% THE BLACK WEEK DEALS % Nejlepší nabídky roku na pohovky a postele! >

Zaregistrujte se nyní a buďte připraveni na Black Week Deals
jak pěstovat mátu

Pěstování domácích bylinek přináší nespočet výhod: u zahradničení si odpočinete, získáte perfektní surovinu do vaření, u které jste si jisti kvalitoou i původem, a navíc ji máte kdykoliv po ruce čerstvou a voňavou. Pokud s pěstováním bylin teprve začínáte, máta se stává perfektní volbou pro vaše první pokusy. Jedná se totiž o nenáročnou rostlinu, které se daří v bytě i na zahradě a její lahodnou chuť i vůni využijete do celé řady pokrmů nebo nápojů. Připravili jsme pro vás přehledný průvodce pěstováním máty, který vám zodpoví veškěré otázky.

zahrada

Proč začít pěstovat mátu?

Důvodů, proč začít pěstovat mátu, najdeme celou řadu. Začneme tím, že se jedná o nenáročnou a odolnou rostlinu, která se snadno pěstuje. Pokud ji vysadíte na své zahradě, její květy přitáhnou větší množství včel a dalších opilovačů, kteří jsou velmi prospěšní pro náš ekosystém.

Máta vás také zaujme svým všestranným využitím. Najdeme ji nejen ve žvýkačkách a peprmintových bonbonech, ale také v kosmetice a přírodních olejích. No a samozřejmě se skvěle hodí k přípravě mojita a dalších drinků, ale také do osvěžující letní limonády. Ani v jídle se její lahodná chuť neztratí.

Nezapomínejme na skvělé účinky máty pro naše zdraví, které si podrobněji rozebereme v závěru článku.

Druhy máty

  • Máta peprná – asi nejznámější druh této rostliny. Má silnou vůni a velké zastoupení mentolové složky. Sbírají se listy i květy a využívá se do jídel i nápojů pro své úžasné účinky na zdraví.
  • Máta kadeřavá – tento druh máty nemá tak silné zastoupení mentolu, a proto je vhodnější pro těhotné a kojící ženy. Celkově jsou její účinky mírnější, díky čemuž je vhodná i k dlouhodobému užívání. 
  • Máta vonná – velmi se podobá mátě kadeřavé, a to jak svým vzhledem, tak účinky.
  • Ochucené druhy máty – už jste někdy slyšeli o banánové, ananasové nebo čokoládové mátě? I takové hybridní druhy existují a využívají se pro své specifické vlastnosti.
  • Máta dlouholistá – na tento druh máty můžete běžně narazit při procházkách v přírodě. Neobsahuje tak velké množství éterických olejů a tak se hodí spíše jako okrasná rostlina než k léčení. 

Jak pěstovat a zasadit mátu: krok za krokem 

Láká vás vidina vlastního bylinkové záhonu nebo květináče? Vrhněte se do pěstování některého druhu máty. Nejčastěji si lidé vybírají mátu peprnou pro její silnou koncentraci léčivých látek. Péče o mátu je skutečně snadná, přesvědčte se sami.

  1. Vyberte si metodu výsadby.

    Na výběr máte ze zakoupení semen, odřízků nebo mladé rostliny. 
  2. Výsev semen vám zabere nejvíce času, jelikož máta klíčí poměrně dlouho.

    Přesto vám bude k tomuto způsobu stačit pouze správné rašeliniště, semena a dostatek vody. Semínka nasypejte rovnoměrně na rašeliniště a lehkou vrstvou rašeliny je zakryjte. Dostatečně místo zalévejte a až se objeví první rostlinky, přesaďte je na vhodné místo. 
  3. U řízků rostliny postačí, když je na několik dní ponoříte do sklenice s vodou a počkáte až vyraší nové kořínky.

    Poté rostlinku můžete opět přesadit na vhodné místo do hlíny. 
  4. Nebo si můžete zakoupit už naklíčenou mladou rostlinu a přesadit ji.

    Ani jeden ze způsobů není lepším či horším, rozdílná je pouze doba, kdy si budete moct užívat sklizeň. 
  5. Mátu pravidelně a dostatečně zalevejte.

    V přírodě roste většinou u rybníků a vodních toků, což svědčí o její potřebě vody. 
  6. Tato bylinka se velmi snadno a sama rozmnožuje pomocí kořenů.

    Proto můžete očekávat, že z několika málo stonků se za chvíli stane celý keř máty. Jejímu rozmnožování můžete zabránit ohraničením v květináči nebo pravidelným pletím.
  7. Přibližně po roce je vhodné rostlinu zaštípnout na jejím vrcholu a podpořit tak sílu kořenů. 

    Jednou za tři až čtyři roky je vhodné celou rostlinu vykopat a přemístit na jiné místo. Tak získá máta potřebné živiny z půdy a nezačne chřadnout.

Jak pěstovat mátu v bytě?

Někteří odborníci považují mátu za bylinku vhodnou pouze do květináčů, aby svým rychlým množením neovládla celou zahradu. To z máty dělá ideální rostlinu do bytů, jelikož se jí skvěle daří v květináčích.

Vybírejte spíše širší a méně hluboký květináče na okno nebo třeba závěsné květináče. Přidejte vhodnou rašelinovou směs a rostlinu máty pevně udusejte, aby držela. Pravidelně zalévejte dostatkem vody. 

Jak pěstovat mátu v zimě?

Rostlinky máty je možné pěstovat po celý rok doma v truhlíku nebo květináči. Ale také na záhonku vám poměrně snadno přežije i krutou zimu. 

Na podzim mátu ořezejte a přikryjte kořenový systém chvojím a větvemi. Tím ji uchráníte od největší zimy a na jaře vám zase krásně obrazí.

Kdy stříhat mátu? 

Sklízet mátu můžete prakticky kdykoliv a tu a tam si odstřihnout několik listů do drinku nebo na ozdobu brownies. Rostlině takové uždibování nijak neublíží. 

Pokud však chcete mátu sklidit celou a například nasušit si z ní čaj, nejlepším obdobím je doba, kdy máta začíná kvést. V tu chvíli se v ní koncentruje největší množství léčivých látek. Ideálně mátu stříhejte hned ráno. Mátu můžete uříznou celou i se stonkem pár centimetrů nad půdou. 

Péče o mátu v pěti bodech

Jak by tedy měla vypadat správná péče o rostlinky máty? Celá péče by se dala shrnout do pěti bodů, které se neustále opakují.

  1. Zasaďte rostlinu do vhodného rašeliniště buď na zahradě, nebo doma v květináči.
  2. Dopřejte bylince dostatek vody a slunce.
  3. Zastřihněte vrcholky máty. Vyplejte nepotřebné rostlinky.
  4. Jakmile začne kvést, skliďte úrodu.
  5. Na podzim bylinu zazimujte a jednou za pár let ji přesaďte. 

Nejčastější otázky 

Chcete se stát úspěčnými pěstiteli máty? Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky, které vás možná napadly a nevíte si s nimi rady.

Využití máty 

Jak už bylo zmíněno, máta se pyšní celou řadou možných využití. Setkáme se s ní v jídle i v pití. Osvěží každý letní drink a ozdobí jakýkoliv dezert.  Mátu najdeme také v kosmetice, zubních pastách nebo žvýkačkách.

A jaké účinky máty využíváme pro podporu zdraví? Mátový čaj ulevuje od bolesti žaludku a břicha. Dále pozitivně působí u lidí s diabetem typu II a při potížích s vysokým tlakem. Posiluje imunitu, čistí tělo a pomáhá při chřipce a nachlazení.

Tipy na závěr

  • Máta se snadno suší a vy si tak můžete úrodu zachovat podstatně déle. Stačí ji rozložit na podložku na suchém a teplém místě. Poté ji lze nadrtit nebo ponechat vcelku.
  • Přebytky sklizené máty lze také zamrazit. Omyjte stonky máty a vyskládejte na plech, který vložte do mrazáku. Po zmražení můžete rostlinky přemístit do sáčků a zpět do mrazáku.
  • Máta nevyžaduje příliš hnojení. Přesto však můžete rostlinky podpořit, pokud jednou za rok zalijete mátu šťávou z kompostu.

Zaregistrujte se na našem serveru Westwing a přečtěte si další skvělé články plné tipů a rad. Tento bezplatný přístup je neomezený a zajistí vám exkluzivní nabídky pro váš domov.

Další tipy a inspirace: