Jak pěstovat papriku

Papriky jsou skvělé nejen do salátů, ale i jako příloha k masu, namazanému chlebu nebo základ omáček. Dá se grilovat, péct, smažit, dusit i jíst za syrova. Není tedy divu, že ji má spousta zkušených zahrádkářů zasazenou i na své zahradě. A pokukují po ni i začátečníci, jenže se ji bojí pěstovat. Domnívají se, že jde o složitý proces. Avšak papriku lze doma vypěstovat přímo ze semínka. Je to snadné a vám bude více chutnat zelenina z vlastní bio zahrádky.

zahrada

Jaké jsou nejlepší odrůdy na pěstování papriky

Není potřeba ani skleníku, ani velké plochy na pěstování. Dokonce jich nemusíte mít velký počet, abyste těžili z úrody. Postačí 5 rostlinek a pro vlastní spotřebu máte vystaráno. A jak si zajistit, že se vám povede a nezbydou oči jen pro pláč? Vše je druhu semena.

Saďte jen čerstvá. Dají se sice skladovat až 25 let, ale se stářím klesá pravděpodobnost vyrašení sazenice. Ideální je sadit semena co nejčerstvější, maximálně se uvádí počet uskladněných semen 5 let. A jaké druhy vám porostou? Je jich hned několik. Je zde celá škála od slaďoučkých paprik až po ty skutečně pekelně pálivé. Tedy v obchodě sáhněte po sáčcích s názvem Jalapeno, kajenské, padronové, Poblaho, Hatch, Anaheim, Serranos a mnoho dalších.

Kdy začít sázet papriku

Ideální je sázet během zimy. Papriky mají rády teplo, takže ven je dostanete až ve chvíli, kdy budou konstantní teploty, nebudou mrazy a zem bude pěkně prohřátá. Do té doby budou zdobit okna vašich pokojů. Pěstitelé tvrdí, že leden nebo únor je velmi vhodným měsícem. Opadli starosti s Vánocemi a člověk má mnoho volného času. Může se tedy o semena postarat. Myslete však ne to, že některé druhy vyraší již za několik dní a některým to trvá i několik týdnů.

Jak pěstovat papriku doma: krok za krokem

  1. Nejprve si sežeňte materiál, respektive jej sesbírejte po domě a pak se na to vrhněte.

    Není to nic složitého. Potřebujete kelímky či jiné nádoby s víkem, postačí ty od jogurtů, zeminu, rukavice pro práci se semeny chilli paprik, semena a vodu.
  2. Naplňte nádoby zeminou určenou pro pěstování paprik.

    Postačí klasický zahradní substrát. Semena saďte trochu dále do sebe. Pokud máte stará semena, sázejte vždy dvě u sebe. Jsou dvě techniky.
  3. Do díry vytvoříte si menší dírky a do nich umístíte semena.

    Pak opatrně přikryjete půdou.
  4. Na zeminu

    Rychlejší způsob je semena rozprostřít po nádobě a rukama pak jemně zatlačit do půdy. Nakonec posypat hlínou.

Půdu nikdy nedusejte, spíše ji nechte nakypřenou. Je to proto, aby vzrůstající klíčky sazenic měli volnou cestu k protlačení se na svět. A taky tak semenům dopřejete přísun vzduchu, tepla a světla, což velmi potřebují. Dbejte na to, aby bylo v půdě dost draslíku, pomáhá k růstu. Poté vše řádně zalijte a přikryté dejte na teplé slunné místo.

1. Pěstování papriky na balkoně

I na omezeném prostoru můžete pěstovat spoustu zeleniny a rostlin. Chce to jen nad tím více přemýšlet. Třeba co se týká samotných odrůd, třeba u zmíněných paprik, vybírejte ty menší vzrůstem. Budete je totiž nejspíše mít ve velkém květináči nebo pytli s hlínou a nepotřebujete, aby vám zabraly půlku balkonu. Dobře se daří chilli papričkám a drobnějším odrůdám. Samozřejmě i klasické papriky lze na balkoně mít, ale v omezeném počtu.

2. Pěstování paprik v květináčích

K pěstování je třeba květináčů o větším objemu. Ale vše je možné. Tím, že jde o rostliny náchylné teplotám a hned je na nich znát pokles teploty a změna počasí, jsou zahradníci, kteří květináče preferují. V nich totiž sazenici odnesou podle potřeby. Do květináče lze přesadit vzrostlou sazenici a mít ji tam až do konce sezóny. Jen je během úrodného období třeba přihnojovat. Z půdy totiž rychle zmizí všechny živiny.

3. Jak pěstovat papriku venku

Než sazenice natrvalo vytáhnete ven, musíte je pomalu navyknout na venkovní vzduch, klima a povětří. Nejsou zvyklé a musí se tzv. Vytvrdit. Začněte je pomalu každý den vytahovat na vzduch. Dobu prodlužujte. Provádějte to alespoň týden. Pak je rostlina připravená na plné vystěhování do venkovního prostředí.

4. Pěstování paprik ve skleníku

Skleník je dobrým prostředkem ochrany proti nepříznivému počasí, jako je silný vítr anebo přívalový déšť. I tak ale rostlina papriky potřebuje dost světla a lehký vánek. Je tedy dobré skleník pravidelně otevírat a nechat slunce proudit dovnitř.

Sklizeň

Papriky jsou odlišné tím, že se sklízí ještě nezralé a nechávají se dojít pěkně v teplém chráněném prostředí. Třeba chilli papričky lze sklízet prakticky kdykoliv. Jen u nich platí pravidlo, že čím jsou vybarvenější, tím jsou ostřejší. Klasické papriky pak sklízejte tak, že ochutnáte jednu velkou papriku. A na základě toho, ji buď očešete nebo ještě týden dva necháte zrát.

Jak se starat o papriku

Jak již bylo řečeno, potřebuje teplo a světlo. Také je dobré je přihnojovat. Myslete i na tenké sazenice. Zapíchněte k nim klacek nebo nějakou tyč, něco, co vytvoří podporu. A rostlinu k ní přivažte. Také je vhodné do její těsné blízkosti umístit hojně kvetoucí květinu. Ta přiláká včely a ty opylují květy papriky. Bez toho plodit nebudou. Udržujte půdu vlhkou.

Běžné problémy a škůdci

  • Dlouhé sazenice – Pokud jsou vaše klíčky tenké a klaní se tak k zemi, znamená to nedostatek světla. Táhnou se totiž za světlem. Přemístěte je jinam anebo jim přidejte světlo pomocí lampy.
  • Bílá půda – Je vaše půda bílá, pokrytá chmýřím? Je to plíseň. Půda je příliš mokrá, stačí ji nechat proschnout a plíseň seškrábat.
  • Hmyz a škůdci – Pokud vás trápí komáři nebo nějaký jiný otravný živočich, stačí do těsné blízkosti paprik postavit nádobu s octem. Ten komáry zabije.
  • Semena nic nedělají – Pokud jste zasadili semena a nic se neděje nebo máte již sazenice, ale zastavil se jejich růst, mají něčeho nedostatek. Musíte je přesunout jinam, kde bude tepleji a více světla.

Nejčastější otázky

Mnoho začátečníků má mnoho otázek, které se však opakují stále dokola.

5 tipů při pěstování paprik

  • Semínka vysazujte na konci zimy.
  • Rostlina je slabá a tenká na stonku, je třeba ji přivázat k tyčce.
  • Dodejte sazenicím dost světla a tepla a porostou mnohem lépe.
  • Vyberte si druh dle prostoru, na kterém chcete sadit.
  • Nezapomínejte používat rukavice při manipulaci s ostrými druhy paprik.

Líbil se vám náš dnešní článek o tom, jak si doma vypěstovat papriky? Využijte bezplatné registrace na serveru Westwing. Přinese vám další tipy nejen o zahrádce, ale i různé exkluzivní nabídky, díky kterým bude vaše zeleninová zahrádka dokonalá.

Mohlo by se vám líbit: