THE BLACK WEEK DEALS začíná ZÍTRA s nejlepšími nabídkami na pohovky a postele >

Zaregistrujte se nyní a buďte připraveni na Black Week Deals
Jaký strom na terasu (4)

Malé stromy mohou vaši terasu ozdobit, poskytnout jí trochu stínu i přidat soukromí. Výhodou je také to, že i tyto malé dřeviny do nádob mohou plodit ovoce. Mnoho z nich může opravdu dobře růst v květináčích nebo v truhlících. Různé typy stromů mají své specifické vlastnosti jako barvu listů nebo květů, mohou také plodit ovoce nebo opadávat. Důkladně tedy prozkoumejte, jaký typ chcete na svou terasu umístit, abyste předešli případným překvapením. Zvažte také to, zda se konkrétní strom na terasu hodí pro naše klimatické podmínky.  

Krok za krokem: Podle jakých kritérií vybrat strom na terasu?  

Pokud jste se již rozhodli, že toužíte ozdobit terasu okrasnými dřevinami, podívejme se na to, podle jakých kritérií vybírat ty nejvhodnější dřeviny pro vaši terasu.  

  1. Chcete-li najít ten pravý strom terasu, nejprve zvažte jeho zralou výšku a šířku.

    Určitě nechcete být později překvapeni, že stromeček je mnohem větší, než jste si představovali. 

  2. Prozkoumejte také, zda kořeny konkrétního stromu nemají tendenci nadzvedávat chodník, což by nebylo zrovna ideální. 

    Pokud plánujete pěstovat svůj strom v květináči nebo v truhlíku, ujistěte se, že jej budete moci časem přesadit. A to z důvodu, aby měly kořeny dostatek místa.  

  3. Všímejte si, jaké teplotní podmínky konkrétní strom vyžaduje.

    V našich končinách nejsou sice zimy příliš tuhé, ale i tak by mohla být tužší zima pro vaše rostliny náročná. 

10 tipů: Jaké stromy v květináčích a truhlících na terasu  

Rádi si vyzdobíte zahradu okrasnými stromy, ale tápete v tom, která rostlina je vhodná zrovna na vaši terasu? Už nic nehledejte. Máme pro vás několik tipů na ty nejkrásnější stromy vhodné na pěstování v květináčích.  

Jaký strom na terasu vybrat?  

Kumkvat (Citrus japonica) 

Kumkvaty lze pěstovat v zemi nebo v květináčích. Potřebují dostatek slunce  a vlhkou hliněnou půdu. V případě, že jsou tyto stromy pěstované v květináčích jsou obecně mnohem menší.                                                                                                                             Mají krásné tmavě zelené listy a jasně oranžové květy, které se promění v chutné ovoce. Kumkvaty zkrásní okolí svými sladce vonícími květy a jasně oranžovými plody. Tento strom by se měl také přesazovat, a to každé dva až tři roky. Během vegetačního období je nezapomeňte hnojit. 

Cudný strom (Vitex agnus-castus) 

Cudný strom je malý středomořský strom s několika kmeny. Takzvané listy cudnosti jsou velmi aromatické a během léta a na podzim tvoří malé, voňavé květy. Odrůdy „Silver Spire“ a „Alba“ mají bílé květy, zatímco „Latifolia“ a „Rosea“ mají růžové květy. Tento strom na terasu lze také prořezat do keře. Pro zachování tvaru se doporučuje každoroční prořezávání koncem zimy. Cudný strom potřebuje hodně slunce a středně vlhkou půdu.  

Japonský javor (Acer palmatum nebo A. japonicum) 

Japonské javory jsou menší stromy dobře prospívající v zemi i v květináčích. Jen buďte připraveni každý druhý rok javory přesadit do většího květináče, abyste rostlinám poskytli dostatek prostoru. Javory vyžadují dostatek slunce a zároveň občasný stín, ideální jsou pro vlhké a mírně kyselé půdy. Nejlepší odrůdy japonských javorů vhodné k zasazení do květináčů jsou druhy s jemně řezanými, vláknitými listy. Patří sem odrůdy „Dissectum“, „Red Dragon“, „Burgundy Lace“, „Crimson Queen“, „Butterfly“ a „Mikawa Yatsubusa“. Japonské javory vyžadují občasné prořezávání. Jakmile objevíte suché nebo poškozené větve, podle potřeby je ořezejte.  

Fíkus benjamín 

Fíkusy se v domácím prostředí nejčastěji pěstují jako pokojové rostliny. Jasně zelené listy tohoto malého stromu a zvlněné klenuté větve z něj dělají poutavý doplněk. Fíkus benjamín je také univerzální zahradní rostlina, která snadno přechází z interiéru do exteriéru. Váš fíkus ocení pravidelné měsíční hnojení během vegetačního období. A líbí se mu dostatek slunce s občasným stínem a vlhká půda.   

Okrasná třešeň a švestka (Prunus) 

Malé kvetoucí stromy Prunus se také nazývají třešně nebo švestky. Obvykle mají tmavě fialové listy a bílé, růžové nebo červené květy, v závislosti na odrůdě. Jsou vhodné pro vysazení do velkých květináčů a ocení středně vlhkou půdu. Ocení dostatek slunce s občasným stínem. Některé z těchto stromů jsou náchylné k hmyzu a houbovým chorobám. Ořízněte tedy strom, aby byly větve mírně tenčí a zlepšila se cirkulace vzduchu. Mezi malé odrůdy švestek, vhodné k vysazení na terase, patří  švestka fialová nebo například švestka fialová listová. Mezi malé kvetoucí třešně patří třešeň fialová nebo třešeň Yoshino a další. 

Borovice 

Vzhledem k tomu, že borovice jsou vždy zelené, poskytují vám zdroj zeleně, ​​na který se můžete na své terase dívat po celý rok. Borovice také neustále poskytují zdroj stínu a soukromí. Pokud toužíte po rostlině menšího vzrůstu, časté prořezávání borovice toho docílíte. Několik druhů je vhodných na terasy, včetně borovice Pinus bungeana, stále zelené švýcarské borovice kamenné  Pinus cembra a vždy zelené borovice červené Pinus densiflora. Borovice obecně vyžadují malou péči. Daří se jim ve středně vlhké půdě a na slunci s občasným stínem. Zalévejte je pouze během delšího suchého období a pokud je vaše půda málo výživná, každý rok strom přihnojte. 

Okrasná hruška 

Pro optimální křížové opylování a pokud chcete, aby strom plodil, budete potřebovat alespoň dvě rostliny. Alternativně můžete zvolit odrůdy Anjou nebo Bartlett, a to zejména pokud máte místo pouze pro jeden strom. Tyto odrůdy se mohou do určité míry samy opylovat. Mezi další vhodné odrůdy pro pěstování na terase patří: hruška sněžná nebo hruška mandžuská. Hruškové stromy obvykle snášejí vlhkou půdu. Stromy jsou však dost náchylné k nemoci zvané plíseň ohně. V takovém případě je tedy důležité okamžitě odříznout infikované části, aby se zabránilo dalšímu šíření.  

Krepové myrtové stromy 

Krepové myrtové stromy nebo keře jsou dobře známé pro své narůžovělé květy, nádhernou kůru a krásné listí na podzim. Můžete pěstovat odrůdy plné velikosti ve velkých květináčích. Existuje také mnoho menších odrůd těchto stromů. Pokud chcete, aby byly tyto rostliny součástí vaší terasy, vyvarujte se nadměrného hnojení.. Rozsáhlé prořezávání také obvykle není nutné. V půdě udržujte střední vlhkost a vystavte myrtové stromy přímému slunci. 

Vistárie 

Vistárie jsou nepochybně nádherné rostliny, které lze je pěstovat jako révu, keř nebo malý strom na terasu. Toužíte li po stromečku, odřízněte všechny stonky kromě jednoho a zajistěte ho tím, že ho připevníte na kůl. Když dosáhne požadované výšky, zastřihněte nebo sevřete špičky větví, abyste vynutili další větvení. Vistárie lze také pěstovat k účelu jako je pokrytí altánu nebo pergoly. Dva běžné druhy jsou vistárie čínská (Wisteria sinensis) a vistárie japonská (W. floribunda). Hnojivo obvykle není nutné, pokud nemáte zrovna nekvalitní půdu. Můžete však přidat vrstvu kompostu, abyste podpořili kvetení a zdravý růst. Vistárie pěstujte na slunném místě.  

Okrasná jabloň 

Okrasné rostliny jabloní jsou obdivovány zejména pro své nápadné červené, růžové nebo bílé květy než pro jedlé plody. Nejmenší odrůdy lze pěstovat v květináčích na místě s dostatkem slunečního svitu. Jabloně jsou poněkud tolerantní k suchu, jakmile jsou stromy dospělé, dávejte pozor a nenechejte jejich půdu vyschnout. Pokud je období sucha, zejména v teplejších měsících, tak strom na terasu pravidelně zalévejte. Obecně jabloně také vyžadují občasné prořezávání a odstraňování suchých větví. 

Inspirace stromků na terase  

Věříme, že jsme vás inspirovali k tomu, abyste na vaši terasu umístili pár krásných okrasných stromečků. Protože právě toto je ideálním řešením pro ty z vás, kteří nemají možnost zasadit rostliny běžným způsobem. A zasazení do květináčů přináší také několik dalších výhod, k nimž patří následující:  

  • Vše na očích – v květináči jsou vaše rostliny pod neustálým dohledem a nenapadají je různé typy chorob, tak jednoduše jako stromy, které jsou zasazeny běžným způsobem. Také jakýkoli plevel vás bude tak iritovat, že se ho budete chtít, co nejdříve zbavit. 
  • Čas je na vaší straně – další výhodou je to, že do květináčů zasadíte již vzrostlé stromy, které nadělají mnoho parády ihned a bez dlouhého čekání.  
  • Škatule hejbejte se – sedíte na terase a přemýšlíte, že by se vám konkrétní stromeček líbil na jiném místě, než teď stojí? Není problém, přesun stromku můžete využít i k jeho přesazení do prostornějšího květináče. Rostliny vám za takovou péči budou vděčné.  

Péče a údržba stromků na terase  

Aby rostliny v květináčích prospívaly, je potřeba o ně dostatečně pečovat. Ale nebojte se, péče se nijak výrazně neliší od ostatních rostlin klasicky zasazených v zemi. Dodržujte tato pravidla:  

  • zvolte přiměřeně velký květináč s ohledem na velikost rostliny, kterou zasazujete 
  • pravidelně odřezávejte suché nebo poškozené větve 
  • abyste zabránili uhnívání rostlin, umístěte na dno květináče dostatek drenážního materiálu, ten zabrání přemíře vlhkosti 
  • nezapomínejte ani na pravidelné hnojení rostlin 
  • pravidelné přesazování, a to zejména v případě, že strom povyrostl a hrozilo by, že nebude mít dostatek místa pro kořeny 
  • buďte také obezřetní vůči případným škůdcům stromů 
  • zjistěte si také, jak odolné jsou rostliny odolné vůči zimě a případně jim zajistěte dostatečnou ochranu 

Dekorativní květináče na stromky   

Nejen však samotné rostliny, ale také květináče, do kterých je zasadíte dodají vaší terase šmrnc. Vyberte si z nabídky Westwing designové květináče, které přímo rozzáří vaši terasu.  

Patero zásad při správném výběru stromků do květináčů a truhlíků na terasu     

Věříme, že jsme vám usnadnili výběr ideálních stromů pro vaši terasu. Na závěr si však ještě shrneme, co byste měli při výběru stromků pro vaši terasu dodržet.  

  1. Toužíte mít na své terase hned několik krásných stromů? Proč ne, ale zvažte výšku a šířku konkrétního stromečku a přizpůsobte vaše požadavky rozměrům terasy.  
  2. Ujistěte se, že strom v květináči budete moci časem přesadit. A to z důvodu, aby měly kořeny dostatek místa.   
  3. Dřeviny vysazujte do dostatečně velkých květináčů. Důvodem je to, že ve větším množství půdy kořeny lépe přezimují. 
  4. Před zimním obdobím podložte květináče prkénky, aby nestály na chladné zemi. 
  5. Stálezelené rostliny potřebují zavlažovat i přes zimu, nezapomeňte je tedy dostatečně zalévat. 

Chcete další tipy, například na výzdobu vaší milované zahrady? Přečtěte si také článek na téma Jednoduché a kreativní nápady na dekorace na zahradu. 

17 tipů: Jak vybrat strom na zahradu (PRŮVODCE 2024)

Plánujete rozložení své zahrady a přemýšlíte, jaký zasadit strom? Nebo jste se ještě ani nerozhodli, jestli strom na zahradu vůbec potřebujete? Přečtěte si náš článek, ve kterém zjistíte, proč jsou stromy na zahradě prospěšné a získáte tipy na ty nejkrásnější.

Hlavní důvody výsadby stromu na zahradu

Postavit dům, zasadit strom, zplodit syna nebo dceru. Ať už zvolíte pořadí jakékoliv, máme zažité, že k domu strom patří. Důvodů pro sázení je ale mnohem více!

Proč sázet stromy?

  • Život v zeleni snižuje stres
  • Mohou přinášet chutnou úrodu
  • Zlepšují kvalitu půdy na zahradě
  • Chrání dům před větrem i sluncem
  • Absorbují zápachy, hluk a nečistoty
  • Poskytují úkryt ptákům a dalším zvířatům
  • Pomáhají v boji proti klimatickým změnám

17 nejlepších tipů a inspirací: Jak vybrat strom na zahradu

Vybrat dokonalý strom na zahradu není jednoduché. Bude zde důležitým prvkem, proto jsme dali dohromady 17 tipů a inspirací, které vám s výběrem pomohou.

1. Kritéria při výběru stromu na zahradu

Při výběru stromu nezáleží jen na jeho vzhledu (přestože jde o důležitý faktor), ale také na dalších kritériích. Toužíte po větším soukromí, chcete chránit před sluncem nebo se těšíte na úrodu domácích jablek?

Rozmyslete si, proč strom na zahradu sázíte a jaký benefit je pro vás nejdůležitější. Ty hlavní najdete jen o pár řádků výše.

2. Klimatické podmínky

Ne každý strom se hodí na vaši zahradu. Podle místa a podnebí, ve kterém žijete vyberte takový, kterému se v našich klimatických podmínkách bude dobře dařit.

3. Styl zahrady

Vzrostlý strom je jeden z nejvýraznějších prvků vaší zahrady – přestože se to při sázení malého stromku nezdá na první pohled jasné. Proto už při jeho výběru berte v potaz styl, ve kterém plánujete zahradu.

TIP! 14 skvělých nápadů: Jak vytvořit soukromí na zahradě

4. Velikost a rychlost růstu

Stromy mají širokou variabilitu rychlosti růstu. Jestli chcete na zahradě co nejdříve vzrostlý strom, vyberte například vrbu, která roste rychle. Na druhou stranu dubu velkoplodého nebo cedru bude trvat řadu let, než vaši zahradu přeroste.

5. Přilákání života

Stromy dokáží nalákat ptáky, hmyz a další živočichy a oživit tak vaši zahradu. Nejlepší jsou kvetoucí a plodící stromy, za kterými se postupně vydají včely a další opylovači a poté ptáčci, kteří se v nich uhnízdí.  

6. Kdy chcete strom sázet?

Pokud zvolíte stromy pěstované v květináči, můžete je sázet kdykoliv v průběhu roku, nejlepší období je ale mezi říjnem a dubnem. Zakořeňující se stromy pak sázejte mezi listopadem a březnem.

Tip: Pro zajištění úspěchu při sázení stromků nakupujte u ověřených prodejců.

7. Vzdálenost od domova

Přemýšlíte, jak daleko od domova strom zasadit? Existuje jednoduchá poučka: zjistěte, jaké výšky strom v dospělosti dorůstá a zasaďte jej tři čtvrtiny této délky od domova. 

8. Přidání struktury na zahradu

Některé stromy rostou samy o sobě do zajímavých tvarů, jiné pravidelným ořezáváním vytrénujete. Zahradu tak ozvláštní úzký cypřiš, cesmíny zastřižené do pyramidy či koule. 

9. Jak velký strom na zahradu

Velikost stromu je při výběru jeden z nejdůležitějších faktorů. A v potaz je vždy třeba brát velikost stromu v dospělosti, nikoliv při sázení. Velikost vybraného stromu snadno najdete na internetu, pro představu jsme připravili seznam několika populárních druhů.

Malé stromy

  • Japonské javory
  • Okrasné jabloně
  • Lagerstrémie
  • Štětkovec
  •  Hloh

Střední stromy (kolem 10 metrů)

  • Šácholan či magnolie
  • Okrasné hrušně
  • Jerlín japonský
  • Ambroň

Vysoké stromy (nad 15 metrů)

  • Platan javorolistý
  • Javor červený
  • Dub červený

10. Jaký strom na zahradu kvůli stínu

Stromy jsou nejlepší volbou, když potřebujete trochu zchladit dům a získat na zahradě stinné místo. Úkol splní jakýkoliv strom, skvělé jsou ale ty, které vypěstujeme do tvaru deštníkovité koruny.

Pěstování není úplně jednoduché, největší pravděpodobnost úspěchu máte s rychle rostoucími dřevinami s velkými plochými listy. Hodí se například morušovník, platan javorolistý nebo višeň pilovitá.

11. Jaký strom na tmavší zahradu

Chcete naopak na své zahradě zachovat co nejvíce světla, ale zároveň nechcete přijít o vzrostlý strom? Vsaďte na kvetoucí stromy jako je muchovník olšolistý nebo růžové třešně.

12. Jaký ovocný strom na zahradu

Ovocné stromy jsou dvojitá výhra. Kromě toho, že krásně vypadají, každoročně navíc přináší sladkou úrodu. Výběr je naštěstí obrovský, ovocným stromům se u nás zpravidla daří a vyberete si vhodný strom na malou i velkou zahradu.

Na našich zahradách se bude dařit klasickým jabloním, višním, meruňkám či švestkám. Jestli ale toužíte po něčem exotičtějším, můžete vyzkoušet také japonské švestky, asijské hrušně nebo si vypěstovat vlastní jedlé kaštany. 

13. Jak vybrat listnatý strom na zahradu

Listnaté stromy jsou na našich zahradách nejoblíbenější. Můžete zvolit v podstatě jakýkoliv strom, který se hodí do našich klimatických podmínek. Při výběru se řiďte vzhledem, velikostí a účelem. Nezapomeňte ale, že velké, bohaté stromy budou na podzim opadávat a listí bude třeba ze zahrady sklízet.

14. Nejvhodnější stromy do malých zahrad

Na malých zahradách, balkonech, terasách nebo předzahrádkách jsou často nejlepší volbou stromy, které můžete pěstovat v květináči. Obecně je ale potřeba znát maximální velikost, do které strom doroste – a vybrat takový, který se vejde i za pár let.

  • Jeřabiny
  • Magnólie 
  • Eukaliptus 
  • Morušovník
  • Třešeň pilovitá
  • Japonské javory

Tip: Přečtěte si článek, ve kterém vám poradíme s výběrem stromu na terasu.

15. Stálezelené stromy

Toužíte po soukromí a zelené barvě vaší zahrady po celý rok? Máme pro vás dobrou zprávu, existují stromy, které na podzim neopadávají. Čas, který byste trávili hrabáním listí tak můžete věnovat své oblíbené činnosti.

  • Cedr 
  • Pieris
  • Jalovec
  • Borovice
  • Blýskavka 
  • Kapradiny

16. Ochrana kořenů

Některé stromy jsou velmi citlivé na poničení, zejména jejich kořeny. Například višně, švestky, javory a magnolie mají velmi mělký kořeny, ztěží pod povrchem. Zamyslete se proto, kde na zahradě případně budou v bezpečí před dětmi, zvířaty a dalším pěstováním.

17. Co vysadit kolem stromů

Kolem stromů si můžete vypěstovat jedinečnou zahrádku. Je potřeba ořezat spodní větve stromu a nijak jej neomezovat – dávejte pozor zejména na náchylné kořeny.

Kolem stromů pěstujte pouze menší rostliny. Sázejte je přímo do země, nikoliv do vyvýšených záhonů, které mohou poškodit strom. Pod stromy budou prospívat například:

  • Lilie
  • Astry
  • Šalvěj
  • Fialky
  • Krokus
  • Bohyšky
  • Řebříček
  • Kapradiny
  • Prvosenky

Tipy na závěr

  • Využijte místo pod stromem a pěstujte zde další rostliny
  • Vyberte si takový ovocný strom, který plodí co máte rádi
  • Při sázení zjistěte, do jaké maximální výšky strom dorůstá
  • Při výběru stromu zvažte velikost i co od stromu očekáváte
  • Vybírejte stromy, které se hodí do našich klimatických podmínek
  • Pořiďte si strom na zastínění ostrého letního slunce i zimního větru

Bezplatná registrace na serveru Westwing: nenechte si ujít naše exkluzivní nabídky, díky kterým bude váš domov ještě krásnější!