Koupili jste dům a máte u něj starou zahradu? Není potřeba vše hned srovnat se zemí a začít od nuly. Připravili jsme pro vás 14 snadných tipů, jak starou zahradu osvěžit a dodat jí moderní nádech.

Proč upravovat starou zahradu

Nastěhovali jste se do nového domu se starou zahradou a přemýšlíte, jestli se vyplatí vložit síly do její obnovy nebo ji raději celou předělat? Nebo je na vaši zahradu smutný pohled po dlouhé zimě či náročném období, kdy na údržbu jednoduše nebyl čas a nálada?

Možná vás láká vše srovnat se zemí a začít nanovo, úprava zanedbané zahrady je ale téměř vždy lepší varianta. Proč?

  • Sklizně ovocných stromů se můžete dočkat již v následující sezóně
  • Úprava zanedbané zahrady je rychlejší než založení nové
  • Do obnovy můžete čas i peníze investovat postupně
  • Na staré zahradě jsou často krásné, vzrostlé stromy
  • Jednoduchými triky zahradu zkrášlíte během chvíle
  • Úprava zahrady vyžaduje menší investici

14 nejlepších nápadů: Jak upravit zanedbanou zahradu

Inspirujte se našimi nápady, jak snadno docílit upravenější zahrady. U některých je výsledek vidět doslova okamžitě.

  1. Zdůrazněte okraje trávníku

Trávník je obvykle přes největší plochu vaší zahrady. Jestli je upravený nebi ne má proto na celkový vzhled velký vliv. Ostrá linie mezi trávníkem a záhonem nasměruje pohled na správné místo.

  1. Využijte mulčovací kůru

Mulčovací kůra v záhonech pomáhá s bojem proti plevelu a šetřením vody, má ale také estetický význam. Čím tmavší mulčovací kůru vyberete, tím větší vytvoříte kontrast a rostliny budou přímo zářit.

  1. Vyklápěcí bar na malou zahradu

Láká vás na zahradě venkovní kuchyň, ale prostor či rozpočet vám nepovolí její realizaci? Vytvořte si alespoň vyklápěcí barový pult, se kterým zazáříte na každé zahradní párty. 

  1. Odplevelte záhonky

Mnoho květin a záhonů na vaší zanedbané zahradě možná vypadá zuboženě, ještě ale není na čase to s nimi vzdát. Zkontrolujte stav jejich kořínků a pokud jsou v pořádku, odplevelte jejich okolí, zastřihněte odumřelé části a čekejte, až se proberou k životu.

  1. Vytvořte cestičky

Vytvořte na zahradě cestičky, díky kterým se vám po ní bude snáz pohybovat, pečovat o záhonky, ale také jimi můžete upozornit na určité prvky. Cesta může být ve formě ohraničeného trávníku, vyskládaných kamínků, dřeva i dlažby.

  1. Prořezejte stromy

Staré stromy, pokud jsou živé, rozhodně nekácejte. Než by vám na zahradě vyrostl nový strom, čekali byste roky, stejně tak na první plody ovoce. Zanedbaný strom ale bude potřeba prořezat, aby se znovu dostal do formy.

  1. Příjemné posezení

Abyste si zahradu mohli naplno užívat, je potřeba vytvořit alespoň jednu odpočinkovou zónu nebo posezení. Rozdělení zahrady na několik funkčních zón ji opticky zvětší a zajistí organizovanost.

  1. Zasaďte čerstvé květiny

Do záhonů, které jsou takzvaně „na odpis“ vysázejte nové květiny, které vám budou dělat radost. Vyberte takové, které se hodí ke zbytku zahrady a nezapomeňte záhonek nejprve připravit tak, aby byla půda dostatečně provzdušněná a výživná.

  1. Postavte na zahradě dětské hřiště

Pořídili jste starý dům s obrovskou zahradou plnou záhonů, se kterými si nevíte rady? Pokud nemáte čas se o všechny starat, prostor můžete využít i jinak. Postavte na zahradě například dětské hřiště nebo vybudujte bazén.

  1. Soustřeďte se na jemné barvy

Pastelové barvy nebo monochromatická zahrada.

  1. Pěstujte na stěně

Využijte každý kout vaší zahrady a pěstujte i na stěnách. Vertikální zahrada nebo jednoduchá zeď porostlá břečťanem zahradu okamžitě rozzáří a opticky prostor zvětší. 

  1. Vyčistěte podlahy

Každá zahrada si po zimě nebo delší době bez péče zaslouží pořádný úklid. Od hrabání listí, přes odplevelení, až po hloubkové čištění podlah. Zanedbané kamenné dlaždice budou po několikahodinové práci vypadat jako nové.

TIP! Snadné tipy: Jak vyčistit zámkovou dlažbu

  1. Pěstujte v květináči

Ještě nevíte, kde chcete rostliny pěstovat? Nebo chcete zahradu ozvláštnit? Vyberte stylové květináče a pěstujte rostliny přímo v nich. Zahradě či terase tak dodáte jedinečný charakter, barvu a strukturu. 

TIP! 10 skvělých nápadů: Jaké stromy v květináči se hodí na terasu

  1. Investujte do dekorací

Jakmile máte svou zahradu uklizenou a je postaráno o zeleň, nezapomeňte také na dekorace. Světelné řetězy, venkovní koberec na terasu, pěkná konvička na zalévání nebo barevné polštářky k posezení udělají obrovský rozdíl.

6 kroků: Jak vrátit zanedbaný trávník do kondice

Odjeli jste na dva týdny nebo dokonce celou sezónu na dovolenou a po příjezdu nevíte, jak opravit dříve krásný trávník? Nebojte, přerostlý a zanedbaný trávník lze opět dostat do kondice – vyžaduje to pouze trpělivost a čas.

  1. Délku porostu snižujte postupně v průběhu několika dnů – při každé seči maximálně o třetinu. Zkrácení trávníku na původní délku tak bude trvat delší dobu, udržíte jej ale zdravý.
  2. Odstraňte usazeniny na trávníku, aby mohl lépe dýchat. Procesu se říká vertikutace a odstraníte při ní kusy mechu a odumřelé hmoty trávníku. 
  3. Po vertikutaci bude trávník na několika místech prořídlý. Volné plochy zapískujte a dosejte travní osivo.
  4. Několik dní po poslední seči, ve chvíli, kdy má trávník požadovanou délku, jej vyživte vhodným hnojivem pro dané období.
  5. Pro udržení čistého trávníku využijte postřik proti dvouděložným plevelům.
  6. Trávník důkladně zalévejte, aby se opět probral k životu.

Pokud se vám do záchrany trávníku nechce nebo už vás touha po dokonale udržovaném anglickém trávníku přešla, můžete zvážit jeho překonvertování na moderní divokou louku. 

Mohlo by vás také zajímat: