Jak pěstovat ředkvičky

Když se řekne ředkvička, představí si většina z nás asi malé červené kuličky s osvěžující jemně pálivou chutí. Ačkoli existují i další odrůdy, malé kulaté ředkvičky jsou tak snadné k vypěstování, že prakticky definují, co je opravdová ředkvička. A přesto i tato obyčejná ředkvička nabízí více podob. Mohou být kulaté nebo podlouhlé, pálivé nebo jemné, červené, růžové, fialové, bílé nebo dokonce dvoubarevné. 

Ředkvičky jsou nejen plné vitamínů, ale také velmi chutné a jsou skvělou ingrediencí do osvěžujících salátů. Ředkvičky můžete pěstovat doma i venku. V následujících tipech se dozvíte, jak pěstovat ředkvičky ve skleníku nebo třeba v platu od vajec. Čtěte dále a získáte všechny potřebné tipy. 

zahrada

Pěstování ředkviček doma 

Pěstování ředkviček v truhlíku je snadné a rychlé. Odměnou pro vás může být to, si můžete vychutnat nejchutnější křupavé domácí ředkvičky, aniž byste měli vlastní zahradu.A jak na vypěstování ředkviček doma? 

Jak pěstovat ředkvičky v truhlíku 

  1. Vyberte truhlík nejméně 300 mm široký a hluboký s polohou na přímém slunci. 
  2. Naplňte truhlíky hlínou a zasejte semena hluboká 6 mm, přikryjte, zpevněte a dobře zalijte. Půdu udržujte vlhkou, aby semena nevyschla. 
  3. Jakmile se semenáčky objeví , hnoje každý týden. Před přesazením nechte sazenice dorůst asi na 3-4 cm.
  4. Jakmile sazenice dosáhnou výšky 3-4 cm, naplňte vybrané květináče kvalitní zalévací směsí. Nyní můžete sazenice přesadit. 
  5. A opět hnojte každý týden. 
  6. Sklízejte kořeny a mladé a jemné. Pokud je necháte v zemi, může to zkazit jejich chuť. Provádějte postupné setí každých několik týdnů, abyste prodloužili okno pro sklizeň.

Pěstování ředkviček v platu od vajec  

Možná se vám tomu nebude chtít věřit, ale ředkvičky vypěstujete i v obyčejných platech od vajíček. Jednoduše. Čím více plat si přichystáte, tím více ředkviček budete mít. A jak postupovat při pěstování ředkviček v platu od vajec? Přichystejte si plata na 30 vajíček a z každého odřízněte spodní zakulacené části. Na záhonek položte přichystané kartony, dejte do nich trochu zeminy a do ní zasaďte semínka ředkviček. Myslete také na dostatečnou zálivku a můžete se těšit na chutné plody vaší práce. 

Jak pěstovat ředkvičky na zahradě 

Ředkvičky mohou být zasazeny velmi brzy na jaře, a to hned jakmile je půda relativně suchá a také znovu na konci léta k využití podzimní zahrady. Vzhledem k tomu, že ředkvičky rostou rychle, mohou být vmáčknuty mezi ostatní rostliny v zeleninové zahradě. Ředkvičky budou sklizeny dříve, než ostatní zelenina. Navíc jsou dobré pro uvolnění a kultivaci půdy pro pomaleji klíčící zeleninu, jako je mrkev. Pokud chcete vypěstovat ředkvičky na vaší zahradě, řiďte se následujícími kroky: 

  1. Najděte slunné místo, kam svítí alespoň 6 hodin slunce denně.
  2. Zasejte semena hluboká 6 mm, přikryjte, zpevněte a dobře zalijte. Půdu udržujte vlhkou, aby semena nevyschla. 
  3. Zatímco sazenice rostou, vyberte si na zahradě slunečné místo a dobře připravte oblast výsadby kypřením půdy a hloubením . Můžete také zasít přímo do připravených záhonů. 
  4. Jakmile se semenáčky objeví , každý týden pravidelně hnojte. Před přesazením nechte sazenice dorůst asi na 3-4 cm.
  5. Při přesazování do připraveného zahradního záhonu zajistěte, aby byly sazenice dobře rozmístěny (technické údaje najdete na štítku). 
  6. Opět dbejte na pravidelné hnojení v týdenních intervalech. 
  7. Sklízejte již během to, kdy jsou kořeny ještě mladé. Pokud je necháte příliš dlouho v zemi, může to zkazit jejich chuť. 
  8. Provádějte postupné setí každých několik týdnů, abyste prodloužili dobu pro sklizeň.

Jak pěstovat ředkvičky ve skleníku 

Pěstování ředkvičky ve skleníku se stává populární v regionech s nejrůznějším podnebím. A to je docela logické, protože má mnoho výhod oproti pěstování plodin na otevřeném poli.

  1. Skleník vám umožňuje pěstovat ředkvičky po celý rok. I v zimě ji mnoho zahradníků pěstuje pro osobní spotřebu i prodej.
  2. Pokud zvolíte správnou odrůdu, dočkáte se velké úrody.
  3. Klimatické podmínky lze regulovat nebo alespoň mírně upravit.
  4. Silný vítr, studené počasí, noční mrazy na začátku jara atd. úrodu neohrožují.
  5. Ředkvička roste ve skleníku rychleji než na otevřeném poli.
  6. Při správné péči se ředkvička ze skleníku ukáže stejně chutná, velká a krásná jako na otevřeném prostranství.

Ne každá skleníková ředkev může růst dobře a rychle. K tomu, aby se jí dařilo, potřebuje zajistit určité podmínky.

  1. Pokud jde o pěstování ředkvičky ve skleníku v zimě, pak jsou vhodné pouze kvalitní skleníky, které dokáží udržet teplo.
  2. Pěstování ředkvičky ve skleníku vyžaduje udržování určitého mikroklimatu. Teplota potřebná pro klíčení je 18 stupňů. Při nižších teplotách bude růst pomalý. 

Jak se starat o ředkvičky 

K vypěstování chutných ředkviček dodržujte také pár základních pravidel: 

Světlo

Ředkvičky potřebují přímé slunce, případně pouze částečný stín. Obyčejné malé ředkvičky musí v chladném počasí rychle růst, a proto potřebují dostatek slunce.

Půda

Ředkvičkám se nejlépe daří v bohaté, dobře odvodněné půdě s mírně kyselým až neutrálním pH 6,0 až 7,0. Nejdůležitější je, že půda musí být kyprá. Kořeny naopak nebudou dobře růst v tvrdé nebo kamenité půdě. Nejlepší volbou je písčitá půda a hlína.

Voda

Rostliny ředkvičky obvykle potřebují zhruba 3 cm vody za týden. Zalévejte však půdu podle potřeby (častěji, pokud se půda velmi rychle vysouší).

Teplota a vlhkost

Ředkvičky jsou zeleninou, která dozrává velmi rychle ve správném prostředí. Malé, kulaté odrůdy ředkviček budou dřevité, pokud budou pěstovány za vysokých teplot. U ředkviček se totiž snižuje kvalita v případě vyšších teplot než ředkvičky vyžadují. 

Hnojivo

Ředkvičky nevyžadují hnojení, pokud jsou zasazeny v dostatečně kvalitní půdě. Rostou velmi rychle, pokud je jejich půda dostatečně bohatá na živiny. 

Běžné problémy při pěstování ředkviček  

I přes důkladnou péči se během pěstování ředkviček mohou objevit nepříjemní škůdci, mezi něž patří i dřepčíci a květilka zelná. Dřepčíci zbožňují teplé a suché počasí a vyskytují se převážně na jaře. Největším problémem spojeným s těmito škůdci je jejich extrémně rychlé rozmnožování, kvůli čemuž jsou schopni zničit již vzrostlou úrodu. Preventivní ochranou proti dřepčíkům je, udržovat záhony dostatečně vlhké. Dalším škůdcem je květilka zelná, která znehodnocuje bulvy ředkvičky. Nejlepší metodou prevence je pěstování pod zahradnickým rounem. Přidejte také hnojivo, protože silné rostliny budou schopny odradit škůdce. Mladé listy ředkvičky jsou také magnetem pro slimáky a hlemýždě, proto po zasetí semen zajistěte postřik.

Tipy pro pěstování ředkviček

A co vám ještě při vašem pěstitelském snažení pomůže? 

  • Ředkvičky je skvělé zasít společně s mrkví. Semena ředkvičky vyklíčí dříve a pomáhají mrkví zjemnit půdu. Zároveň ředkvičky rychle rostou, takže můžete začít sbírat ředkvičky, zatímco budete čekat, až mrkev doroste.
  • Než jsou kulaté červené kořeny ředkviček zralé, můžete si natrhat několik listů do salátů.
  • Ředkvičky lze sbírat, když jsou ještě docela malé i pokud jsou již velké v průměru až několika centimetrů. Čím dříve jsou sesbírány, tím jsou sladší a jemnější.

Nejčastější otázky 

Napadá vás ještě něco, s čím jsme vám zapomněli poradit? Tak na závěr se ještě podíváme na časté otázky, týkající se pěstování ředkviček. 

Jak dlouho rostou ředkvičky? 

Ředkvičky se řadí mezi takzvané brukvovité zeleniny, kam patří také třeba brokolice, zelí nebo květák. Zasazuje se na jaře nebo koncem léta. Ředkvička má krátké vegetační období. Sbírá se již po 7-8 týdnech, v létě dokonce po 4 týdnech postupně, podle toho jak bulvičky dorůstají.

Jak zjistíme, kdy jsou ředkvičky připravené ke sklizni?

Vzhledem k tomu, že ředkvičky dozrávají tak rychle, je třeba jarní ředkvičky při dozrávání často kontrolovat. Pokud ředkvičky sklidíte pozdě, mohou její dužiny začít prorůstat tuhými vlákny neboli lidově řečeno dřevnatí. Raději tedy sklízejte malé chutné ředkvičky.

Věříme, že jste získali všechny potřebné informace potřebné k vypěstování chutných a zdravých ředkviček. Líbí se vám naše tipy? Využijte bezplatné registrace na serveru Westwing a nenechte si ujít další užitečné tipy na naše exkluzivní nabídky, díky kterým bude váš domov ještě krásnější.

Mohlo by se vám také líbit: