Jak vyčistit lednici

Úklid koupelny pravděpodobně nepatří k vašim nejoblíbenějším činnostem. Díky našim tipům, jak vyčistit koupelnu v 10 krocích jej ale budete mít za sebou rychle a téměř bez práce. Výsledek bude odměnou, která vám nakonec pocit z celého procesu zpříjemní. 

Co potřebujete na čištění koupelny

Než se pustíte do samotného úklidu koupelny, je třeba připravit si všechny potřebné pomůcky. Mnoho prostředků můžete používat na celý dům, pro zjednodušení je ale praktická krabička, ve které budete mít vše na úklid koupelny vždy připravené.

  • Čističe (univerzální, na WC, na okna)
  • Hadry, houbičky a kartáč
  • Hadřík z mikrovlákna
  • Smetáček s lopatkou
  • Záchodová štětka
  • Papírové utěrky
  • Vysavač
  • Kyblík
  • Mop

Tip: Mnoho čističů si můžete snadno vyrobit z přírodních ingrediencí. Návod najdete dále v článku.

1. Vše vykliďte.

Mnohem snáz se vám bude uklízet koupelna, ve které bude méně věcí. Proto začněte tím, že vše vyndáte z poliček a skříněk. Nyní je také ideální chvíle na tzv. decluttering. Roztřiďte věci na ty, které mají po spotřebě a jsou na vyhození, které nepoužíváte, ale můžete darovat a které si necháte.

2. Vyčistěte obklady a spáry.

Vždy je lepší začít odshora dolů, nebudete tak dělat nepořádek na již uklizených místech. Proto začněte čištěním obkladů a spár. Při běžném úklidu je stačí otřít hadrem s čisticím prostředkem, jednou za čas ale kartáčkem vydrhněte i spáry.

3. Umyjte toaletu.

Začněte tím, že do toalety nalijete čisticí prostředek a necháte jej několik minut působit. Mezitím můžete pokračovat k dalším krokům. Vnitřek vyčistěte pomocí záchodové štětky, zvenku postačí hadřík a dezinfekce.

4. Vyleštěte kohoutky.

Kohoutky ve sprchovém koutu, ve vaně, u umyvadla i na bidetu je třeba pravidelně leštit. V opačném případě, zejména pokud vás trápí tvrdá voda, zůstanou nenávratně matné. 

5. Vyčistěte vanu a sprchový kout.

Zejména na podlahu je občas potřeba silnější kalibr. S usazeninami si skvěle poradí čisticí krém, tzv. tekutý písek. I ten si můžete vyrobit domácí. Nezapomeňte také na sprchový závěs.

6. Vyleštěte okna.

Pokud máte v koupelně okna, je třeba je také vyčistit. Ideálně začněte mýdlovou vodou a umyjte i rámy. Pokračujte prostředkem na okna a doleštěte je hadrem z mikrovlákna nebo papírovými ubrousky. Stejný postup využijte na dveře sprchového koutu.

7. Otřete prach na ostatních povrchách.

Hadříkem otřete všechny další povrchy, jako jsou skříňky, poličky nebo vypínače a zásuvky.

8. Zameťte a vytřete podlahu.

Úklid zbytku koupelny má obvykle za výsledek ještě znečištěnější podlahu. Proto ji necháváme (téměř) na konec. Zameťte nebo vysajte prach a až poté vytřete.

9. Vyčistěte umyvadlo.

Proč je lepší umyvadlo nechat až na konec? V průběhu úklidu koupelny budete pravděpodobně potřebovat několikrát přeprat hadr a vyměnit vodu. 

10. Vše vraťte zpět.

Protříděnou kosmetiku, poskládané ručníky a odprášené dekorace můžete nyní vrátit na jejich původní místo. Snažte se držet koupelnu co nejvíce zorganizovanou, bude se vám příště snáze uklízet.

Jak vyčistit plíseň v koupelně

V koupelně je vlhko a když není dokonalé větrání, občas se nevyhnete plísni. Naštěstí si s ní snadno poradíte. Stačí ji postříkat speciálním přípravkem proti plísni nebo směsí octa a sody. Nechte je dvacet minut působit, setřete a poté postup zopakujte.

Čištění koupelny octem (VIDEO návod)

Vodní kámen v koupelně 

Především v domácnostech, kde je problém s tvrdou vodou nás trápí usazeniny vodního kamene. Aby šel dobře odstranit, je třeba o povrch pečovat pravidelně. Někdy i dvakrát do týdne.

Na postižený povrch nastříkejte prostředek proti vodnímu kameni (speciální nebo doma vyrobený), nechte jej působit alespoň půl hodiny nebo přes noc a otřete teplou vodou. V případě potřeby postup opakujte. Můžete použít trochu násilí, dávejte ale pozor u lesklých povrchů.

Praktické tipy: DIY čisticí prostředky

  • Na vodní kámen na kohoutkách vám pomůže kyselina citronová, ocet nebo soda
  • Tekutý písek vyrobíte z 20 ml teplé vody, 15 g strouhaného mýdla, 15 g bílého jílu a ½ lžičky jedlé sody
  • S plísní si poradí směs sody, octa a vody v poměru 2:1:1
  • Do ucpaného odpadu nasypte směs soli a sody v poměru 1:1, nechte je pár minut působit a zalijte horkou vodou s octem v poměru 1:1
  • Univerzální čistič vytvoříte z 1 hrnku vody, ½ hrnku octa, 2 lžic jedlé sody a pár kapek svěžího esenciálního olejíčku
  • Osvěžovač vzduchu vyrobíte zahřátím tří nakrájených pomerančů a citronů, bylinek jako je rozmarýn, levandule a bazalka, dvou tyčinek skořice a lžíce hřebíčku. Výslednou směs můžete nalít do rozprašovače nebo do domácího difuzéru

Nejčastější otázky

Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing a nechte se inspirovat. Pravidelně přinášíme rady a tipy nejen z oblasti bydlení i exkluzivní nabídky pro ještě krásnější domov. 

Přečtěte si i další články s praktickými tipy na čištění: