jak pěstovat levanduli

Levandule svým vzhledem i vůní okamžitě navodí středomořskou atmosféru. Snadno si ji vypěstujete a na zahradě přispívá přirozenému biotopu, jelikož přitahuje motýly, včely a další opylovače. Můžete ji navíc použít i na provonění domova, k výrobě domácí kosmetiky nebo do dezertů.

Druhy levandulí

Levandule má tak charakteristickou vůni i vzhled, že bychom si ji jen těžko spletli s jakoukoli jinou květinou. Drobné kvítky v odstínech fialové ozdobí zahradu, balkon i domov. Krásně vypadá (a voní!) dokonce i sušená. Bez debat je levandule povinnou výbavou do domova v provensálském stylu

Existuje mnoho variací levandule s různými obměnami. Kromě klasické fialové levandule můžete narazit i na bílé květy. Nejznámější odrůdy můžeme rozdělit do tří skupin: 

  • Levandule lékařská je nejodolnější, výrazně voní a hodí se na nízký živý plot nebo podél cestičky. Kvete ale pouze v červnu a červenci.
  • Levandule širokolistá je méně odolná než předchozí druh, kvete ale od května až do září. Zvládá i krátké mrazy do -10 °C.
  • Lavandin je kříženec dvou výše zmíněných druhů. Roste rychleji, má větší květy a vysokým obsahem esenciálních olejů. Nemá ale žádné hojivé a zklidňující účinky.

Kdy a kde zasadit levanduli

Levandule má ráda teplo, proto ji v našich podmínkách sázejte na jaře po posledních mrazech nebo začátkem léta. Nejlépe se jí daří v méně až středně výživné a dobře prosychající zemině. Měla by být neutrální až lehce zásaditá. 

Jak pěstovat levanduli ze semínek

Většina lidí raději sáhne po předpěstované rostlině, chcete-li ale experimentovat, můžete si levanduli zkusit vypěstovat ze semínka. 

  1. Výsev semínek naplánujte na brzké jaro, ideální je období od února do března.
  2. Připravte si vhodný výsevní substrát s pískem v poměru 4:1.
  3. Substrát nasypte do nádoby, kterou budete používat na klíčení.
  4. Rozprostřete semínka po povrchu a zatlačte asi centimetr hluboko.
  5. Povrch lehce navlhčete pomocí rozprašovače, ať semínka nevyplavíte.
  6. Klíčící nádobu umístěte na teplé místo, ideálně na okno na jižní straně domu.
  7. Substrát udržujte neustále vlhký a za 3–4 týdny by měla levandule vyklíčit.
  8. Jakmile je bezpečné se sazenicemi manipulovat, přesuňte je do květináčů.

Pěstování levandulí v květináči na balkoně

Zakoupené nebo vypěstované rostlinky můžete přesadit do květináče a pěstovat v interiéru i na balkoně. Přestože má levandule složitý a relativně rozrostlý systém kořenů, lépe se jí daří v menším prostoru, jako je květináč nebo truhlík.

Květináč by měl být je o pár centimetrů větší než systém kořenů. V příliš velkém květináči je větší riziko vzniku plísně. Nutností jsou také odtokové otvory a vhodný substrát, který nedrží vodu. 

Levandule v květináči vyžaduje více vlhkosti než při pěstování venku. Přesto je třeba dávat pozor na přelití – zalévejte pravidelně ve chvíli, kdy je povrch substrátu suchý.

Pěstování levandulí na zahradě

Zdravou rostlinku levandule s rozvinutým kořenovým systémem můžete zasadit také na zahradu. Vykopejte v záhonku díru asi dvakrát hlubší a širší než je kořenový systém rostliny.

Smíchejte zeminu s pískem a kořenový systém zasaďte tak, aby byl vršek rovnoběžný s povrchem. Zeminu udusejte a levanduli zalijte.

V následujících týdnech zalévejte vždy jen ve chvíli, kdy je zemina velmi suchá. Levandule nemá ráda příliš velkou vlhkost a těžkou hlínu.

Jak se starat o levandule

Při pěstování mladé levandule ze semínka je třeba udržovat neustále vlhký substrát. Jakmile se rostlina uchytí, vyžaduje naopak sušší půdu. Přelití patří mezi největší rizika při pěstování.

Stejně jako s vodou, ani s hnojivem to u levandule nepřehánějte. Levandule jsou soběstačné a s kvalitní zeminou nepotřebují další výživu, případně stačí pouze trochu.

Jak zastřihávat levandule

Levandule kvete v létě a květy se zastřihávají buď ještě čerstvé nebo po uvadnutí. Čerstvé květy můžete usušit, případně rovnou využít při vaření, do přírodní kosmetiky nebo jen k dekoraci. 

Po uvadnutí květů je třeba je odstřihnout na pročištění, oživení rostliny a podporu opětovného rozkvětu. U rostlin starších dvou let doporučujeme zastřihávání stonků každé jaro o jednu třetinu.

Škůdci a nemoci levandule

Levandule se sama dobře chrání před mnoha škůdci svou výraznou vůní. Při napadení mšicemi, molicemi a podobným hmyzem doporučujeme levanduli omýt silným proudem vody, případně použít sprej s insekticidním mýdlem. 

Největším rizikem je vznik padlí a dalších plísní, které jsou obvykle způsobené příliš velkou vlhkostí. Pro prevenci je třeba rostliny zasadit s dostatečným rozestupem, nebránit přirozenému proudění vzduchu a nepřehánět to se zálivkou.

Časté otázky

Proč levandule usychá?

Levandule obvykle usychá kvůli příliš velké vlhkosti způsobující hnilobu a plísně kořenů. Odstraňte nakažené kořeny i suché stonky, přesaďte levanduli do dobře prosychající zeminy a zalévejte až ve chvíli, kdy je substrát suchý.

Jak daleko od sebe sázet levandule?

Levandule potřebuje okolo kořenů dostatek prostoru, aby nevznikala příliš velká vlhkost. Proto sázejte jednotlivé keříky alespoň 50 centimetrů daleko od sebe.

Jak hnojit levandule?

Levandule upřednostňuje méně výživnou půdu, proto zpravidla není třeba přidávat hnojivo.  Pokud se rozhodnete jej použít, stačí menší množství hnojiva s postupným uvolňováním.

Jak často zalévat levanduli?

Levanduli zalévejte ve chvíli, kdy je zemina úplně suchá. 

Jak využít levandule?

Levanduli můžete využít při vaření a pečení, na provonění domova, do přírodní kosmetiky a léků nebo voňavých polštářků. Čerstvá i sušená levandule je krásnou dekorací do vašeho domova.

Tipy na závěr: Jak sušit levanduli

  1. Uštípněte stonky s květy a naaranžujte do menších svazků.
  2. Jednotlivé svazky stáhněte přírodním provázkem nebo gumičkou.
  3. Svazky pověste květy dolů na suché, stinné, chladné a dobře větrané místo.
  4. Po usušení levanduli naaranžujte do vázy, vytvořte vonné sáčky, přidejte do koupelové soli nebo vyrobte například domácí mast či sirup.

Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing a už nikdy vám neunikne nová inspirace ani exkluzivní nabídky, díky kterým bude váš domov ještě krásnější.