jak pěstovat rozmarýn

Voňavý rozmarýn si ve své kuchyni zamilujete. Pro svůj jednoduchý, ale krásný vzhled se využívá také jako okrasná bylina v zahradních záhoncích. Poznáte jej podle typického tvaru listů připomínající jehličí. Dokonce i jeho vůně připomíná borovicový les, ale jinak se jedná o menší stálezelený keř perfektní pro vaši bylinkovou zahradu. V našem průvodcí péčí o rozmarýn se dozvíte vše od sadby až po sklizeň.

zahrada

Jak pěstovat rozmarýn na zahradě: krok za krokem 

Chcete-li rozmarýn zařadit do vašeho pěstitelského snažení, přečtěte si nejprve podrobný návod krok za krokem, který vám prozradí jak na to. 

  1. Rozmarýn lze doma zasadit kdykoliv, ale venku počkejte na teplejší část jara, která již nepřinese ranní mrazíky.

  2. Vyberte slunné místo bez okolních stromů a keřů, které by rozmarýnu stínily

  3. Nejlépe se rozmarýnu daří v drsné písčité půdě.

    Nemá příliš v oblibě vítr, proto je také vhodné místo v závětrném prostředí. 
  4. Vydlabejte díru cca 15 cm hlubokou a vložte do ní rostlinku rozmarýnu.

    Půdu pevně udusejte. Podpůrný systém rostlin není v případě rozmarýnu nutné instalovat. 
  5. Pokud chcete pěstovat více než jednu rostlinku, umístěte je ve vzdálenosti alespoň 20 cm od sebe.

  6. Rozmarýn má rád teplé a vlhké prostředí, proto jej pravidelně zalévejte, pokud už je půda okolo něj suchá.

    Se zálivkou to však není nutné přehánět, občasné krátké sucho rozmarýnu prospěje.

Jak pěstovat rozmarýn v bytě?

Jelikož rozmarýn nesnese ani nízké mrazy a libuje si naopak v teplém prostředí, jedná se o vhodnou rostlinku do domova. Stačí mu v bytě zajistit stálou teplotu a dostatek slunce, ideálně jej tedy umístěte na parapet a pravidelně zalévejte. 

Jak pěstovat rozmarýn ze semínek?

Bylinku rozmarýnu snadno vypěstujete i ze semínek. V tomto případě není nutné vyhloubit díru do zeminy, stačí semínka rovnoměrně rozprostřít na vhodném místě a zasypat tenkou vrstvou půdy. Kořenový systém rozmarýnu už se postará o zbytek.

Jak pěstovat rozmarýn v květináči ?

Malý keřík rozmarýnu vám snadno vyroste i v květináči. Pokud se rozhodnete právě pro tuto variantu, vybírejte květináče, které mají tendenci nasáknout přebytek vody. Například terakotové květináče představují ideální volbu pro rozmarýn, jelikož nasáknou vodu a umožní rostlině vyschnout. Je však důležité pravidelně vlhkost půdy obnovovat.

Sklízení rozmarýnu 

Našli jste v receptu mezi ingrediencemi rozmarýn? Pak se přímo nabízí využít čerstvou a mnohem chutnější variantu než sušený rozmarýn z obchodu. 

Bylinku lze příležitostně slízet celý rok podle potřeby. Pokud však chcete rozmarýn sklidit celý, nejlepší kvalitu získáte těsně před rozkvětem rostliny. K němu dochází většinou v létě –⁠ rozmarýn tedy můžete sklidit na jaře nebo na začátku léta. 

Péče o rozmarýn 

Základní péče o rozmarýn zahrnuje především dostatek světla, tepla a vody. Co však můžete udělat navíc, aby vaše rostlinky zářily zdravím? 

Do péče o rozmarýn by mělo patřit také hnojení. Před výsadbou rostlinek stačí do zeminy zamíchat přírodní hnojivo, které bylinky podpoří v začátku. Keř poté můžete pravidelně přihnojovat tekutým hnojivem přímo u kořenů. 

Občasnou kontrolou půdy v okolí rozmarýnu také nic nezkazíte. Pokud na ní najdete známky hniloby a plísně, omezte z části zalévání. 

S čím si naopak nemusíte příliš lámat hlavu je opýlení. Keříky rozmarýnu se samosprašují a o zbytek se postarají klasičtí opylovači. Domácí rostlinky je tedy vhodné v době květu vynést na pár hodin denně ven na slunné místo. 

Škůdci a nemoci 

Keře rozmarýnu patří mezi odolné rostliny, které netrpí na příliš velké množství nemocí či škůdců. Nejčastěji vás může zastihnout nepříjemná bílá plíseň způsobená přeléváním byliny. Pokud si jí všimnete, omezte zálivku a ostříhejte napadené listy nebo větvičky. 

Především v domácím prostředí si pak můžete všimnout mšicí a mušek, které rostlinu ohrožují. V tomto případě pomůže speciální postřik na mšice a drobný hmyz. 

Jak využít rozmarýn?

Široké využití rozmarýnu zahrnuje oblasti, jako je zdraví, kosmetika a tvorba pokrmů. Mezi jeho zdravotní účinky patří dezinfekce organismu, úprava trávení, prevence nadýmání i nechutenství a mnoho dalšího. 

Použít lze v čerstvém i sušeném stavu a to v celé řadě pokrmů od masa až po zmrzlinu. Jeho chuť nejlépe využijete při přípravě:

  • masa (divočina, vepřové, skopové)
  • salátů
  • těstovin
  • polévek
  • ryb
  • omáček
  • zeleniny

Nejčastější otázky:

Stále vás napadají nezodpovězené otázky ohledně pěstování rozmarýnu? Možná na ně najdete odpověď v našem přehledu nejčastějších otázek.

Tipy na závěr

  • Rozmarýn patří mezi trvalky a vydrží vám i několik let. Za dospělý se považuje až od druhého vegetačního období. 
  • Chcete-li si rozmarýn rozmnožit, stačí jej správně nařízkovat. Odřízněte asi 5 centimetrů dlouhé řízky, ze kterých odstraníte v dolní části listy. Poté řízky zapíchněte do vhodné zeminy a stříkejte pravidelně vodou, dokud nezakoření. Nakonec je zasaďte na vhodné místo.
  • Tato bylinka sice nemá ráda příliš větrné prostředí, ale cirkulace vzduchu v jejím okolí je nesmírně důležitá. Proto kolem keříku nevysazujte další rostliny, které by mohly rozmarýn udusit. 
  • Zapojte do péče o bylinky také děti. Snadno je naučíte, jak si vypěstovat vlastní jídlo a ještě v nich podpoříte pozitivní vztah k přírodě. Nenáročné bylinky, kam rozmarýn patří, navíc patří mezi ideální rostliny pro první pěstitelské pokusy. 
  • Pokud vás zahradničení a pěstování bylinek nadchlo, nezapomeňte si také přečíst jak pěstovat mátu nebo se pusťte do pěstování exotických druhů ovoce, jako je mango nebo kaki.

Registrujte se na našem serveru Westwing a získejte bezplatný a trvalý přístup k nejnovějším článkům plných inspirace pro váš dům i zahradu. Navíc také získáte přísun exkluzivních nabídek, které jinde nenajdete.

Další tipy a inspirace: