pěstování ve vodě

Vypadají krásně v květináči a ještě je skvěle využijeme při vaření. Řeč je o bylinkách. Bazalka je jednou z nejoblíbenějších bylin k pěstování a také jednou z nejméně náročných. Tato bylinka pochází z Indie, úzce spojena je však s italskou kuchyní. Také cítíte tu vůni salátu Caprese? Barvy listů bazalky sahají od sytě zelené po tmavě fialovou, s hladkými nebo zvlněnými listy. Květy jsou pro nás sice nevýznamné, ale u včel velmi oblíbené.

zahrada

Co je bazalka a k čemu slouží

Bazalka je vonná bylina  a milovnice teplého počasí, která chutná skvěle v mnoha pokrmech – včetně milovaného domácího pesta!  Všechny druhy bazalky snadno rostou za teplého a slunečného počasí. Listy se běžně používají při vaření, ale také poupata jsou jedlá. Této rychle rostoucí bylině se daří stejně dobře v zahradách i v květináčích.

Jaké odrůdy bazalek jsou nejlepší na pěstování 

Nejběžnějším a nejvíce u nás pěstovaným typem bazalky je sladká bazalka. Mezi další druhy řadíme fialovou bazalku (méně sladkou než běžná bazalka), citronovou bazalku (příchuť citronu) a thajskou bazalku (příchuť lékořice). Bazalka se snadno pěstuje, ale venku roste pouze v létě – a to až poté, co se půda pěkně zahřeje. Pokud plánujete výrobu pesta, vypěstujte několik rostlinek najednou. Pro běžné použití však poskytuje jedna nebo dvě rostliny bazalky dostatečné množství lístků.

Výběr a příprava místa na výsadbu bazalku

A jak bazalku pěstovat? Řiďte se následujícími tipy:

  • Bazalku pěstujte na dostatečně slunném místě, ideální je 6 až 8 hodin plného slunce.
  • Půda by měla být vlhká, ale dobře odvodněná.
  • Bazalce se daří ve vyvýšených truhlících, protože umožňují lepší odvodnění.
  • Pokud pěstujete bazalku, abyste ji využívali i při vaření, pěstujte ji v čisté půdě, nepoužívejte insekticidy a vyhněte se pěstování rostlinek u příjezdových cest a rušných ulic.

Kdy zasadit bazalku

Bazalku lze snadno zasít ze semene a je poměrně rychlá na klíčení. Semena rostlin je vhodné zasadit poté, co pomine veškeré nebezpečí mrazu. Bazalka je velmi citlivá na chlad, takže ať už přesazujete sazenice z interiéru nebo máte rostliny v zemi, sledujte časné jarní teploty a v případě potřeby je zakryjte.

Jak pěstovat bazalku (KROK ZA KROKEM)

  1. Půda

    Bazalce se daří v dobře odvodněné, vlhké půdě s neutrálním pH. Na začátku sezóny přidejte do půdy bohatý kompost. Dále však půdu přehnaně neupravujte, bazalka by pak mohla ztratit část intenzity chuti.

  2. Slunce

    Bazalka dobře prospívá ve slunném prostředí, kam svítí každý den alespoň šest hodin. Nejlépe se bazalce daří v oblasti orientované na východ, kam nedosáhne spalující polední slunce.

  3. Voda

    Rostlinu zalévejte pouze, když je půda suchá na dotek a snažte se příliš nezalévat lístky.

  4. Společná výsadba

    Mezi bazalku a jiné bylinky vysaďte zeleninu s podobnými potřebami na světlo a hnojení, například rajčata nebo petržel. Říká se, že rajčata dokonce chutnají lépe, když sousedí s bazalkou. Sázejte bazalku také vedle heřmánku, salátu, paprik a oregana. Výhodou bazalky je i to, že odpuzuje komáry.

Jak pěstovat bazalku ze semínek

Bazalku lze snadno zasít ze semínek a je navíc poměrně rychlá na klíčení. A jak pěstovat bazalku ze semínek? Pokud sadíte nebo přesazujete sazeničky nebo menší rostlinu, ujistěte se, že teplota země je alespoň 21 °C.

Pěstovaní bazalky v zimě

Zajímalo by vás, jak pěstovat bazalku v zimě? Stačí se držet následujícího postupu. Semena sázejte do květináče do hloubky cca 0,5 cm. Pro menší květináč o průměru do 10 cm stačí deset semen. Následně rostlinu udržujte při teplotě mezi 20 až 23 °C a dbejte na pravidelnou zálivku. Jakmile bazalka dosáhne výšky alespoň 6 cm, je čas sklízet. K pěstování bazalky v zimě zvolte například odrůdu Mammolo genovese.

Jak pěstovat bazalku v květináči na balkoně nebo za oknem

Bazalku můžete zasadit do jakéhokoli truhlíku. Dle dalším tipům také zjistíte, jak pěstovat bazalku v květináči. Dodržujte však tyto dvě pravidla: udržujte dostatečně vlhkou půdu a nezatěžujte rostliny. Nejjednodušší způsob, jak dodržovat obě pravidla, je pěstovat bazalku ve velkých, hlubokých květináčích, což umožní udržovat větší množství půdy pro zadržování vlhkosti a zajištění přiměřené cirkulace vzduchu. Můžete je zasadit co nejblíže, tedy 15 až 20 cm od sebe. Čím větší vzdálenost, tím lépe. Přeplněné truhlíky jsou totiž citlivé na problémy s plísněmi.

TIP! Malá zahrádka na balkoně: co se dá všechno pěstovat

Jak sklízet bazalku

Jako většina bylinek má i bazalka nejsilnější aroma těsně před květem. Kvete v červnu a červenci, proto ji teď pečlivě sledujte. Jakmile se na ní objeví bílé květy, je nejvyšší čas sklidit. Rostlinky seřízněte nad prvním rozvětvením. Na podzim se pak dočkáte druhé úrody. Pak již stačí jen trhat lístky dle potřeby.

A jak bazalku sklízet, tak aby byla, co nejchutnější?

  • Začněte sbírat listy bazalky, jakmile jsou rostliny vysoké 15 až 20 cm.
  • Jakmile teploty dosáhnou 27 ° C, bazalka začne být obsypána lístky.
  • Sklízejte brzy ráno, když jsou listy nejšťavnatější.
  • Listy pravidelně sbírejte, abyste podpořili růst po celé léto.
  • I když listy nevyužijete, sbírejte je, abyste udrželi rostlinu v chodu. Uchovejte je pro pozdější použití!
  • Pokud sbíráte pravidelně, dvanáct rostlin bazalky může týdně vyprodukovat 4 až 6 šálků listů.

Jak uchovat bazalku

Pokud bazalku využíváte například pouze v létě do salátů a limonád, snažte se ji správně skladovat. Čtěte dále a dozvíte se jak.

  • Nejlepším způsobem skladování bazalky je zamrazení. To zabrání rostlině, aby ztratila chuť. Chcete-li bazalku rychle zmrazit, zabalte celé nebo nasekané listy do vzduchotěsných uzavíratelných plastových sáčků a poté je vložte do mrazničky.
  • Další metodou skladování je sušení bazalky (i když se část chuti ztratí). Odtrhněte listy u stonku a umístěte je na dobře větrané a stinné místo. Pokud po 3 až 4 dnech nejsou rostliny úplně suché, vložte je do trouby s nejnižším stupněm ohřevu s mírně otevřenými dveřmi. Nezapomeňte listy otočit (pro rovnoměrné vysušení) a často je kontrolujte, aby se nespálily.

Nejčastější problémy při pěstování bazalky

Bazalka roste nejlépe, jak jsme již zmiňovali, se šesti až osmi hodinami přímého slunce každý den v našich tepelných podmínkách. Dostatek slunce také znamená méně problémů s plísněmi a celkově odolnější rostliny.

5 tipu: Jak se starat o bazalku

Nyní si shrneme ty nejdůležitější tipy, jak docílit té nejvoňavější bazalky, která dodá luxusní chuť vašim pokrmům.

  1. Bazalka roste nejlépe na slunných místech, což znamená méně problémů s plísněmi a odolnější rostliny.
  2. Bazalce se daří nejlépe ve vlhké, bohaté a dobře odvodněné půdě. Je dobré doplnit půdu kompostem nebo jiným hnojivem bohatým na živiny. Půda k vysázení musí mít dostatek vápníku, humusu i kyprosti. Bazalka je bylina náročná na živiny.
  3. Bazalka má často žízeň, a proto je potřeba dbát na její správnou zálivku. Zalévejte ji ráno a večer. Je potřeba hlídat i to, aby bazalka nevyschla a neměla nevzhledné kožovité listy. I nadbytečná zálivka je u bazalky špatně. Klidně ji zasaďte do samovlažného truhlíku. Při zalévání však hlídejte, abyste nepokropili listy. Bazalce škodí i déšť, protože se následně mohou na listech objevit nevzhledné černé skvrnky.
  4. Bazalka je milovnice tepla, rozhodně ji tedy nezasazujte, pokud stále ještě na jaře hrozí noční mrazíky. Tato bylinka je velmi citlivá na mráz a bude jednou z prvních rostlin, které na podzim uhynou. Tato bylinka miluje dlouhé slunné léto a naopak nemá ráda chlad, vítr a navíc je velmi citlivá na mráz. Ve vlhkém počasí trpí plísněmi.
  5. Čím více budete bazalku sklízet, tím více ji bude potřeba hnojit. Použijte víceúčelové hnojivo, které pomáhá zajistit, aby nové listy rostly nepřetržitě.

Věříme, že jste získali všechny potřebné informace potřebné k vypěstování bazalky.  Využijte bezplatné registrace na serveru Westwing a nenechte si ujít další užitečné tipy na naše exkluzivní nabídky, díky kterým bude váš domov ještě krásnější.

Možná vás také bude zajímat tyto články: