různé odrůdy chilli

Chilli papričky patří mezi nejoblíbenější dochucovadla. V některých asijských nebo jihoamerických receptech se bez nich neobejdete. Vypěstujte si doma nebo na balkoně variaci přesně podle vaší chuti. Řekneme vám, Jak pěstovat chilli papričky.

Jak si vybrat nejlepší druh na pěstování chilli papriček

K pěstování chilli papriček vás může přivést několik důvodů. Mezi hlavní patří lepší cena, čerstvé papričky vždy po ruce, a především možnost získat jakoukoliv odrůdu. Když si papričky sama vypěstujete, už nikdy se nebudete muset spoléhat na to, co (ne)mají v supermarketu.

Při výběru chilli papriček, které budete doma pěstovat, se řiďte jejich chutí, ale také vzrůstem rostliny. Malé keříkové typy můžete pěstovat i na okenním parapetu, vyšší keříky potřebují větší nádoby a některé klasické druhy rostou do výšky až 1,5 metru.

Výběr chilli papriček od nejjemnějších po nejpálivější

  • Poblano
  • Jalapeño
  • Chipotle
  • Birds Eye
  • Habanero
  • Bhut Jolokia
  • Carolina Reaper
  • Dragon’s Breath

Hlavní důvody, proč jíst chilli papričky

Kromě skvělé chuti vám konzumace chilli papriček přinese také řadu zdravotních benefitů. Jakých?

  • Zdroj vitamínů A, C, B6 a K1
  • Posilují kardiovaskulární systém
  • Pomáhají v boji s chřipkou
  • Urychlují metabolismus
  • Mírní bolesti kloubů
  • Silný antioxidant

Jak pěstovat chilli papričky doma ze semínek: krok za krokem

  1. Pořiďte si kvalitní, ověřená semínka vámi zvoleného druhu papriček.
  2. Semínka namočte do vody 12 hodin před sázením.
  3. Připravte substrát a smíchejte ho s 20 % perlitu, případně jinou klíčící hmotu (rašelinové tablety, rockwool).
  4. Pro klíčení v substrátu můžete využít klíčící nádobu i menší květináčky.
  5. Klíčící nádobu naplňte substrátem, vyhlubte do něj řádky a zasaďte semínka. Na klíčení stačí třícentimetrové mezery. Papričky sázejte jeden centimetr hluboko.
  6. Substrát zastříkněte pomocí rozprašovače. Měla byste ho udržovat vlhký, pozor ale na vyplavení semínek.
  7. Ideální teplota je 25–30 °C. Klíčící nádobu zakryjte sklem, vznikne tak vhodné mikroklima.
  8. Semena by měla vyklíčit do 25 dnů.
  9. Máte-li naklíčeno v klíčící hmotě, do substrátu přesazujte ve chvíli, kdy začnou prorůstat kořínky.
  10. Po dvou měsících by rostlinka měla být vzrostlejší a připravená na přesazení do finálního květináče nebo truhlíku. Každá rostlinka by měla mít alespoň 10 cm prostoru.
  11. Sázíte-li ven nebo na balkon, počkejte až po posledních mrazech (obvykle druhá polovina května).

Jak pěstovat chilli papričky na balkoně

Podle velikosti vašeho balkonu můžete pěstovat v podstatě jakýkoliv druh chilli papriček. Stejně jako při pěstování na zahradě půjde ale o sezónní záležitost. Až do května byste rostlinky měla uchovávat doma v teple a na balkon je přesunout až po posledních mrazících.

Jak pěstovat chilli papričky v květináči

Chilli papričky v květináči nebo truhlíku vypěstujete bez problému i na okenním parapetu. Podle typů papriček vyberte správnou velikost květináče, aby měly dostatek místa na kořeny, ale také podporu a nezlomily se.

Důležitý je především dostatek světla a tepla. Postavte je na slunečné místo, jinak se vám papričky budou vytahovat příliš do výšky – budou hledat světlo. Papričky jednou za čas hnojte organickým hnojivem.

Sklizeň chilli papriček

Chilli papričky je obvykle možné sklízet od začátku července po dobu několika měsíců. Podle druhu si vystačíte s vlastními nehty nebo s menšími ostrými nůžkami či kleštičkami. Sklízejte je pravidelně, díky tomu bude rostlina schopna plodit další papričky.

Tip: V určitou se přestane zvětšovat slupka papriček, ale plod ještě roste. Na slupce se objeví prasklinky a pro mnohé je právě tento moment znakem, že chuť bude nejlepší.

Skladování chilli papriček

  • Sušení: Správně usušené papričky vydrží i několik let. Můžete je sušit zavěšené na provázku, v sušičce i v troubě.
  • Vlastní koření: Ze sušených plodů můžete vyrobit sypké koření. Rozemelte je na chilli prášek, připravte si chilli sůl nebo je přidejte do vlastní kořenící směsi.
  • Mražení: Vydrží několik měsíců a chuť bude nejvíce podobná čerstvým plodům.
  • Konzervování: Z chilli papriček můžete vytvořit ostrou omáčku nebo je naložit do oleje.

Tip: Do olejů nebo směsí můžete přidat také doma vypěstovaný česnek nebo bazalku z květináče.

Péče: Jak se starat o chilli papričky

Při klíčení semínek je třeba udržovat papričkám vlhkou půdu a dostatek tepla. Pravidelně je kropte rozprašovačem a klíčící misku dejte zakrytou sklem nebo folií na teplé místo.

Jakmile vykouknou první dva lístky, dejte rostlinku na světlo. Měla by být vystavena slunečnímu svitu alespoň 4–6 hodin denně. Zalévejte ji každý druhý den.

Koncem jara až začátkem léta, když má rostlinka kolem 20 až 30 centimetrů, začne kvést. Květy po asi dvou týdnech samy odpadnou. Na jejich místě později vyrostou samotné papričky.

Papričky dál pravidelně zalévejte. Plody jsou nejdříve zelené a jejich pálivost je jemnější. Čím červenější je později barva, tím ostřejší papričky budou.

Nejběžnější škůdci a nemoci chilli papriček

  • Bakterie tvořící žluté skvrny na listech
  • Virus mozaiky pepina
  • Zavíječ kukuřičný
  • Plíseň athelia
  • Smutnice

Nejčastější otázky

Při pěstování chilli papriček nás všechny napadají stejné otázky. Ty nejčastější jsme dali dohromady a vy na ně najdete odpovědi na dalších řádcích.

Shrnutí

Chilli papričky jsou jen jednou z mnoha dobrot, které si můžete vypěstovat na zahradě, balkoně nebo dokonce doma na okně. Inspirujte se i dalšími články, které jsme pro vás připravili.

Možná vás také budou zajímat tyto články:

Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing a už nikdy vám neuteče další inspirace, tipy a exkluzivní nabídky, díky kterým bude váš domov ještě krásnější.