pokojovky do ložnice

Lopatkovec je krásná a nenáročná rostlina, která udělá parádu v kuchyni, obýváku i kanceláři. Patří mezi rostliny, které vám bez problému vyrostou i v tmavší místnosti, na světle ale navíc budou krásně kvést. V dnešním článku zjistíte, jak lopatkovec doma pěstovat.

Lopatkovec: Druhy

Lopatkovec pochází z tropických oblastí Střední a Jižní Ameriky a Jihovýchodní Asie. Své jméno dostal podle vzhledu květů, které připomínají drobné lopatky. 

Na světě existuje přes 40 různých druhů lopatkovců. Můžete ho najít také pod jménem spatifylum, toulcovka nebo peace lily.

Jak pěstovat lopatkovec

Lopatkovec je krásná a nenáročná rostlina, která se vzpamatuje i z delšího zanedbávání. Navíc se jí relativně dobře daří i v tmavých místnostech a skvěle čistí vzduch.

Kam umístit lopatkovec

Lopatkovec se hodí do ložnice, obývacího pokoje i pracovny. Skvěle se mu bude dařit v koupelně, protože má rád vlhké prostředí. Zároveň mu nevadí tmavší prostředí, proto se nebojte jej umístit i do koupelny bez okna. 

Tip: Pokud máte lopatkovec v tmavé místnosti, jednou za čas jej přesuňte za trochou světla. Dávejte ale pozor na přímé slunce, vždy by měl být zastíněný.  

Lopatkovec a zalévání

Lopatkovec má rád vysokou vlhkost. Přes léto jej dostatečně zalévejte tak, aby byla zemina neustále vlhká, ale ne příliš mokrá. Každý den navíc roste rozprašovačem.

Tip: Zalévejte odstátou vodou v pokojové teplotě, která není chlorovaná a tvrdá. 

Kdy hnojit lopatkovec

Lopatkovec je třeba vyživovat hnojivem pro kvetoucí rostliny. Při použití hnojiva pro běžné pokojové rostliny budou sice krásně růst listy, ale pravděpodobně vám nevykvete. 

Lopatkovec hnojte od dubna do konce října, každých 14 dní. Využívejte klasické hnojivo rozpustné ve vodě nebo hnojivé tyčinky.

Vhodný substrát pro lopatkovec

Lopatkovec má rád vlhkost, ale zároveň nesmí „stát ve vodě“. Proto zeminu smíchejte s rašelinou a pískem, aby byl substrát dobře propustný. Na dno květináče je vhodné umístit kamínky jako drenáž.

Škůdci a nemoci

Nejčastější problém lopatkovce je plíseň způsobená přelitím. Pokud se objeví, přesaďte lopatkovec do vhodného květináče a substrátu a upravte frekvenci zálivky tak, aby byla půda vlhká, ale ne přemokřená.

Rostlinku může napadnout běžný hmyz, jako jsou vlnatky, mšice, třásněnky, červci nebo svilušky. Bojujte proti nim klasickým prostředkem ze zahradnictví. 

Lopatkovec: Množení

Lopatkovec můžete množit rozdělením kořenů jakmile vyroste tolik, že se nevejde do květináče. 

  1. Na jaře, když je čas na přesazování vyndejte kořeny z květináče a očistěte od zeminy.
  2. Kořenový bal spolu s listy opatrně rozdělte na dvě nebo tři sekce. Snažte se kořeny co nejméně poničit.
  3. Jednotlivé sekce zasaďte do květináčů jen o trošku větších, než jsou kořenové baly a přidejte čerstvý substrát.
  4. S hnojením začněte až za několik měsíců, aby se rostlina mohla pomalu vypořádat s šokem z přesunu.

Výběr květináče na lopatkovec (Westwing průvodce)

Lopatkovci se daří v těsnějším květináči. Není ho proto nutné často přesazovat (naopak, přesazujte raději co nejméně). Vzhledem k nutnosti časté zálivky je vhodné pořídit květináč s odtokovými dírami, aby nedocházelo k přelévání. Ten můžete vložit do jakéhokoliv okrasného obalu.   

Nejčastější otázky

Mohu lopatkovec pěstovat v místnosti bez oken?

Ano, ale nebude kvést.

Je lopatkovec jedovatý?

Ano, lopatkovec je jedovatý. Proto ho neumisťujte na dosah dětí a domácích mazlíčků.

Jak často lopatkovec přesazovat?

Lopatkovci nedělá dobře změna prostředí, méně je proto více. Mladou rostlinu přesazujte každoročně, dospělé stačí přesazení přibližně 1x za 3 roky.

Proč má lopatkovec hnědé listy?

Hnědé listy jsou obvykle způsobené přímým slunečním svitem. Přesuňte lopatkovec do polostínu. Pokud je umístěný správně, omyjte listy a pravidelně je kropte rozprašovačem.

Proč lopatkovec nekvete?

Lopatkovec zvládne růst i v tmavší místnosti, světlo mu ale chybí pro tvorbu květů. Pro kvetení je nejlepší umístění do polostínu, několik metrů od okna. Dáte je třeba lopatkovci dodat hnojivo pro kvetoucí rostliny a dávat pozor na zaprášené listy. 

Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing a nenechte si ujít další tipy a inspirace od naší redakce. Pravidelně vám také přinášíme exkluzivní nabídky pro ještě krásnější domov.