Jaké jsou výhody a nevýhody zahradního skleníku

Nezáleží, zda už jej vlastníte nebo skleník na zahradě teprve plánujete. Díky našim tipům na chytré uspořádání využijete místo na plno a získáte ještě více chutné domácí úrody.

10 praktických způsobů: Jak chytře uspořádat skleník

Správně uspořádaný skleník zajistí, že budou rostliny prospívat a vy využijete místo na plno. Možná vám chybí prostor na velký skleník nebo, přestože má několik metrů čtverečních, tušíte, že v něm roste méně rostlin, než by mohlo.

  1. Rozdělte skleník na 4 zóny

Rozdělení skleníku na jednotlivé pracovní zóny je jeden z nejlepších způsobů, jak optimálně využít celý prostor. Snáz se vám bude pohybovat, vždy najdete, co potřebujete a jednodušší bude i plánování rostlin do skleníku.

Nejčastější je rozdělení na 4 zóny:

  • Sázení
  • Skladování
  • Jedlé rostliny
  • Nejedlé rostliny
  1. Pořiďte do skleníku police

Některé rostliny, například určité druhy rajčat, potřebují mnoho vertikálního prostoru. U jiných ale zbytečně plýtváte místem, když pěstujete jen v jedné vrstvě. Díky praktickému systému polic můžete ve skleníku vypěstovat minimálně dvojnásobek nízkých plodin.

  1. Vyvýšené záhonky

Do skleníku můžete nainstalovat vyvýšené záhonky, které se vám budou snáz obsluhovat. Výhodou je, že máte absolutní kontrolu nad typem zeminy, vlhkostí, výživou a dalšími aspekty důležitými pro pěstování.

  1. Vyhloubení skleníku

Na podobném principu, ale s využitím všech živin a pomocníků, jež se do půdy dostávají přímo – jako například žížaly – je vyhloubení skleníku. Uprostřed vykopejte průchod, do kterého sestoupíte po schodech. Záhony nechte na úrovni země.

  1. Tři hlavní záhony ve skleníku

Rozdělte skleník na tři záhony, nebo tři hlavní zóny, které budou vyhovovat různým druhům rostlin. Jeden záhon bude na pravé straně, druhý na levé a poslední na straně protilehlé vchodu.

Tip: Zjistěte, co všechno lze pěstovat ve skleníku.

  1. Závěsné květináče ve skleníku

Potřebujete do skleníku umístit ještě pár květináčů, ale nemáte na ně prostor? Řešení je jednoduché, zachrání vás závěsné květináče. Můžete pořídit obaly na květináče se závěsným systémem nebo se pustit do vlastní výroby tzv. macrame.

  1. Úložné systémy

Abyste veškerý prostor v poličkách využili na plno a udrželi skleník zorganizovaný, investujte do praktických úložných systémů. Ideální volbou do skleníku jsou plastové krabice, do kterých je vidět a zároveň drží vše v suchu.

  1. Využijte výhody světových stran

V průběhu roku přesazujte ve skleníku rostliny tak, abyste vždy naplno využili výhod dané světové strany. Zejména v největším chladnu a naopak při nejvyšších teplotách umí správná světová strana zázraky. 

  1. Pracovní plocha

Pokud máte ve skleníku dostatek prostoru, hodí se pracovní plocha. Využijete ji na sázení, klíčení, ale i odložení nejpoužívanějšího nářadí.

  1. Organizace a údržba skleníku

Často vůbec není nutné skleník přestavovat nebo zvětšovat, místa v něj je dost. Je ale zabrané zbytečným nepořádkem nebo příliš velkými rozestupy mezi jednotlivými záhony. Proto udržujte skleník neustále organizovaný a nenechávejte po sobě nepořádek.

Jak uspořádat rostliny ve skleníku

Jeden z nejjednodušších způsobů uspořádání rostlin je rozdělení skleníku na tři zóny, které jsme zmínili v předchodzí části. Dvě delší po stranách a jedna kratší naproti vchodu. 

Tyto tipy se vám budou hodit při rozmístění jednotlivých plodin:

  • Rajčata potřebují nejvíce vzduchu a prostoru do výšky
  • Okurky mají mělké kořeny, ale rozrůstají se do šířky, potřebují prostor
  • Papriky mají rády teplo a stále vlhký substrát pro hluboké kořeny
  • Kedlubny, ředkvičky, saláty, cibulka a menší mrkve můžete pěstovat v nízkém skleníku

Jak založit záhon ve skleníku

Záhony ve skleníku se zakládají v podstatě stejně, jako záhony na zahradě. Záhon by měl mít tři vrstvy: 20 cm kvalitního hnoje, 15 cm suchého listí či trávy a 15 cm kvalitního substrátu či domácího kompostu.

Nejdůležitější při plánování záhonů je:

  • Výběr vhodné zeminy
  • Správné umístění na světovou stranu dle potřeby světla a tepla
  • Rozmístění a typ záhonů (hloubené, vyvýšené, na policích, v květináčích atd.)

Šířka záhonů ve skleníku

Záhony by měly být tak široké, aby se na prostor pohodlně vešly kořeny rostlin, které zde plánujete pěstovat. Pěstování je možné v jedné i ve více řadách, nezapomeňte ale, že potřebujete pohodlně dosáhnout z uličky na všechna místa v záhonu.

Jaké vybavení do skleníku 

S uspořádáním prostoru ve skleníku i využitím místa na plno vám pomůže praktické vnitřní vybavení. Mezi základní vybavení patří poličky, regály a úložné prostory.

Pomocí praktických vychytávek do skleníku pak můžete zvýšit komfort pěstování. Práci zjednoduší vybavení, jako je vyhřívací klíčící podložka, teploměr a měřič vlhkosti nebo závlahový systém. 

Tip: Nevíte, jaký skleník pořídit? Přečtěte si náš článek, ve kterém jsme rozebrali veškeré druhy a výhody skleníků.

Shrnutí: Jak maximalizovat prostor ve skleníku                                            

  • Využijte celou plochu skleníku
  • Instalujte police, vyvýšené záhony a závěsné systémy
  • Přesaďte v teple některé rostliny ze skleníku na zahradu
  • Naplánujte si optimální rozvrh sázení a sklízení na celý rok
  • Rozdělte skleník na zóny – pracovní, skladovací a pěstební

Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing a nenechte si ujít další tipy a inspirace od naší redakce. Pravidelně vám také přinášíme exkluzivní nabídky pro ještě krásnější domov.