Objevte denní Club-Sales >


kalatea pěstování

Kalatea si vás získá krásnou kresbou na listech. Existuje asi 150 variací a každá má trochu jiné zbarvení, vybere si proto každý. Jak se o kalateu starat, kam ji umístit a na co si dát pozor? Vše důležité najdete v našem dnešním průvodci.

Co je kalatea za rostlinu

Kalatea spadá pod čeleď marantovitých, je tedy blízká příbuzná marant a ktenat. S marantou bývá také často zaměňována, na rozdíl od ní je ale vzpřímenější, nezavírá na noc své listy a je také trochu náchylnější na chyby při pěstování.

Pochází z tropického deštného pralesa Brazílie, což samo o sobě napovídá o správné péči. Kaletea prospívá v méně osvětlené místnosti, ale potřebuje vysokou vlhkost a dostatek výživy.

Kalatea: Druhy

Známe asi 150 druhů kalatey a s mnoho z nich pěstujeme jako pokojové rostliny hodící se do stínu. Každá variace má trochu jinou kresbu na listech, spodní strana je často v odstínech fialové a několik z nich se chlubí nádherně barevnými květy od bílé, přes fialovou až po zářivě oranžovou.

  • Kalatea zebrina může dorůst až metr do výšky a tmavě zelené listy s limetkovým zebrováním mají až 45 cm
  • Kalatea kopinatá neboli lancifolia má podlouhlé listy vespod zbarvené do bordó a na vrchní straně světle zelené s podlouhlými skvrnkami od středu, které působí jako drobné lístky
  • Kalatea ornata má velké, tmavě zelené listy s ostře vykreslenými béžovými pruhy od směřujícími od středu ke krajům
  • Kalatea crocata má tmavě zelené, zvlněné listy bez kresby, které jsou perfektním kontrastem pro zářivě oranžové květy
  • Kalatea makoyana je pro své na slunečním světle téměř průsvitné listy také nazývána cathedral windows plant (na slunce ji ale nedávejte, spálila by se)
  • Kalatea orbifolia má větší srdcovité listy s výrazným zebrováním
  • Kalatea roseopicta má nádherné listy s tmavě zeleným okrajem a bílo-růžovým žíháním uprostřed

Kalatea: Péče a pěstování

Kalatea patří mezi středně náročné rostliny. Není to tedy úplný samorost a aby prospívala, musíte se jí trochu věnovat. Na druhou stranu se vám ale za nepříliš náročnou péči odvděčí nádherným vzhledem i v tmavé místnosti.

Kam umístit kalateu

Kaletea je zvyklá na stín tropického lesa, nesnáší přímé sluneční světlo, vyhněte se proto jižnímu oknu. Nejlépe se jí daří v polostínu a zvládá i tmavší místnosti – listy ale nebudou tak výrazně zbarvené. Minimální teplota by měla být kolem 15 °C a co nejstálejší. Kaleteu postavte na místo bez průvanu a snažte se udržovat vyšší vlhkost. 

Kalatea a zalévání

Během vegetačního období, tedy od jara do podzimu, je třeba substrát udržovat neustále vlhký, ale ne přemokřený. Během zimy zálivku omezte a vrchní vrstvu nechte před dalším zaléváním uschnout. Kaletea je zejména náročná na vzdušnou vlhkost. Pěstujte ji obklopenou dalšími rostlinami a pravidelně roste. Do podmisky můžete navíc přidat kamínky, které také pomáhají zvýšit vlhkost.

Kdy hnojit kalateu

V období růstu a květu je potřeba kaletee dodat energii pomocí hnojiva. Na jaře, v létě a začátkem podzimu proto hnojte každé dva týdny.

Vhodný substrát pro kalateu

Kaletea prospívá ve vlhké, ale ne příliš mokré půdě. Vhodný mix si můžete namíchat z 50 % substrátu pro pokojové rostliny, 20 % rašeliny, 20 % uhlí a 10 % perlitu.

Škůdci a nemoci

  • Listy stočené dovnitř: Nedostatečná zálivka
  • Žluté či povadlé listy: Uhnívání kořenů způsobené přelitím
  • Hnědé skvrny na listech: Popálení od přímého slunce
  • Vybledlé listy: Příliš světla, přesuňte kalateu do stínu
  • Hnědé okraje listů: Příliš nízká vlhkost vzduchu

Nejčastější škůdce, se kterým se u kaletey setkáte je roztoč červený. Na listech a stoncích můžete spatřit jemnou pavučinku, povrch listů bude skvrnitý a na spodní straně najdete roztoče a vajíčka (zejména pod lupou). Na roztoče nejlépe funguje speciální sprej ze zahradnictví a lepší cirkulace vzduchu.

Kalatea: Množení

Každé dva roky na jaře je vhodné kalateu přesazovat do nového, o trochu většího květináče. Pokud chcete rostlinu rozmnožit, při přesazování můžete kořenový bal i celou rostlinku rozdělit na dvě části a zasadit každou zvlášť. 

Nejlepší květináč na kalateu

Nejčastější otázky

Jak dlouho trvá, než kalatea vyroste?

Kalatea roste velmi pomalu, obvykle ne víc než 60–100 centimetrů. Přesazování je vhodné každé dva roky, pravděpodobně se vám ale nestane, že by vás rostlina vystěhovala.

Lze kalatea množit?

Ano, kalateu nejsnáze rozmnožíte rozdělením kořenového balu při přesazování.

Kdy kalatea kvete?

Kalatea kvete od konce května do poloviny srpna. V interiéru ale kvetou jen některé druhy, například kalatea crocata.

Potřebuje kalatea světlo?

Kalatea je nenáročná na světlo, naopak nesnáší přímé slunce.

Proč má kalatea žluté listy?

Žluté listy obvykle způsobuje přelití.

Shrnutí

Kalatea vyžaduje o trochu větší péči než jiné pokojové rostliny. Jakmile ale vychytáte správnou zálivku a vlhkost vzduchu, odvděčí se vám krásným vzhledem i ve stinné místnosti.

Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing a nenechte si ujít další tipy a inspirace od naší redakce. Pravidelně vám také přinášíme exkluzivní nabídky pro ještě krásnější domov.

Mohlo by se Vám také hodit: