pilea pěstování

Pilea neboli čínský strom peněz patří mezi naše nejoblíbenější pokojové rostliny. Patří mezi středně náročné rostliny, ale když jí dopřejete správnou péči, může vám dokonce i vykvést.

Co je pilea za rostlinu

Pilea je tropická rostlina pocházející z čínské provincie Yuman. V přirozeném prostředí má nepřímé světlo a velmi vysokou vlhkost. Pilea je zároveň trvalka, sukulent a kvetoucí rostlina. 

Od jara do podzimu má pilea období růstu a pokud si ji chcete doma pěstovat, udělá vám jistě radost, že roste relativně rychle. Její až 30 centimetrů vysoký stonek nese efektní, asi až deseticentimetrové zakulacené lístky na dlouhých řapících.

Pilea je pro naše domovy krásnou dekorací a navíc dle feng shui nosí majiteli bohatství, štěstí s prosperitu.

Pilea: Druhy

  • Pilea peperomioides: Známá pod názvem čínský strom peněz
  • Pilea nummulariifolia: Rychle roste a množí se všude ve svém okolí
  • Pilea microphylla: Je malý druh, známý také jako dělostřelecká rostlina
  • Pilea cadierei: Na tmavě zelených listech jsou metalické, stříbrné detaily
  • Pilea mollis: Má charakteristické lístky s pilkovými okraji a výraznou texturou

Pilea peperomiodes: Péče a pěstování

Pilea peperomioides je dnes v interiérech po celém světě extrémně oblíbená. Objevil ji norský misionář, který řízek přivez zpět do své vlasti, odkud se později rozšířila do Skandinávie a celé Evropy. I proto ji často najdete ve skandinávských interiérech.

Kam umístit pileu

Pilea nejlépe prospívá na světlém stanovišti poblíž okna. Nedostatek světla ohrožuje její zdraví, přímé slunce ale na druhou stranu může popálit listy. Sledujte místo v průběhu celého dne, abyste se ujistili, že jí bude vyhovovat. 

Pilea a zalévání

V průběhu roku pilea vyžaduje různou zálivku. Ve vegetačním období, tedy od jara do podzimu, vždy pileu zalijte a poté půdu nechte několik dní proschnout.

V období vegetačního klidu zálivku omezte a poskytněte rostlině delší dobu na vysychání substrátu. V obou případech se především vyhněte příliš velké vlhkosti, při které by pilea „stála ve vodě“ a hrozilo by uhnívání kořenů.

Tip: Pilea má ráda vyšší vlhkost vzduchu, proto ji prospějete zejména občasným rosením.

Kdy hnojit pileu

Kvůli svému rychlému růstu pilea vyčerpává zeminu. Proto je třeba ji pravidelně vyživovat. Hnojivo na pokojové rostliny nebo sukulenty přidávejte jednou měsíčně v období růstu, jednou za dva měsíce v období vegetačního klidu.

Vhodný substrát pro pileu

Pileu je nutné správně zalévat, poté bude prosperovat. Má ráda vlhkou půdu, která ale vždy potřebuje čas na úplně proschnutí. Proto vyberte kvalitní substrát, který dobře prosychá a přidejte drenážní složku.

Škůdci a nemoci

Pilea může být napadena klasickými škůdci, jako jsou mšice, vlnatky, třásněnky, červci nebo svilušky. Pokuste se je mechanicky odstranit (pinzetou nebo proudem vody) a poté rostlinu ošetřete vhodným prostředkem ze zahradnictví.

Pilea a množení

Množení piley je velmi jednoduché. Vlastní pileou pro štěstí proto můžete obdarovat celou rodinu i přátelé.

  1. Na samotné rostlině vyrůstají výhonky, tzv. miminka
  2. Jakmile „miminka“ vyrostou asi 5 centimetrů, můžete je uříznout a zasadit do nového květináče.
  3. Pileu je možné množit i klasickými řízky ze stonku, které necháte zakořenit ve vodě či vhodném vlhkém substrátu.
  4. Nové rostlinky pěstujte v období růstu (od jara do podzimu), kdy má pilea nejvíce energie. 

Nejlepší květináč na pileu

Pileu nejčastěji koupíte v plastovém květináči. Mnohem lépe se jí ale daří v keramickém či terakotovém květináči, který umožňuje lepší prosychání substrátu i dýchání rostliny. Jakýkoliv květináč můžete v každém případě vložit do stylového obalu.

Nejčastější otázky

Je pilea jedovatá?

Pilea není toxická ani jedovatá pro lidi ani zvířata. Pro vaše děti i domácí mazlíčky tedy není nebezpečná, její konzumaci ovšem přesto nedoporučujeme.

Lze pilea množit?

Ano! Pilea je jedna z nejjednodušších rostlin na množení. Na samotném stonku raší pravidelně tzv. miminka, která lze uříznout a zasadit, když vyrostou asi pět centimetrů.

Potřebuje pilea světlo?

Ano, pilea patří mezi rostliny, které potřebují sluneční světlo. Nemělo by ale být přímé, to by popálilo listy. 

Proč pilea shazuje listy?

Pilea může mít ke shazování listů několik důvodů. Mezi ty nejčastější patří přesun květináče, nedostatečná či přílišná zálivka a napadení škůdci.

Proč má pilea žluté listy?

Žloutnutí listů může být způsobené buď příliš častou nebo nedostatečnou zálivkou.

Proč roste pilea nakřivo?

Pilea roste relativně rychle a orientuje se směrem za sluncem. Proto je vhodné ji pravidelně o kousek otáčet, aby stonek nerostl příliš šikmo.

Proč se pilea nazývá čínský strom peněz? 

Anglické jméno je odvozené od drobných lístků, které připomínají mince.

Shrnutí

Pilea na první pohled vypadá jako náročná rostlina, jakmile jí ale vyberete vhodné místo s dostatkem světla a naučíte se její nároky na zalévání, bude růst jako z vody. 

Pro svůj jednoduchý a zároveň jedinečný vzhled je dokonalou dekorací do skandinávských interiérů a vyniká v každé části bytu i v kanceláři. Krom své krásy prý do domova přináší také štěstí, bohatství a prosperitu. 

Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing a nenechte si ujít další tipy a inspirace od naší redakce. Pravidelně vám také přinášíme exkluzivní nabídky pro ještě krásnější domov.