Jak pěstovat juku: Průvodce pro začátečníky i pokročilé
Patříte mezi milovníky pokojových rostlin s exotickým vzhledem? Pak si jistě zamilujete i krásnou a nenáročnou juku, kterou lze pěstovat jak doma, tak na vaší zahradě. Patří mezi nejoblíbenější interiérové rostliny pro svůj typický vzhled připomínající malou palmu. Juka navíc nevyžaduje nijak extrémní péči. Jedná se o tropickou rostlinu se silnými a ostrými listy, která zvládne i občasné sucho, jelikož si vodu ukládá do silného kmene. Jak na pěstování juky vám prozradíme v následujícím průvodci.
Patříte mezi milovníky pokojových rostlin s exotickým vzhledem? Pak si jistě zamilujete i krásnou a nenáročnou juku, kterou lze pěstovat jak doma, tak na vaší zahradě. Patří mezi nejoblíbenější interiérové rostliny pro svůj typický vzhled připomínající malou palmu. Juka navíc nevyžaduje nijak extrémní péči. Jedná se o tropickou rostlinu se silnými a ostrými listy, která zvládne i občasné sucho, jelikož si vodu ukládá do silného kmene. Jak na pěstování juky vám prozradíme v následujícím průvodci.
Je pěstování juky náročné?
Hledáte-li nenáročnou rostlinu do vašeho obýváku či ložnice, rozhodně neuděláte chybu, když sáhnete po exotické rostlině s názvem juka. Tato kráska nevyžaduje mnoho péče, přežije i drsnější podmínky a dobře se množí. Není tedy problém, když tu a tam zapomenete juku zalít nebo přesadit.
Juka se vyznačuje svými typickými a silnými listy, které připomínají nože či meče a rostou ve shluku. Také ji poznáme podle silnějšího kmene hnědé barvy. Roste poměrně pomalu a dobře se jí daří jak venku na zahrádce, tak doma v květináči. Stačí vybrat ten správný druh.
Juka a její pěstování (krok za krokem)
Krásná juka představuje ideální volbu i pro začátečníky v pěstování květin. S naším přehledným průvodcem zvládnete pěstování této rostliny opravdu snadno.
- Vyberte si správnou rostlinu.
Tuto rostlinu lze pěstovat i od semínka, počítejte však s tím, že se jedná o poměrně dlouhý proces. Juka neroste příliš rychle a tak doporučujeme spíše zakoupit již dospělou rostlinu. Samozřejmě také záleží na druhu juky a podmínkách růstu.
Juky dosahují poměrně značné výšky a vyžadují dostatek místa. Myslete na tento fakt při výběru konkrétního kousku. Juka se skvěle hodí do interiéru jako zajímavý doplněk či dekorace, která oživí prostor.
- Přesaďte svou juku.
Zakoupenou rostlinu je potřeba přesadit. Ideálně se do této činnosti vrhněte na jaře nebo na podzim. Mohlo by se zdát, že juka má přece ideální podmínky v květináči, ve kterém jste si ji přivezli domů. Pravdou však je, že často tyto rostliny nemají dostatek prostoru ani ideální půdu.
Vyberte dostatečně prostorný květináč, kam se vejde složitý kořenový systém juky. Při výběru půdy můžete sáhnout téměř po jakékoliv směsi pro pokojové rostliny, jelikož juka nevyžaduje speciální složení půdy. Důležitá je však dobře odvodněná půda díky správnému květináči s otvory pro odvod vody.
Při přesazování zkontrolujte kořeny rostliny a uřízněte uhnilé a černé kusy. Také můžete mírně seříznout zbytek kořenů a obnovit tak sílu rostliny. Poté ji přesuňte do vhodného květináče s hlínou a pevně udusejte.
- Jak často zalévat juku?
Tato kráska pochází ze suchých oblastí, takže nevyžaduje příliš častou a hojnou zálivku. Stačí ji zalévat jednou týdně v letních měsících a jednou za deset dní v zimních měsících. Vždy nechte okolní půdu mezi zálivkami zcela vyschnout, abyste zamezili uhnívání kořenů.
- Umístění hraje důležitou roli.
Juku umístěte ideálně na jižní okno s dostatkem světla, ale trochu dál od okna, aby byla chráněna před přímým sluncem. Daří se jí na slunném místě se stálou teplotou.
Také se zamyslete nad velikostí juky. Tato rostlina potřebuje dostatek prostoru, jelikož dosahuje poměrně velké velikosti. Pokud by vám velikost nevyhovovala, lze juku zastřihávat.
- Hnojení pomáhá každé rostlině.
Prakticky jakákoliv pokojová rostlina ocení výživu navíc. V květináči totiž často vysaje veškeré živiny z půdy velmi brzy. U juky stačí zalévat jednou za měsíc přírodním tekutým hnojivem vhodným pro pokojové rostliny.
Škůdci a nemoci
Přesto, že se jedná o odolnou rostlinu, i u juky si můžeme všimnout různých škůdců či nemocí. Objevit se může šupinatý hmyz a mušky, které lze eliminovat důkladným vysprchováním rostliny a umytím listů.
Dále si také můžete všimnout houbovitých skvrn na listech. Ty jsou většinou způsobené zaléváním listů. Proto dbejte na to, aby veškerá voda, kterou chcete rostlinu vyživit, šla přímo ke kořenům.
Jak množit juku?
Juka se množí téměř sama. Dokonce se vám může na zahrádce rozmnožit více, než byste si přáli a vytlačit ostatní rostliny.
Pokud chcete namnožit rostlinku juky, nejlépe se vám bude dařit, když na jaře odříznete řízky z rostliny a necháte je ve vodě zakořenit. Ty poté zasaďte dle návodu výše a zvyšte péči o tyto mladé rostliny.
Tip: Na odřezání řízků vždy používejte velmi ostré a čisté náčiní. Ideální jsou například zahradnické nůžky.
Výběr květináče na juku (Westwing průvodce)
Prostorný a praktický – takový by měl být květináč pro juku. Tato houževnatá rostlina totiž disponuje silným kořenovým systémem, který vyžaduje dostatek prostoru, aby prospívala celá rostlina. Ve stísněných prostorech by mohly kořeny snadno uhnívat.
Velmi důležitou funkcí květináče pro juku by měl být také odvod vody. Ten zajistí otvory nebo drážky a také vhodný materiál celého květináče. Z našeho katalogu doporučujeme následující typy květináčů.
5 tipů na závěr
- Pokud se rozhodnete juku seříznout, nemáte nikdy jistotu, že na stejném místě začne znovu růst. Pravděpodobnější varianta je taková, že vám na daném místě vyrostou pouze listy nebo se zde kmen juky rozdvojí.
- V zimě většina rostlin vyžaduje menší množství vody a juka není výjimkou. Venkovní rostliny nemusíte zalévat téměř vůbec a nechat je odpočívat. Ale i u pokojových rostlin zmírněte přes zimu zálivku, aby si mohla rostlina odpočinout.
- Některé druhy juk dokážou svými listy pořádně potrápit jejich majitele. Jsou totiž ostré a snadno se lze zranit. Pokud potřebujete takovou juku přesadit nebo jinak opečovat, používejte silné zahradnické rukavice.
- Při množení rostliny ošetřete nejen samotný řízek, ale i původní rostlinu. Vhodné je zavoskovat odříznuté místo, aby zbytek rostliny nevysychal.
- Venkovní druhy juky vám jednou za rok udělají radost svým květem. Ten vyroste na samostatném stonku během jara či léta. Po odkvětu lze tento stonek odstřihnout, není již k ničemu užitečný.
Zajímají vás další články pro vaši krásnou zahradu i interiér? Využijte bezplatného a neomezeného přístupu k nejnovějším článkům díky registraci na našem serveru Westwing. Každý týden vám přinášíme skvělé tipy, rady, ale i exkluzivní nabídky přímo na míru.