Jak kompletně vyčistit kuchyni v 6 krocích
Kuchyň patří mezi nejdůležitější místnosti celého domu. Stává se centrem pohody a příjemných chvílí při nedělním obědě i návštěvě známých. Rádi zde trávíme čas s rodinou, ale i sami například při vymýšlení nových receptů. Snadno se také stane, že se v kuchyni nakupí neumyté nádobí, v lednici najdete poklady z minulého měsíce a na to, abyste se vyznali ve skříňkách, byste potřebovali mapu. Přetrhněte tento koloběh a začněte pořádným úklidem kuchyně, který z ní zase učiní krásnou oázu dobrého jídla a příjemných chvil.
Kuchyň patří mezi nejdůležitější místnosti celého domu. Stává se centrem pohody a příjemných chvílí při nedělním obědě i návštěvě známých. Rádi zde trávíme čas s rodinou, ale i sami například při vymýšlení nových receptů. Snadno se také stane, že se v kuchyni nakupí neumyté nádobí, v lednici najdete poklady z minulého měsíce a na to, abyste se vyznali ve skříňkách, byste potřebovali mapu. Přetrhněte tento koloběh a začněte pořádným úklidem kuchyně, který z ní zase učiní krásnou oázu dobrého jídla a příjemných chvil.
Co budeme potřebovat na čištění kuchyně?
Pro snadný a rychlejší postup si nejprve připravte vše potřebné. Správná čistící sada a náčiní zefektivní celou práci a vy budete mít hotovo raz dva. Doporučujeme si také pustit příjemnou a energickou hudbu nebo zajímavý podcast, abyste z celého procesu vyždímali to nejlepší.
Pro úklid kuchyně si připravte:
- Dostatek houbiček a hadříků
- Papírové ubrousky
- Prachovku
- Kbelík
- Stoličku nebo štafle
- Univerzální čistič nebo jar
- Ocet a jedlou sodu
- Čistič na troubu
- Ochranné rukavice
- Vysavač, koště a mop
- Koš na odpad
Jak kompletně vyčistit kuchyni v 6 krocích
Stojíte uprostřed kuchyně a říkáte si, čím jen začít? Aby byl celý úklid systematický a vy neskákali od jednoho koutu do druhého, nejprve si prohlédněte místnost a zhodnoťte, jaké činnosti budete muset udělat. Váš pomyslný seznam si pak během procesu můžete v hlavě odškrtávat.
1. Začněte přípravou, ať vás nic nezdržuje.
- Jako úplně první si připravte kyblík s teplou vodou a saponátem.
- Také si nachystejte hadříky a jiné pomůcky na viditelné místo. Vysavač, koště, mop a podobně zatím nebudete potřebovat, ale je vhodné je mít vždy po ruce.
2. Nejprve nahoře, potom dole.
- Začněte úklidem skříněk a polic, které jsou nejvýš. Prach, který z nich budete utírat se totiž snese dolů a při opačném postupu by vám znovu zašpinil již vyčištěná místa. Postupujte tedy od shora dolů.
- Utřete prach, vysajte pavučiny a teprve poté zapojte vodu se saponátem jako finální krok.
3. Vnitřní prostory mají přednost.
- Na podobném principu funguje také pravidlo: Nejdřív uvnitř a poté venku. Vyndejte obsah skříněk a vytřete je. Při vracení nádobí, potravin a dalších nezbytností je pečlivě třiďte. Poškozené a nepotřebné kusy vyhazujte. Také se snažte o systematické srovnání, které šetří místo.
Teprve až jsou skříňky čisté a opět vzorně narovnané, můžete se vrhnout na úklid povrchů. - Omyjte dvířka zvenku, vydrhněte linku a kachličky, vyčistěte dřez. Skvělým pomocníkem na zašlou špínu se může stát bílý ocet a jedlá soda, avšak nezapomínejte, že chemická reakce, která smícháním vznikne, není vhodná pro všechny povrchy a materiály.
4. Nebojte se vyhazovat nepotřebné věci.
Držte se pravidel minimalismu a nebojte se třídit a vyhazovat. O zkažených nebo prošlých potravinách snad nemusí být ani řeč. Stejně však postupujte také u poškozeného nádobí, nepoužívaných receptů a knih nebo zašlých dekorací. Co už jednoduše neslouží, nemá v kuchyni místo.
5. Nyní je na řadě lednice a trouba.
- Lednice a případně mrazák by také neměly uniknout vaší pozornosti. Vytáhněte je ze zásuvky a nechte chvíli povolit. Potraviny zatím přesuňte dočasně jinam. Všechny šuplíky a stěny lednice důkladně vymyjte. Typický zápach vám pomůže vyřešit voda s několika lžícemi octa, který zápach pohltí.
- Potraviny narovnejte zpět tak, aby suroviny, které se nejrychleji kazí, nezůstaly zapomenuty vzadu v lednici. Nezapomeňte spotřebiče opět zapnout.
- Dalším důležitým pomocníkem se stává trouba a varná deska. Zvolte raději jemné hadříky, které nepoškrábou citlivé materiály a postupujte dle návodu na čističi. Poté vytřete čistou hadrou a nechte ještě několik minut vyvětrat.
6. Už jen pár detailů.
- Dalo by se říci, že to hlavní již máte za sebou. Nyní je na čase umýt nádobí a naposledy přetřít povrchy. Lesklé a skleněné povrchy vyleštěte papírovými ubrousky.
- Úplně na konec vysajte a následně umyjte podlahu, na které se během úklidu usadili zbytky nečistot. Gratulujeme, vaše kuchyň opět září čistotou.
TIP! Jak vyčistit troubu: 7 snadných triků, 4 efektivní způsoby, jak vyčistit rychlovarnou konvici, 7 kroků: Jak snadno a rychle vyčistit digestoř od mastnoty
Nejčastější otázky
Zajímají vás specifické dotazy, které jste v postupu krok za krokem nenašli? Pojďme se podívat ještě na několik nejčastějších otázek, které trápí mnoho hospodyněk.
Tipy na závěr
S našimi tipy ještě nekončíme. Na závěr jsme si pro vás připravili několik rychlých rad, na které jste při úklidu kuchyně možná zapomněli.
- Pokud vlastníte myčku, jednou za pár týdnů věnujte pozornost a péči jejímu vyčištění. Předejdete poruchám a prodloužíte její životnost.
- Vždy si přečtěte, pro které materiály se vaše čistící prostředky mohou používat. Citlivější nerezový kov, mramor nebo žula mohou být nenávratně poškozeny při špatném zacházení.
- Po celém úklidovém procesu se také postarejte o vaše úklidové náčiní. Hadříky vyperte a usušte, kyblíky nechte pečlivě vyschnout a vyneste koše.
- Pravidelný menší úklid vám ušetří práci při velkém úklidu. Ten pak doporučujeme udělat jednou až dvakrát do roka.
- Nezapomeňte, že se v kuchyni musíte cítit opravdu dobře. Přidejte dekorace a doplňky podle vašeho vkusu a vytvořte si z kuchyně útulné místo se skvělou atmosférou.
Registrujte se na našem serveru Westwing a získáte bezplatný přístup k nejnovějším článkům plných inspirace, ale také skvělým nabídkám pro váš krásný domov.
Mohlo by vás také zajímat: