Jak pěstovat rakytník doma v květináči nebo na zahradě
Především v posledních letech stoupá mezi zahradníky obliba pěstování rakytníku a to hned z několika důvodů. Nejen že se jedná o skvělé ovoce plné zdravých látek, které je často považované za superpotravinu, ale rakytník také přirozeně ochraňuje volně žijící živočišné druhy a půdu. Jeho pěstování je navíc více než snadné, pojďme si rakytník představit blíže.
Především v posledních letech stoupá mezi zahradníky obliba pěstování rakytníku a to hned z několika důvodů. Nejen že se jedná o skvělé ovoce plné zdravých látek, které je často považované za superpotravinu, ale rakytník také přirozeně ochraňuje volně žijící živočišné druhy a půdu. Jeho pěstování je navíc více než snadné, pojďme si rakytník představit blíže.
Důvody pěstování rakytníku: superovoce
Z jakého důvodu se rakytník stal jednou z nejoblíbenějších plodin, která brzy nebude chybět na žádné zahrádce? Zásluhu na takovém úspěchu si nese jeho unikátní složení. Jedná se totiž o jedno z nejvýživnějších a nejbohatších ovocí, které si v našem podnebí lze snadno vypěstovat.
V bobulích rakytníku najdeme obrovské zastoupení vitamínu C, ale také vysoký obsah dalších antioxidantů, karotenů nebo esenciálně mastných kyselin.
Rakytník má kyselou chuť a hodí se zejména k výrobě čajů, sirupů, marmelád a smoothie. Jednoduše se také suší a doplní každý dezert nebo zákusek.
Kdy zasadit a sklízet rakytník?
Rakytník patří mezi opravdu nenáročné rostliny, na které můžete i na nějakou dobu zapomenout a stejně se mu bude dařit. Zasadit jej lze jak na podzim, tak na jaře podobně jako jiné rostliny. Nesmíte však zapomenout na jednu důležitou podmínku: rakytníkové rostliny se dělí na samičky a samce a jeden bez druhého nebude plodit. Proto je vždy nutné zasadit minimálně dvě rostliny opačného pohlaví, aby se mohly vzájemně doplňovat a podporovat.
Rakytník plodí bobule během léta až podzimu a zralé plody poznáte podle sytě oranžové barvy. Odborníci někdy doporučují sklízet plody rakytníku až po přejití prvním mrazem – v našich podmínkách se tedy jedná až o říjen nebo listopad.
Jak pěstovat rakytník na zahradě: krok za krokem
Jak už bylo zmíněno výše, když vysadíte rakytník na správném místě a zapomenete na něj, možná za pár let zjistíte, že se mu skvěle daří a že se dokonce výrazně rozmnožil. Jednoduchá péče a benefity tohoto ovoce tedy z rakytníku dělají ideální plodinu pro začátečníky v zahradničení.
-
Zakupte dvě rostliny rakytníku odlišného pohlaví – samce a samici.
-
Najděte ideální místo pro středně velký keř, který z rakytníku vyroste.
Měl by se nacházet na slunečném místě, kde se rakytníku bude nejvíce dařit. -
Připravte půdu pro zasazení rostlin.
Rakytník většinou snese půdu, kde by jiné rostliny příliš neprospívaly. Ideální je však pH půdy mezi 5,5 a 7,5. -
Vložte rakytník do půdy a pevně udusejte.
Samec a samice se vzájemně opylují pomocí větru, proto je vhodné zasadit obě rostliny cca 1,5 metru od sebe, maximálně pak 10 metrů. -
Hnojit či nehnojit?
Některé zdroje uvádějí, že rakytník není vůbec nutné hnojit, jelikož se o sebe dokáže postarat sám. Jiné zase občasné hnojení doporučují. Záleží také na odrůdě rakytníku, ale v zásadě něuděláte chybu, když jednou za rok rostlinu pohnojíte, ale ani když na to zapomenete. -
Zalévání je však důležitější a doporučujeme v suchých měsících alespoň jednou týdně doplnit zásobu vody přímo ke kořenům.
-
Keř rakytníku se velmi rychle šíří kořenovým systémem.
Malé rostlinky vám vyrostou v blízkosti té hlavní a vy máte dvě možnost: buď je vydloubnete a přesádíte o kousek dál a tím rozšíříte svou rakytníkovou rodinku, nebo je vytrháte jako nepotřebný plevel. -
Větve rakytníku můžete pravidelně zastřihávat do určité tvaru a tím podpořit vzhled rostliny.
Ani prořezávání rakytníku však není podmínkou, i když může keři výrazně prospět. Odumřelé a suché větve odstraňujte vždy pro zvýšení zdraví a vitality rostliny.
Jak pěstovat rakytník v květináči?
Kořenový systém rakytníku se šíří a čerpá živiny i velmi hluboko. Proto využití květináče či truhlíku není příliš vhodné pro tuto rostlinu. Pokud však přece jen chcete menší keřík rakytníku pěstovat v květináči, vybírejte alespoň truhlík s velkým obvodem i výškou.
Péče o rakytník
Základní pravidla tedy zní jasně: zalévejte své rostliny, občas je zastřihněte nebo vyplejte nadbytečné kusy a s hnojením si příliš nelámejte hlavu. Slunce a dostatek prostoru rakytníku zcela stačí.
Skvělou zprávou se stává také fakt, že rakytník příliš netrpí na nejrůznější škůdce nebo onemocnění a většinou je nic moc nedokáže ohrozit. Existuje pouze pár škůdců, které možná budete muset řešit.
Onemocnění a škůdci
- Mšice – většina zahradníků se již se mšicemi setkala. Jedná se o škůdce, které podporují plesnivění rostlin a vysávají z nich šťávu. Rakytník mírné napadení mšicemi snese a často jej stačí pouze pořádně opláchnout vodou.
- Fusariové vadnutí – je způsobeno houbou a projevuje se hnědnutím a uvadáním listů. Nákaza se šíří od spodních listů po celé rostlině a může ji zcela zahubit, pokud napadne i kořenový systém. Nejlepší obranu představuje včasné odstranění napadených listů a obměna hlíny či kůry v okolí keře.
- Vrtule rakytníková – vrtule jsou malé mušky žlutočerné barvy, které napadají plody rakytníku. Ty pak hnědnou a hnijí. Protože se jedná o poměrně nového škůdce, neexistuje ještě spolehlivý způsob, jak se jich zbavit. Nákazu může zmírnit přírodní roztok nastříkaný na listy nebo klasické mucholapky.
Nejčastější otázky
Chcete-li na své zahradě zasadit tuto skvělou superpotravinu, možná vás bude zajímat ještě několik málo odpovědí na nejčastější otázky nebo tipy na závěr.
Tipy na závěr
- Při sklízení bobulí dávejte velký pozor na své ruce. Větvičky rakytníku jsou totiž obsypané pichlavými trny. Používejte ochranné rukavice nebo postupujte velmi opatrně.
- Vysaďte v blízkosti rakytníků rajčata, papriky nebo okurky. Rakytník totiž váže dusík a zmíněné rostliny v takovém prostředí dobře prospívají.
- Pravidelné prostříhávání velmi prospívá plodům rakytníku, ve kterých se koncentrují živiny a síla této rostliny. Začněte s ním již v prvních čtyřech letech, kdy keř většinou ještě neplodí.
- Jedna samčí rostlina spolehlivě dokáže opylovat až 6 samičích rostlin. Pokud znáte nejčastější směr větru na vaší zahradě, můžete samčí rostlinu vysadit tak, aby pyl foukal přímo na samice.
Registrujte se na našem serveru Westwing a získejte bezplatný přístup k nejnovějším článkům, tipům a exkluzivním nabídkám, které z vašeho krásného domova udělají ještě krásnější prostředí.
Mohlo by vás také zajímat: