Japonská zahrada s jezírkem a domem

Pokud toužíte po skutečně klidné a velmi příjemné zahradě, pak je pravou volbou japonská zahrada. Je skutečně krásná, protože jsou v ní vyobrazeny 3 základní elementy přírody. Voda, kámen a zeleň. Kdy voda je symbolem života, kámen představuje onen klid a zeleň vyobrazuje samotnou matku přírodu. Japonská zahrada je plná symboliky a tradic. 

Základní prvky pro japonský styl zahrady a proč je tak unikátní 

Japonská zahrada je koncipována tak, aby se ten, pro koho jsou určena, cítil ihned dobře po prvních minutách v jejím prostředí. Je harmonická, přináší klid a rovnováhu mysli. V takovém prostředí se mysl krásně očistí od stresu a každodenního honu. Proto jsou tak oblíbené. Často jsou zde k vidění i unikátní konstrukční prvky, které vše jen podtrhují.  

Odraz ve vodě připoutá vaši pozornost a vlnící se hladina ukolébá vaše myšlenky. Díky jezírkům, která jsou tak typická, si na vaši zahradu najde cestu i divá zvěř. A není nic hezčího než pozorovat a vnímat ten život. Co se týká zeleně, pro tyto typy zahrad a úprav jsou typické bonsaje a různě tvarované stromy a keře. Při pohledu na skalku nebo určitý kus záhonu máte pocti, že jste v pohádkové miniaturní zemi. Kámen je pak použit ve formě kamínků, oblázků a štěrku a je díky němu vytvořeno mnoho chodníčků a meditačních ploch. To vše pomůže vytvořit zenovou japonskou zahradu. 

Jak navrhnout japonskou zenovou zahradu: krok za krokem 

  1. Rovnováha

    Japonské zahrady jsou vytvářeny tak, aby všeho bylo stejně. Tedy na jedné straně je celý osázený záhon, tak musí být stejně velká i volná plocha. Prostor je rozvržen asymetricky. Jedno musí vyvažovat druhé. Jedině tak je dosaženo rovnováhy.

  2. Cestičky

    V těchto zahradách se spíše procházíte a kocháte rostlinami a výsadbou, než že byste si sedli a hodinu rozjímali. Zen je i o pohybu a poznání. Je tedy třeba vytvořit spoustu cestiček, nejlépe z kamenů, dřeva či štěrku, které lákají k procházce. Jejich jednotou je klikatost, která se vždy stočí za nějaký pěkný keř, strom nebo zajímavou rostlinu. Není tedy vidět kam cesta povede.

  3. Barvy

    Používají se spíše jemné odstíny barev. Zahrady jsou barevné, ale nemísí jednotlivé barvy dohromady. Spíše jde o bloky záhonů, které se pozvolna střídají. V japonské zahradě neuvidíte záhon plný barevného kvítí. Oblíbená je však barva červená, která představuje sílu.
    TIP! Barvy podle Feng Shui

  4. Voda

    Základní prvek musí být v zahradě patrný. Často se budují malé či větší rybníčky s malým potůčkem či vodopádem. Bublající zvuk vody je více než vítán.

  5. Dekorace

    Ač to může být překvapivé, Japonci milují sošky a všelijaké dekorace. Umísťují je však chytře, a to tak, aby byla z jednoho úhlu vidět pouze jedna. Oblíbené jsou lucerny, sošky Buddhy a jiných náboženských postav. Objevují se i sochy napodobující tradiční japonskou architekturu.
    TIP! Jak nejlépe vybrat dekorace podle feng shui

  6. Terén

    Pozemek není rovinatý. Spíše je plný kopečků a dolinek, jako je tomu ve volné přírodě. Můžete je vytvořit z navozeného štěrku, půdy anebo třeba opticky pomocí rostlin a jejich vzájemných výšek a střihů.

  7. Posezení

    I když je japonská zahrada určena primárně k aktivnímu odpočinku, tedy k procházkám, i tak si můžete umístit posezení do té části, ze které pěkně uvidíte na celou zahradu. A pak můžete relaxovat tak dlouho, jak budete chtít.

  8. Materiál

    Zahrady jsou velmi blízko přírodě. Proto v ní použijte co nejvíce přírodních materiálů. Všelijaké frakce kamenů, dřeviny a rostliny jsou vítány. Naprostý zákaz má ocel, plast a umělé látky.

Jak naaranžovat kameny v japonské zahradě 

Kameny jsou velmi důležité. Dokážou napodobit pohyb vody. V zenových zahradách jsou tak celé plochy pokryty drobným štěrkem a jsou vyhrabány do pravidelných vlnek a kruhů. To představuje pohyb vody. Dělá se to tam, kde není možné přivést živou vodu. Často jsou k vidění i další kamenné prvky. Jako je kamenná lucerna nebo nádrž. Jsou to i různá pítka pro ptáky, kamenné přepady s vodou, chodníčky a různé instalace větších kousků do kamenných soch a sloupů. Oblíbené jsou hlavně ty placaté.  

Rostliny v japonské zahradě 

Japonsko má docela stále stejnou teplotu s mírnou zimou. Některé japonské rostliny tak vidíte pěstovat už i u nás, třeba takový bambus. Jsou však i jiné, které pokud na zimu umístíte do zimní zahrady, podaří se jim stejně dobře. 

  • Bambus – Již i u nás jsou celé bambusové háje a zahrady. Na zimu potřebuje trochu zahrnout pomocí mulče a přežije. Je to rostlina, která velmi rychle roste a je mnohostranně využitelná. Je to také velmi pěkná rostlina na pohled. Může se však chovat jako plevel. Je tedy dobré ji přesně ohradit místo pomocí květináče. Tlusté stonky dodají zahradě skutečný asijský ráz.  
  • Kapradina – Do tmavších koutů nebo suchých míst zasaďte kapradinu. Ta podmínky lehce snese, a navíc vám díky ní zaroste vlhký kout zahrady. Bude se jim tam skvěle dařit. Pozor na její zamoření celé zahrady. Jde o typ liánovité rostliny, takže se plazí po zemi a chytá se za vše, co je v dosahu. Je tedy třeba ji mít pod kontrolou.  
  • Javor – Japonský druh je krásný svým barevným listem. Barvy jdou od zelené, přes žlutou a oranžovou až po sytě červenou. Daří se mu v polostínu a je typický svým malým vzrůstem. Bude trvat mnoho let, než vyroste do výšky.  
  • Ginkgo biloba – Jde o strom s typickými zelenými vějířovitými listy. V Japonsku je velmi rozšířen. U nás je známý hlavně pro své skvělé účinky v oblasti zlepšení paměti. Bývá velmi vzrostlý, takže už dopředu počítejte s jeho rozměry. Je přezdíván také jako japonský ořech. 
  • Rododendron – Jde o jednu z mála kvetoucích rostlin v zenové zahradě. Má veliké barevné květy. Je stálozelená a existuje několik stovek druhů. U nás jej známe spíše jako vyšlechtěnou azalku, což je pokojová rostlina. 
  • Japonská třešeň – Je sice velmi rozlehlý strom, ale díky své kráse bílo růžových květů je velmi oblíben a tolerován. Nejlépe mu je na slunném stanoviště. Kvete na jaře. 
  • Bonsaj – Jedná se o miniaturu stromu. Různě se tvaruje a prořezává. Čím složitější tvar, tím lepší. 

TIP! 10 skvělých nápadů: Jaké stromy v květináči se hodí na terasu

Nápady a inspirace na japonskou zahradu 

Vytvoření japonské zahrady si žádá promyšlený návrh. Musíte vymyslet různá stanoviště, kolem kterých se budou klikatit cesty. Někam je vhodné osadit aspoň jedno posezení, vybudovat vodní prvek a nakoupit sošky a promyšleně je rozmístit po celé ploše zahrady. 

Malá japonská zahrada 

Nikde není řečeno, jak velkou plochu potřebujete, abyste vybudovali zahradu plnou zenu. Ale jak je známo, lze to provést i na malé zahradě. Jen je třeba dodržet všechny principy a návody. Nesmíte opomenout na základní prvky a co by měla zahrada představovat.  

I malý prostor může být jako pohlazení pro duši. Zen zajistíte pomocí štěrkové plochy ve středu zahrady. Navršené kameny a vlnky vytvořené kolem nich pomocí písku a hrábí, vytvoří uklidňující ústřední prvek. Do jednoho rohu pozemku umístěte jezírko s vodopádem a do druhého kryté posezení. Vše vkusně propojte chodníčky a snažte se asymetrické osázení rostlinami.  

Moderní prvky 

Japonská zahrada je standartně tvořena několik let. Stromy a keře jsou postupně tvarovány, jezírko zarůstá travinami a sošky získávají patinu. Jenže díky moderním technologiím a pokrokové době, si některé moderní prvky můžete dopřát i teď. Jedná se o veškeré sochy a plastiky. Ty lze dnes vyrobit již s patinou. Vypadají skvěle a vy hned získáte punc staré zahrady. Často se jedná i o různé sedací prvky, balvany a přístřešky. I ty lze imitovat. Moderní prvky tak umožňují vytvořit zenovou zahradu bez toho, abyste na ni museli čekat několik let. 

Zenové místo na odpočinek 

Jsou spíše kryté a umístěné někam do krytu a samoty. Jde o posezení, kde si můžete v klidu přemýšlet nebo číst knížku. Zen vytvoříte pomocí kamenů obepínající ono posezení. Pokud zde bude protékat i voda, bude to ideální. 

Jezírko v japonské zahradě 

Je většinou dominantou celé zahrady. Klidná hladina, odraz na vodě, bublající zvuk a vůně vody. To vše přináší onen klid a harmonii. Jezírko je uklidňující a symbolizuje život. 

Obloukový most 

Je to pěkný rozbíjecí prvek terénu. Můžete jej umístit přes vodu, suché koryto řeky nebo klidně i volně do zahrady. Je to velmi estetické a pomůže to s úpravou terénu. Zahrady jsou členité, plné kopečků. Most tak může spojovat i dvě poloviny zahrady. Také dodává pocit, že za mostem je další cesta. 

Kontrastní jednoduchost 

Japonské zahrady jsou plné linie, přesných tvarů a čistého vzhledu. Proto je dobré občas zakomponovat kontrastní prvek, pro rozbití stejného designu. Může to být vstupní brána, která nebude natřená, ale ponechána v syrovém stavu. Kontrast je žádaný i jednotlivých záhonech. Do čistě zeleného koberce keřů a bonsají zasaďte červený javor. Krásně tím prostor rozbijete a zhodnotíte. 

Kvetoucí elegance 

Zahrady jsou většinou osázeny keři a stromy. Kvetoucí rostliny lze najít na vodní hladině v podobě leknínů a v menším počtu na vybraných místech zahrady. Vždy však kvetou během sezóny. Jinak je zahrada spíše dozelena. 

Výběr správného nábytku v japonské zahradě 

Mnoho nábytku zde nenajdete. Zahrady nejsou plné lavic a stolečků. Pokud se najde hlavní posezení, je to spíše výjimka. Avšak když už tomu tak je, měl by být nábytek z přírodních materiálů, bez zbytečných osob. Měl by zapadat vzhledem do celkového obsahu. Doporučovány jsou hlavně čisté linie bez zbytečného zdobení. 

Dekorace a osvětlení v japonské zahradě 

Jak již bylo řečeno oblíbené jsou lucerny postavené v zahradě jako druh dekorace. Je důležité, aby jedna nerušila druhou. Takže z jednoho úhlu ba měly být vidět pouze jedna. Může být ze dřeva, vytesána do kamene anebo z jiného nehořlavého materiálu. V japonské zahradě se dnes najde i moderní led osvětlení. To dodá příjemnou atmosféru u večerního posezení. 

5 bodů: Co nesmí chybět, pokud chcete mít zenovou zahradu 

  1. 3 základní prvky zahrady voda, kámen a zeleň musí být protkány celou zahradou. 
  2. Typické jsou propletené cestičky, které se klikatí a není vidět jejich konec. 
  3. Můžete do zahrady umístit i místo na posezení. 
  4. Japonské zahrady jsou plné dekorací a světel. 
  5. Myslete na zen a vytvořte meditační místa.  

Možná vás také bude zajímat: