Interiérové trendy 2022

Kouřové neboli tónované sklo jsme běžně vídali v interiérech v 60. a 70. letech minulého století a nyní se jeho popularita vrací. Jaké další typy skel v interiéru využíváme a proč je zrovna to kouřové oblíbené? Čtěte dál a vše se dozvíte. 

Sklo v interiéru 

Sklo je jeden z nejoblíbenějších materiálů v interiéru. Dodává sofistikovaný styl, je praktické, nadčasové a snadno vyberete vhodný typ i úpravu do každého interiéru. Sklo využíváme samozřejmě na okna a dveře, ale také na doplňky či jako součást nábytku. Každé využití vyžaduje trochu jiný typ. 

  • Hladké sklo: Poskytuje čistý výhled zevnitř i zvenčí 
  • Texturované sklo: Sklo s texturou, která narušuje obraz a dodává soukromí 
  • Barevné sklo: Neprůhledné sklo používané jako povrchová úprava nábytku i zdí 
  • Kouřové sklo: Přidané oxidy zbarvují sklo, které ale zůstává částečně průsvitné 
  • Reflexní sklo: Klasické sklo opatřené reflexní vrstvou, díky které není vidět zvenčí dovnitř 
  • Saténové sklo: Chemické ošetření povrchu, které slouží pro dekoraci i ochranu soukromí 
  • Tvrzené sklo: V případě nehody drží střepy pohromadě a nehrozí pořezání 
  • Úsporné sklo: Brání únikům tepla zimě a přehřívání interiéru v létě 

Výhody a nevýhody skla v interiéru 

Výhodou skla je bez debat možnost pustit přírodu a denní světlo do interiéru. Můžete ho využít i na celou stěnu, na střechu nebo dokonce na zem. V případě, že potřebujete ochránit soukromí před sousedy, nabízí se pak reflexní sklo, přes které není vidět dovnitř.  

Skleněné stěny a velká okna vypadají skvěle zejména na moderních domech a dřevostavbách. Nemusíte se bát ani úniků tepla nebo naopak přehřívání v letních měsících, stačí vybrat úsporné sklo. 

Texturované nebo barevné sklo dodá jedinečný design. Popularita kouřového skla spočívá v jedinečném vzhledu i hře se světlem a barvami. Například stínidlo na lampě z kouřového skla dodává intimnější osvětlení a vypadá skvěle i když je lampa zhasnutá. 

Nevýhodou skla může být jeho údržba. Sklo je nutné pravidelně čistit a leštit, aby vypadalo co nejlépe. Dnes vám s tím mohou pomoci praktické přístroje, které udělají většinu práce za vás. Samozřejmě je také třeba dbát větší opatrnosti, protože skleněná deska u stolu je výrazně křehčí než například dřevěná. 

4 inspirace: Kouřové sklo do každého interiéru 

Připravili jsme pro vás inspiraci na naše nejoblíbenější využití kouřového skla v interiéru. 

  1. Kouřové sklo v industriálním stylu 

Chcete svůj industriální interiér osvěžit zajímavým doplňkem? Kouřové sklo prostoru dodá lehkost, zároveň ho ale zútulní. Hodí se spíše masivnější doplňky, například velká váza z recyklovaného skla.  

  1. Kouřové sklo v glamour interiéru 

Kouřové sklo perfektně ladí s materiály jako je samet nebo manšestr, ale také s lesklými kovy, jako je zlato, stříbro i měď. Vyzkoušejte proto vysokou kovovou lampu se stínidlem z kouřového skla jako doplněk k sametové sedací soupravě ve vašem glamour obývacím pokoji. 

  1. Kouřové sklo ve skandinávském stylu 

Přírodní materiály, jako je dřevo, ratan a korek vypadají skvěle vedle čistého designu kouřového skla. Jako zajímavou dekoraci do skandinávského interiéru proto doporučujeme vázu z kouřového skla s jednoduchou květinou nebo větvičkou. Chcete dát pokoji nádech boho stylu? Pak do vázy vložte éterickou pampovou trávu. 

  1. Kouřové sklo v retro stylu 

Pokud zařizujete domov v retro stylu, kouřové sklo v něm nesmí chybět. Můžete zvolit jen drobné doplňky nebo rovnou konferenční stolek se skleněnou deskou. Větší autenticity dosáhnete s těžkým, tlustým kouřovým sklem. 

Westwing průvodce: Vyberte si nábytek a dekorace ze skla 

Nábytek i dekorace z kouřového skla jsou velmi neutrální, hodí se proto do každého pokoje i stylu. Zároveň jsou ale dostatečně výrazné, aby z nich byl jedinečný doplněk.  

Světlo procházející skrz stínidla lamp z kouřového skla je mnohem intimnější a neoslňuje. Když máte přes den světla vypnutá a skrz lampy prochází pouze sluneční záře, můžete si stále užívat krásnou hru světel a odstínů. 

Vázy z kouřového skla seženete v mnoha tvarech i velikostech. Ty jemnější se hodí do minimalistických interiérů, například do kuchyně ve skandinávském stylu. Naopak masivní vázu z tlustého skla využijete jako doplněk do industriálního obýváku.  

Servírovací sklo nemusí být jen průsvitné a tenoučké jako papír. Nabídka sklenic, mís i talířů z kouřového skla je široká a perfektně se hodí k masivnějšímu kameninovému servisu. Pokud vám drobné doplňky nestačí, vždy můžete sáhnout po stolku s deskou z kouřového skla, která okamžitě zaujme. 

Péče o sklo 

  1. Skleněné povrchy pravidelně čistěte mýdlovou vodou nebo speciálním čističem na sklo. 
  1. Vyhněte se čisticím prostředkům s mikročásticemi, které by poškodily povrch. 
  1. Po vyčištění sklo vyleštěte pomocí hadříku z mikrovlákna. 
  1. Po skleněném povrchu nikdy neposouvejte předměty. 
  1. Nepoužívejte hrubou sílu ani ostré pomůcky. 

Tip: Skla nečistěte, když na ně svítí přímé slunce a jsou horká, bylo by náročnější je vyleštit. Pozor dávejte také při umývání oken v zimě, kdy může být teplá voda šok na studené sklo. 

Shrnutí 

Zaujaly vás naše nápady na využití kouřového skla v interiéru? Přečtěte si i naše další články o trendy materiálech: 

  • Kamenina 
  • Hedvábí 
  • Mramor 
  • Karton 
  • Dřevo 
  • Sisal 
  • Juta 

A mnoho dalších! Registrujte se zdarma na serveru Westwing a inspirace vám už nikdy neunikne. Pravidelně přinášíme tipy nejen ze světa bydlení a také exkluzivní nabídky, díky kterým bude váš domov ještě krásnější.