to stojí za to. Po pořádném umytí, by pokoj měl zářit čistotou, vypadat uklizeně a vonět. Někdo nedá dopustit na čištění párou, jenže ne každý má doma parní ruční stroj. Proto si nyní popišme, jaké čistící prostředky lze pro úklid použít. Každý povrch má jiné vlastnosti a je třeba vše dopředu odzkoušet, avšak tím základem jsou:

  1. Alkalické čistící prostředky – Jde o všechny produkty s vyšším pH než 7. Jsou ideální k odstraňování mastnoty, barvy. Prakticky použijeme všude tam, kde je nějaká organická nečistota.
  2. Kyselé čistící prostředky – Přesný opak. Nízké pH a neorganické nečistoty. Skvěle zabírají na vodní kámen.

Pokud jste příznivci životního prostředí, asi jej nechcete zbytečně zatěžovat chemií. Směs na čištění si tak vytvořte z běžně dostupných surovin.

  • Ocet slouží k dezinfekci. Je antibakteriální a rozpouští tuky. Používá se na čištění ploch v kuchyni i koupelně. Vždy se míchá v poměru s vodou.
  • Jedlá soda má skvělé pěnící vlastnosti. S vodou vytvoří kaši, kterou pak můžete vydrhnout sporák, spáry mezi kachličkami, žehličku nebo i mikrovlnou troubu.
  • Zubní pasta je také účinná v boji s vodním kamenem a usazeninami. Dobře se s její pomocí čistí i kovy jako zlato nebo stříbro.
  • Kyselina citrónová je dosti podobná octu. Také je antibakteriální a je výborná v čištění kuchyňských přístrojů.

Na co všechno nezapomenout při úklidu:

  • Obývací pokoj držte v každodenním pořádku, pro případnou nečekanou návštěvu. Nezapomeňte pravidelně čistit okna, koberec a pohovku.
  • Ložnice a dětský pokoj si zaslouží čas od času porovnat obsah zásuvek a skříní.
  • Kuchyně je hodně vytížená. Pro přípravu jídel by měla být hygienicky nezávadná. Mastnotu odstraníte pomocí alkalických čistících prostředků.
  • Koupelna a WC jsou nejpoužívanější místnosti v domě. Dbejte na čistou mísu a nezapatlané zrcadlo.
  • K úklidu lze používat přírodní čistící prostředky.

Pořádek v bytě dělá šťastný domov. Naše rady na Westwing vám pomohou s veškerým úklidem. Pokud se zaregistrujete, budete mít stálý přísun tipů, které pomohou k čistému a pěkně zařízenému domovu.