Jak vybrat květiny na balkon: 20 kouzelných tipů a nápadů
Na balkoně můžete pěstovat jakoukoliv květinu, kterou byste zasadila na zahradu, a dokonce i některé pokojové rostliny. Jaké květiny udělají na balkoně největší parádu?
Na balkoně můžete pěstovat jakoukoliv květinu, kterou byste zasadila na zahradu, a dokonce i některé pokojové rostliny. Jaké květiny udělají na balkoně největší parádu?
Krok za krokem: Jak vybrat květiny na balkon
Při výběru správných květin a rostlin na balkon je v první řadě dobré zodpovědět si několik otázek.
-
Máte zasklenou lodžii nebo otevřený balkon?
Některým rostlinkám vadí prudký déšť, vítr nebo naopak přímé slunce. -
Jak velký prostor máte pro pěstování k dispozici?
Na malém balkonu pravděpodobně nebudete chtít zabrat celý prostor jedním velkým keřem. -
Kolik času můžete a chcete věnovat péči o rostliny?
Ty nejvíce náročné budou vaši péči vyžadovat i každý den.
-
Na jakou světovou stranu je orientovaný váš balkon?
Na balkonech orientovaných na jih nebo západ se bude dařit květinám, které potřebují teplo a slunce. -
Chcete na balkoně jen okrasné květiny nebo i bylinky či zeleninu?
I s malou zahrádkou nebo balkonem můžete osvěžit jídlo pro rodinu vlastní úrodou. -
Kde budete rostliny pěstovat?
Na zábradlí v truhlíku, na stěně, v květináči nebo skleníku?
Ohromující nápady: Nejlepší květiny na balkon
O jaké rostliny se moc nemusíte starat, které vám vydrží i několik let a které vybrat na vertikální zahradu? Připravili jsme pro vás opravdu rozsáhlou inspiraci.
Celoroční rostliny na balkon
- Smrk ztepilý i sivý, stejně jako další zakrslé jehličnany, zkrášlí váš balkon celoročně.
- Cesmína a její nápadné červené plody jsou krásnou dekorací do adventních věnců nebo doplňkem k větvičkám. Stálezelená cesmína se ale hodí i jako celoroční dekorativní keř na balkon.
- Šalvěj a další aromatické bylinky také můžete pěstovat na balkoně celoročně. Dávejte ale pozor, zemina v květináči může promrznout snáz než na zahradě.
Mrazuvzdorné rostliny na balkon
- Chryzantémy krásně rozzáří váš balkon i na podzim, i ty běžné vydrží bez problému až do prvních ostřejších mrazíků. Nejlépe se hodí chryzantémy typu multiflora a najdete i mrazuvzdorné druhy a kultivary.
- Vřes vydrží celou zimu, když ho zasadíte na podzim do kyselejší a dobře propustné zeminy. Nechte rostlinkám více místa a prostor mezi nimi vyplňte mulčovací kůrou.
- Agáve máme spojené především s tequilou a horkým Mexikem. Této stálozelené rostlině se ale překvapivě dobře daří i v našich podnebných podmínkách.
Trvalky na balkon
- Kosatec bude dělat na zahradě i na balkoně radost roky. Je nenáročný, nízký a otužilý, má rád slunná místa a seženete ho v modré, fialové, bílé a žluté barvě.
- Šanta je oblíbená květina na krásné předzahrádky, dařit se jí ale bude i na balkoně. Drobnými modravými kvítky ho bude zdobit po celé léto.
Nenáročné rostliny na balkon
- Levandule udělá mnoho parády za málo práce. Vybírat můžete z odstínů od bílé, přes jemnou lila až po tmavě fialovou a některé budou kvést až do konce září. Jejich vysázením dosáhnete vzhledu jako na francouzském venkově.
- Mák je nenáročná rostlina, které se na zahradách mnozí zbavují jako plevelu. Můžete ji ale využít i jako okrasnou květinu, která bude kvést po celé léto v odstínech bílé, žluté, oranžové a červené. Téměř bez práce!
Popínavé rostliny na balkon
- Přísavníku se nejlépe daří na jižní nebo východní straně a vytvoříte s ním krásnou stěnu, která bude v průběhu roku měnit barvy. Před opadáním se na podzim zbarví do syté červené barvy.
- Břečťan vydrží i mrazivou zimu a krásně zelený bude až do dalšího jara. Ozdobit jím můžete zdi i balkonové zábradlí. Bude se mu navíc dařit i na chladnější, severní, straně.
Zelenina a bylinky na balkon
- Rajčata jsou asi nejoblíbenější zeleninou pro pěstování na balkoně nebo na okenním parapetu. Daří se jim na krytém balkoně orientovaném na jih nebo západ. V truhlíku pěstujte zakrslá balkonová rajčata, klasická tyčková rajčata zasaďte do větších květináčů.
- Chilli papričky můžete pěstovat i na balkoně v paneláku, stačí jen dodržet několik základních zásad: dopřát jim dostatek světla a slunce, minimálně patnáctilitrový květináč a správnou zálivku i výživu v podobě hnojiva.
- Bylinky všeho druhu, které si vypěstujete na balkoně využijete při běžném vaření i při letním grilování. Na balkoně se skvěle daří například mátě, šalvěji, bazalce, oreganu nebo pažitce.
Tip! Jaké bylinky a zeleninu pěstovat najdete v tomhle článku
Květiny na slunný balkon
- Lobelka je něžná květina s drobnými lístky, která má ráda sluneční paprsky, ale nesnáší déšť. Dávejte proto pozor, aby ji nezasáhly prudké deště, které by poničily její křehké lístky. Sluší jí to v truhlících i v závěsných květináčích.
- Hvozdíky se hodí na slunná místa. Tyto nízké karafiátky kvetou od května až o srpna a krásně voní. Když zrovna nekvetou, zdobí balkon zajímavými našedlými lístky.
- Petúnie mají rády teplá a slunečná místa. Opět nesmíte zapomenout na ochranu před prudkým deštěm. Čas na výsev je již v polovině ledna, ven je ale přesouvejte až ve chvíli, kdy nehrozí ani sebemenší mrazíky, rostlinky by to nemusely přežit.
Keře vhodné na balkon
- Buxus nebo zimostráz je okrasný keř, který bude váš balkon zdobit při správné péči celý rok. Není náročný na světlo a daří se mu na nepřímém slunci i ve stínu. Můžete ho zastřihnout do jednoduchého tvaru koule, jedním ze zahradních trendů roku 2021 je ale zastřihování keřů do zajímavější abstraktních tvarů.
- Rododendrony jsou oblíbené keře na zahradu pro své stálezelené listy a nádherné sezónní květy v bílé, růžové, fialové, žluté i červené barvě. Existují i druhy, které nejsou náročné na prostor, a proto se hodí jako keř na balkon.
Jak ochránit rostliny před mrazem?
Některé rostlinky vydrží jen jednu sezónu, na podzim je vyhodíme a na jaře nakoupíme nové. Mnoho z těch, které takto likvidujeme by ale mohly dělat radost i další rok, stačilo by je správně zazimovat. Jak na to?
- Až do prvních mrazíků rostlinky zalévejte, aby neuschly. Uberte ale na intenzitě.
- Zkontrolujte, zda mají rostliny dostatek zeminy. Čím více, tím lépe.
- Těsně předtím, než začne mrznout, zaizolujte květináče. Použijte bublinkovou fólii, jutu nebo polystyren. Nezapomeňte izolovat i zespodu.
- Můžete pořídit i speciální termoizolační nádoby, které rostliny zároveň chrání v létě před horkem.
Květiny na balkon: patero zásad pro vhodný výběr
- Některým květinám se daří na slunci, jiným ve stínu.
- Některé květiny vyžadují více času a péče, než jim můžete dát.
- Přímé slunce, déšť a vítr může poničit listy i květy. Myslete na zástěnu.
- Některým pokojovým rostlinám v létě prospívá jejich provětrání na balkoně.
- Pozor na mrazíky, které mohou rostliny v květináči ovlivnit více než na zahradě.
Pomohl vám náš dnešní článek s výběrem rostlin na váš balkon? Inspirujte se také v článku o výběru dekorací na balkon, zjistěte, co všechno lze na balkoně pěstovat nebo si pročtěte jeden z mnoha článků o zahradách.